ПДВ почали відшкодовувати автоматом: як це працює

  1. АВТОРИ:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

3 квітня 2017, 8:10 Переглядів: 3 квітня 2017, 8:10 Переглядів:   Публічний реєстр відшкодування податку допоможе чесним бізнесменам

Публічний реєстр відшкодування податку допоможе чесним бізнесменам. Фото AFP.

Хороші новини для українського бізнесу: вчора в тестовому режимі почав працювати відкритий автоматичний електронний реєстр відшкодування податку на додану вартість (ПДВ). Про це на засіданні Нацради реформ заявив президент України Петро Порошенко . За його словами, кожен бажаючий отримав доступ до реєстру Госфіскальной служби, а це значить, що черговість відшкодування стала прозорою, чого раніше не було - ПДВ повертався в ручному режимі, що створювало проблеми бізнесу. Правда, фінаналітики кажуть, що людський фактор як і раніше залишився, тому говорити про повну перемогу над корупцією поки рано.

ЕКСПЕРТИ. Поки е-реєстр відкрили на три місяці, але очікується, що з другого півріччя він почне працювати в повну силу. "Проблема відшкодування ПДВ - одна з наболілих, так як чиновники самі вирішують, кому віддавати гроші, а кому ні, корупція в цій сфері процвітає, - говорить економіст Іван Нікітченко. - На ринку існує відсоток від суми ПДВ (від 10 до 30% і вище), який треба сплатити у вигляді "корупційного податку" для отримання відшкодування ПДВ. в автоматичному режимі ПДВ повинен відшкодовуватися без участі чиновників, якщо заявник виконає всі вимоги, встановлені законом. Але головні проблеми - відсутність грошей у бюджеті для виплат всім заявникам і возм жность втрутитися в роботу систему "руками".

Керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський визнає, що поки повністю виключити контроль співробітників ГФС за автоматичної виплатою ПДВ не вийде, бо є способи обдурити комп'ютер, а ось людини - немає. "Прозорий реєстр полегшить життя чесним бізнесменам із солідною репутацією, наприклад, експортерам руди, зерна, металу, так як затримка кимось з посадових осіб УКРІНФОРМ повернення ПДВ відразу стане публічною. І чиновнику доведеться пояснити, чому він призупинив відшкодування податку. У разі незаконності його дій це вже тягне на кримінальну статтю ", - сказав нам Забловський.

Як це працює: що таке ПДВ

ПДВ - це податок на додану вартість. Він діє в більшості країн світу - в 137-ми з 197-ми. В Україні ПДВ для виробника зазвичай дорівнює 20% від доданої вартості, але може бути і менше. Наприклад, ПДВ на ліки дорівнює 7%, на товари, що експортуються - 0%. В інших країнах відсоток ПДВ коливається від 5% (Японія) до 27% (Угорщина). Для споживача товар автоматично стає дорожче на величину ПДВ. Зібрані з споживачів гроші йдуть до держбюджету, але частина їх держава повинна повернути виробникам.

Додана вартість. Це частина вартості продукту, яка створюється будь-який бізнес-структурою. Вона дорівнює різниці між вартістю товарів і послуг, вироблених компанією (тобто виручка від продажів) і вартістю товарів і послуг, придбаних компанією у інших бізнес-структур, - це витрати на сировину, енергоносії. Наприклад, хлібокомбінат купив на 10 тис. Грн борошна та інших інгредієнтів, пік хліб і продав його за 20 тис. Грн за ціною 10 грн за буханець, або 2000 буханок. Додана вартість хлібокомбінату дорівнює 10 тис. Грн, або 100%. Магазин продав хліб по 12 грн буханець, заробивши 24 тис. Грн. Додана вартість магазину дорівнює 4000 грн, або 20%.

Що обкладається ПДВ. Цим податком обкладаються продаж товарів і послуг (крім внесених в пільговий список, наприклад важливе для країни обладнання); безкоштовну передачу послуг, робіт або товарів, для чого оцінюється їхня середня ринкова вартість; виконання будівельних робіт для власних потреб; імпорт товарів, крім тих, на які поширюється пільга (наприклад, гумпомощь).

Навіщо потрібен ПДВ. Він дозволяє уникнути багаторазового справляння податку з однієї і тієї ж вартості; на відміну від податку з продажів, він мінімізує ризики ухилення від оподаткування, так як ухилення від податку роздрібним продавцем означає для держави втрату всієї суми податку; в умовах ПДВ несплата податку одним учасником виробничо-торговельної ланцюжка не виключає можливості отримання цієї ж суми на наступних стадіях виробництва (перепродажу).

Споживач. При ціні буханця хліба 12 грн / шт. в кожній "сидить" 20% ПДВ, або 2,4 грн, які додатково сплачує покупець. Тобто для кінцевого споживача ПДВ фактично є податком з продажів. Це один з головних джерел наповнення бюджету - 46-47% від усіх надходжень до скарбниці. Фактично він платиться з кишені споживача, так як будь-який виробник змушений підвищувати ціну на свій товар мінімум на 20% на користь держави.

Складові ПДВ. Цей податок складається з податкового зобов'язання та податкового кредиту. Зобов'язання - це загальна сума ПДВ, який повинен сплатити підприємець за звітний період. А кредит - сума, на яку бізнесмен може зменшити суму податку. Наприклад: з виручених 20 тис. Грн хлібокомбінат повинен сплатити ПДВ 4000 грн (20%), а магазин - 4800 грн (20%). Але насправді вони платять менше через податкового кредиту. Адже в ціні борошна, дріжджів, електроенергії вже закладено ПДВ 20%, який раніше сплатили мірошники, енергетики та ін. Тому пекарі платять ПДВ тільки з 10 000 грн (це 2000 грн), а торгівля - з 4000 грн (це 800 грн).

Повернення ПДВ. Якщо продукція компанії продається за кордоном, то ПДВ з такого товару виходить більше, ніж сума податкового кредиту (для українських експортерів ПДВ дорівнює 0%). Щоб повернути ПДВ, підприємство відправляє в ГФС декларацію, після перевірки і підтвердження достовірності якої держава повертає підприємству "зайвий" ПДВ.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "ПДВ почали відшкодовувати автоматом: як це працює". інші Новини економіки дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОРИ:

Коновалова Христина, Олександр Панченко

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация