Онлайн-вихід. Як підвищити явку молодих виборців на виборах

Чи реально запустити в Україні електронне голосування і чи треба піднімати явку молодих виборців на виборах.

Інфантильна позиція молоді на місцевих виборах при високій активності пенсіонерів дала неоднозначній результат. У ряді регіонів, особливо на прифронтових територіях Донбасу і в Харкові, старше покоління проголосувало за старі обличчя у владі, законсервувавши при владі явних ретроградів і колишніх регіоналів в упаковці Оппоблока.

Згідно з офіційною інформацією Центрвиборчкому, явка на місцевих виборах-2015 варто склала 46,6%. Це на 2,2% менше в порівнянні з виборами-2010. Найбільш активно голосувала Західна Україна - 56,5% в Тернопільській області, найменше громадян прийшли п позицію на сході - 31,7% в Донецькій області. Тобто, активність виборців по країні в цілому знизилася, незважаючи на високий запит на зміну влади, Майдан і війну з російським агресором в Донбасі.

Місцеві вибори - 2015. Як голосувала Україна: явка по областям

При цьому, за спостереженнями кореспондентів ЛІГА.net , Які в день голосування відвідали виборчі дільниці в Одесі, Дніпропетровську, Києві і особливо в звільнених містах Донбасу - Краматорську та Слов'янську , Переважна більшість виборців склали люди передпенсійного та пенсійного віку.

Молоді виборці на вибори не пішли. Їх активність і політична відповідальність часто обмежується соцмережами.

Як підняти, - і чи варто це робити, - явку молоді на виборах, як місцевих, так і загальнонаціональних? Одним з варіантів може бути введення системи онлайн-голосування. Така система активно використовується і добре зарекомендувала себе, наприклад, в Естонії. У 2005 році маленька Естонія стала однією з перших країн, які відкрили можливості Інтернету для голосування. Уже в 2011 році цією системою скористалися 24,3% виборців балтійської країни, і її популярність тільки зростає. Явка в Естонії одна з найвищих в Європі: на місцевих виборах 2013 року - 58%.

Експерименти з проведення виборів через Інтернет і СМС-голосування періодично ставлять влади Великобританії, федеральні вибори і референдуми з використанням одноразових ID-карток проводяться в Швейцарії і Канаді. Навіть вибори в африканській Намібії восени минулого року пройшли без використання паперових бюлетенів - електронними картами. До того ж до країнах, які застосовують електронне голосування, не вважають бюлетені тиждень, як це сталося на місцевих виборах в Україні.

Минулого тижня, після того як стало зрозуміло, що виборча система провалила оперативне оприлюднення результатів виборів, на сайті президента було зареєстровано нову петиція із закликом ввести в Україні електронне голосування. На даний момент ця петиція набрала майже 4 тис голосів з 25 необхідних.

Редакція ЛІГА.net поцікавилася експертів в області виборних кампаній і IT-технологій, реально запустити в Україні електронні вибори, як це вплине на активність молоді і чи потрібна країні висока явка.

net   поцікавилася експертів в області виборних кампаній і IT-технологій, реально запустити в Україні електронні вибори, як це вплине на активність молоді і чи потрібна країні висока явка

Яника Мірило, керівник асоціації інвесторів UVCA і співзасновник ICT Competence Center

Чим вище явка молоді, тим неімовірніше каруселі, гречка і збереження старого. Саме цього багато і бояться. Мені здається, молодь можна підняти двома шляхами - або яро розлютити, або створити прозорі демократичні вибори, а не вибори, де гречка і конвертики вважаються нормою. Поки у одного керівника ЦВК палац як у президента великої країни, а декларація - як у чиновника бідної, важко довести молоді, що у нас повна прозорість і демократія.

Молодь і в інших країнах досить пасивна, але в Україні особливо важливо, щоб реформи були проведені разом з молодим поколінням, якому ми передаємо цю країну. Критично важливо і молодим зрозуміти, що зараз не час пасивності. Треба вимагати змін і змінювати владу, поки вона не буде відповідати вимогам суспільства. А вимагати ми можемо якраз через голосування. Майдан - не довгострокове рішення, вектор розвитку треба закріпити і після Майдану ... Немає сенсу скаржитися потім, що, наприклад, Геннадій Кернес виграв в Харкові, якщо він активізував всю свою масу підтримки, а тільки 10-15% молоді Харкова брали участь у виборах. Своєю пасивністю ви навіть не даєте шансу щось змінити.

Правильно організовані електронні вибори допоможуть активізувати молодь. Якщо людина зможе проголосувати незалежно від місцезнаходження за дві хвилини через мобільний телефон, як я роблю в Естонії, і зможе потім перевірити ще раз, що реально система враховує саме цей даний голос, це точно підвищить віру в систему, удобноство і доступність голосування. В Естонії першими в світі проводилися електронні вибори. Голосувати можна через ВД-картку або ідентифікований мобільний телефон через свої коди. Голос можна змінювати багато разів - і останній раз ще на ділянці. Навіщо купувати голос, який людина може поміняти? Через довіру підвищується і явка молоді, в тому числі і тієї, яка на момент голосування знаходиться не за місцем проживання - переїхала, вчиться в університетах в інших містах, за кордоном. Зізнаюся, з того часу, як в Естонії почалися електронні вибори, я не пропустила жодного голосування - дві хвилини, і я зробила свій внесок в розвиток країни.

Сергій Гайдай, політтехнолог

Технічні можливості у нас є, причому вже сьогодні. У кожного з нас в руці міні-термінал під назвою мобільний телефон, який дозволяє робити що завгодно: зберігати дані, передавати їх, прораховувати, перераховувати, впізнавати власника за відбитком пальця. Це робить різні ігри з фальсифікаціями в тисячу разів складніше. Там треба було б уже команду хакерів наймати, щоб зламувати державний сервер. Ну так, вибачте, на команду хакерів повинна бути СБУшної команда кібер-поліцейських. Це вже не проблеми громадянина. Все технічно можливо. Питання в іншому: чи повинен неусвідомлений громадянин отримувати право неусвідомлено голосувати на виборах? Я вважаю, що не винен.

Хороша явка, повірте, - не найкраще, що може бути для розвитку країни. Завдання в іншому: щоб на виборчі дільниці приходили люди зі сформованою політичною позицією, відповідальністю і світоглядом. У нас же загальний доступ: приходять люди, які голосують як попало, не відчувають відповідальності за голосування, а то і взагалі - тому що їм хтось заплатив.

Є нормальні статистичні дані: молодь не ходить на вибори у всьому світі. Голосування в західному світі пов'язано з політичною позицією і світоглядом, а у молоді воно не складається ще до того часу. І немає нічого страшного в тому, що явка на місцевих виборах трохи більше 40%. У всій Європі вона така. Тому питання про те, як підняти явку молоді, я б взагалі не так ставив. І навіть навпаки. Я прихильник введення в Україні виборчого цензу. Це необхідно. Право брати участь у виборах не повинно даватися тільки за фактом того, що ти народився в цій країні і тобі виповнилося 18. Цього права треба домогтися. Наприклад, нехай його автоматично отримують ті, хто відслужив в армії. Людина захищав Батьківщину, вибирати політиків - його право. Або ті, хто здав виборчий іспит. З цим, правда, складніше. Не уявляю, хто його буде у нас приймати.

Хороший варіант - виборчий податок, коли сама людина (а не кандидати людині) платить за право віддати свій голос. Для цього можна ввести картку виборця. У вас по карті рахунок в Держказначействі, там завжди лежить якась сума грошей, наприклад, накопичуються кошти на пенсію. Ви приходите на виборчу дільницю, там коштують не кабінки для голосування з шторками з 19 століття, а термінали по типу банківських. Вставляєте карту, вводите код, система розпізнає вас як громадянина країни, що має право голосувати. Це, до речі, дозволить не прив'язуватися фізично до конкретного округу, проголосувати можна навіть з посольства іншої країни. Вам видається електронний бюлетень, відзначаєте свого кандидата чи партію, і вам повідомляють: за голосування з рахунку знято 500 грн, спасибі. Ці гроші підуть до Державного казначейства на організацію наступних виборів, а також на утримання з держбюджету вашої політичної сили.

Ось тоді відповідальність громадян підніметься неймовірно. Так, явка впаде, тому що не всі будуть готові платити гроші. Зате результат голосування буде через пару годин, а не тиждень на підрахунок папірців, всякі маніпуляції і знищення бюлетенів. І голосування стане дуже відповідальним, а популізм партій в їх рекламних кампаніях впаде до нуля, вони почнуть домовлятися з виборцем, зі своїм інвестором, усвідомлено. І виборці з них запитають: а що ж партія зробила? Якщо ви заплатите 500 грн за чотири роки перебування партії при владі, то в наступний раз ніколи за цю партію не проголосуєте, якщо будете незадоволені її роботою і результатами. А всі ці розмови, що треба, щоб молодь голосувала - це для бідних. Треба, щоб голосували відповідальні громадяни. Якщо молодь безвідповідальна - нехай вона і не голосує, поки не дозріє.

Олександр Ольшанський, IT -бізнесмена, президент холдингу Imena.UA і хостинг-провайдера MiroHost

Організація електронних виборів в Україні на даний момент неможлива. Потрібно забезпечити три умови. Перше: голосування має бути анонімним, і всі повинні бути впевнені, що воно анонімно. Це важливо. Друге: всі повинні при цьому мати можливість перевірити, що їх голос був правильним чином врахований. І третя умова: при цьому повинна відбуватися верифікація особистості голосуючого. Розумієте? На перший погляд здається, що взагалі неможлива технологія, яка це робить, всі три умови виконує. Насправді, така технологія теоретично можлива. Це технологія з розряду біткойнов (пірінгова платіжна система, при якій електронний платіж проходить без третьої сторони, і ніякої зовнішній адміністратор, включаючи банки і податкові, не можуть його скасувати або оскаржити, - ред.). Вона ніде не застосовується зараз, в тому числі і в Естонії. Тобто якимось із перелічених мною умов зараз жертвують. В принципі, теоретично зробити таку систему можна, але на практиці це досить непроста штука. Зараз Україна цього робити не в змозі, особливо з огляду на те, що у нас, на відміну від Естонії, які не роздані електронні ключі і так далі. У країнах більш благополучних можна пожертвувати одним з аспектів, наприклад, повірити в те, що ніхто не буде досліджувати, хто за кого голосував. Пожертвувати анонімністю. В Україні це, самі знаєте, дуже небезпечно.

Виконання всіх трьох умов можливо. Але технологія, яка це реалізує, як не дивно, досить нова. Це принципово нова річ. На сьогоднішній день в світі, я можу помилятися, звичайно, але в промислових масштабах ніде не використовувалася.

Повний провал. Чому не оприлюднюються дані про місцеві вибори

Слідкуйте за виборами: Місцеві вибори в Україні 2015. LIVE

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГА.net в Twitter і Facebook : В одній стрічці - всі, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Як підняти, - і чи варто це робити, - явку молоді на виборах, як місцевих, так і загальнонаціональних?
Навіщо купувати голос, який людина може поміняти?
Питання в іншому: чи повинен неусвідомлений громадянин отримувати право неусвідомлено голосувати на виборах?
І виборці з них запитають: а що ж партія зробила?
Розумієте?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация