Підпалити глушилку «Вільної Європи»

  1. Честь праці, товариші!
  2. Перешкодити придушення «ворожого» мовлення

Володимир Стеглик, фото: Post Bellum   Нагороджені в цьому році будуть п'ятеро осіб Володимир Стеглик, фото: Post Bellum Нагороджені в цьому році будуть п'ятеро осіб. Крім згаданих, лікар за професією Вацлав Бруна, з 1975 по 1980 рр. регулярно критикував дії комуністичних функціонерів та розповсюджував серед своїх знайомих маніфест чехословацьких дисидентів «Хартія 77». Як мінімум з 1950 року, антикомуністичної діяльністю займався Йозеф Стейскал. Нагороду за К. Шимека, яка буде вручена йому посмертно, прийме його дочка.

У компетенції Етичної комісії - перегляд заяв на здобуття звання учасника руху опору, які раніше відхилив Міноборони. Заяви пов'язані з подіями періоду 50 - 80-х рр. Зусилля комісії зосереджені на вирішенні складних і неоднозначних справ, які потребують в деяких випадках переоцінки висновків відомства. Про що сьогодні згадує 83-річний Володимир Стеглик, один з тих, кому у вівторок буде переданий декрет про присудження почесного звання?

Честь праці, товариші!

З інституту в Пардубіцах Стеглика виключили тому, що він не схвалював насильницькі методи комуністичного режиму. У записі, зробленому в рамках проекту «Пам'ять народу», Володимир Стеглик згадує, як покинув в 1953 році Хіміко-технологічний інститут У м Пардубіце. Ініціатори проекту, організація Post Bellum, збирає спогади учасників і свідків найбільш значущих подій XX століття.

Медаль учасника антикомуністичного опору, фото: Етична комісія Чеської Республіки   «У Пардубіцької інституті тоді була муштра, ми одночасно проходили там курс допризовної військової підготовки Медаль учасника антикомуністичного опору, фото: Етична комісія Чеської Республіки «У Пардубіцької інституті тоді була муштра, ми одночасно проходили там курс допризовної військової підготовки. Змушені були ходити по місту з рушницями напереваги. На табличках на дверях повсюдно красувалися написи на кшталт «Čest práci, soudruzi!» ( «Честь праці, товариші!») Тощо, проте я, ясна річ, від таких привітань утримувався. Ми на факультеті висловлювали своє критичне ставлення до всього цього, ось нас і виключили з інституту ».

Однак навіть неможливість продовжити освіта не зупинила Володимира Стеглика: він вірив в результативність критики і вирішив перейти від слів до справи. Повернувшись в рідне Брно, разом з друзями заснував групу антидержавної спрямованості, яка повинна була боротися з комунізмом. Осередок прагнула запастися зброєю.

«З моменту заснування групи пройшло трохи часу. Ми їхали на позиченому автомобілі, бензин в баку раптом закінчився, тому ми почали підштовхувати його ззаду. Це була вулиця Димитрова, там до нас підійшли чоловіки з тим, що хочуть нам допомогти. «Підсобили» так, що наділи на нас наручники і заарештували, відвезли до відділку на вул. Пршічні ».

Перешкодити придушення «ворожого» мовлення

Радіо «Вільна Європа», фото: Архів Чеського радіо - радіо Прага   Відсидівши 3 роки, Володимир Стеглик вийшов з в'язниці і планував разом з друзями підпал глушилки сигналу «Вільної Європи» Радіо «Вільна Європа», фото: Архів Чеського радіо - радіо Прага Відсидівши 3 роки, Володимир Стеглик вийшов з в'язниці і планував разом з друзями підпал глушилки сигналу «Вільної Європи». Однак за два дні до здійснення плану молодої людини заарештували. Стеглик відмовився співпрацювати з органами держбезпеки, саме тому його, як він вважає, очікувала тюрма і відбування 5-річного терміну на уранових рудниках в Славковского області, в таборі Rovnost. Після прибуття в зону Стеглик випробував глибоке почуття сорому: його «п'ятирічка» здалася йому нікчемною в порівнянні з набагато більш тривалими термінами інших засуджених.

«Ми збиралися підпалити глушилку радіосигналу« Вільної Європи »і втекти. Ми дійсно не мали наміру нікого вбивати, знаючи, що охоронці глушника в разі, якщо пожежа охопить також їх будинок, до приїзду пожежної команди цілком можуть вискочити з вікон. Ця глушилка була найпотужнішою на території Моравії ».

Етична комісія Чехії виносить рішення на користь осіб, які подали заяву на перегляд, приблизно в 10% випадків. Розмір грошової складової нагороди становить 100 тисяч крон (4 000 євро). Міністерство оборони присуджує нагороди учасникам Третього опору, число яких досягло в цілому вже понад 1 200, кілька разів на рік.

Про що сьогодні згадує 83-річний Володимир Стеглик, один з тих, кому у вівторок буде переданий декрет про присудження почесного звання?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация