Підприємці та єдиний соціальний внесок (ЄСВ)

  1. ЄСВ та ФО-П платники єдиного податку
  2. ЄСВ і загальна система
  3. «Все пропало шеф! Все зникло!"
  4. Плюшки для джидай

Відносини підприємців (ФО-П) з єдиним соціальним внеском (далі - ЄСВ) або, як звикли говорити: «платежами до Пенсійного фонду», складалися дуже важко і непросто

Відносини підприємців (ФО-П) з єдиним соціальним внеском (далі - ЄСВ) або, як звикли говорити: «платежами до Пенсійного фонду», складалися дуже важко і непросто. В результаті цього у підприємців сформувалася парадигма поведінки, згідно з якою платити ЄСВ апріорі не потрібно - «платять тільки дурні».

Однак це в корені неправильно, і сьогодні я постараюся розповісти, чому.

ЄСВ та ФО-П платники єдиного податку

Колись, на зорі часів, коли дерева були великими, а єдиний податок тільки з'явився, платити ЄСВ дійсно було не потрібно, тому що внески до Пенсійного фонду входили до складу самого єдиного податку.

Однак потім уряд вирішив, що «В зоопарку тигру м'яса не доповідають», і спробувало своєю постановою (а не законом, як годиться) зобов'язати підприємців-єдинників доплачувати різницю між тією часткою внесків до пенсійного фонду, яка входила до складу єдиного податку, і сумою внесків, розрахованої з розміру мінімальної заробітної плати.

Результатом цього був великий і галасливий скандал з протестами, і постанова досить швидко скасували.
Скасувати-то скасували, але замість нього майже відразу прийняли Закон, яким і зобов'язали ФОПів-єдинників доплачувати цю різницю, але було пізно, у підприємців в голові вже встигло відкластися: «внески в пенсійний для єдинників - це дурниці і вигадки уряду, їх платити не потрібно".
Ще через півроку вступив в дію Податковий кодекс України (далі - ПКУ), єдиний податок перестав ділитися між пенсійним та іншими фондами / бюджетами, закон про доплату різниці теж частково скасували, але замість нього взяли інший - Закон України від 8 липня 2010 року №2464 -VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (Закон України «Про збір та облік єдиного внеска на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»), який вступив в дію з 1 січня 2011 року (далі - Закон №2464 ).

Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 4 Закону №2464 «Свідоцтва про сплату єдиного внеска є: ... Фізичні особи - підприємці, в тому чіслі ті, Які звертаючись спрощений систему оподаткування ...».

У свою чергу пункт 3 частини 1 статті 7 Закону №2464 чітко визначив суму ЄСВ, яку необхідно сплачувати щомісяця: «Єдиний внесок нараховується: ... для платників, зазначеним у пункті 4 части Першої статті 4 цього Закону, Які звертаючись спрощений систему оподаткування, - на суми, что визначаються такими платниками самостійно ... При цьом сума єдиного внеска НЕ ​​может буті менше за розмір мінімального страхового внеска за шкірних особу ».

Мінімальний страховий внесок, відповідно до статті 1 Закону №2464, це «... сума єдиного внеска, что візначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеска, встановлений законом на місяць, за Який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця» .
Відповідно до частини 11 статті 8 Закону №2464, для підприємців, в тому числі для платників єдиного податку, ЄСВ установлено в розмірі 34,7%, ну, а абзац 3 частини 8 статті 9 Закону №2464 чітко визначив, що платники єдиного податку сплачують ЄСВ поквартально - до 20 числа місяця наступного за кварталом, за який сплачується єдиний соціальний внесок.

Все чітко і зрозуміло.
Починаючи з січня 2011 року всі підприємці - платники єдиного податку зобов'язані щоквартально сплачувати єдиний соціальний внесок в розмірі мінімального страхового внеску та наявність або відсутність при цьому фінансово-господарської діяльності, наявність прибутку або збитків, на обов'язок сплатити цей внесок аж ніяк не впливає.

Однак, як показує практика, більшість платників єдиного податку цю норму ігнорують, особливо цим грішать ФО-П, які торгують на ринках.

У одних відклалися в пам'яті події 2009 - 2010 років з гойдалками по сплаті внесків до пенсійного фонду (потрібно / непотрібно), інші вважають, що раз вони не ходили до Пенсійного, щоб стати на облік, то і внески платити не потрібно (забуваючи при цьому , що вже багато років Пенсійний фонд звіряється з податкової і автоматом бере на облік тих, хто не прийшов сам), а хтось, не спромігшись почитати закон або хоча б статті в інтернеті, слухає поради перших і других: «та не треба нічого платити в Пенсійний! Фігня все це! Я вже 10 років торгую і нічого не плачу !! ». Ось тільки хто за такі поради буде потім відповідати?

У що ж це може вилитися?
На сьогодні картина виглядає приблизно так, загальна сума ЄСВ становить:
- за 2011 рік - 4010,30 грн.
- за 2012 рік - 4572,42 грн.
- за 2013 рік - 4800,76 грн.
Разом 13383,48 грн.

Якщо ви підприємець і в ці роки перебували на єдиному податку - це той мінімум, який ви повинні заплатити в бюджет, якщо не зробили цього раніше.

Чому мінімум, запитаєте ви, та дуже просто, раз ви не сплачували ЄСВ вчасно, тепер доведеться заплатити ще штраф і пеню, але про це трохи далі.

Ну а тим, хто працював на єдиному або фіксованому податку до 2011 року, потрібно ще доплатити за друге півріччя 2010 року приблизно 1000-1100 грн., В залежності від того, на якій системі і на якій ставці він був.

З січня 2014 року сума ЄСВ яку потрібно щомісяця сплачувати до бюджету підприємцям - платникам єдиного податку становить 422,65 грн.

ЄСВ і загальна система

Якщо з платниками єдиного податку все просто (потрібно платити ЄСВ, не залежно від наявності або відсутності доходів), то для тих, хто перебуває на загальній системі, трохи складніше.

Відповідно до частини 2 статті 7 Закону №2464 для підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування «Єдиний внесок нараховується: ... на суму доходу (прибутку), отриманий від їх ДІЯЛЬНОСТІ, что підлягає обкладений податку на доходи фізичних осіб, та на суму доходу ... При цьом сума єдиного внеска НЕ ​​может буті менше за розмір мінімального страхового внеска за шкірних особу за місяць, у якому ОТРИМАНО дохід (прибуток) ».

Що це означає?
Коли доходу немає - платити ЄСВ відповідно не потрібно, але якщо ви отримали хоча б 1 гривню доходу, доведеться заплатити за цей місяць ЄСВ в розмірі мінімального страхового внеску.
Якщо ж ваш дохід (прибуток) буде більше, ніж мінімальна заробітна плата, ЄСВ доведеться платити з усієї суми такого доходу (прибутку).

Наведу два приклади.

Приклад перший.
Виручка від реалізації склала в січні 2014 року 15000 грн., Витрати при цьому склала 8000 грн., А дохід (прибуток) відповідно 7000 грн.
В такому випадку ЄСВ становитиме 2429 грн. (7000 * 34,7 / 100).

Приклад другий.
Виручка від реалізації в січні 2014 року склала 15000 грн., А витрати при цьому склали 14700 грн.
Таким чином, дохід (прибуток) становить всього 300 грн., А раз так, ЄСВ сплачується в мінімальному розмірі - 422,65 грн.! (1218 * 34,7 / 100).

«Все пропало шеф! Все зникло!"

Для мене загадка, чому Пенсійний фонд все це час так байдуже ставився до нарахування та стягнення цих сум.
Інформаційний обмін з податковою у них був, і при бажанні можна було б цілком собі оперативно «смикати» підприємців і тієї ситуації, яка є на сьогодні, просто не виникло б.

На сьогоднішній день (з жовтня 2013 року) адміністрування ЄСВ передали податківцям (Міністерству доходів і зборів) і Пенсійний фонд благополучно злив їм всі свої бази даних, починаючи з 2011 року (з моменту вступу в силу Закону №2464).

З огляду на прагнення податківців в наповненні бюджету, боюся, що для підприємців-єдинників настали важкі часи.
При цьому якщо хтось сподівається «відсидітися в окопах», сподіваючись на строк позовної давності в 3 роки, то це абсолютно марно, тому що відповідно до частини 16 статті 25 Закону №2464, терміни позовної давності на нарахування і стягнення ЄСВ, пені та штрафів по ЄСВ не поширюються!
Таким чином, чим довше ви не платите ЄСВ, тим більше буде сума, яку вам пред'являть.

При цьому слід враховувати, що і вимоги (вимагаючи), і рішення по ЄСВ є виконавчими документами.
Таким чином, ніхто не подаватиме позови в суд, щоб стягнути з вас ці суми, документи просто відправлять до виконавчої служби і в один, зовсім не прекрасний момент, ви виявите, що все ваше майно знаходиться під арештом, а вам, як боржнику, заборонений виїзд з країни.

Як уже згадувалося на самому початку, за несвоєчасне нарахування та сплату ЄСВ передбачені штрафи і пеня (ст.25 Закону №2462), а саме:
- пеня 0,1% за кожен день;
- штраф за несвоєчасну сплату 10%;
- якщо ЄСВ нарахований за підсумками перевірки податківцями, штраф від 5 до 50%.

Плюшки для джидай

Разом з тим, все не так вже й погано тому для деяких категорій громадян передбачені пільги зі сплати ЄСВ.
Так, від сплати єдиного соціального внеску звільнені підприємці, якщо вони є пенсіонерами за віком або отримують пенсію (соцдопомогу) по інвалідності.

Звіти по ЄСВ, до податкової, вони також не подають.

ЗИ. Якщо коротко, ось і все що можна розповісти на цю тему в рамках невеликої статті. Ніби як нічого складного правда? Я постарався якомога більш зрозуміло викласти ситуацію, яка склалася з ЄСВ на сьогодні, ну а що робити далі (платити чи ні) вирішувати тільки вам 🙂

Що б не пропустити нічого важливого підписуйтесь на наш Телеграм-канал , Сторінку в Фейсбуці , Або додавайтеся в твітері .

Якщо моя стаття Вам сподобалася, або виявилася для Вас корисною, ви можете сказати "спасибі", 🙂 перерахувавши будь-яку суму на Ваш розсуд на мою картку в "ПриватБанку":
- № 5169 3324 0559 7207 - одержувач Зарайський Олександр Миколайович.

Інші цікаві статті з оподаткування:
- Ставки єдиного податку та ЄСВ для підприємців в 2019 році
- Карта «ключ до розрахункового рахунку» і оплата в інтернеті
- Імпорт послуг, єдиний податок, ПДВ і все-все-все ...
- Новий закон про ТОВ - ключові зміни і їх наслідки
- Як правильно використовувати «Пайонер» для отримання грошей від фрілансу?
- Чи потрібно платити акциз і купувати ліцензію при продажу електронних сигарет
- Де в Харкові можна здати звіти в податкову
- Як відкрити інтернет-магазин - частина четверта.
- Як відкрити інтернет-магазин - частина третя.
- Як відкрити інтернет-магазин - частина друга.
- Як відкрити інтернет-магазин - частина перша.
- Як несподівано - негадано потрапити на жахливі штрафи.
- Як, недоплативши одну копійку, втратити статус платника єдиного податку та отримати величезний штраф.
- Закриття ТОВ за один день - обман!
- Як фрілансеру (підприємцю) законно отримати валюту за свої послуги.
- Фрілансер (підприємець) і електронні гроші.

Google

Ось тільки хто за такі поради буде потім відповідати?
У що ж це може вилитися?
Що це означає?
Ніби як нічого складного правда?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация