Особливості російського електронного декларування (з доповненням)

  1. Огляд транспортних подій в липні
  2. Рішення Суду справедливості ЄС щодо страховки - перевізникам радіти або турбуватися?
  3. Перевізник і водій - проблеми та рішення
  4. Як там - за океаном!
  5. Огляд транспортних подій в червні

Учасники форуму Cargo.LT скаржаться на те, що Росія вимагає з литовських перевізників електронні транзитні декларації. Імовірно, такі дії російських митників, які для іноземних перевізників пов'язані з додатковими витратами, є неправомірними. Редакція CargoNews.lt вирішила з'ясувати, що відбувається.

Один з учасників форуму Cargo.LT написав: «B зв'язку з вступом в силу з 19 березня 2017 р наказу Міністерства фінансів Російської Федерації від 30.08.2016 № 144н , Планується, що з 1 січня 2018 року Електронне Транзитне Декларування, далі ЕТД, стане обов'язковим попереднім оформленням при перетині кордонів Російської Федерації! Також, на сьогоднішній день, за нашою інформацією, прикордонні переходи: Івангород-Нарва, Шумілкін-Лухамаа, Гребневo-Убилінка не пропускають машини без ЕТД ».

З одного боку, електронне спілкування з митницею - річ досить зручна. Однак, проблема полягає в тому, що, відповідно до російського законодавства, подавати попередню ЕТД може лише той суб'єкт, у якого є російська цифровий підпис. З цієї причини всі іноземні перевізники змушені звертатися до митних представникам, які, як відомо, безкоштовно не допомагають, а витрат у транспортних компаній і так вистачає. Виникає резонне питання: «Наскільки правомірні дії російських митників?»

Деякий час тому на сайті литовської асоціації перевізників «Linava» з'явилася інформація про те, що з 10-го листопада 2017 р електронне транзитне декларування буде обов'язковим для всіх перевізників, які перетинають кордон на ППК Терехово-Бурачки з вантажами алкогольної або квіткової продукції. Пізніше «Linava» розповсюдила наступну інформацію: «Повідомляємо, що з 1-го січня 2018 року на російському кордоні планується ввести обов'язкове електронне транзитне декларування (ЕТД). Слідуючи рекомендаціям Псковської митниці, ЕТД можна починати оформляти вже зараз. Згідно з наявною інформацією, вантажні автомобілі без ЕТД не пропускаються через ППК Івангород-Нарва, Шумілкін-Лухамаа і Гребнево-Убилінка. З 1-го січня ЕТД буде обов'язковим на всіх російських митних постах. Для тих, хто їде з TIR-EPD , ЕТД не потрібно ».

Таким чином, можна подумати, що питання ЕТД «закритий». Однак не все так просто і однозначно, як виглядає на перший погляд. Юридично поведінку Росії вкрай суперечливе.

позиція юристів

Авторитетні фахівці в області транспортного права вважають , Що в правовому сенсі дії російської митниці нічим не обгрунтовані. За їх словами, вищезгаданий наказ № 144н встановлює порядок подачі ЕТД, але ні цей наказ, ні інші законодавчі акти Росії, ні Митний кодекс Митного союзу (ТК ТЗ) не зобов'язують її надавати. Так, в п. 3 ст. 179 МК МС йдеться: «Митне декларування проводиться в письмовій та (або) електронній формах з використанням митної декларації».

Правда, в п. 6 ст. 180 МК МС сказано: «Подача митної декларації в письмовій формі повинна супроводжуватися поданням митному органу її електронної копії, якщо інше не встановлено цим Кодексом, рішенням Комісії митного союзу або законодавством держав - членів митного союзу [в Росії це постанову уряду № 1154 від 13.12.2013 «Про перелік товарів, митних процедурах, а також випадках, при яких митне декларування товарів може здійснюватися в письмовій формі»] у випадках, передбачених рішенням Комісії митного союзу ».

Однак, як зазначено в п. 2 ст. 182 МК МС: «В якості транзитної декларації можуть представлятися транспортні (перевізні), комерційні та (або) інші документи, в тому числі визначені міжнародними договорами, що містять відомості, зазначені в пункті 3 цієї статті», - і подачу цих документів не можна вважати « подачею митної декларації в письмовому вигляді », а значить електронна копія для них необов'язкова.

З 1-го січня 2018 року в силу вступить Митний кодекс Євразійського економічного союзу, але в області транзитного декларування нічого не зміниться.

Що кажуть перевізники і що відповідає Росія

Як редакції CargoNews.lt пояснив представник однієї транспортної компанії, Росія має намір створити систему електронного транзитного декларування, і в даний час її тестує. За його словами, в правовому сенсі цей експеримент не повинен перевізників ні до чого зобов'язувати, однак, в реальності російська митниця змушує їх в ньому брати участь (тих, хто відмовляється, шантажує відправкою на огляд). Якщо перевізники їдуть в Росію по TIR-EPD, її митники, як заявив співрозмовник, ЕТД дійсно не вимагають (тобто формально інформація «Linava» вірна), але тоді починається ретельна перевірка документації на вантаж. Вдовавок до всього, ходять чутки, що в 2018 році Росія відмовиться від TIR системи і запровадить обов'язкове електронне транзитне декларування (хоча як це буде поєднуватися з Митним кодексом Євразійського економічного союзу знову ж загадка).

Президент Союзу перевізників Литви Мечіславас Атрошкявічюс заявив CargoNews.lt, що не розуміє, навіщо потрібно ЕТД, якщо є ЕПІ ( електронне попереднє інформування ). Крім того, він був здивований тому, що нікого в Литві не хвилює свавілля російської митниці.

Зате цим питанням зайнялися перевізники самої Росії, яких теж змушують подавати ЕТД. І Федеральна митна служба (ФМС) їм відповіла : «З 2015 року ФТС Росії проводить заходи щодо впровадження технології електронного декларування товарів. (...) З урахуванням наявних переваг і перспектив розвитку технології електронного декларування товарів пропонуємо активно її використовувати ». Іншими словами, електронне декларування не обов'язково, а бажано. Тому АСМАП направила звернення в Північно-Західне митне управління ФМС з проханням вжити заходів щодо виключення з практики роботи митних органів нав'язування електронного декларування митного транзиту.

У свою чергу редакція CargoNews.lt звернулася за роз'ясненням ситуації в Посольство Росії в Латвії, де працює представник ФМС. Наводимо відповідь в повному обсязі: «У зв'язку з Вашим зверненням повідомляємо наступне. У разі подання митному органу документів та відомостей в електронному вигляді при декларуванні товарів відповідно до митної процедурою митного транзиту застосовуються положення Порядку використання Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів під час митного контролю, митного декларування і випуску (відмову у випуску) товарів, які розміщені під митний процедуру митного транзиту, в електронній формі, затвердженого наказом Міністерства фінансів Російської Федерації від 30.08.2016 № 144н (та далі - Порядок). При поданні до митного органу транзитної декларації та документів до неї в паперовому носії застосовується загальновстановлений порядок здійснення митними органами митних операцій, пов'язаних з приміщенням товарів під митну процедуру митного транзиту, передбачений правом Євразійського економічного союзу і законодавством Російської Федерації про митну справу. Необхідно відзначити, що Порядком передбачена можливість використання відомостей, що містяться в електронній транзитної декларації, в якості попередньої інформації про товари та транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон Євразійського економічного союзу (далі - ЄАЕС). Таким чином, в разі подання митному органу відправлення транзитної декларації та документів до неї в електронному вигляді окреме подання попередньої інформації не буде потрібно. З метою скорочення часу здійснення митних операцій, пов'язаних з приміщенням товарів під митну процедуру митного транзиту в митному органі, розташованому в місці прибуття на митну територію ЄАЕС, Порядком регламентовано застосування технології попереднього декларування. Звертаємо увагу, що при проведенні митного контролю на етапі переміщення товарів під митну процедуру митного транзиту російські митні органи відповідно до ст. 94 Митного кодексу Митного союзу (далі - ТК ТЗ) виходять з принципу вибірковості і обмежуються тільки тими формами митного контролю, які є достатніми для забезпечення дотримання положень права ЄАЕС і законодавства Російської Федерації про митну справу, незалежно від форми декларування товарів. При виборі об'єктів і форм митного контролю використовується система управління ризиками ».

Іншими словами, транзитну декларацію можна надавати як в електронному, так і в письмовому вигляді, але в останньому випадку перевізники повинні бути готові до додаткової перевірки на основі системи управління ризиками.

***

Підводячи підсумок, можна сказати, що у випадку з ЕТД російські митні органи всіма можливими шляхами намагаються зробити юридично бажану річ практично обов'язковою, так як, можливо, «зверху» надійшов наказ активніше впроваджувати і використовувати сучасні технології. У цій ситуции перевізники мають право не надавати електронну транзитну декларацію, але зрозуміло, що російські митники знайдуть безліч законних способів ускладнити їм життя. Таким чином, залишається вибирати - захищати свої права або подавати ЕТД, щоб уникнути втрати цінного часу.

Звичайно, це питання можна було б підняти на рівні міністерств транспорту Литви і Росії (а ще краще, якби литовська сторона зробила це спільно зі своїми партнерами - наприклад, з поляками). Але чомусь мало віриться як в те, що наша влада підуть на це, так і в те, що Москва змінить свою позицію.

Але чомусь мало віриться як в те, що наша влада підуть на це, так і в те, що Москва змінить свою позицію

Огляд транспортних подій в липні

Питання черг на кордоні з Білорусією і ситуація з переговорами із зарплати водіїв-далекобійників в Литві, транспортна влада в Європарламенті і рішення Суду справедливості ЄС щодо ОСАГО, новини з різних країн Європи і актуальний східного простору, «T-Log» і «Iveco S- Way ». Про це та багато іншого в липневому огляді від Cargonews.lt

2019-08-01 54

Рішення Суду справедливості ЄС щодо страховки - перевізникам радіти або турбуватися?

Високі ціни ОСАГО - головний біль перевізників. Нещодавно Суд справедливості ЄС (ССЕС) прийняв два важливих рішення в даній сфері, розширивши поняття «рух транспортних засобів». У зв'язку з цим редакція Cargonews вирішила з'ясувати, вони вигідні транспортним компаніям, або ціна страховки зросте ще більше.

2019-07-31 102

Перевізник і водій - проблеми та рішення

Останнім часом в литовських ЗМІ регулярно з'являються матеріали про те, як жорстоко місцеві транспортні компанії звертаються зі своїми водіями Цікаво, що це відбувається на тлі переговорів між профспілками і «Linava» про підвищення коефіцієнта їх зарплат. Випадки, звичайно, бувають різні, але в цілому перевізники обурені тим, що їх намагаються виставити нелюдами в той час, як вони самі постійно страждають від безвідповідальності водіїв. Питання - як в умовах браку останніх знайти надійного, який в першому ж рейсі не піде в запій і не розіб'є машину?

2019-07-23 639

Як там - за океаном!

Cargonews в основному пише про те, що відбувається на європейському та литовському транспортному ринку. У той же час хочеться знати, як йдуть справи в цій галузі в Америці. У нашій редакції з'явилася унікальна можливість поговорити з регіональним директором компанії «Keen Cargo Inc.» Дмитром Настасійчуком, який не з чуток знайомий з особливостями сектора вантажоперевезень в Сполучених Штатах і розповів нам багато цікавого про специфіку транспортного бізнесу в США.

2019-07-09 402

Огляд транспортних подій в червні

Президент «Linava» в Конфедерації промисловців Литви (КПЛ), труднощі в переговорах з приводу коефіцієнта зарплат водіїв-далекобійників і національна дискусія про оподаткування «брудних» автомобілів; новини з Брюсселя і різних країн Європи; транспортну співпрацю Євразійського економічного союзу з Китаєм і актуальний автономних технологій. Про це та багато іншого в травневому огляді від Cargonews.lt

2019-07-01 537

Виникає резонне питання: «Наскільки правомірні дії російських митників?
Питання - як в умовах браку останніх знайти надійного, який в першому ж рейсі не піде в запій і не розіб'є машину?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация