Петро Кропоткін - нащадок Рюрика і анархіст

  1. Петро Кропоткін - нащадок Рюрика і анархіст
  2. Лихі предки Петра Кропоткіна
  3. "Революція без жертв можлива"
  4. Кропоткін: Народившись вільним, людина не має потреби у владі інших людей

Петро Кропоткін - нащадок Рюрика і анархіст

Букер Ігор

Напевно, багатьом здасться дивним, але ім'я Кропоткіна не пов'язане з гаслом "Анархія - мати порядку". Незважаючи на те, що поряд з Прудоном Петро Кропоткін залишається теоретиком світового анархізму і лівацьких рухів, а Че Гевара з юності зріс на його ідеях, cам Петро Олексійович був за рівність.

Лихі предки Петра Кропоткіна

Столична станція метро "Палац Рад" і хутір Романовський в Краснодарському краї, отримавши статус міста, були перейменовані в "Кропоткинскую" і Кропоткін на честь видатного вченого-природознавця, географа, письменника, історика, філософа, революціонера-народника і анархіста князя Петра Олексійовича Кропоткіна .

Народжений в Москві 173 роки тому хлопчик, наречений Петром, походив з роду князів Смоленських. Простіше сказати, з Рюриковичів в тридцятому коліні. Якщо по батькові він успадкував дух державності на Русі, то анархічні "нотки" вдихнув від матері і діда - героя Вітчизняної війни 1812 року генерала Миколи Семеновича Сулими.

Безпосередньо матінка не зробила особливого впливу, оскільки померла, коли Петруше було три з половиною рочки. Однак недарма Кропоткін був великим ученим-біологом, при відсутності диплома про вищу освіту. Задовго до відкриття генів він виявив, що придбані в процесі життя ознаки (перш за все особливості поведінки) можуть передаватися у спадок.

Героїчний дідусь Петра Олексійовича був прямим нащадком отамана запорозьких козаків Івана Михайловича Сулими, що заслужив у народу добру пам'ять тим, що він знищив зі своїм загоном фортецю Кодак, що стояла на шляху біженців з Речі Посполитої в Запорізьку вольницю.

Мабуть, вільний козацький дух добровільно погнав кращого учня старшого класу Пажеського корпусу, 19-річного камер-пажа князя Петра Кропоткіна, котре складалося при імператорі Олександрі II, в Сибір, щоб там вступити в Амурське козацьке військо, а потім приєднатися до гуртка народників, що вели революційну пропаганду проти самодержавства.

"Революція без жертв можлива"

Готовий віддати життя за царя, князь Кропоткін іншими очима подивився на царя-батюшку після арешту Чернишевського і приборкання Польщі. Під час церемонії виробництва в офіцери кадетів і пажів, цар-Визволитель раптом зірвався на крик, а обличчя його спотворила злісна гримаса. Петра Кропоткіна згадався оравшій на кріпаків батько: "Я з тебе шкуру спущу!"

На другий день після царського напуття за наказом Олександра були розстріляні троє офіцерів, а рядовий закарбований до смерті шпіцрутенами. На початку літа 1862 року Кропоткін відбув зі столиці в Москву, а потім в азіатську частину Росії.

Анархізм, на думку відомого французького анархіста Даніеля Герена (Daniel Guérin, 1904-1988), - це, перш за все, вроджений бунт. "Для анархіста держава - найбільш згубний і згубний із забобонів і упереджень, засліплює людини споконвіку. В уста свого Вотрена (побіжного каторжника з" Людської комедії "- Ред.), Що є яскравим втіленням соціального протесту, полубунтовщіка, полупреступніка, Бальзак вклав вибухові мови , від яких не зречеться жоден анархіст ", - писав Герен.

На відміну від прихильників Бакуніна і послідовників Маркса, які запевняли, що без жертв в революції ніяк не обійтися, а її успіх окупає всі жертви, Кропоткін сподівався на досягнення такого стану в суспільстві, коли нові ідеали, якими надихаються пригноблені класи, глибоко проникнуть в свідомість людей того класу, економічні та політичні привілеї якого належить зруйнувати.

На Кропоткіна швидше вплинули ідеалістичні ідеї цілеспрямованої еволюції Шеллінга і найбільшого біолога миколаївської Росії Карла фон Бера, а не радикальні течії сучасності.

"Результат боротьби залежатиме не стільки від рушниць і куль, скільки від творчої сили, застосованої до перебудови суспільства на нових засадах", - говорив ідеолог безвладдя Петро Кропоткін.

Кропоткін: Народившись вільним, людина не має потреби у владі інших людей

Кропоткіна дивував той факт, що в Російській секції Міжнародного товариства робітників і взагалі серед революціонерів точно такі ж бюрократичні відносини, як і в середовищі російського чиновництва. На відміну від Достоєвського, який побачив в Нечаєва і його подільників "бісів" і передбачив неможливість змінити створений Богом світ, Кропоткін мислив інакше.

Згідно з його розумовою побудов виходило, що в повній гармонії природі існує моральність, яка є і в породженому природою людині. Народившись вільним, глаголив Кропоткін, людина не має потреби у владі інших людей, які його цієї свободи позбавляють. Займаючись розробкою "ідеалу майбутнього ладу", Кропоткін сам не помітив як вписав в нього елементи державного, казарменого комунізму , Противником якого виступав.

До слова, слово "анархія" було вжито не Кропоткиним і не його однодумцями, а міністром юстиції графом паленої, який написав в своїй доповіді на височайше ім'я, що "в Росії існують таємні і протизаконні суспільства, що мають на меті повалення держави, всього існуючого порядку і проштовхування цілковитої анархії ". Слово було знайдено.

А Кропоткін навіть зовні більше схожий на Льва Толстого, ніж на башибузуків з чорними анархічними прапорами. "Що ж тут дивного, - посміхався геній російської літератури Толстой, - я - тип російського мужика. І він - теж тип російського мужика".

Лев Миколайович, правда, вів свій родовід від того ще "мужика", як і Кропоткін, - від Рюрика. Чоловіча лінія Толстих сходить до німця Идрису, що приїхав в 1353 році в Чернігів, а по матері з роду князів Волконських - безпосередніх нащадків Рюрика. Ось вам і іронія долі.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация