Підсумки Великої Вітчизняної війни

  1. демографічні втрати
  2. економічні наслідки
  3. соціальні наслідки
  4. Підсумки для політичного життя СРСР

Офіційно Друга Світова війна для Європи завершився 8 травня 1945 р Вважається, що для СРСР Друга Світова і   велика Вітчизняна   закінчилися вже на наступний день, 9 травня, однак мало кому відомо, що тоді Радянський Союз лише прийняв капітуляцію фашистської Німеччини, а формально війна з німцями закінчилася лише в 1955 році, коли був виданий указ «Про припинення стану війни між Радянським Союзом і Німеччиною » Офіційно Друга Світова війна для Європи завершився 8 травня 1945 р Вважається, що для СРСР Друга Світова і велика Вітчизняна закінчилися вже на наступний день, 9 травня, однак мало кому відомо, що тоді Радянський Союз лише прийняв капітуляцію фашистської Німеччини, а формально війна з німцями закінчилася лише в 1955 році, коли був виданий указ «Про припинення стану війни між Радянським Союзом і Німеччиною ».

Безумовно, головним і основним результатом Великої Вітчизняної війни стало звільнення території СРСР від німецько-фашистської окупації, тобто те, що країні Рад вдалося відстояти свій суверенітет і самостійність, уникнути знищення і поневолення народів, що входили до складу Союзу. Також підсумком можна вважати позбавлення всього світу від загрози фашизму, адже поразка, нанесена німцям на території Радянського Союзу, по праву вважають вирішальною подією на шляху до перемоги. Однак були й інші підсумки, набагато менш райдужні і приємні.


демографічні втрати

У повоєнні роки, дані про те, як відбилися бойові дії на чисельності населення СРСР, що не озвучувалися У повоєнні роки, дані про те, як відбилися бойові дії на чисельності населення СРСР, що не озвучувалися. І.В. Сталін лише згадав, що втрати Союзу склали понад 7 мільйонів чоловік. Потім, уже на початку 60-х, Н.С. Хрущовим була названа інша, більш вражаюча цифра - близько 20 мільйонів. І лише в березні 1990 були оприлюднені дані, зібрані в ході роботи спеціальної комісії, яка проводила аналіз під егідою Міністерства оборони Радянського Союзу.

За уточненою інформацією, під час війни загинуло майже 27 мільйонів громадян СРСР (точне число - 26.6 мільйона). В цю кількість включили:
- убитих і померлих від поранень військовослужбовців;
- померлих від хвороб;
- страчених через розстріл (за результатами різних доносів);
- зниклих безвісти і потрапили в полон;
- представників мирного населення, як на окупованих територіях СРСР, так в інших областях країни, в якій через які йшли в державі бойових дій спостерігалася підвищена смертність від голоду та захворювань.

Сюди ж відносять і тих, хто під час війни емігрував з СРСР і не повернувся на батьківщину після перемоги. Переважна кількість загиблих становили чоловіки (близько 20 мільйонів). Сучасні дослідники стверджують, що до кінця війни з чоловіків, які народилися в 1923р. (Тобто тих, кому в 1941 було 18 років і їх могли закликати в армію) в живих залишилося близько 3%. До 1945 р жінок в СРСР було вдвічі більше, ніж чоловіків (дані для людей у ​​віці від 20 до 29 років).

Крім власне померлих, до людських втрат можна віднести і різке падіння народжуваності. Так, за офіційними підрахунками, якби рівень народжуваності в державі залишився хоча б на колишньому рівні, населення Союзу до кінця 1945 р мало становити на 35 - 36 мільйонів осіб більше, ніж було в реальності. Незважаючи на численні дослідження і підрахунки, точна кількість загиблих під час війни навряд чи коли-небудь буде названо.


економічні наслідки


На території Радянського Союзу за час війни було зруйновано безліч   міст   і селищ (офіційна цифра - 1710), а також більше 70 000 сіл На території Радянського Союзу за час війни було зруйновано безліч міст і селищ (офіційна цифра - 1710), а також більше 70 000 сіл. Природно, в цих населених пунктах були повністю знищені промислові підприємства і заводи, а також житловий фонд. Всього було зруйновано понад 31 000 підприємств, 13 000 мостів, 65 000 км залізничних колій. За оцінками експертів, прямі збитки в рублевому еквіваленті склав близько 678 мільярдів без урахування вкладень у відання війни і втрати, яких зазнав Союз через припинення економічної діяльності в окупованих районах держави.

Сільське господарство також значно постраждало, особливо в тих регіонах, які в довоєнні роки спеціалізувалися саме на виробництві продуктів аграрного спрямування і стали місцем ведення військових дій - Кубань, Поволжя, Білорусія, Україна, Молдавія, Центральна частина Росії. Найбільше втрат було в тваринницькому секторі, однак і іншим галузям сільського господарства довелося нелегко. Всього ж за оцінками експертів Радянський Союз втратив більше 30% національного багатства, якщо говорити про збитки державі в цілому, і більше двох третин - на окупованих територіях.

Ще одним підсумком війни в економічних відносинах стало перебазування промисловості з окупованих районів на Урал і на Північ, а також розвиток на Сході країни нових промислових зон. Після війни багато підприємств так і залишилися на нових місцях, змінивши виробничу інфраструктуру.


соціальні наслідки


Війна не тільки різко зменшила кількість населення Радянського Союзу, а й значно погіршила рівень життя залишилися в живих, адже під час військових дій на території держави було знищено 40 000 лікувальних установ, 43 000 бібліотек і 84 000 різних навчальних закладів. Це означало, що до їх відновлення велика частина населення не отримає ні кваліфікованої медичної допомоги, ні освіти.


Підсумки для політичного життя СРСР


Незважаючи на численні втрати, на момент закінчення війни армія Радянського союзу була найчисленнішою в Європі, і налічувала понад 11 мільйонів чоловік. Крім того, були істотно розширені межі держави, адже до СРСР приєднали частину Пруссії (майбутню Калінінградську область); литовську Клайпеду; за рахунок фінських територій - частина сучасної Мурманської області; Південний Сахалін; Закарпатську область України; Курильські острови. Також до РРФСР приєдналася Тува, яка стала автономною областю, а потім - автономною республікою.

Домовленості з військовими союзниками принесли і інші плоди, крім допомоги у військових діях. Вони допомогли юридично закріпити права Радянського Союзу на ті території, які увійшли до його складу безпосередньо перед початком війни, а саме Західну частину України і Білорусії, деякі території Прибалтики, Бессарабію і Північну Буковину. Крім того, перемога довела спроможність Радянської влади, що дозволило керівництву держави зміцнити свій авторитет серед населення і посилити тоталітарну систему.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация