Підземна війна в Одесі

  1. МІСТО ПІД окупантів
  2. ЗА ОДНОГО Румунії розстрілювали 100 ОДЕСИТІВ
  3. АВТОР:
  4. Орфографічна помилка в тексті:

13 серпня 2008, 08:34 Переглядів:

Румуни. На Приморському бульварі відчували себе, як в казармі.

8 серпня Одеса була оголошена обложеної, в місті, а вірніше, під ним активізувалася робота НКВД. Спецслужби готувалися до тотальної партизанської війни. Одеські катакомби протяжністю в сотні кілометрів, на думку стратегів НКВД, ідеально підходили для диверсійно-підривної роботи.

ПІДЗЕМНИЙ ЛІДЕР. Боротьба з румунськими фашистами повинна була направлятися з Москви, а центральною фігурою підземної армії НКВС мав стати капітан держбезпеки Володимир Молодцов. Його зі спеціальним завданням "організувати і очолити диверсійно-розвідувальну мережу" направили з Москви до Одеси за особистим наказом Лаврентія Берії ще в середині липня 1941 року.

З Молодцова прибуло ще 5 асів-фахівців таємної війни. Москвичів радо зустріли в Одеському облуправлінні НКВС, розмістився в гуртожитку на Канатній і ... забули майже на півмісяця. Гостям довелося знайомитися з підземними лабіринтами міста самостійно. У той час в Одесі все крутили пальцем біля скроні, слухаючи розповіді московських емісарів про те, що потрібно готуватися до партизанської війни. Здавати місто ніхто не бажав. Більш того, одеське начальство УНКВС терміново відписало донос в Москву на капітана НКДБ Молодцова, де охарактеризувало його як "панікера". Але завзяті одеські ура-патріоти були жорстко припинені самим Берією. Наказ віддали і в результаті в підземеллях Одеси стали потроху організовувати склади зброї. А в декількох місцях були обладнані таємні схрони з гасом, продовольством, свічками і теплими речами. Володимиру Молодцову була дана влада особисто підібрати серед захисників міста добровольців для підземної війни. Але перед відходом з міста останнього транспорту з радянськими військами раптом з'ясувалося, що підземний центр поділений надвоє - на одеський і московський загони.

ОДЕСЬКІ "сепаратистів". У жовтні відбулася знакова для одеських підпільників єдине партійно-комсомольські збори диверсійних загонів. Після формального засідання з виступами партійного і енкаведешного начальства в фойє управління УНКВС була організована традиційна "поляна" для "морального" підйому залишаються в тилу ворога бійців. Традиційна "таємна вечеря" бійців плаща і кинджала з не мерен вживанням спиртного закінчилася так само традиційно - мордобоєм між москвичами і одеситами. В результаті група одеських підземних диверсантів НКВС під командуванням Кузнєцова спустилася в катакомби окремо від москвичів, так і не підкорившись наказу про створення єдиного центру диверсійної боротьби. Надалі "сепаратизм" одеситів боляче відгукнеться для всього міського підпілля.

КОРОТКА ВІЙНА. Одеські підпільники могли б протриматися в катакомбах всю війну. Молодцову-Бадаєва було підпорядковане два партизанських загони - 35 бійців перебували в міських катакомбах, більше 40 залишилися "Нагорі" і спробували легалізуватися, а московським фахівцям довелося спуститися під землю з тими самими одеськими енкаведистів, які так і не підкорилися командуванню Молодцова. Але як і більшість диверсійно-розвідувальних груп в інших містах, підпільників погубили зрадники. "Нагорі" залишилося багато ображених органами НКВС громадян. Не встигли румуни влаштуватися в місті, як до дверей таємної поліції - сигуранці - потягнулася черга з бажаючих розповісти про підземні бійців. Незважаючи на це, підпільники встигли організувати кілька несподіваних для окупаційної влади вибухів, а одеський комсомолець Яша Гордієнко застрелив двох одеситів якраз з тієї горезвісної черзі зрадників. Капітан Молодцов-Бадаєв залишався на радіозв'язку під позивним "Кір" протягом декількох місяців і передав радянському командуванню величезна кількість цінної інформації. Але майже кожен вихід на поверхню одеських "катакомбників" закінчувався плачевно. І вже в лютому 1942 року самого Молодцова-Бадаєва схопили за зрадницької доносу. Але навіть перед розстрілом "московський" одесит Молодцов відмовився просити амністії у румунського короля, заявивши при цьому: "Я - на своїй землі!".

МІСТО ПІД окупантів

Коли 11 жовтня 1941року радянські війська покинули місто, в Одесі почався свавілля. Кілька днів, поки з боку Чорноморки не ввійшли румунські солдати, склади і магазини грабували мародери. Причому багато крали на "ідейної" платформі, керуючись закликом йде Червоної Армії - "завдавати окупантам усілякий шкоду". Єдиною силою 4 дня в Одесі був загін Молодцова. За його наказом партизани розстрілювали зарвалися мародерів, однак зовсім перешкодити загальному грабежу вони не змогли. Коли вранці 16 жовтня увійшли румуни, кілька десятків партизан дали їм короткий бій. Уклавши, як стверджують історики, 45 фашистів, підпільники пішли в катакомби. Румуни ж не сильно чинили опір вакханалії мародерства і навіть приєдналися до неї! Обвішані награбованими ганчірками, румунські солдати нишпорили по домівках одеситів. Після "переможного" розграбування міста, номінальною приказкою стала фраза - "жадібний, як п'яний румун". Захопивши владу в Одесі, перше, що зробили румуни, - дозволили самогоноваріння. А ось "Привоз" окупанти використовували для залякування - біля воріт ринку складали тіла страчених партизан.

ЗА ОДНОГО Румунії розстрілювали 100 ОДЕСИТІВ

26 жовтня 1941 року злетіла на повітря міська комендатура. У числі загиблих числився навіть генерал румунської армії. Але підірвану комендатуру, скоріше, можна віднести до досягнень таємницею румунської поліції - сигуранці. Як з'ясувалося вже після війни, про замінований при відході радянських військ комендатурі прекрасно знало місцеве населення. Як тільки в місто увійшли румуни, в сигуранца з'явився наземний резидент одеських підпільників Антон Федорович і повністю розкрив карти, в тому числі і про замінований будівлі. Дивно, але факт - румискіе влада вирішила пожертвувати життями майже двохсот своїх громадян з метою пропаганди. Про це вже після війни розповів на військовому трибуналі судимий як військовий злочинець кондукетор Румунії Антонеску.

Після вибуху комендатури було оголошено про початок полювання на підпільників - за одного убитого румунського солдата сигуранца збиралася розстрілювати 100 одеситів, а за офіцера - двісті. Відразу після входу румунських військ в Одеському порту було розстріляно понад 10 тисяч євреїв, яким пред'явили сміховинне звинувачення в "пособництві радянської влади і організації бандитизму". Приводом для репресій став вибух комендатури. Всі входи в місті і в передмістях контролювали співробітники сигуранці. Але на відміну від Аджимушкайських каменоломень, в одеські катакомби отруйний газ не пускали. Румунам було вигідно "прозоре" одеське підпілля - занадто багато одеських чиновників і колишніх партійних діячів виявили бажання працювати з сигуранцою. Підпільників переловили по одному, після чого судили і розстріляли за кримінальними статтями за "бандитизм". Найбільш активний загін підпілля "московського" підпорядкування на чолі зі своїм командиром Володимиром Молодцова - Бадаєва був повністю знищений лише за чотири місяці, а "одеським сепаратистам" під командуванням Кузнєцова вдалося просидіти в катакомбах до серпня 1943 року - вони просто не покидали катакомб. "Героїчні" спочатку, одеські співробітники НКВД виявилися не на висоті. Звиклі до затишної кабінетної боротьбі з внутрішніми "ворогами народу", енкаведистів повелися, як щури в банку, просто перестрілявши один одного. Навіть під землею вони "працювали" звичними методами - придумали "змова", склали "трійки" і приступили до розстрілів. Першими одеські підземні енкаведистів розстріляли п'ятьох московських "спеців".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Підземна війна в Одесі". інші Новини Одеси дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Сибірцев Олександр

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация