Підсумки візиту Януковича в Москву: Газ по $ 268,5, кредит в $ 15 млрд і кінець торговим війнам

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

17 грудня 2013, 18:51 Переглядів: 17 грудня 2013, 18:51 Переглядів:   Домовилися

Домовилися. Путін запевняє, що його щедрість & mdash; не через ТС. Фото AFP.

Ще жодного разу в XXI столітті увагу всієї України не була прикута до Кремля так, як сьогодні. Незважаючи на численні заяви представників влади про те, що на засіданні українсько-російської міждержавної комісії 17 грудня Віктор Янукович і Володимир Путін не збираються підписувати жодних документів щодо МС, саме цього від них чекала практично вся Україна - половина з острахом, половина з надією. Але і страхи, і надії виявилися марними: серед маси значущих документів, підписаних сьогодні, ні виявилося жодного, де згадувався б ТС.

Втім, підстав для цих страхів і надій було небагато. Уже хоча б тому, що Путін в поодинці не може підписувати ніяких договорів від імені ТС - повинні бути присутніми і Олександр Лукашенко з Нурсултаном Назарбаєвим. Але справа не тільки в цьому: вступ до МС - не одномоментний акт, а тривалий процес прийняття сотень регламентуючих документів, і якщо навіть зараз його почати, інтеграція відбулася б не раніше початку 2015 го. Та й не тільки через документи, а й з-за СОТ, в яку Україна вступила на менш вигідних умовах, ніж Росія, і в ТС через ці умов увійти не може. Однак в опозиції до всіх ці аргументи не вірили і навіть зробили спробу зірвати візит президента до Москви, перекривши дорогу до бориспільському аеропорту; але, схоже, перекрили не ту дорогу, тому що Янукович безперешкодно прилетів до російської столиці, та ще й не один, а з рекордною делегацією, до якої увійшли десять (!) міністрів. І це не рахуючи голови АП Сергія Льовочкіна, віце-прем'єра Юрія Бойка, який прибув ще в понеділок і вів переговори з газового питання, а також керівників низки відомств.

Програма засідання почалася з півгодинною затримкою . Пройшов слух, що Янукович і Путін встигли провести невелику бесіду, яка і була причиною затримки. Але при офіційній зустрічі вели себе президенти так, ніби тільки побачилися. Сенс їх перших заяв був у тому, що раніше всі між Україною і Росією було добре, в останні два роки стало погано, але тепер настав момент повернутися на два роки назад і навіть зробити ще краще. Путін заявив про бажання забезпечити комфортні умови для 5 млн українців, які працюють в Росії. Янукович же заявив про своє бажання вдихнути життя в зону вільної торгівлі СНД , В якому Україна буде головувати в 2014-му. Також наш президент висловив упевненість, що Київ і Москва підпишуть угоди по всіх болючих питань - у тому числі по газу, зниження ціни на який, як підкреслив Янукович, давно чекають споживачі.

Президенти пішли на тет-а-тет. На це відводився годину, але, виходячи з досвіду зустрічей, ніхто не сумнівався, що президенти в цей час не вкладуться. Вони і не вклалися: засідання міждержавної комісії почалося о 17:50 замість намічених 16:00 за Москві. І закінчилося ... за п'ять хвилин. Вже на початку сьомого президенти і міністри підписували документи, серед яких значилося і доповнення до газового контракту Тимошенко-Путіна. Незабаром Путін і Янукович оголосили початок нової епохи у відносинах двох країн.

Що підписали Янукович і Путін?

З 14-ти підписаних документів, головний - зміна до газового контракту Тимошенко - Путіна від 2009-го: базова ціна знижується до $ 268,5 ! Це майже вдвічі нижче, ніж зараз ($ 530 без урахування харківської знижки). За словами Путіна, це тимчасова ціна, і "в міру поглиблення співпраці в енергосфері" вона буде ще нижче. Янукович сказав, що швидкого результату вдалося досягти завдяки "політичній волі" Путіна і натякнув, що "поглибленням" може стати консорціум. Ще один надважливий пункт - зняття всіх торгових обмежень: в Росії знову продаватимуть українські труби, цукерки і т. Д. І пункт, якого не було в списку: уряд Росії скупить українських облігацій на $ 15 млрд без будь-яких, за словами Путіна, умов щодо соцстандартів (МВФ за таку ж суму кредиту вимагає від України реформ валютного та енергоринку. - Авт.). "І спеціально оголошу: мова про Митний союз не йшлося", - закінчив Путін під оплески.

Точка зору: "Диявол може бути в деталях"

Хоча серед офіційно підписаних документів нічого, що стосується Митного союзу, не виявилося, за підсумками зустрічі у політиків і експертів напевно виникне питання: якщо ми не йдемо в МС, то чому Путін пішов на поступки, яких не хотів робити протягом трьох років ?! Віце-прем'єр Юрій Бойко пояснив зниження ціни на газ тим, що ситуація в економіці при нинішній ціні шкодила вже обом країнам. Джерело в українській делегації пояснив так: "Як не парадоксально, допоміг Майдан. Політична нестабільність на кордоні, та ще й з явною антиросійської спрямованістю, Путіну ні до чого. Він зрозумів, що перегинати палицю з тиском на Україну не можна, інакше можна налаштувати проти себе всю країну. По-друге, при всій складності відносин двох президентів, Путін розуміє, що будь-який інший президент зараз для Кремля буде гірше, ніж Янукович. Нарешті, геополітична ситуація складається так, що зараз ЄС і США тиснуть на Україну, але реально не готовий и нічого давати, і на контрасті з ними можна виглядати привабливіше, надавши реальну допомогу ".

Політологи з такими висновками частково згодні. "Звичайно, можуть бути і таємні домовленості . Дії Путіна говорять про те, що він рятує Януковича від обіймів євроінтеграції, - вважає політолог Володимир Фесенко. - Це відповідає інтересам Росії, яка готова піти на певні фінансові жертви, зміцнивши позиції Януковича, і не давши розповсюдитися "пожежі" Майдану. Але диявол може бути в деталях - умовах підписаних угод. Чи дійде справа до МС, ми дізнаємося не раніше наступного року, а то і перед самими президентськими виборами ". Інші радять не шукати підґрунтя." Ще півтора місяці тому ніхто не очікував настільки успішною поїздки. Тепер успіхи треба чітко пояснити суспільству, що цей результат дозволить не допустити дефолту. Європолітики високого рангу, розуміючи, що Україна близька до серйозних домовленостей з Москвою, вже заявили про можливість фінансових компенсацій в разі підписання Угоди. Але, коли ми отримали гроші від Росії, це не означає, що ми не будемо співпрацювати з ЄС, їх фінансовими структурами і МВФ ", - вважає політолог Михайло Погребинський .

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Підсумки візиту Януковича в Москву: Газ по $ 268,5, кредит в $ 15 млрд і кінець торговим війнам". інші Новини політики дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Дмитро Коротков

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Що підписали Янукович і Путін?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация