Озброєння ВМФ Атомний ракетний крейсер Петро Великий

Зразки озброєнь Військово - морського флоту   Важкий атомний ракетний крейсер Петро Великий    пр

Зразки озброєнь Військово - морського флоту

Важкий атомний ракетний крейсер "Петро Великий"
пр.1144 , KIROV class

Важкий атомний ракетний крейсер (ТАРКР) Петро Великий призначений для ураження великих надводних цілей, захисту морських з'єднань від атак з повітря і підводних човнів супротивника у віддалених районах морів і океанів Важкий атомний ракетний крейсер (ТАРКР) "Петро Великий" призначений для ураження великих надводних цілей, захисту морських з'єднань від атак з повітря і підводних човнів супротивника у віддалених районах морів і океанів.
У 1964 р було розпочато проектування вітчизняного бойового надводного корабля, що має практично необмежену дальність ходу. Спочатку планувалося створити 8000-тонний протичовновий корабель з ядерною енергетичною установкою. Однак до кінці 60-х років підводні човни з міжконтинентальними ракетами ВМС США з атомними енергетичними установками виходять в океан і стають практично невразливими. Для боротьби з ними з метою попередження нанесення ядерного удару в радянському ВМФ створюються оперативні з'єднання протичовнових кораблів, здатних нести бойове чергування в виявлених районах патрулювання ударних підводних човнів ймовірного противника. У свою чергу забезпечення бойової стійкості корабельних протичовнових груп зажадало створення більш великого багатоцільового крейсера на відміну від раніше проектованого. Так народився проекту 1 144 важкого атомного ракетного крейсера.
ТАРКР "Петро Великий", правнук лінкорів і лінійних крейсерів епохи "броні і снаряда", - останній корабель проекту 1144 "Орлан" є подальшим розвитком ударних ракетних крейсерів, включаючи крейсера пр.1164 . На відміну від своїх попередників ТАРКР має підвищену автономність плавання, оснащений більш ефективними гидроакустическими засобами, протичовневим зброєю і крилатими ракетами. Аналогів за кордоном не мають: американські крейсери з ядерною силовою установкою типу "Верджінія" за водотоннажністю в 2.5 рази менше, а крейсер "Лон Біч" в 1.5 рази. Створення кораблів такого класу стало одним з найбільш значних досягнень вітчизняного кораблебудування XX в.
Повна водотоннажність корабля понад 26 000 т. Команда: 727 чол. Льотний персонал: 18 чол. Головна зброя - протикорабельні крилаті ракети "Граніт". Зенітна, ударне, протичовнові озброєння дозволяє крейсеру вирішувати практично будь-які бойові завдання. Надбудови несуть безліч радарів і антен систем раннього попередження. Ракетні установки розташовуються попереду, під палубою, залишаючи кормову секцію для головної силової установки та вертолітного ангара.

Головна енергетична установка оснащена двома реакторами на швидких нейтронах тепловою потужністю по 300 Мвт і двома допоміжними нафтовими паровими котлами. Сполучення ядерних реакторів з нафтовими пароперегрівом збільшує загальну потужність установки і тим самим швидкість корабля.
Два вала обертають 2 п'ятилопатевих гвинта.
Технічний комплекс ядерної енергетичної установка включає крім реактора, в якому забезпечується перетворення енергії ядерного розпаду в тепло, ще цілий набір складного і відповідального технологічного обладнання - насоси, парогенератори, системи управління реактором і енергоустановкою, турбіна з редуктором, фільтри, теплообмінники, компресори, різні прилади та ін.
Для забезпечення експлуатації об'єктів з судновими ЯЕУ додатково потрібні: спеціально обладнані бази з низкою берегових служб, спеціальні засоби і пристрої для завантаження свіжого і для вивантаження відпрацьованого ядерного палива, збору, зберігання і переробки твердих і рідких радіоактивних відходів і т.п.

Основу озброєння ТарКо складають протикорабельні надзвукові ракети Граніт П-700 (3М-45), що є розвитком   системи ПРК Базальт Основу озброєння ТарКо складають протикорабельні надзвукові ракети "Граніт" П-700 (3М-45), що є розвитком системи ПРК "Базальт" . На заході ракети Граніт відомі під кодовою назвою "Shipwreck". При стартовій вазі 7 т. Ракета розвиває швидкість 2,5 М і може доставити фугасну бойову частину масою 750 кг або ядерний заряд потужністю до 500 кт на відстань 600 км.
Ракета призначена для боротьби з авіаносними ударними групами (АУГ) і здатна діяти не тільки проти з'єднань кораблів всіх класів в ході збройних конфліктів будь-якої інтенсивності, але і ефективно вражати цілі на узбережжі противника звичайної бойовою частиною. При необхідності кораблі з комплексом "Граніт" можуть з'явитися резервом вирішення завдань Морських стратегічних ядерних сил.
Спочатку ракетним комплексом "Граніт" озброєні 12 атомних підводних крейсерів проекту 949А типу "Антей", по 24 ПКР на кожному, зі швидкістю підводного ходу більше 30 вузлів.
На ТАРКР пр.1144 двадцять ПКР "Граніт" встановлені під верхньою палубою, з кутом підвищень 60 градусів. Модифікація ПКР "Граніт" встановлена ​​на кораблях проекту 1144.2 не контролюється після запуску. У режимі швидкого вогню одна ракета, що виконує роль "навідника" летить по високій траєкторії щоб максимально збільшити площу захоплення цілі, в той же час інші ракети летять за низькою траєкторії. У польоті ракети обмінюються інформацією про цілі. Якщо ракета - "навідник" перехоплена, тоді одна їх інших ракет автоматично приймає на себе її функції. Ракетна система стійка по відношенню до радіоперешкод противника.
З досвіду бойової і оперативної підготовки ВМФ, збити таку ракету практично неможливо. Навіть якщо вразити "Граніт" протиракетою, ракета через свою величезної маси і швидкості може зберегти початкову швидкість польоту і в результаті долетіти до мети.

Корабельні бойові системи ТарКо Р включають:
бойовий інформаційний центр; систему радіозв'язку; систему супутникового зв'язку;
системи управління вогнем ПКР, комплексів РБУ-1000 і "Удав-1";
радіолакаціонние станції: РЛС огляду, РЛС виявлення низько і надводних цілей, РЛС управління вогнем корабельних систем ППО - 2 од., РЛС управління вогнем 30-мм артустановок - 4 од., Навігаційна РЛС - 2 од .;
а також активну, пасивну акустичні системи й електронну вимірювальну системи.

Протиповітряне зенітно-ракетне й артилерійське озброєння "Перта Великого" включає ЗРК С-300Ф, Протиповітряне зенітно-ракетне й артилерійське озброєння Перта Великого включає ЗРК С-300Ф,   систему ППО Кинджал, ЗРК Кортик з АК-630 і а ртустановк у АК-130 систему ППО "Кинджал", ЗРК "Кортик" з АК-630 і а ртустановк у АК-130.
ЗРК "Форт-М" на відміну від свого попередника - зенітного комплексу "Форт" , Здатний обстрілювати до 6 цілей одночасно на відстані до 120 км і успішно боротися з протикорабельними ракетами на висотах до 10 метрів. Розширення зони ураження досягнуто за рахунок поліпшення енергетичних характеристик передавача і чутливості прийомних каналів.
Зенітна керована ракета 48Н6Е2 (уніфікована з сухопутним комплексом С-300ПМУ-2) з вертикальним стартом має поліпшену рухову установку і збільшену бойову частину. Ракета - телекерована, з напівактивним самонаведення на кінцевій ділянці польоту. Доставляється на корабель в транспортно пусковому контейнері. Гранична дальність польоту - 200 км.
На крейсері "Петро Великий", додатково встановлено носової комплекс С-300ФМ "Форт-М". Таким чином, ТАРКР озброєний одним комплексом С-300Ф з 48 ракетами 48Н6 і одним комплексом С-300ФМ з 46 ракетами 48Н6Е2.
На ТАРКР "Петро Великий" замість протиповітряної системи "Оса-МА", встановленої на більш ранніх кораблях пр.1144 і на крейсерах пр.164 , Встановлений комплекс "Кинджал" з поліпшеними ТТХ. ЗРК "Кинджал" - це багатоканальний, всегоподний, автономний зенітний ракетний комплекс ближньої оборони, здатний відображати масований наліт низколетящих протикорабельних, протирадіолокацій ракет, керованих і некерованих бомб, літаків, вертольотів і т.п. Прийнято в 1989 р на озброєння. великих протичовнових кораблів пр. 1155. З важких крейсерів "Кинджал" встановлено також на " Адміралі Кузнецова ". За кордон поставляється під найменуванням" Клинок ".
ЗРК "Кинджал" може одночасно обстрілювати до чотирьох цілей в просторовому секторі 60 ° на 60 °, при цьому паралельно наводиться до 8 ракет. Час реакції комплексу становить від 8 до 24 секунд в залежності від режиму РЛС. Радіолокаційні засоби комплексу забезпечують дальність виявлення повітряних цілей 45 км на висоті 3.5 км.
У комплексі використовується телекерована зенітна ракета 9М330-2, уніфікована з ракетою сухопутного комплексу "Тор", або ЗУР 9М331 комплексу "Тор-М". ПУ подпалубних, складається з 4 пускових модулів барабанного типу, в кожному - 8 ТПК з ракетами. Вага модуля без ракет 41,5 тонни, яку займає площу 113 кв.м.
Старт ракети 9М330 - вертикальний під дією катапульти з подальшим відміною ракети газодинамічної системою на ціль. Двигун запускається на безпечній для корабля висоті після відміни ракети.
Підрив бойової частини осколково-фугасної типу здійснюється за командою імпульсного радіовзривателя в безпосередній близькості від мети. Радіовзривателя помехозащіщен і адаптується при підході до водної поверхні. Ракети розміщуються в транспортно-пускових контейнерах і не потребують перевірки протягом 10 років.
Система "Кинджал" може діяти автономно або бути інтегрована в корабельні системи управління вогнем і отримувати інформацію про цілі від корабельних радарів. Крім ЗУР система управління вогнем комплексу "Кинджал" може керувати вогнем 30-мм автоматів АК-360м, виробляючи дострелити уцілілих цілей на відстані до 200 метрів.
Озброєння ППО крейсера "Петро Великий" посилено за рахунок з енітн ого ракетно-артилерійського го комплекс а ЗМ87 "Кортик" (пізніше отримав ім'я "Каштан"). ЗРК призначений для ураження цілей ракетами на рубежі від 8000 до 1500 м, а потім дострелити уцілілих цілей 30-мм артавтоматамі АТ-18 на дистанції від 1500 до 500 м.
Система забезпечує самооборону від ряду "точних" озброєнь, включаючи протикорабельні і протирадіолокацій ракети, авіабомби, літаки і вертольоти, малорозмірні кораблі. Комплекс має модульну конструкцію, що включає 2 командних модуля і 6 бойових. Командний модуль визначає загрозу і передає інформацію бойового модулю, який супроводжує мета, проводить необхідні обчислення і вражає ціль ракетами і гарматами. Скорострільність його гармат досягає 10000 пострілів в хвилину. Боєкомплект 24000 снарядів
Протиповітряні ракети (боєкомплект 192 ракети) запускаються з контейнерної ПУ. Висота перехоплення від 5 до 4000 м. Мета може бути уражена на швидкості до 600 м / сек. Система може вражати до шести цілей одночасно, по одній меті для кожного бойового модуля
На поворотній частині комплексу змонтовані два блоки (ПУ) по 3 ракети, розміщені в циліндричні транспортно-пускові контейнери вагою 60 кг. Двоступенева твердопаливна ракета 9М311К (пізніше буква «К» була прибрана з індексу) уніфікована з ракетою військового комплексу ППО 2К22 "Тунгуска". Система управління ракетою напівавтоматична з радіокомандной лінією зв'язку. Підривник неконтактний з радіусом дії 5 метрів. Ракета 9М311 - єдина вітчизняна корабельна ЗУР з осколково-стрижневий бойовою частиною. Довжина стержнів близько 600 мм, діаметр 4-9 мм. Поверх стрижнів є "сорочка", що містить готові осколки - кубики вагою 2-3 грами. При розриві боєголовки стрижні утворюють щось типу кільця радіусом 5 метрів в площині, перпендикулярній осі ракети. На відстані більше 5 метрів дію стрижнів і осколків малоефективно.
Артилерійська частина складається з двох 30-мм шестиствольних установок АК-630 АТ з балістикою і боєприпасами (48000 снарядів). Сумарний темп стрільби близько 10000 постр / хв. На відміну від АК-630, якими озброєні на блоки стовбурів надіті надульника для захисту установки і контейнерів з ракетами від порохових газів. Боєкомплект ЗМ87 знаходиться не в подбашенном приміщенні, а в двох барабанах по 500 патронів, розташованих поруч з блоками стовбурів. Харчування автоматів не стрічкове, а шнекове (беззвеньевое).
Як і інші кораблі проект ів 1164, +1144 ТАВРК "Петро Великий" оснащені 130-мм багатоцільовими артустановками (840 снарядів). Система вражає берегові, морські і повітряні цілі. Основними компонентами комплексу є: заснована на ЕОМ система управління з багатодіапазонними РЛС, система телевізійного та оптичного прицілювання, двухорудійние баштова 130-мм артустановка, обладнана пристроєм оптичного наведення "Конденсор". Заряджання автоматичне і знаряддя можуть вести вогонь різними снарядами з контактним детонатором, детонатором спрацьовує в момент максимального наближення до мети, а також навчальними снарядами. Система стійка до перешкод противника. Знаряддя можуть діяти в повністю автоматичному режимі управління взаємопов'язано з РЛС, в автоматичному режимі з прицілюванням за допомогою встановленої на вежі системі прицілювання "Конденсор", а також в ручному режимі. частота вогню може змінюватися від одиночних пострілів, до вогню залпом або чергою. Дальність вогню становить понад 22 км., А скорострільність 20-35 пострілів в хвилину.

Протичовнове озброєння крейсера укомплектовано ракетними протичовнової системою "Волгопад-НК" і протиторпедного "Удав-1", ракетно-бомбовими установками РБУ-1000 і вертольотами Ка-27ПЛ.
Протичовновий ракетний комплекс (ПЛРК) "Волгопад-НК" має 20 протичовнових х ракет або торпед. Стрілянина ведеться з 10 ПУ (ракетно-торпедних апаратів).
Комплекс "Удав-1" оснащений 40 протичовнових ми ракет ами. Аналогічної систему має ТАВКР "Адмірал Кузнєцов".
Протичовнове озброєння крейсера укомплектовано ракетними протичовнової системою Волгопад-НК і протиторпедного Удав-1, ракетно-бомбовими установками РБУ-1000 і вертольотами Ка-27ПЛ РБУ -1000 складають основу системи Смерч-3, що має наступний склад: 2 шестітрубних дистанційно наводящ ІХС япротіволодочних ракетних ПУ РБУ-1000 (боєкомплект 102 ракет и), що заряджає пристрій, глибинні бомби РГБ-10 з підривником УДВ-60, систему ПУСБ «Буря »з приставкою« Зумер », управля ющую вогнем до чотирьох РБУ. Час реакції з моменту виявлення ПЛ до початку стрільби 1-2 хвилини. Дальність дії системи складає 1км.
Більш ранні зразки ударних крейсерів (в т.ч. пр.1164 ) Мають систему Смерч-2 з РБУ-600.
Для протичовнової захисту також призначені три вертольоти Ка-27ПЛ або Ка-25РТ
Ка-27 відомий на заході під назвою "Helix" і оснащений протичовневим озброєнням, включаючи пошукову РЛС, гідроакустичні буї, акустичну систему і детектори магнітних аномалій. Ка-27 може озброюватися торпедами, бомбами, мінами і ПКР. Ка-25, відомий на заході під найменування "Hormone" є попередником Ка-27.

ТАРКР "Петро Великий" - сами й больш ой в світі неавіанесущі й ударні й боїв ой корабель ь. "Петро Великий" як і інші кораблі проекту «Орлан» проектувався як ударний крейсер для завоювання переваги на морі. І хоча атомні крейсери пр.1144 "Орлан" протягом ряду років були кращими в світі кораблями свого класу, ряд фахівців змушені визнати проект не вдалим. На їхню думку, д ля того, щоб протистояти сучасним протикорабельних ракет, авіаційних гармат і бомб невеликого калібру, корабель було оснастити хоча б мінімальної броньовий захистом. Корабель не володіє достатньою вогневою міццю і автономністю. Реальний «Орлан» мо же впоратися з будь-яким з надзвичайно невдалих американських післявоєнних крейсерів, ноабсолютно беззахисний перед авианосним з'єднанням або модернізованими американськими лінійними кораблями типу LOWA.
Таким чином, є думка, що "Орлан" не здатний виграти протиборство за панування на морі. Підтримка його технічно справним і боєготовим вимагає великих капіталовкладень. Так, як вже зазначено вище, перезарядка атомної енергоустановки унікальна операція зі складною інфраструктурою, яка так і не створена відповідним чином через відсутність коштів.
Можливо саме подібні оцінки ведуть до висновку про те, що н Аліче кораблів класу "Орлан» не передбачається концепцією розвитку ВМФ Росії до 2015 р. Обгрунтованість подібних висновків підтвердить або спростує історія. У місці з тим всі можливі негативні наслідки реалізації проекту при належній організації на держрівні подальшої експлуатації "Петра Великого" можуть бути істотно знижені, що в свою чергу може надати сприятливих можливості для повернення до бойового складу і інших кораблів проекту "Орлан".

Основні характеристики

ТАРКР "Петро Великий"
Екіпаж, чол 760 Водотоннажність, т
Стандартне
Повний
24 300
26 190 Дальність ходу, миль
на вспомог. турбінах
на ЯЕУ
1 00 0
НЕ огр. Швидкість, уз. повного ходу
економна
31
18 Автономність, сут. 60

Головна енергетична установка

ядерний реактор
парова турбіна ГТЗА, к.с.
газова турбіна, kW
газова ГТГ, kW
2хКН-3
2х70 000
4x 3 000 0
4x 1 50 0 Габарити, м:
довжина
ширина
осаду
251
28,5
10,3

зразки озброєнь | РВСН | КВ | ВВС | СВ |

ВМФ | Пр.11435 Пр.1164 Пр.667БДР Пр.941 Р-29МР Х-22Н Ту-144м

джерела

Військовий Парад 2 (44) 2001
"Військово-морський флот"; Media 2000
Атомна галузь http://www.skc.ru
НВО 1999-11-19
Ракетна техніка http://rbase.new-factoria.ru/

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация