Північне і Південне товариства декабристів

  1. Ранні таємні товариства
  2. Союз порятунку
  3. Союз благоденства
  4. Нові таємні товариства
  5. Політична програма Південного товариства
  6. Північне суспільство
  7. Політична програма Північного товариства
  8. Питання про об'єднання Південного і Північного товариств

К. Кольман "Повстання декабристів"

Декабристи були «дітьми 1812 року», саме так вони називали себе самі.

Війна з Наполеоном пробудила в російській народі, і зокрема в дворянському стані, почуття національної самосвідомості. Те, що побачили вони в Західній Європі, а також ідеї Просвітництва чітко позначили для них шлях, який, на їхню думку, міг позбавити Росію від важкого гніту кріпосного права. Під час війни вони побачили свій народ зовсім в іншій якості: патріотів, захисників Вітчизни. Вони могли порівняти життя селян в Росії і в Західній Європі і зробити висновок, що російський народ гідний кращої долі.

Перемога у війні поставила перед мислячими людьми питання про те, як повинен далі жити народ-переможець: все так же знемагати під ярмом кріпосного рабства або ж слід йому допомогти скинути це ярмо?

Таким чином, поступово складалося розуміння необхідності боротьби з кріпосним правом і самодержавством, яке і не прагнуло змінювати долю селян. Декабристський рух не було якимось видатним явищем, воно проходило в загальному руслі світового революційного руху. Про це писав у своїх свідченнях і П.Пестель: «Нинішнє століття ознаменовується революційними думками. Від одного кінця Європи до другого видно одне і те ж, від Португалії до Росії, не виключаючи жодної держави, навіть Англії й Туреччини, цих двох протилежностей. Те ж саме видовище і вся Америка. Дух перетворення примушує, так би мовити, скрізь уми клекотіла ... Ось причини, вважаю я, що породили революційні думки і правила і посадив оні в умах ».

Ранні таємні товариства

Ранні таємні товариства були предтечами Південного і Північного товариств. Союз порятунку був організований лютому 1816 року в Петербурзі. Сама назва суспільства говорить про те, що його учасники своєю метою ставили порятунок. Порятунок кого або чого? На думку учасників товариства, рятувати треба було Росію від падіння в прірву, на краю якої вона стояла. Головним ідеологом і творцем суспільства був полковник Генерального штабу Олександр Миколайович Муравйов, йому в ту пору було 23 роки.

Головним ідеологом і творцем суспільства був полковник Генерального штабу Олександр Миколайович Муравйов, йому в ту пору було 23 роки

Ф. Тулов "Олександр Миколайович Муравйов"

Союз порятунку

Це була нечисленна, замкнута група однодумців, що налічувала всього 10-12 чоловік. Під кінець свого існування вона виросла до 30 осіб. Головними членами Союзу порятунку були князь, ст. офіцер Генштабу С.П. Трубецькой; Матвій та Сергій Муравйови-Апостоли; підпоручик Генерального штабу Микита Муравйов; І.Д. Якушкін, підпоручик Семенівського полку; М.Н. Новиков, племінник відомого просвітителя XVIII століття, і Павло Іванович Пестель.

Основні цілі їх боротьби:

  • ліквідація кріпосного права;
  • ліквідація самодержавства;
  • введення конституції;
  • встановлення представницького правління.

Цілі були ясні. Але засоби і способи домогтися цього - туманні.

Але оскільки ідеї декабристів були запозичені у епохи Просвітництва, то кошти і способи формувалися саме з цих джерел і складалися вони не в захопленні влади, а у вихованні прогресивних суспільних поглядів. І коли ці погляди оволодіють народними масами, то ці маси самі зметуть уряд.

Союз благоденства

Але час минав, з'являлися нові ідеї та установки, відповідно до цього в 1818 році було утворено інше суспільство - Союз благоденства (на базі Союзу порятунку). Його організаційна структура була складніше, а охоплення дії набагато ширше: освіта, армія, чиновництво, суд, друк та ін. Багато в чому цілі Союзу благоденства збігалися з державною політикою Росії, тому організація не була повністю законсперірована.

Основні цілі організації:

  • скасування кріпацтва;
  • ліквідація самодержавства;
  • введення вільного і законного правління.

Але статут Союзу благоденства складався з двох частин: основний і «потаємної», яка була складена пізніше.

Але статут Союзу благоденства складався з двох частин: основний і «потаємної», яка була складена пізніше

П.І. Пестель

Його програма:

  • знищення рабства;
  • рівність громадян перед законом;
  • гласність у державних справах;
  • гласність судочинства;
  • знищення винної монополії;
  • знищення військових поселень;
  • поліпшення долі захисників Вітчизни, встановлення меж їх служби, зменшеною з 25 років;
  • поліпшення долі членів кліру;
  • в мирний час зменшення чисельності армії.

У січні 1820 на нараді в Петербурзі було поставлено питання: «Яке правління краще - конституційно-монархічний або республіканський?» Всі одноголосно вибрали республіканське правління.
Союз благоденства вперше в історії російського революційного руху прийняв рішення боротися за республіканську форму правління в Росії. Зміна програми спричинило за собою і тактичні зміни.

Скликаний в 1820 році Московський з'їзд вирішив очистити рух від коливається частини, а також від радикальної. Суспільство Пестеля оголосили розпущеним.

Нові таємні товариства

Південне товариство декабристів

На основі «Союзу благоденства» в 1821 р утворилися дві революційні організації: Південне товариство в Києві і Північне суспільство в Петербурзі. Більш революційне з них, Південне, очолив П. Пестель. Тульчинська управа Союз благоденства відновила таємне товариство під назвою «Південне товариство». Структура його була аналогічною структурі Союзу порятунку: в його складі - виключно офіцери, сувора дисципліна. Передбачалося встановити республіканський лад шляхом царевбивства і військового перевороту. До складу товариства входило три управи: Тульчинська (керівники П. Пестель і А. Юшневский), Васильківська (керівник С. Муравйов-Апостол) і Каменська (під керівництвом В. Давидова і С. Волконського).

Політична програма Південного товариства

"Руська правда" П.І. Пестеля

П. Пестель, прихильник революційних дій, передбачав, що під час революції потрібно диктатура тимчасового верховного правління. Тому він склав проект з дуже довгим заголовком «Руська Правда, чи Заповідна Державна Грамота Великого Народу Російського, що служить заповітом для удосконалення Державного устрою Росії і містить вірний наказ як для народу, так і для Тимчасового Верховного Правління», або скорочено «Руська правда» ( за аналогією з законодавчим документом Київської Русі). Фактично це був конституційний проект. У ньому було 10 глав:

- про земельний просторі;

- про племенах, Росію населяють;

- про стани, в Росії обретающихся;

- про народ у ставленні до пріуготовляемому для нього політичного стану;

- про влаштування та освіті верховної влади;

- про влаштування та освіті місцевої влади;

- про влаштування безпеки в державі;

- про уряд;

- наказ для складання державного зводу законів.

При знищенні кріпосного права Пестель передбачав звільнення селян із землею. Причому всю землю в волості він пропонував ділити на дві частини: ту, яка є громадською власністю, не буде продане. Друга частина - це приватна власність, її продавати можна.

Але, не дивлячись на те, що Пестель виступав за повне знищення кріпосного права, він не пропонував віддавати всю землю селянам, частково зберігалося і поміщицьке землеволодіння.

Переконаний противник самодержавства, він вважав за необхідне фізичне знищення всього царського дому.

Під час проголошення республіки всі стани повинні бути знищені, жодне стан не повинно відрізнятися від іншого ніякими соціальними привілеями, дворянство знищувалося, все люди повинні бути рівноправними громадянами. Всі повинні були бути рівні перед законом, кожен міг брати участь в державних справах.

За конституцією Пестеля, повноліття досягалося до 20 років. Пестель був прихильником федеративного устрою з сильною централізованою владою. Республіка мала ділитися на губернії або області, області - на повіти, повіти - на волості. Глави - тільки виборні. Вищий законодавчий орган влади - Народне віче, яке має обиратися на 5 років. Ніхто не мав права розпустити віче. Віче мало бути однопалатним. Виконавчий орган - Державна дума.

Для контролю за точним виконанням конституції Пестель припускав влада блюстительную.

Конституція проголошувала недоторканне право власності, свободу занять, книгодрукування і віросповідання.

Національне питання: інші національності не мали права відділення від Російської держави, вони повинні були злитися і існувати як єдиний російський народ.

Це був самий радикальний конституційний проект з усіх, що існували на той час.

Але Росія ще не була готова жити за проектом Пестеля, особливо в питанні ліквідації станів.

Північне суспільство

П. Соколов "Микита Муравйов"

Воно утворилося навесні 1821 року. Спочатку складалося з 2 груп: більш радикальної під керівництвом Микити Муравйова та групи під керівництвом Миколи Тургенєва, потім вони об'єдналися, хоча радикальне крило, в яке входили К. Ф. Рилєєв, А. А. Бестужев, Є. П. Оболенський, І. І. Пущин, розділяло положення «Руської правди» П. І. Пестеля. Товариство складалося з управ: кілька управ в Петербурзі (в гвардійських полках) і одна в Москві.

На чолі суспільства була Верховна дума. Заступниками М. Муравйова були князі Трубецькой і Оболенський, потім, у зв'язку з від'їздом Трубецького до Твері, - Кіндрат Рилєєв. Значну роль в суспільстві грав І. Пущин.

Політична програма Північного товариства

Н. Муравйов створив свою конституцію. Від своїх республіканських поглядів він відмовився і перейшов на позицію конституційної монархії.

Селянське питання він пропонував вирішити наступним чином: від кріпацтва їх звільнити, але землі поміщиків залишити за поміщиками. Селяни ж повинні були отримати садибні ділянки і по дві десятини на двір.

Тільки власник землі мав право участі в політичному житті (обирати і бути обраним). Чи не мали нерухомості або рухомого, як і жінки, позбавлялися виборчого права. Позбавлялися його і кочівники.

Позбавлялися його і кочівники

Будинок на Преображенській площі в Петербурзі. У 1825 р тут проходили зустрічі членів Північного товариства декабристів, до яких належав син домовласника полковник А.М.Булатов.

За конституцією Микити Муравйова, всякий, хто прибув на російську землю, переставав бути рабом (кріпаком).

Військові поселення повинні бути знищені, питомі землі (ті, дохід з яких йшов на утримання царського дому) конфісковували, їх передавали селянам.

Всі станові назви скасовувалися і замінялися званням громадянин. Поняття «російський» мало значення тільки щодо громадянства Росії, а не національне.

Конституція М. Муравйова проголошувала свободи: пересування, занять, слова, друку, віросповідання.

Становий суд скасовувався і вводився для всіх громадян загальний присяжних засідателів.

Імператор повинен був представляти виконавчу владу, він повинен бути головнокомандувачем, але починати і скасовувати війни права не мав.

Росія бачилася Муравйову федеративною державою, яка мала ділитися на федеративні одиниці (держави), їх повинно було бути 15, в кожній - своя столиця. А столицею федерації Муравйов бачив Нижній Новгород, центр країни.

Верховний законодавчий орган - Народне віче. Воно складалося з 2 палат: Верховної і Палати народних представників.

Верховна дума повинна була законодавчим органом, в тому числі і здійснювати суд над міністрами і всіма сановниками в разі їх звинувачення. Також вона брала участь разом з імператором в укладанні миру, в призначенні головнокомандувачів, і верховного охоронця (генерал прокурора).

Кожен законопроект передбачалося читати тричі, прийматися обома палатами, а тільки потім затверджуватиметься імператором. Імператор міг відстрочити ухвалення закону, але не відкинути.

Кожна держава також мала двопалатну систему: палата виборних і Державна дума. Законодавча влада в державі належала законодавчим зборам.

Конституція М. Муравйова, якби вона була введена, ламала все підвалини старого ладу, вона обов'язково зустріла б опір, тому він передбачав застосування зброї.

Питання про об'єднання Південного і Північного товариств

Необхідність цього розуміли члени обох товариств. Але прийти до спільної думки їм було нелегко. У кожного суспільства були свої сумніви щодо окремих питань конституцій. Крім того, навіть сама особистість П. Пестеля викликала у членів Північного товариства сумнів. К. Рилєєв знаходив навіть, що Пестель «людина небезпечний для Росії». Навесні 1824 р Пестель сам приїхав до членів Північного товариства з пропозицією прийняти «Руську правду». На зборах звучали палкі суперечки, але в той же час цей приїзд підштовхнув Північне суспільство до більш рішучих дій. Обговорювали питання про підготовку виступу в Білій Церкві, де передбачався царський огляд в 1825 р Але виступ могло бути тільки спільним: Північного і Південного товариств. Всі погодилися, що треба виробити спільну програму: ідея республіки (замість конституційної монархії) і Установчих зборів (замість диктатури Тимчасового революційного уряду) були більш прийнятними для більшості. Остаточно ці питання повинен бути вирішити з'їзд 1826 року.

Але події стали розвиватися по непередбачених планом: в листопаді 1825 р раптово помер імператор Олександр I. Спадкоємцем престолу був брат Олександра Костянтин, який ще раніше відмовився від правління, але це його рішення не було оприлюднено, і 27 листопада населення присягнуло Костянтину. Однак він престолу не приймав, а й формально не відрікався від імператорського трону. Микола не дочекався від брата формального зречення і оголосив себе імператором. Переприсяга повинна була відбутися 14 грудня 1825 р

Імператор Микола на Сенатській площі 14 січня 1825 р

Створилася ситуація міжцарів'я, і ​​декабристи вирішили почати повстання - вони ще раніше, при створенні першої організації, прийняли рішення виступити в момент зміни імператорів. Цей момент тепер і наступив, хоча він був несподіваним і передчасним.

Перемога у війні поставила перед мислячими людьми питання про те, як повинен далі жити народ-переможець: все так же знемагати під ярмом кріпосного рабства або ж слід йому допомогти скинути це ярмо?
Порятунок кого або чого?
У січні 1820 на нараді в Петербурзі було поставлено питання: «Яке правління краще - конституційно-монархічний або республіканський?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация