Отримання громадянства Латвії: для росіян, білорусів, закон і основи

  1. Переваги громадянства Латвії
  2. Підготовчий етап
  3. Кому не дадуть латвійське громадянство
  4. Основні шляхи отримання
  5. Громадянство за правом народження
  6. Хто може отримати громадянство при реєстрації статусу
  7. процес натуралізації
  8. Складання іспиту з мови та основ законодавства
  9. Шлюб з громадянином Латвії
  10. Особливості для біженців
  11. усиновлення дітей
  12. Громадянство за особливі заслуги
  13. Які документи необхідні для подачі клопотання
  14. Як стати громадянином Латвії росіянам, українцям і білорусам
  15. Можливість подвійного громадянства
  16. Можливі причини відмови і подальші дії
  17. Відео: отримання латвійського громадянства

З 1991 року Латвія є суверенною країною. За період, що минув з часів розпаду Радянського Союзу, в Латвійській Республіці відбулися великі зміни. Сьогоднішня Латвія - член НАТО і Євросоюзу. Країна також входить в число підписантів Шенгенської угоди. Громадянство Латвії надає великі можливості для росіян, українців і білорусів, які хочуть стати громадянами однієї з країн ЄС.

Переваги громадянства Латвії

Стати громадянином Латвії непросто. Проте багато жителів Російської Федерації та інших країн прагнуть отримати латвійський паспорт. Його безсумнівні переваги:

  • можна безперешкодно подорожувати по території всього Євросоюзу, які не спантеличуючи відкриттям віз;
  • латвійське громадянство можна змінити на громадянство будь-якої з країн ЄС. Громадянину країни - члена Євросоюзу це зробити набагато легше, ніж підданому іншої держави;
  • для громадянина Латвійської Республіки відкрита можливість навчання в будь-якому з університетів Європи, при цьому не потрібно проходити процедуру оформлення студентської візи;
  • статус громадянина наділяє його власника виборчим правом. Він може брати участь у виборах будь-якого рівня, обирати і бути обраним;
  • латвійське громадянство дає право на отримання державної допомоги та дотацій, пільг при веденні власного бізнесу в Латвії;
  • можна відкривати рахунки в банках країн ЄС, оформляти іпотеку, а також брати інші кредити під відносно невисокий відсоток;
  • власник латвійського паспорта розглядається європейським роботодавцем в пріоритетному порядку, оскільки закони ЄС вимагають першочергового прийняття на роботу саме громадян Євросоюзу;
  • з'являється право на безвізове відвідування США.

Територія Латвійської Республіки щодо невелика - всього 64 590 кв. км. Країна має багату і насичену історію, цікаві і барвисті звичаї. Населення країни в 2018 році становить всього 1 897 327 осіб. ВВП на душу населення - 18 472 доларів. Економіка заснована на харчовій промисловості, морських транспортних перевезеннях, банківській сфері. Значну роль в структурі латвійської економіки грає видобуток і переробка риби.

Значну роль в структурі латвійської економіки грає видобуток і переробка риби

Латвійська Республіка - повноправний член Євросоюзу

Підготовчий етап

Претендувати на латвійське громадянство може будь-який іноземний громадянин. Він повинен визнавати Конституцію Латвійської Республіки, становитиме загрози безпеці країни, бути готовим до інтеграції в латвійський соціум.

Кому не дадуть латвійське громадянство

Є певні категорії іноземців, яким латвійська влада з великою часткою ймовірності ніколи не видадуть паспорт. До них відносяться:

  • діючі співробітники спецслужб іноземної держави, військовослужбовці та працівники державного апарату;
  • особи, відкрито закликають до терористичних дій, які проводять активну пропаганду фашизму, тоталітаризму, комунізму і будь-який інший ідеології, яка вважається ворожою Латвії;
  • особи, які заперечують основні положення Конституції країни, а також помічені в антиконституційних діях щодо Латвійської Республіки;
  • іноземці, які мають судимість за статтями, визнаним Кримінальним кодексом Латвії.

Латвійська паспорт (на відміну від ВНЖ) не видає власникам нерухомості та інвесторам. Якщо виникне бажання його оформити, доведеться пройти процес натуралізації.

Основні шляхи отримання

Закон ЛР «Про громадянство», який вступив в дію ще в 1994 році, допускає такі способи отримання латвійського паспорта:

  • громадянство за правом народження;
  • реєстрація статусу латвійського громадянина;
  • при природній натуралізації;
  • у виняткових випадках за заслуги перед країною.

Рига - столиця Латвії і один з найкрасивіших міст Північної Європи

Громадянство за правом народження

Латвійське громадянство є дітям, батьками яких є латвійські громадяни. Якщо громадянин Республіки тільки один з них, то дитина все одно має право на громадянство. Діти, виявлені на території країни, також отримують статус громадянина Латвії. За умови, якщо їх батьків встановити не вдалося.

Хто може отримати громадянство при реєстрації статусу

Окремою категорією стануть особи, які мали латвійське громадянство до 17.06.1940 року. Їхні нащадки теж мають право на паспорт Латвії. Для цього їм необхідно документальне підтвердження своїх прав (свідоцтво про народження, документи батька і матері, бабусь і дідусів і т. Д.). Право на володіння латвійським громадянством мають не тільки прямі нащадки, але також їхні діти, які не досягли віку п'ятнадцяти років.

Ще однією категорією, для якої доступний статус громадянина Республіки, стануть нащадки латишів або лівів, які не мають на даний момент певного громадянства (апатриди).

Отримання громадянства Латвійської Республіки для вищевказаних категорій є найбільш легким і швидким.

Отримання громадянства Латвійської Республіки для вищевказаних категорій є найбільш легким і швидким

Латвійський паспорт автоматично робить його володаря громадянином ЄС

процес натуралізації

Саме шлях природної натуралізації в Латвії найчастіше підходить громадянам Російської Федерації, України і Республіки Білорусь.

Процес натуралізації зазвичай проходить протягом десяти років. З них потрібно прожити п'ять років з тимчасового виду на проживання. Стільки ж слід пробути в статусі ПМЖ. Заявникам треба відповідати деяким умовам:

  • бути старше п'ятнадцяти років;
  • володіти латиською мовою на преемлемие рівні;
  • знати історію Латвії, її Конституцію і гімн.

Також необхідний постійний легальне джерело засобів існування. Він повинен бути стійким, не залежати від політичної ситуації, необхідно його документальне підтвердження. Доходом може вважатися зарплата за роботу за наймом, прибуток від ведення підприємницької діяльності, від здачі в оренду об'єктів житлової або комерційної нерухомості, дохід від цінних паперів. Також враховується банківський депозит і відсотки по ньому.

Разом з батьками натуралізацію проходять і їхні діти, яким не більше п'ятнадцяти років. При цьому вони повинні теж постійно проживати на території Латвії.

Складання іспиту з мови та основ законодавства

Закон Латвії передбачає звільнення від іспиту наступних категорій іноземців:

  • студенти, які пройшли навчання в вузах Латвії;
  • які здобули середню і професійну освіту латиською мовою;
  • особи віком 65 і більше років;
  • інваліди всіх трьох груп.

Решта кандидатів на латвійське громадянство повинні пройти певні тести та іспити. Дана процедура передбачена практично у всіх країнах Євросоюзу.

Першим проводиться іспит на знання мови. Проходить він у два етапи. Спочатку усний, де з'ясовується ступінь володіння розмовною мовою. На другому етапі здобувачеві латвійського паспорта доведеться здати письмовий іспит.

Для успішного проходження слід знати мову не нижче категорії В1. Це досягається правильними відповідями на 51% питань. Якщо відсоток перевищить 75, то можна розраховувати на присвоєння категорії В2.

Якщо відсоток перевищить 75, то можна розраховувати на присвоєння категорії В2

До іспиту треба готуватися заздалегідь, латиську мову досить складний

Проходження інших іспитів можливо як в усній, так і в письмовій формі, в залежності від бажання апліканта. Гімн слід знати і вміти продекламувати його текст.

Для багатьох іммігрантів іспит на знання латиської мови стає своєрідним каменем спотикання. Мова дійсно досить складний. Він належить до балтійської мовної групи, важко сприймається на слух тими, хто говорить на одному з слов'янських мов. При проживанні в Латвії проблемою в процесі вивчення латиської стане те, що переважна більшість латвійців не говорить на літературному латиською. Жителі країни розмовляють часто швидко і не дуже виразно, густо перемішуючи промову словами і виразами, запозиченими з інших мов, зокрема з російської. Держава організувало безкоштовні курси, на яких іноземець, який прагне натурализоваться в країні, може вивчити латиську мову.

Правила допускають здачу мовного іспиту максимум три рази. Якщо протягом трьох раз екзаменований не показав задовільного результату, то розгляд клопотання призупиняється. В цьому випадку доведеться його подавати заново, не раніше ніж через шість місяців. Якщо ж аплікант провалив іспит з інтеграції в латвійське суспільство, то наступну подачу клопотання можна проводити через три місяці. При цьому доведеться заново оплачувати держмито. На новому іспиті потрібно здача тієї його частини, яка не була здана під час попереднього.

Шлюб з громадянином Латвії

Подача заяви на отримання громадянства стає можливою після трирічного проживання заявника на території Латвії та дворічного періоду перебування в офіційному шлюбі з латвійським громадянином. При цьому кандидат на отримання паспорта повинен пройти всі процедури, передбачені імміграційними законами країни.

Значним мінусом даного шляху отримання громадянства є можливість розірвання шлюбу протягом зазначеного періоду. В такому випадку кандидат залишається ні з чим.

Подружжю доведеться доводити латвійським імміграційній владі те, що шлюб не є фіктивним або формальним, а пара живе разом, володіє спільним майном і спільно веде господарство.

Особливості для біженців

У Латвії діє міжнародна програма по захисту біженців. Статус біженця визначений Женевською конвенцією 1951 року народження, протоколами до неї і Дублінськім угодою 1990 роки (визначає статус політичного біженця). Стати повноправним латвійським громадянином біженець може після п'ятирічного проживання на території цієї країни. Йому не потрібно здача іспитів з латиської мови та інтеграції.

У минулому 2017 році Латвія дала політичний притулок 395 вихідцям з Сирії, В'єтнаму, Росії та Казахстану. Статус біженців отримали 39 осіб.

Латвія - напрочуд гарна і яскрава країна

усиновлення дітей

Усиновлення дитини з іншої країни латвійськими громадянами автоматично робить його громадянином Латвії. Ніяких особливих умов і термінів не передбачено. Передбачається, що новий юний громадянин освоїть мову в процесі навчання, а інтеграція в соціум відбудеться природним шляхом.

Громадянство за особливі заслуги

Закони Латвійської Республіки передбачають виключний випадок отримання іноземцем статусу громадянина - за особливі заслуги перед країною. Подібне рішення може бути прийнято тільки президентом. Така практика існує в багатьох державах.

Які документи необхідні для подачі клопотання

Разом із заявою про присвоєння латвійського громадянства подається базовий пакет документів. До нього відносяться:

  • документ на право законного проживання в Латвійській Республіці;
  • заяву в довільній формі про присвоєння громадянства;
  • документи про фінансову спроможність, де вказано джерело доходу і його легальність;
  • квитанція, що засвідчує оплату держмита 28,46 євро;
  • внутрішній паспорт країни попереднього громадянства;
  • чотири фотографії паспортного формату, на білому тлі, без куточків;
  • довідка про стан здоров'я, видана латвійським лікувальним закладом;
  • підтвердження володіння нерухомістю на території Республіки або договір довгострокової оренди житла;
  • підтвердження про відсутність проблем з законодавством Латвії, видане латвійської поліцією;
  • довідка з податкових органів країни про відсутність заборгованості;
  • свідоцтва про народження дітей, якщо вони проходять процес натуралізації разом з аплікантом.

На додаток до цього можуть знадобитися також інші документи. Такими можуть бути документ про відношення до військового обов'язку, свідоцтво про шлюб, підтвердження родинних зв'язків і т. Д. Всі документи, які були видані не на території Євросоюзу, вимагають перекладу на латиську мову.

Як стати громадянином Латвії росіянам, українцям і білорусам

Клопотання про отримання громадянства подається в Управління міграційної політики Латвійської Республіки. Його філії функціонують в кожній поліцейській дільниці на території країни. Час на розгляд прохання становить близько півроку. Максимальний термін - рік.

Рішення про присвоєння громадянства Латвійської Республіки приймає кабінет міністрів. Його офіційний лист буде містити витяг з відповідного постанови. Вона і стане підставою для отримання латвійського паспорта, який видадуть новоспеченому громадянину країни в зазначеному вище філії міграційного управління за місцем реєстрації.

Разом з паспортом новому громадянинові Латвії видається пластикова карта, яку використовують як посвідчення особи на всій території ЄС

При отриманні латвійського паспорта новий громадянин зобов'язаний принести присягу на вірність Латвійській Республіці та, природно, письмово відмовитися від попереднього підданства, якщо він не потрапляє в категорію тих, кому дозволено мати подвійне громадянство.

Можливість подвійного громадянства

Питання про подвійне громадянство при отриманні латвійського паспорта іноземцями не варто. Латвійський закон допускає наявність лише одного громадянства. При отриманні латвійського паспорта від свого доведеться відмовитися. Але тут є винятки:

  1. Кабінет міністрів Латвії може своїм рішенням зберегти новому громадянинові країни вже наявне у нього громадянство.
  2. Усиновлені діти можуть мати друге громадянство тієї країни, де вони жили раніше.
  3. Дитина, у якого батьки різного підданства, може мати громадянство і матері і батька. Головне, щоб один з них був громадянином Латвії.

Усі прохання про можливість подвійного громадянства розглядаються латвійською владою в індивідуальному порядку.

Можливі причини відмови і подальші дії

Не можна сказати, що Латвія часто відмовляє у громадянстві тим, хто відповідає вимогам для отримання латвійського паспорта. Проте такі випадки бувають. Основні причини відмови:

  • доведене шахрайство при отриманні латвійського громадянства. Прикладом тут може служити фіктивний шлюб або підробка документів;
  • відсутність легального джерела доходу або занадто низький його рівень;
  • недостатньо довгий час, прожите в Латвії (при натуралізації);
  • проблеми з латвійським законодавством;
  • судимість або кримінальне переслідування апліканта за злочини, вчинені ним на колишній батьківщині, якщо дані статті є в Кримінальному кодексі Латвії;
  • відсутність основних або додаткових документів;
  • вчинення злочину на території Латвії.

Латвійське законодавство допускає можливість оскарження в судовому порядку відмови про присвоєння громадянства. Причина відмови повідомляється в офіційному листі кабміну. При подачі апеляції слід чітко вказати, які законодавчі або процесуальні норми латвійського закону були порушені. Бувають також випадки, коли некоректний переклад або неправильне тлумачення владою деяких фактів біографії апліканта закривали йому шлях до латвійського громадянства. Це все необхідно вказати в апеляції. Можна також скористатися послугами адвоката. Як правило, це ефективно.

Відео: отримання латвійського громадянства

Росіяни, українці і білоруси часто цікавляться отриманням латиського паспорта. Спільне перебування держав у складі Радянського Союзу переплело долі людей. Тому багато хто сьогодні мають родичів в Латвії. Також можливі інші причини, за якими іноземці можуть просити латвійське громадянство. Латвійський паспорт робить їх повноправними громадянами Євросоюзу. Головне - вивчити умови і законодавчу базу, а також вибрати найбільш підходящу імміграційну програму. Це дозволить оптимізувати зусилля і витрати по отриманню паспорта Латвійської Республіки.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация