Після звинувачень у плагіаті ВАК Киргизії закрила доступ до дисертацій на своєму сайті

Засідання ВАК Киргизії. Фото з сайту Edubishkek.kg

Вища атестаційна комісія Киргизстану закрила доступ до дисертацій киргизьких авторів на своєму сайті. Про це 18 липня повідомило видання Kloop .

За інформацією видання, раніше на сайті ВАК Киргизії можна було побачити понад 1000 дисертацій. Однак з початку червня ця сторінка недоступна. на старої версії сайту тепер можна побачити тільки автореферати дисертацій, хоча в минулому там були викладені та тексти наукових робіт. Положення про порядок присудження наукових ступенів зобов'язує ВАК публікувати дисертації на сайті після того, як вони прийняті до захисту. Отримати в комісії пояснення щодо зникнення текстів журналістам не вдалося.

Нещодавно російський проект «Діссернет», що займається пошуком плагіату в наукових роботах, звернув увагу на киргизьких авторів. У травні було опубліковано дослідження дисертації доктора юридичних наук Нонни Розахуновой «Витоки теорії прав людини і закону». У тексті виявилися масштабні запозичення з трьох робіт, причому в деяких місцях слово «росіяни» механічно замінювалося на слово «мешканці Киргизстану», «Конституція РФ» на «Конституція Киргизької республіки», «міжнародні договори РФ» - на «міжнародні договори КР». Фахівці «Діссернета» розцінюють це як фальсифікацію наукового дослідження, так як сталася підміна предмета дослідження при збереженні кінцевих висновків.

сама Розахунова відкинула всі звинувачення, заявивши, що захищалася в 2010 році, коли вимоги до унікальності робіт були не такими суворими, а Конституції Росії і Киргизії нібито були однаковими. Розахунова припустила, що дослідження її роботи - це чиєсь замовлення, і підкреслила, що вважає «Діссернет» нелегальним сайтом. При цьому сама Розахунова в 2014 році скаржилася на те, що через недосконалість перевірки наукових робіт в Киргизії з'явилося багато «фальшивих докторів і кандидатів наук».

У ВАК теж агресивно відреагували на новину про перевірку дисертації Розахуновой. У комісії заявили, що вперше чують про «Діссернет», і що у них є своя програма «Антиплагіат», якій вони і користуються. Як працює ця програма і які в ній використовуються критерії, в ВАК пояснювати відмовилися.

На початку липня «Діссернет» опублікував ще одне дослідження , В якому аналізувалася дисертація віце-мера Бішкека Еркінбека Ісакова «Теоретичні основи розвитку трудового потенціалу економіки, що трансформується». Запозичення були виявлені на 141 з 180 сторінок роботи, деякі сторінки були скопійовані повністю. Спочатку Ісаков намагався захищатися, заявивши, що в науковій роботі завжди присутня деяка частка запозичень. Але потім він добровільно подав в ВАК заяву з проханням позбавити його наукового ступеня.

Коментуючи своє рішення в бесіді з журналістами, Ісаков відзначив: «Це було в 2010 році, там зовсім інша ситуація була, інші умови. Якщо подивитися, перевірити інші дисертації, то ситуація з моєю роботою не найгірша виявиться, так скажемо ». Після публікації інформації про плагіат Ісаков вже більше двох тижнів не оновлює сторінку на Facebook, хоча в минулому був дуже активним користувачем.

Міжнародне інформаційне агентство «Фергана»

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация