Олександр Суворов: біографія, портрети, історії битв, фільми про полководця.

А лександр Суворов народився 24 листопада 1730 року. У дитинстві він був слабкий здоров'ям, але запоєм читав підручники з артилерії і фортифікації, книги з військової історії, а також відпрацьовував теоретичні знання на практиці: грав в солдатики. За цим заняттям його одного разу застав друг сім'ї Суворових - генерал Абрам Петрович Ганнібал. Доля хлопчика була вирішена: за наполяганням Ганнібала Олександра зарахували в Семенівський полк.

Суворов служив трьом російським імператорам - Єлизаветі I, Катерини II і Павла I, але також його вважали своїм рятівником римський і австрійський імператори, король Сардинії. Військовий геній і мужність Суворова багато в чому визначили не тільки вітчизняну, а й світову історію XVIII століття. Його тактикою були «буря і натиск» - миттєві прийняття рішень, швидка концентрація сил, стрімкі атаки. За все своє життя він не програв жодного бою! А адже найчастіше сили ворога багато перевершували чисельність загонів Суворова.

Збереглася велика кількість спогадів про Суворова, свідчень його сучасників, підлеглих. Цікаво, що образ склався в історії дуже суперечливий. Багато хто тримав Суворова за дивака - через його химерного розпорядку дня і дивного в той час пристрасті до здорового способу життя. Олександр Васильович рано лягав спати, вставав затемна, обливався холодною водою (а часом навіть катався по росяній траві ...), їв надзвичайно помірно. Дбав про дотримання гігієни у ввірених йому військах і регіонах (коли він керував Кубанським і Кримськими корпусами, почалася епідемія чуми; щоб уникнути зараження жителів Суворов ввів на своїй території карантин, велів солдатам відчистити всі міські туалети і стайні, фонтани і лазні, вибілити будинки і двори). Коли на престол зійшов Павло I, поборник прусської військової муштри, Суворов не побоявся критикувати нововведення імператора. «Пудра не порох, Букля НЕ гармата, коса НЕ тесак, і я не німець, а природний русак», - говорив він. Павло I відправив славного полководця на заслання , Проте потім знайшов в собі сили визнати помилку і повернути опального героя на театр військових дій: італійці слізно просили прислати до них непереможного Суворова. Їх землю захопили війська Наполеона. Майже 70-річний Суворов з величезним напруженням, стикаючись з зрадницьким саботажем союзників австрійців, очистив Італію від французьких загарбників, переправився через Альпи до Швейцарії, розгромив з сімома тисячами солдатів 15-тисячне угруповання французьких військ.

А лександр Суворов народився 24 листопада 1730 року

В.І. Суриков. Перехід Суворова через Альпи в 1799 році. 1899. Державний Російський музей

Державний Російський музей

А.І. Шарлемань. Фельдмаршал А.В. Суворов на вершині Сен-Готард 13 вересня 1799 року. 1855. Державний музей-заповідник «Гатчина»

Штурм перевалу Сен-Готард, та й взагалі Швейцарський похід Суворова, - одна з найяскравіших сторінок воєнної історії. Кілька років тому на «Мосфільм», в сховище історичних костюмів, приїхала делегація швейцарців з того маленького містечка, в який входив колись Суворов, спустившись зі своїм військом з Альп. Новий мер цього містечка вирішив розвивати туризм, щоб витягнути поселення з депресії. Відремонтували будиночок Суворова. А жителі міста в історичний день одягаються в форму російських солдатів того періоду і влаштовують показовий спуск «армії Суворова» з Альп. На це дійство стікаються туристи. Так ось, фахівці «Мосфільму» допомагали адміністрації швейцарського містечка відтворити мундири суворовських солдат. Адже на студії дбайливо зберігають костюми, пошиті колись для фільмів, щоб ті змогли «зніматися» не по одному разу. Життя і подвиги Суворова відображені не в одному фільмі, знятому на «Мосфільмі». Напередодні війни, в 1941-му, на екрани вийшла картина Всеволода Пудовкіна і Михайла Доллер «Суворов», де великого полководця зіграв Микола Черкасов. Олександр Васильович Суворов - один з персонажів кольорового фільму Михайла Ромма «Кораблі штурмують бастіони» (1953).

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация