Година запитань і відповідей з елементами ігрового практикуму
«Відповідальність неповнолітнього за правопорушення»
(Авторитет імені - в присутності інспектора ПДН)
Дане заняття побудовано в рамках профілактичної роботи з неповнолітніми та направлено на формування у них правової грамотності та правової культури.
Оволодіння знаннями в області законодавчого права сприяє розвитку їх цивільно-правової активності і відповідальності, правосвідомості і навичок правого поведінки, необхідними для подальшого ефективного виконання основних соціальних ролей в суспільстві і зниження ймовірності попадання в асоціальну середу.
Заняття проводиться в незвичайній формі - година запитань і відповідей з елементами ігрового практикуму, що є досить дієвим в роботі з дитячим колективом, зокрема при проведенні профілактичних заходів. Головною особливістю даної форми роботи є колективна бесіда, присвячена конкретній проблемі. Оптимальне число учасників такої зустрічі складає 15-20 чоловік, що забезпечує вільний обмін думками з актуальних питань в бесіді-дискусії, дозволяє без «натиску» з боку дорослих підійти до усвідомленого вирішення поставлених проблем.
Новизна розробки полягає у вкраплення в структуру заходи ще однієї цікавої форми роботи - авторитет імені: спільна діяльність не тільки педагога і учнів, а й співробітників прокуратури, КДН і ЗП і інспектора ПДН, які ведуть бесіди, грунтуючись на конкретних прикладах і фактах зі своєї професійної діяльності. Все це дозволяє продуктивно проводити профілактичну роботу з неповнолітніми в освітній установі і ефективно опрацювати всі можливі шляхи по зниженню правопорушень в шкільному середовищі і в не її.
Дана розробка мобільна в своєму використанні. Залежно від матеріально-технічних умов, кількості учасників можлива заміна змісту описаного заходи без шкоди для його структури. Крім того, в розробці дані докладні методичні рекомендації по його підготовці і проведенню. Це розширює можливість застосування даної розробки в роботі з профілактики правопорушень в освітніх установах усіх типів. Тому представлений методичний матеріал буде цікавий як педагогам загальноосвітніх закладів, так і педагогам додаткової освіти дітей для проведення тематичних профілактичних заходів.
Мета: профілактика правопорушень і злочинів серед неповнолітніх шляхом осмислення правових норм і правил поведінки.
Досягнення мети здійснюється через вирішення наступних завдань:
- Нагадати учням інформацію про види правопорушень і видах відповідальності
- Обговорити актуальність проблеми правопорушень серед неповнолітніх
- Формувати навички критичного мислення шляхом аналізу складних ситуації (складання кластера)
- Розвивати уміння працювати в групі, висловлювати свої погляди, вести дискусії
- Виховувати повагу до Закону та почуття відповідальності за свої вчинки
Цільова аудиторія: учні 7-9 класів (13-16 років) не більше 20 осіб
Форма проведення: година запитань і відповідей з елементами ігрового практикуму і авторитету імені
Використовувані методи і прийоми: складання кластера, метод «Твоє слово», психологічні прийоми «Позитивний настрой на заняття», «Створення ситуації успіху».
Хід заняття.
- Організаційний момент.
Педагог: Добрий день, шановні учасники нашого заходу! Я дуже рада вас бачити. Сьогодні у нас в гостях інспектор у справах неповнолітніх (ПІБ інспектора). Вона допоможе нам розібратися в складних для нас питаннях, давайте привітаємо її оплесками.
Щоб наше спілкування стало більш позитивним, хочу подарувати вам посмішки весняного сонця, трави і квітів, які лежать в цьому чудовому скриньці добра (педагог підходить до учнів і пропонує вибрати свою посмішку).
Педагог: Посмішка - це ключ, який відкриває «замки» в душах людей, тому даруєте частіше один одному посмішки.
- Введення в тему.
Педагог: Сьогодні ми зібралися, щоб поговорити про одну важливу проблему. Подивіться, будь ласка, на екран.
(Показ соціального відеоролика «Злочин і кара).
Педагог: Виходячи з відео, про яку проблему ми будемо говорити? (Передбачувані відповіді дітей)
Педагог: Вірно про злочини і покарання, а якщо точніше про проблему правопорушень серед неповнолітніх. Постараємося визначити основні причини, що ведуть до правопорушень, знайти виходи зі складних життєвих ситуацій, які також підштовхують молодих людей на протиправні дії, і на підставі зроблених висновків спробуємо скласти рекомендації, які допоможуть вам не стати співучасником правопорушень і злочинів.
- Основна частина.
Педагог: Перш, ніж ми перейдемо до обговорення даної проблеми давайте згадаємо, що ж таке ПРАВОПОРУШЕННЯ, які види правопорушень бувають, і які види відповідальності за їх вчинення існують. Правильно розібратися в цих питаннях допоможе нам інспектор у справах неповнолітніх (ім'я по батькові інспектора).
Педагог: Отже, що ж таке правопорушення (відповіді учнів)
(Під час відповідей учнів, педагог допомагає, інспектор доповнює. Доповнення інспектора можна супроводжувати слайдами: «ПРАВОПОРУШЕННЯ - винна протиправне діяння (дія або бездіяльність), що суперечить вимогам правових норм і вчинене право дієздатною особою або особами. Тягнуть за собою юридичну відповідальність).
Педагог: Всі правопорушення прийнято поділяти на дві групи: проступки і злочини. Чим вони відрізняються один від одного? (Передбачувані відповіді учнів: проступок - це найпростіший вид правопорушення, наприклад, намалював на парті; злочин - має на увазі кримінальну відповідальність - побиття)
Педагог: Так, вірно, молодці.
Інспектор ПДН: Хотілося б додати, що проступки можуть бути: адміністративні, цивільні, дисциплінарні. За адміністративні та цивільні правопорушення накладається штраф (безквитковий проїзд, нецензурна лайка, поява в стані алкогольного сп'яніння і т.д.) а за дисциплінарне - догану (запізнення на урок, порушення Статуту, пропуски уроків). А ось злочин - як правило, це кримінальні правопорушення і відповідальність за них серйозніша.
Педагог: як ви вже зрозуміли, будь вчинене правопорушення тягне за собою відповідальність. Які види відповідальності ви знаєте?
(Передбачувані відповіді дітей)
Інспектор ПДН: Все вірно, молодці. Дійсно існує 4 види юридичної відповідальності за порушення: Кримінальна, адміністративна, цивільно-правову та дисциплінарну. (Коротка інформація про них, можна супроводжувати слайдами)
Педагог: Хлопці ми з вами згадали, що таке правопорушення, яких видів воно буває, і які види юридичної відповідальності застосовуються в разі їх здійснення.
Тепер давайте поміркуємо, чому проблема правопорушень є дуже актуальною на сьогоднішній день серед підлітків? (Міркування дітей: незнання законів, тому що хочеться все спробувати і т.д.))
Педагог: Все правильно, молодці.
Показ образного прийому «Зім'ята папір». Коли народжується дитина - він чистий і білий, як цей аркуш паперу. Недарма кажуть дитина -ангел, потім проходить якийсь час і дивіться, що відбувається (педагог мне аркуш паперу).
Педагог: Скажіть, будь ласка, що вам це нагадує, які асоціації або образи? (Передбачувані відповіді учнів: був чистий рівний гладкий великий аркуш - став м'ятим і маленьким). Який варіант вам подобається більше? (Передбачувані відповіді дітей)
Педагог: Дитина в міру свого дорослішання накопичує певний соціальний досвід в поведінці і спілкуванні. І під впливом якихось факторів: навколишнього середовища або особистісних якостей людина може «зламатися» і встати на неправильний шлях, який в кінцевому підсумку може призвести його на лаву підсудних. І початок перших негативних змін в людині відбувається саме в підлітковому віці, у кого-то трохи раніше, у кого-то трохи пізніше. Як ви думаєте, чому? (Вислуховуються відповіді дітей).
Педагог: Все вірно, молодці. Підлітковий вік, в якому ви зараз прибуваєте - найактивніший період у житті кожної людини. Підростаючому людині, почуває приплив фізичних сил, здається, що він може все. Однак недолік життєвого досвіду, незнання норм, правил поведінки, законів і відповідальності за їх порушення, і просто невміння себе контролювати призводять часом до сумних наслідків.
Я пропоную вам подивитися одну дуже давню притчу (перегляд відео): «Один молодий воїн прийшов до мудрого літній людині і запитав його:« Про мудрець, розкрій мені таємницю життя. У чому різниця між небесами і пеклом? »Мудрець на мить задумався і відповів:« Ти молодий і дуже дурний. Як людина, подібний до тебе, може зрозуміти таке? Ти занадто неосвічений ». Почувши таке, молодий воїн розлютився. «Та за такі слова я готовий вбити тебе!» - закричав він і вихопив меч з піхов, щоб покарати мудреця. У цю ж мить мудрець сказав: «Ось це і є пекло». Після цих слів молодий воїн вклав меч у піхви. «А ось це і є небеса», зауважив старець ».
Про що ця притча? (Вислуховуються думки дітей)
Педагог: Іншими словами - це притча про нас з вами. Кожен з нас, проживаючи серед людей, здійснює вчинки з метою довести свою правоту або зайняти своє місце в суспільстві. Часто це призводить до розбіжностей в ньому. І тільки вміння вчасно зупинитися не призведе до сумних наслідків. Ця притча нагадує нам про те, що важливою ознакою людства є здатність регулювати свою поведінку. Саме цієї здатності у підлітків на жаль немає. Тому, проблема правопорушень є більш актуальною, особливо серед неповнолітніх.
Інспектор ПДН: ще хотілося б відзначити, що кількість правопорушень зростає. Хоча сьогодні, здавалося б, добробут народу значно покращився. Для молоді з'явилося багато різних цікавих видів діяльності, такі як молодіжні об'єднання (руху), гуртки, секції, відкриті кінотеатри, музеї, театри тощо. У підлітків з'явилося більше можливостей цікаво провести свій вільний від навчання час. Крім цього всім відомо, що красти, грабувати, ображати, битися - погано, а кількість правопорушень зростає (статистика по району).
Педагог: Дійсно, кількість правопорушень серед підлітків зростає. Чому, як ви думаєте? (Міркування дітей).
Педагог: Все вірно, молодці. У Л.Н. Толстого є такі слова: «Один з найпростіших і ведуть до найбільшим нещастям спокус, є спокуса словами:« Все так роблять »». Ви згодні з його словами? (Міркування дітей)
Педагог: Так, вірно, багато хлопців починають робити якісь вчинки, не замислюючись, хороші вони чи ні, будуть від них якісь наслідки чи ні, головне, що як все, аби не виглядати «білою вороною». А як ви думаєте, це висловлювання властиво для дорослих людей, чи воно все-таки властиво тільки молодим людям, підліткам? (Передбачувані відповіді дітей)
Педагог: Так, звичайно, така поведінка властива тільки молодим.
- Практична частина. (Осмислення)
Педагог: Ми з вами обговорили актуальність проблеми правопорушень серед неповнолітніх, визначили основні її причини, згадали, що таке правопорушення, які види відповідальності за їх вчинення бувають. Тепер я пропоную вам проаналізувати проблемні ситуації, пов'язані з негативним проявом у підлітків. Для цього ми з вами зараз створимо два сектори:
- проблемний сектор
- альтернативний сектор
Як ви думаєте, в чому полягає ваша роль? (Передбачувані відповіді дітей)
Педагог: Добре, допоможу вам - проблемний сектор буде визначати існуючу проблему і ступінь ризику, а альтернативний сектор буде здійснювати роботу по прийняттю рішень, отже, буде пропонувати шляхи вирішення і виходу з ситуацій. Ну, а Центр підтримки та допомоги (педагог і інспектор ПДН) буде вам допомагати визначати проблему і допомагати шукати рішення.
Займайте свої місця відповідно ваших бейджиків: червоний - проблемний сектор; зелений - альтернативний сектор. (Діти сідають за столи з табличками).
Для успішної роботи пропоную вам подумати і назвати самі безрозсудні вчинки, властиві молодості
(Учні називають, педагог поправляє і доповнює приклади)
- погано вчаться, а потім кидають школу;
- курять і випивають;
- грублять і одноліткам і дорослим;
- принижують маленьких і слабких;
- брешуть навіть без причини;
- намагаються з'ясувати стосунки тільки за допомогою сили;
- розмальовують стіни;
- псують шкільне майно і багато іншого.
Педагог: Добре, молодці, а от якості особистості, які ніколи не приведуть людини до скоєння правопорушень, а навпаки зроблять з нього лідера-організатора, якого будуть всі поважати і тягнутися за ним я вам представляю у вигляді абетки, яка так і називається «Соціальна Азбука Лідера »(додаток 1).
Завдання: вашій увазі будуть представлені два аудіопісьма, які надійшли до нас в школу під грифом СОС (додаток 2). У цих листах описуються ситуації з життя ваших однолітків. Вам необхідно буде їх вирішити за допомогою заповнення кластерів (додаток 3) за таким алгоритмом:
- Проблемний сектор:
- Заслухавши ситуацію
- Визначте існуючу проблему і ступінь ризику
- Складіть кластер
- Захистіть свій кластер
2. Альтернативний сектор:
- Заслухавши ситуацію
- Визначте існуючу проблему та шляхи її вирішення, тобто вихід з ситуації
- Складіть кластер
- Захистіть свій кластер
Для складання кластера у вас на парті лежить папір, маркери та фломастери. На цьому етапі роботи ви повинні проявити свою творчість при складанні кластера. Але головне - зміст.
Аудіозапис ситуацій:
ситуація 1
"Привіт, мене звати Діма. Хто я - не знаю, мені важко відповісти на це питання. Дитя вуличної тусовки. Натовп з дурними жартами ... А раніше був першим учнем класу - відмінник, займався у футбольній секції, мріяв стати відомим футболістом. Куди світ котиться, я не хочу бути як вони ... Мама весь час зайнята з молодшим братом. Батько мене не розуміє, весь час нав'язує мені свою думку, вважає, що я ще не доріс, а я вже у восьмому класі. Відчуваю себе самотньо, немає мети, немає справжніх друзів! Що робити - не знаю? »
ситуація 2
«Привіт, я Карина !!! Я дуже весела, заводна, галаслива, люблю позитивно проводити час, гуляти з друзі, але багато від мого позитиву втомлюються. Куди я тільки не намагалася подіти свою енергію: ходила на баскетбол в 6 класі - не виходить. Записалася на плавання в сьомому - води боюся ... Я дуже творча !!! Порадьте ваші варіанти ??? »
Педагог: приступаємо до заповнення кластерів. Звертаю вашу увагу на те, що Центр і сектора тісно співпрацюють один з одним: ваш сектор (проблемний) визначає проблему і ризики, а ви (альтернативний) пропонує варіанти вирішення, Центр допомагає.
(Учні заповнюють кластери за методикою «Твоє слово!» - додаток 4)
Педагог запитали: То прийшов час вислухати ваші доводи і аргументи. Визначте головного з цього питання, який буде виступати.
(Виступ по групах)
Педагог: Молодці, ваш виступ заслуговує оплесків! Дякуємо!
Тепер з вашого виступу давайте зробимо висновок!
«Підліток - це ДИТИНА на шляху дорослішання. Період дорослішання для підлітка - складний і відповідальний період, наповнений переживаннями, викликаними почуттями наступаючої зрілості, формуванням образу «Я». Для підлітка головним стає спілкування з однолітками, потреби у визнанні та прагненні до самоствердження. Незадоволення потреби в такому спілкуванні, самотність, нерозуміння з боку оточуючих, відкидання з боку товаришів, однолітків штовхає їх робити вчинки, найчастіше протиправні для самоствердження серед друзів і однокласників. Ось чому в підлітковому середовищі існує багато різних проблеми, з якими діти не можуть впоратися самотужки. Таких дітей дуже багато ».
Так ось тепер, виходячи з висновку, давайте спробуємо скласти рекомендації, які допоможуть вам не стати співучасником правопорушень і злочинів:
- Ніколи Не йди на поводу других
- поважаю закон
- Розвивалась в Собі якості лідера-організатора
- Приводом так, як хочеш, щоб ставити до тебе.
- Правильно організуй свой вільний час відпочинку - відвідування гуртків, секцій, заняття Улюблений делом
- Травня мрію и прагнем до неї
- Чи не спілкуйся з сумнівнімі компаніямі
- Если Щось сталося, обов'язково розкажи про це доросла
- Пам'ятай, что за всі свои вчінкі всегда буде відповідальність
- Висновок.
Педагог: Хлопці, я вважаю, що головною причиною всіх правопорушень серед неповнолітніх є не тільки складний період вашого дорослішання, а й незнання або неповагу закону. Непорушність і авторитет закону - це неодмінна умова охорони громадського порядку, благополуччя суспільства, гарантія того, що кожен громадянин може не побоюватися замаху на своє життя, здоров'я, майно. Жоден громадянин в нашому суспільстві не може відступати від вимог правових норм. В іншому випадку в дію вступає адміністративний і кримінальний кодекси РФ. Так давайте поважати, цінувати закони і тоді у вас в житті не буде проблем. І мені хочеться, щоб не тільки Адміністративний, Кримінальний кодекс, а й мораль, моральні норми, Божественні заповіді стали для вас нормою. І нехай ваша совість стане вартовим вашій порядності.
Хлопці, мені дуже хочеться вірити, що після нашого заняття, ви будете здійснювати тільки хороші вчинки, так як, здійснюючи проступок, ви не тільки порушуєте Закон, а й завдаєте біль своїм рідним, близьким та іншим людям.
Протягом всього заняття ви були активні, правильно аналізували ситуації і тепер я попрошу вас оцінити свою роботу на занятті:
- ЗЕЛЕНИЙ - Заняття мені сподобалося, було цікаво
- ЖОВТИЙ - Дізнався багато нового і багато чому навчився
- ПОМАРАНЧЕВИЙ - Хотілося б продовжувати такі заняття
Список використаної літератури.
- Бадмаев С.А. «Психологічна корекція відхилень у поведінці школярів», Москва, 1997р.
- Василькова Ю.В. «Методика й досвід роботи соціального педагога», Москва, 2001 р
- Ляпіна Є.Ю. «Профілактика соціально-небезпечної поведінки школярів», Волгоград, 2007 р
- http://www.e-osnova.ru/PDF/osnova_20_33_12805.pdf
- http://nsportal.ru/sites/default/files/2013/02/28/profilaktika_pravonarusheniy_sredi_nesovershennoletnih_v_shkole.doc
- https://kopilkaurokov.ru/psihologu/planirovanie/priiemo-orghanizatsii-psikhologhichieskogho-nastroia-na-urok
- Запросити для участі в заході представників КДН і ЗП, прокуратури або інспектор ОДН (попередньо обговорити дату і час)
- Підготовка до проведення заходу (організаційні моменти):
- підготувати необхідний матеріал: смайлики посмішок у вигляді трави, квітів, сонця (за кількістю учасників); аудіозапис; відеоматеріал (соціальний ролик); презентацію; аркуш білого паперу для образного прийому «Зім'ята папір», бейджики червоного і зеленого кольору (за кількістю учасників); дві таблички зеленого і червоного кольору; дві «Соціальних азбуки Лідера» (позитивні моральні якості особистості); кольорові олівці, фломастери, ватмани (2шт.), жетони зеленого, жовтого і помаранчевого кольорів.
- призначити з учнів відповідальних за зустріч гостей та учасників заходу;
- продумати, де гості будуть роздягатися (при необхідності);
- підготувати посадкові місця для гостей і учасників заходу (відповідно до кількості учасників);
- в разі фото / відео зйомки заходу заздалегідь попередити про це учасників заходу
- Проведення заходу.
- Чітко розподілити обов'язки і провести інструктаж для беруть участь в проведенні заходу (відповідальних за зустріч учасників, показ відео матеріалу і презентацій, включення аудіозаписів). Це дозволяє координувати хід заходу, економить час його проведення.
- Захід рекомендується почати з позитивного настрою на нього, використовуючи різні психологічні прийоми. В даному заході використовується прийом «Усмішка».
- В ході діалогу педагога і гостей з учнями, а також відповідей учнів на запитання постійно підтримувати позитивну емоційну атмосферу в колективі, створювати ситуацію успіху, допомагати дітям підходити до правильних суджень, відповідей.
- Підведення Підсумків.
Після проведення необхідно виявити оцінку заходу:
які навчаються пропонуються жетони зеленого, жовтого і помаранчевого кольорів (кожен учасник вибирає колір жетона на свій розсуд, ведеться підрахунок жетонів, робиться висновок);
- Аналіз заходи.
Після проведення необхідно провести аналіз проведеного заходу. Для цього потрібно відповісти на наступні питання:
- досягнута мета, поставлені завдання;
- чи все із задуманого вийшло;
- що потрібно доопрацювати;
- яке загальне враження від заходу.
- Післядія (за бажанням).
Можна підготувати репортаж про минулий заході для ЗМІ: відеоматеріал для сайту школи, інформацію з фотографіями для друкованих видань в місцевій газеті.
ДОДАТОК 1
«Соціальна Азбука Лідера»
Азбука якостей особистості лідера - організатора
А ккуратность
Б ескомпроміссность
У елікодушіе
Г ордость
Д елікатность
Е стественно
Ж ізнерадостность
З адор, здоровий спосіб життя
І ніціатівность, щирість, старанність, інтелігентність
До оммунікабельность, критичність
Л юбознательность, любов до людей
М рясність
Н астойчівость, винахідливість, надійність
Про птімізм, відкритість, оперативність
П остоянство
Р ешітельность
З мелость, сила волі
Т ворчество, тактовність, вимогливість до себе і оточуючих
У бежденность, впевненість
Ф антазія
Х арізма
Ц елеустремленность
Ч естность
Ш ірота душі
Щ едрость
Е Рудиця
Ю мор
Я ркость
ситуация 1
"Привіт, мене звати Діма. Хто я - не знаю, мені важко відповісти на це питання. Дитя вуличної тусовки. Натовп з дурними жартами ... А раніше був першим учнем класу - відмінник, займався у футбольній секції, мріяв стати відомим футболістом. Куди світ котиться, я не хочу бути як вони ... Мама весь час зайнята з молодшим братом. Батько мене не розуміє, весь час нав'язує мені свою думку, вважає, що я ще не доріс, а я вже у восьмому класі. Відчуваю себе самотньо, немає мети, немає справжніх друзів! Що робити - не знаю? »
ситуация 2
«Привіт, я Карина !!! Я дуже весела, заводна, галаслива, люблю позитивно проводити час, гуляти з друзі, але багато від мого позитиву втомлюються. Куди я тільки не намагалася подіти свою енергію: ходила на баскетбол в 6 класі - не виходить. Записалася на плавання в сьомому - води боюся ... Я дуже творча !!! Порадьте ваші варіанти ??? »
Кластер як один з методів критичного мислення.
Кластер - це графічна форма організації інформації, коли виділяються основні смислові одиниці, які фіксуються у вигляді схеми з позначенням всіх зв'язків між ними. Він являє собою зображення, що сприяє систематизації та узагальнення навчального матеріалу.
Сучасна система освіти орієнтована на формування в учнів самостійного мислення. Критичне мислення є педагогічною технологією, стимулюючої інтелектуальний розвиток учнів. Кластер - один з його методів (прийомів).
До особливостей критичного мислення відносять наявність трьох стадій:
На першому етапі відбувається активізація, залучення всіх учасників колективу в процес. Метою є відтворення вже наявних знань по даній темі, формування асоціативного ряду і постановка питань , На які хочеться знайти відповіді. На фазі осмислення організовується робота з інформацією: читання тексту, заслуховування ситуацій, обдумування і аналіз отриманих фактів. на стадії рефлексії отримані знання переробляються в результаті творчої діяльності і робляться висновки.
Прийом кластера може застосовуватися на будь-який з стадій.
- На етапі виклику діти висловлюють і фіксують всі наявні знання з теми, свої припущення і асоціації. Він служить для стимулювання пізнавальної діяльності школярів, мотивації до роздумів до початку вивчення теми.
- На стадії осмислення використання кластера дозволяє структурувати навчальний матеріал.
- На стадії рефлексії метод кластера виконує функцію систематизування отриманих знань.
Можливе застосування кластера на протязі всього уроку (заходу), у вигляді загальної стратегії заняття, на всіх його стадіях. Так, на самому початку діти фіксують всю інформацію, якою вони володіють. Поступово, в ході уроку (заходу), в схему додаються нові дані. Бажано виділяти їх іншим кольором. Даний прийом розвиває вміння передбачати і прогнозувати, доповнювати і аналізувати, виділяючи основне.
Основні принципи складання кластера
Кластер оформляється у вигляді грона або моделі планети із супутниками. У центрі розташовується основне поняття, думка, проблема по сторонам позначаються великі смислові одиниці, з'єднані з центральним поняттям прямими лініями. Це можуть бути слова, словосполучення, речення, що виражають ідеї, думки, факти, образи, асоціації, що стосуються даної теми. І вже навколо «супутників» центральної планети можуть знаходитися менш значні смислові одиниці, які повніше розкривають тему і розширюють логічні зв'язки. Важливо вміти конкретизувати категорії, обґрунтовуючи їх за допомогою думок і фактів, що містяться в досліджуваному матеріалі.
Правила оформлення кластера
Залежно від способу організації уроку (заходу), кластер може бути оформлений на дошці, на окремому аркуші або в зошиті у кожного учня при виконанні індивідуального завдання. Складаючи кластер, бажано використовувати різнокольорові олівці, олівці, ручки, фломастери. Це дозволить виділити деякі певні моменти і наочніше відобразити загальну картину, спрощуючи процес систематизації всієї інформації.
Рекомендації по складанню кластера
Існує кілька рекомендацій щодо складання кластера. При його створенні не варто боятися висловлювати і фіксувати все, що приходить на розум, навіть якщо це просто асоціації або припущення. В ході роботи невірні або неточні висловлювання можуть бути виправлені або доповнені. Учні можуть сміливо дати волю уяві і інтуїції, продовжуючи роботу до тих пір, поки не закінчаться всі ідеї. Не варто боятися значної кількості смислових одиниць, потрібно спробувати скласти якомога більше зв'язків між ними. У процесі аналізу всі систематизується і стане на свої місця.
Застосування методу кластер
Метод кластера може застосовуватися практично на всіх уроках і позакласних заходах, при вивченні самих різних тем.
Форма роботи при використанні даного методу може бути абсолютно будь-який: індивідуальної, групової та колективної. Вона визначається в залежності від поставлених цілей і завдань, можливостей педагога і колективу. Припустимо перетікання однієї форми в іншу. Наприклад, на стадії виклику, це буде індивідуальна робота, де кожен учень створює в зошиті власний кластер. У міру надходження нових знань, як спільного обговорення пройденого матеріалу, на базі персональних малюнків і з урахуванням отриманих на уроці знань, складається загальна графічна схема. Кластер може бути використаний як спосіб організації роботи на уроці, і в якості домашнього завдання. В останньому випадку важлива наявність в учнів певного досвіду в його складанні.
Переваги та результати застосування прийому
Застосування кластера має такі переваги:
- він дозволяє охопити великий обсяг інформації;
- залучає всіх учасників колективу в навчальний процес, їм це цікаво;
- діти активні і відкриті, тому що у них не виникає страху помилитися, висловити невірне судження.
В ході даної роботи формуються і розвиваються такі вміння:
- вміння ставити питання;
- виділяти головне;
- встановлювати причинно-наслідкові зв'язки і робити висновки;
- переходити від подробиць до спільного, розуміючи проблему в цілому;
- порівнювати і аналізувати;
- проводити аналогії.
Що дає застосування методу кластера учням? Прийом кластера розвиває системне мислення, вчить дітей систематизувати не тільки навчальний матеріал, а й свої оціночні судження, вчить хлопців виробляти і висловлювати свою думку, сформований на підставі спостережень, досвіду та нових отриманих знань, розвиває навички одночасного розгляду кількох позицій, здатності до творчої переробці інформації.
Висновки. Уроки із застосуванням методу кластера дають дітям можливість проявити себе, висловити своє бачення питання, дають свободу творчої діяльності. В цілому нетрадиційні технології, що використовуються в освітньому процесі, підвищують мотивацію учнів, формують обстановку співпраці і виховують в дітях почуття власної гідності, дарують їм відчуття творчої свободи.
Додаток 4
Методика «Твоє слово» при заповненні кластера.
Інструкція: учасники по черзі говорять слова, словосполучення, речення, що виражають ідеї, думки, факти, образи, асоціації, що стосуються даної теми, які фіксуються на ватмані.
Педагог: Виходячи з відео, про яку проблему ми будемо говорити?Чим вони відрізняються один від одного?
Які види відповідальності ви знаєте?
Тепер давайте поміркуємо, чому проблема правопорушень є дуже актуальною на сьогоднішній день серед підлітків?
Педагог: Скажіть, будь ласка, що вам це нагадує, які асоціації або образи?
Який варіант вам подобається більше?
Як ви думаєте, чому?
У чому різниця між небесами і пеклом?
Як людина, подібний до тебе, може зрозуміти таке?
Про що ця притча?