Офшори "Порошенко-Кононенко": як політики реагують на другу хвилю панамського скандалу

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

10 травня 2016, 17:40 Переглядів:

Зображення з сайту & nbsp; offshoreleaks.icij.org.

Поки країна відпочивала, Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів опублікував базу даних про офшори та їх власників з усього світу. У списку понад 600 українців і компаній, які належать нашим громадянам. Серед них уже озвучені раніше офшори президента Петра Порошенка, голови АП Бориса Ложкіна, колишніх чиновників режиму Януковича та їхніх родичів. Правда, на цей раз стали відомі більш делікатні і незручні для нинішніх чиновників факти. Бізнес-партнери Порошенко, яких він розставив на ключові посади, з приходом на держслужбу не позбулися своїх офшорних компаній і не вказали їх в деклараціях, хоча повинні були це зробити за законом. Більш того, як повідомляє журналіст-розслідувач Дмитро Гнап , Офшорна Intraco Management Ltd, яка пов'язана з бізнес-партнером Порошенка Ігорем Кононенко, в жовтні 2014 го купила паливо у "дочки" "Газпрому", і це в умовах неоголошеної війни з Росією.

МАСИВ ДАНИХ. Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів відкрив базу даних з майже 320 тисяч офшорних компаній і трастів, дані про яких були отримані з "панамського архіву". На запит " Україна "- 469 офшорних фірм, 643 officers (компаній або фізосіб, пов'язаних зі створенням і роботою офшору), 558 адрес і 20 посередників. В оприлюднених документах панамської фірми Mossack & Fonseca, зокрема, фігурують: син втік до Росії екс-прем'єра Миколи Азарова Олексій, син автомобільного магната Таріела Васадзе Вахтанг, екс-нардеп від НУНС Олександр Клименко (однофамілець втік екс-міністра доходів і зборів), дружина Юрія Іванющенка, бізнесмени Дмитро Фірташ, Гарік Корогодський, Андрій Пальчевський, екс-глава "Нафтогазу" часів Тимошенко Олег Дубина, н инешній глава АП Борис Ложкін, мер Одеси Труханів і глава опозиційного Кабміну Борис Колесніков.

Реакція фігурантів бази даних не змусила себе чекати. Наприклад, Гарік Корогодський написав в Facebook, що на відкриття цих офшорних компаній на Британських Віргінських островах отримував ліцензію НБУ.

Прем'єр опозиційного Кабміну Борис Колесніков також не приховував, що вивів свою кондідтерскую компанію "Конті" в офшор. "Цією" сенсації "вже півтора року і вона знаходиться в публічному доступі з грудня 2014 року, коли було видано ліцензію НБУ на переоформлення активів", - заявив політик, нагадавши, що в грудні 2014 року він не був ні держслужбовцям, ні депутатом. - Тому, як управляти підприємствами, не порушуючи українського законодавства - це моя особиста справа ".

Серед українських власників офшорів з'явилися і дуже цікаві особистості. Так свою компанію на Багамах з жовтня 1997 року має начальник департаменту люстрації Мін'юсту Тетяна Козаченко. Сама Козаченко підтвердила, що це її прізвище, вона дійсно представляла інтереси цієї компанії, коли займалася юридичною практикою. Але з 1 листопада 2014 го до офшорки не має ніякого відношення. Ще одна офшорна компанія з листопада 2012-го на Британських Віргінських островах зареєстрована на Івана Шкрума. Звичайно, це може бути збігом, але одним з відомих українців під ім'ям і прізвищем Іван Шкрум є батько нардепа від "Батьківщини" Олени Шкрум. Для нардепа ця інформація стала несподіванкою. "У перший раз про це чую реально сьогодні. Запитала сьогодні батька, але не можу нормально вийти з ним на зв'язок, тому що у нього сьогодні день народження, він не в Києві, він святкує. Але він жодного дня в своєму житті не був на державній службі, не був депутатом, чи не був нікуди ніколи обраний. Працює з 1994 року, це ви можете перевірити за реєстром, як адвокат і як юрист. і ось він мені в Viber написав, що номінально в інтересах клієнтів він реєстрував компанію, своїх компаній в офшорах він не має і ніколи не мав ", - сказала Сегодня.ua Алена Шкрум.

ІНІЦІАТИВА ЮЛІ. А адже саме глава фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко після першої хвилі публікацій "panama papers" місяць тому змінила платівку ярої захисниці українців від "свавілля" Кабміну щодо підвищення тарифів на необхідність прийняття законів по деофшоризацію. Під куполом навіть робочу групу з напрацювання законопроектів про податкову суверенітет України і деоффшорізаціі створили. Це також була ініціатива президента: в довгому списку прізвищ українців, на яких зареєстровані офшорні компанії, є рядок з прізвищем Poroshenko. На Петра Порошенка з серпня 2014 го зареєстрована "офшорка" для переведення активів Roshen в сліпий траст. Так прокоментував відсутність цієї компанії в своїх деклараціях наш президент, будучи з офіційним візитом в Японії 6 квітня - тільки через три дні після оприлюднення "panama papers".

"Зазвичай використовуються офшорні акаунти для мінімізації податкової бази. Цього разу все було навпаки. Після того, як я став президентом, я відразу заявив, що весь свій бізнес прозоро довіряю найбільшому інвесторові, банку Ротшильд. Цей банк не прийняв українські активи і через це ми підготували спеціальну структуру, де ми трансформували всі активи і вони погодилися керувати в сліпу довіру мої основні активи, щоб їх можна було відокремити від моїх політичних діянь на час коли я президент. Це був дуже прозорий процес. Це нор ально практика. Я зробив це не для мінімізації податків, а це була цілком публічна дія. Українські ЗМІ знають, що вони зареєстровані на моє ім'я. Ця компанія не отримала ні пенсії з України. Це було прозоре відділення бізнесу від українського президента. Щоб не було політично впливу. Я думаю, це основна відмінність від інших політичних діячів панамського списку. Я планую ввести реформу, що унеможливить використання офшорних рахунків в Україні ", - заявив тоді президент.

Згідно із законом, крім адміністративного покарання за відсутність згадки про цю офшорки в декларації президента нічого не загрожує. Але ніхто ж не змушував його говорити про курс на деофшоризацію. Адже в планах політтехнологів і піарників Банковій дозрів геніальний план: перенести дискусію про офшори на майданчик парламентської робочої групи, щоб там її і "поховати". І все б нічого, якби не друга хвиля публікацій "panama papers" і причетність бізнес-партнерів Порошенко до торгівлі паливом з "Газпромом" вже після початку війни на Донбасі.

Так, є в цьому величезному масиві даних одна цікава офшорна компанія під назвою Intraco Management Ltd. Свого часу в причетності до цієї офшорки бізнес-партнера президента і нардепа від БПП Ігоря Кононенко звинувачував екс-глава СБУ Валентин Наливайченко. Ще рік тому з'являлася інформація, що Intraco Management LTD здійснювала великі платежі у валюті і отримувала на свій рахунок великі обсяги валютних коштів, з її рахунків переводилися гроші на рахунок дочки Ігоря Кононенко - Дар'ї, а також обслуговувався літак, на якому літає Петро Порошенко. І тоді, і зараз Кононенко спростовував причетність до цієї компанії.

Чи не змінила його думку і поява статті в британській газеті The Guardian, де йшлося про причетність Порошенко і Кононенко до Intraco Management Ltd. Пізніше стало відомо, що бенефіціар "офшорки" - Сергій Зайцев - заступник гендиректора того самого Roshen, який передається в сліпий траст. А за митними деклараціями в жовтні 2014 року офшор Intraco купив у дочірньої компанії "Газпрому" - "Газпромнефть - АЕРО" 500 тонн авіапалива. І це вже війна на Донбасі почалася. І деякі нардепи під куполом про це демонстративно нагадують.

Поки ні сам Кононенко, ні президент не прокоментували інформацію, що з'явилася в ЗМІ інформацію. Мовчить про відсутність свого офшору в декларації і заступник голови секретаря РНБО, бізнес-партнер Порошенко Олег Гладковський, у якого згідно з даними "panama papers" також є офшор.

ХОЧУТЬ ТСК. Уже не влаштовує нардепів і робоча група в парламенті. В першу чергу незадоволена Юлія Тимошенко. По-перше, за її словами, не може очолювати робочу групу ще один бізнес-партнер Порошенко Ніна Южаніна. "На тлі того, що людей позбавляють останнього, у нас не розглядаються два законопроекти по деофшоризацію. Законопроекти по деофшоризацію, які внесла" Батьківщина ", доручено розглянути бізнес-партнеру Порошенко, який має конфлікт інтересів по офшорам, пані жителя півдня. Я публічно прошу, пан голова ВР, змінити комітет з податкового на фінансовий, з розгляду цих двох законопроектів ", - заявила Юлія Тимошенко.

По-друге, разом з фракціями "Радикальної партії" і "Самопомочі" вони вимагають створення тимчасової слідчої комісії. Для цього просять прийняти спеціальний закон про створення таких комісій, який вже давно припадає пилом в Раді. "Та хто їм дасть його прийняти? Будуть напрацьовувати законопроекти в робочій групі жителя півдня. Наше законодавство не забороняє створювати офшорні компанії. А Тимошенко на цьому просто піариться. Нехай краще візьме" свого "Дубину (екс-главу" Нафтогазу ", у якого є офшор - Авт.) як наочний посібник по деофшоризацію ", - сказав нам один з нардепів від БПП.

"Що стосується ТСК по офшорним компаніям, ми про це говорили два тижні тому. Ми розуміємо, що в діях президента немає порушення закону. Це не про президента, це про офшорні компанії, в яких є до сотні українських чиновників і політиків. Чому ми не можемо розслідувати їхні справи? Мені трохи дивно, чому цим займається Юлія Володимирівна Тимошенко. Ситуація, коли вона виходить і говорить про офшори, про співпрацю з "Газпромом" і про те, що це потрібно розслідувати, - це смішно. тому що давайте тоді розслідувати все: Somаli Interprises - до мпанія, яка перераховувала $ 200 млн на компанії пана Лазаренка на ті ж панамські офшори ", - заявив після Погоджувальної ради нардеп від БПП Мустафа Найєм.

Дійсно, під час судового слухання так званої "газової справи" тодішній заступник генпрокурора Ренат Кузьмін звинувачував Тимошенко в контролі за кіпрською офшоркою Somаli Interprises, яка, нібито, перекладала сотні мільйонів доларів на рахунки Павла Лазаренка. Та й інших окремих членів "Батьківщини" неодноразово звинувачували в причетності до офшорних компаній по всьому світу, з рахунків яких фінансувалася діяльність партії.

Критикуемая Тимошенко глава парламентського комітету з питань податкової політики Ніна Южаніна пропонує на законодавчому рівні зобов'язати бізнесменів декларувати своє майно за кордоном. "Все, що потрібно зробити парламенту, це напрацювати якісний закон, який дозволить оподатковувати всі доходи в Україні. Саме проведення декларування активів, які є за межами України, на мій погляд, може покласти край цій проблемі", - вважає Южаніна.

Правда після багатогодинних дискусій під куполом спікер Андрій Парубій все ж обмовився про можливість створення ТСК по офшорам українських політиків і чиновників. Правда на Банковій і в БПП до цього ставляться скептично. Як і раніше, у президента поки замовчують проблему.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Офшори" Порошенко-Кононенко ": як політики реагують на другу хвилю панамського скандалу". інші Новини політики дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Зеленюк Христина

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Quot;Та хто їм дасть його прийняти?
Чому ми не можемо розслідувати їхні справи?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация