Плівки Онищенко рік по тому. Про що говорили президент і бізнесмен на Банковій?

  1. Історія перша. Як посварилися Олександр Романович з Петром Олексійовичем
  2. Історія друга: Як захиститися від НАБУ
  3. Історія третя. А чи БУВ хлопчик? Тобто, плівки

Засмаглий чоловік у картатій сорочці і темно-синьому піджаку падає на м'який диван в лобі п'ятизіркового готелю в центрі Мадрида і замовляє чорний чай і 50 грам витриманого Hennessy. На годиннику близько 12 дня понеділка.

- Зняти стрес треба, - звертається він до мене.

Чоловіка звуть Олександр Онищенко. І півгодини назад Національний суд Мадрида відмовив Україні в його екстрадиції .

- Я сильно переживав, та й суддя попався суворий. На початку засідання він навіть зробив мені зауваження з приводу того, що я сиджу як в кіно - закинувши ногу на ногу, - розповідає Онищенко. - Потім ще прокурор зачитав вимоги, в числі яких був і мій арешт в залі суду. Перенервував.

Офіціант приносить коньяк. Онищенко залпом випиває вміст келиха, навіть не скривившись.

Вже більше року колись впливовий народний депутат і газовий ділок Олександр Онищенко знаходиться за фактом в бігах. Виїхати з України його змусили обставини.

У червні 2016 року НАБУ звинуватило його в створенні злочинного угруповання , Яка займалася збагаченням за рахунок фіктивних газових аукціонів. Онищенко свою провину не визнав, запевняв, що виїжджати з країни не збирається. Але коли парламент позбавляв його депутатського імунітету , Онищенко вже не було в країні. Відтоді він в Україну не повертався .

Засмаглий чоловік у картатій сорочці і темно-синьому піджаку падає на м'який диван в лобі п'ятизіркового готелю в центрі Мадрида і замовляє чорний чай і 50 грам витриманого Hennessy

На відміну від більшості політичних емігрантів, які, покинувши рідні пенати, вважають за краще не висовуватися, Онищенко почав активно захищатися.

Спочатку він атакував правоохоронні органи, але дуже скоро в немилість потрапив і президент, з яким бізнесмена до справи НАБУ пов'язувало " нічого особистого тільки бізнес ".

У листопаді минулого року від співрозмовників в найближчому президентському оточенні "Українська правда" дізналася, що Онищенко, виїжджаючи з країни, прихопив з собою записи, зроблені в кабінеті президента на шпигунський годинник.

Розмови нібито виставляли Петра Порошенка в не найкращому світлі - президент воюючої країни на робочому місці обговорює бізнес-питання і вплив на парламент.

На початку грудня головний редактор газети "Дзеркало тижня" Юлія Мостова у своїй колонці так описала вміст цих розмов :

"За даними джерел ZN.UA з ближнього кола народного депутата, Онищенко в своєму розпорядженні кілька кейсами записів.

У першому -Купівля голосів під необхідні рішення в залі парламенту. У другому - віджимання потоків і часток на користь бізнесмена Порошенко і Ко. У третьому - розподіл тіньових дивідендів з тією ж командою в сфері роботи з "Укргазвидобуванням".

Президентська адміністрація напружилася, громадськість запаслася попкорном в очікуванні нового Мельниченко, журналісти з'ясовували, чи існують плівки насправді.

Онищенко, тим часом, тримав інтригу, розповідаючи про корупційні схеми влади українським і міжнародним медіа. Незабаром записані розмови таки з'явилися, але не з президентом. Видання "Країна" опублікувало розмови Онищенко з гінцями від влади - спочатку Олесем Довгим , Після - Миколою Мартиненком .

За рік з моменту початку скандалу найголовніші плівки так і не були опубліковані. Через що весь український політичний істеблішмент впевнений: Онищенко або домовився з діючою владою, або блефував і ніяких записів в природі не існує.

Через рік після скандалу "Українська правда" відправилася в Мадрид, щоб з'ясувати, чому між Онищенко і Порошенко пробігла чорна кішка, про що розмовляли бізнесмен і президент, як, а головне - про що НАБУ намагалося домовитися з швидким олігархом, і для чого йому самому потрібна була вся ця історія.

Історія перша. Як посварилися Олександр Романович з Петром Олексійовичем

Онищенко, задоволений рішенням іспанського суду, гортає новинну стрічку "Української правди" - новина про те, що Україні відмовлено в його екстрадиції, з'явилася на сайті ще до того, як він встиг випити келих коньяку.

- А навіщо ви написали, що я не показав і не дозволив публікувати рішення суду? - запитує Онищенко. - Ось, можете подивитися, навіть сфотографувати. Опублікувати можна тільки.

Онищенко простягає мені аркуш формату А4. Я намагаюся вчитатися в текст на іспанською мовою, але мало що розумію. Мій співрозмовник спішно забирає у мене папір - видно, що він нею дорожить.

- Це в Україні суди знаєте, як рішення можуть приймати, а тут може бути що завгодно.

Ремарка Онищенко з приводу різниці між іспанським та українським судом не випадкова. Кому, як не йому про неї знати.

  • Народним депутатом на дострокових парламентських виборах він став багато в чому завдяки нерозбірливості української Феміди. Протягом двох років до виборів бізнесмен був відсутній в країні більше 240 днів, що, звичайно ж, було грубим порушенням закону.

    ЦВК з цієї причини відмовила Онищенко в реєстрації кандидатом в нардепи. Але український суд вирішив, що порушень немає, і незабаром бізнесмен виграв вибори по мажоритарному округу в Київській області. Технології використовував звичні - за кілька тижнів до виборів все села його округу були завішені бігбордами, з яких кандидат, схожий на ситого рантьє, звертався до виборців.

    Тоді Онищенко приписували і фінансування "Батьківщини". Взимку 2014 року в парламентських кулуарах широко обговорювалася історія про те, як бізнесмен за 4 мільйони доларів купив посаду міністра екології у самій Юлії Тимошенко.

Про те, що газовий олігарх став вхожий в перший кабінет країни, "Українській правді" стало відомо від своїх джерел в президентському оточенні навесні 2015 року. Комунікація між Онищенко і главою держави, за твердженням співрозмовників в оточенні обох, здійснювалася по прямому телефонному зв'язку - без посередників.

Окремим предметом гордості народного депутата в бізнес-колах було те, що частіше дзвонив президент, а не він йому.

- Мене перед поїздкою до вас попереджали: ти ж розумієш, що він буде писати і тебе. Я про всяк випадок подивилася, чи є у вас годинник на руці ... - намагаюся я перемкнути нашу розмову з судових перипетій.

- (Онищенко зніяковіло сміється) Ні-ні, записувати я вже більше нікого не збираюся. Та й навіщо мені вас записувати? Поки що ви записуєте мене. На диктофон.

- Рік тому ви заявили, що у вас є записи розмов з президентом. За цей час ви випустили свої бесіди з Миколою Мартиненком, Олесем Довгим. Але так і не опублікували плівок Порошенко, через що багато хто вважає, що у вас цих записів просто немає. І ви блефуєте. Навіть президент вже так вважає, скажу вам по секрету. Ви себе в цій історії бачите переможцем або переможеним?

- Дивлячись, що вважати перемогою. Те, що я перебуваю на волі і зміг захиститися, напевно, це можна назвати перемогою. А що вони вважають, мені складно сказати. Я б так взагалі питання не ставив - я ж захищався, а не воював з кимось, і у мене не було іншого вибору в цій ситуації.

- Я згадую наше останнє інтерв'ю в червні 2016 року , Коли ви ще не виїхали з країни. Ви тоді не звинувачували президента в корупції, і мови про плівки не йшла. Жодного кривого слова про Порошенко за все годинне інтерв'ю! Що ж такого сталося в ваших відносинах між червнем і жовтнем 2016 роки?

Онищенко на секунду замислюється. Видно, що розмови про хороших відносинах з Порошенком йому малоприємні. І є в цій історії ще щось, що пресі краще не знати.

- Коли я перебував в Україні, сподівався, що президент мене не підставить. Я сподівався, що зможу захищатись. Але президент зробив так, як йому вигідно. Коли все це сталося, він швидко продав мою історію держсекретареві Керрі як боротьбу з корупцією. Він зіграв на свій піар. Хоча до цього він мені давав гарантії, що не зрадить, і я зможу захищатись в цій історії. Я сліпо вірив в усі його дії з 2014 року.

- Ось з цього я б і хотіла почати - як ви взагалі стали вхожі в перший кабінет країни? Завдяки кому?

- Я з Порошенком спілкувався ще в 2012-2013 роках, коли він був депутатом. Потім в наших взаєминах з'явився Давид Жванія. Порошенко вважає, що Жванія його якось обдурив на (дострокових парламентських - УП) виборах. До речі, на гроші. Після того епізоду Жванія потрапив в немилість, і я почав виконувати частину його завдань.

- За які сфери ви відповідали? І головне, що отримували натомість?

- Коли Порошенко став президентом, вся влада перебувала в руках "Народного фронту". Він спостерігав за всіма цими корупційними схемами - хто і де працює. Порошенко розумів, що Яценюк його обманює. Потім він ставив мети прибрати цих людей з якихось потоків і схем. Мене він використовував як таран - тобто, мені потрібно було прибрати ворогів Порошенко, які присіли на ці схеми.

Ми розповідали про цю корупції, зливали пресі інформацію. Аж до того, що проводили наради, на яких Порошенко просив мене в лоб сказати Яценюку і його оточенню про існуючі схемах. Теж саме було і з рюкзаками Авакова - історія, яку придумали в АП, встановивши камери в робочому кабінеті Чеботаря.

Завдяки всім цим викриттям я став ворогом для "Народного фронту".

  • Після парламентських виборів 2014 року, на яких "Народний фронт" несподівано для всіх отримав 22% підтримки, оточення Арсенія Яценюка "сіли" на схеми заробітку в багатьох держпідприємствах - ОГХК, Одеський припортовий завод, "Укрспирт", "СхідГЗК".

    До весни 2015 року таку ситуація перестала влаштовувати Порошенко, який захотів замінити Яценюка на свого, лояльного прем'єр-міністра.

    Громадськості стали озвучувати факти про корупцію в оточенні Яценюка - спочатку про це заявив голова ревізійної комісії Микола Гордієнко . Звинувачував керівника уряду в покриванні корупційних схем і Онищенко.

    А VIP - тараном Банковій у знесенні Яценюка з посади голови Кабміну став губернатор Одеської області Міхеїл Саакашвілі, якому президент за це нібито обіцяв прем'єрство .

    За визнанням Онищенко, на кампанію по дискредитації Яценюка особисто він витратив близько 3 мільйонів доларів.

    "Він тоді розповідав, що всі рішення блокує Яценюк, і поки він буде на своєму посту, мені не дадуть повноцінно працювати. Збий, мовляв, Яценюка, і все складеться, як треба", - розповідає Онищенко.

- Ви в такому випадку повинні бути добре знайомі з внутрішньою кухнею Адміністрації президента. Хто на той момент займався всякого роду чутливими питаннями для президента?

- Кононенко відповідав практично за все на той момент, Березенко - за голосування у Верховній Раді. За фінанси відповідав Макар Пасенюк (власник інвестиційної компанії ICU - УП).

- Через рік після скандалу так і не зрозуміло, що стало причиною вашого конфлікту з президентом. Ви ж розумієте, що в питанні розслідування НАБУ Петро Олексійович точно не міг давати жодних гарантій?

- Я розумів, що рано чи пізно мене зіллють. Cмотрел на те, як склалася кар'єра Жванії, за якого я ж ходив і просив у АП мало не кожен місяць. Я бачив, як злили його.

Також пам'ятаю, як при мені злили Шокіна. Спочатку він був "наша людина", а потім мені поставили завдання збирати по Раді голоси за його відставку. Потім я спостерігав, як Порошенко вступив з тим же Мартиненко, з яким він був бізнес-партнером 20 років. Я розумів, що я - наступний.

Голосуванням (за зняття недоторканності - УП) вони мене відразу "поховали", хоча президент особисто мені пообіцяв, що у мене буде можливість захищатися. Спочатку була розмова, що я зможу здати паспорт. За два дні на мене пішла команда голосувати за зняття - я ж з депутатами спілкуюся, і мені це відразу доповіли.

Я б міг це пережити. Вони розраховували, що я поїду в Росію, а після цього з мене легко буде зробити ворога народу. Вони як думали: якщо буде Інтерпол, єдиний варіант, куди я можу бігти - це Росія. Вони не очікували, що я буду захищатися і піду до судів.

Я б міг тягнути, мовчати, зникнути. Через помічників президента я тримав з ним контакт, і в якийсь момент вони перестали мені відповідати.

Уже восени я попросив одного нардепа, Віталія Хомутинника, виступити переговірником. Він поговорив, повернувся і сказав, що може виручити, але тоді я повинен почати мочити Тимошенко. Але ж до всього цього весь місяць травень, до конфлікту, переді мною стояло завдання завести Тимошенко в коаліцію.

- І чому ви навесні не змогли її умовити це зробити?

- Я не зміг її умовити на тих умовах, які мені пропонувалися. Я спілкувався з Гройсманом, Луценко, я сидів в цій адміністрації вдень і вночі - там, де хотіли зліпити коаліцію. Але Тимошенко сказала, що якщо вона буде в цій коаліції підтримувати ті законопроекти, які потрібні президенту, - це її знищить. Я нічого не міг зробити, моєї провини в цьому не було.


Історія друга: Як захиститися від НАБУ

  • П'ятого липня 2016 року Верховна Рада проголосувала за позбавлення недоторканності Онищенко, а також його арешт. Онищенко в залі був відсутній. Після цього голосування він не з'являвся в Україні. У серпні НАБУ оголосило нардепа в розшук.

    Незабаром після цього Онищенко заявив в Інтерпол про політичне переслідування і почав відбудовувати свою лінію захисту саме за цим принципом: в ЗМІ з'явилися записи розмов Онищенко з Олесем Довгим і Миколою Мартиненком.

- Скажіть, ви, коли вирішили публікувати записи з Довгим і Мартиненко, розуміли, що після цього з вами будь-який пристойний або непристойний людина навряд чи буде мати справу?

- Так. Але мені потрібно було захищатися. Ви ж не гірше за мене знаєте, як працює порохоботская машина пропаганди і чорної дискредитації.

Як тільки я виїхав, почалися звинувачення в державній зраді, сепаратизмі, мені потрібно було захищатися і пояснювати, що насправді справи йдуть зовсім інакше. Я бачив, як закатували під асфальт репутацію Яценюка та інших політиків, і розумів, що зі мною церемонитися ніхто не буде.

Тому я підготувався. І зверніть увагу: адже зараз вже ніхто не розповідає, що у мене російський паспорт, або що я продався Путіну і переїхав на ПМЖ в Кремль. Де статті про мою зраді? Промовчав би, ви б не приїхали до мене на інтерв'ю.

Хоча я розумію, що вчинив негарно і підло по відношенню до деяких людей, але точно не до Порошенка. Коли людину заганяють, він може піти на багато що, на жаль. Однак і це не може виправдати.

- У чому вам допомогли публікації плівок з Довгим і Мартиненко?

- Я довів, в першу чергу, європейцям, що справа по мені -політичне переслідування. З наших розмов це очевидно. Інакше для чого б вони надсилали мені всіх цих переговірників? Якби вони мене залишили в спокої, я б цього не робив.

Я сумнівався, але потім до мене почали приїжджати гінці від влади. Потім на мене вийшли американці в Лондоні, зустрічалися зі мною, два рази до мене приїжджали, включаючи міністерство юстиції. Вони займалися Порошенко і хотіли, щоб я приїхав в США. Потім на захист Порошенко виступив (віце-президент США Джозеф) Байден.

- У чому був інтерес Байдена?

- Я здогадувався, що у них можуть бути бізнес-інтереси, але не знаю, в чому саме. Зараз я з ними не підтримую стосунки і не контактую ні з ким. Я влаштувався в Європі і плюс ситуація з мамою моєї - вона нікуди не може виїжджати (72-річна мати Олександра Онищенка Інеса також була оголошена в розшук у справі НАБУ - УП).

Чому і важливі були переговори з НАБУ - я спочатку хотів, щоб вона повернулася в Україну, але вони виявилися аферистами.

- Це серйозні звинувачення. Можете обґрунтувати?

- Спочатку вони вийшли на мене разом - САП і НАБУ, це було в грудні. Потім НАБУ вийшли самі по собі - сказали, що з САП НЕ будуть домовлятися.

Спочатку у них були умови - вони хотіли забрати у мене плівки на Петра Порошенка. Відразу ж сказали, що я не можу нічого говорити або спілкуватися на цю тему, тому що я перебуваю під кримінальним переслідуванням. Зі мною тоді перебував журналіст Дмитро Гнап, він може підтвердити.

Вони хотіли поміняти статті справи, почали маніпулювати: "Ми приберемо все погане, тільки певну частину, ви заплатите штраф і залишитеся з цими компаніями. Ми вам поміняємо всі статті та закінчимо весь цей процес". Я був готовий на той період, ще не було рішення Інтерполу, я був в підвішеному стані. Я не розумів, що буде далі. Я з ними домовився зустрітися в Іспанії, але вони відразу ж відправили на мене запит на екстрадицію.

- Як ви дізналися про те, що готується запит на екстрадицію?

- Я вам зараз пришлю цей документ, це було 10 грудня. Мені дали копію цих паперів. Вони почали зі мною грати, а я почав грати з ними - в повторну гру. Почав тягнути час, настали свята, все затягнулося. Потім ми ще кілька разів з ними спілкувалися, але вони не хотіли летіти в Іспанію до мене.

Вони намагалися організувати зустріч в Лондоні, тому що там у них була можливість мене екстрадувати. В Іспанії у них цього зробити не виходило.

Я все-таки Переконайся їх прілетіті до Испании, попросивши поговоріті з моєю матір'ю, щоб дозволіті їй вернуться в Україну. Мати теж подали в Інтерпол, смороду Хотіли ее заарештуваті, щоб тиснути на мене. Маму заарештувала відразу ж после прільоту и привезли в центральний суд Мадрида. Тільки завдяки тому, що у європейців були всі матеріали на мене, її відпустили.

- Чому НАБУ публічно про це не повідомило?

- Тому що вони кричать тільки про перемоги або про вигаданих перемоги. Про те, що її заарештували, вони повідомляли. Про те, що її відпустили, звичайно ж, немає.

  • НАБУ звинувачує Онищенко в організації схеми викупу газу за заниженою ціною у державній "Укргазвидобування" і подальшої його продажу промисловим споживачам. Звичайно ж, за ринковими цінами.

    Учасниками цих комерційних операцій були близько 20 осіб, половину з яких відразу ж затримали. При цьому головний підозрюваний - Онищенко - вважається організатором схеми. Збиток держави в антикорупційному відомстві в 2016 році оцінили в 3 мільярди гривень.

    За даними НАБУ, зібраних ними фактів достатньо для того, щоб посадити Онищенко на термін від 7 до 12 років.

- НАБУ звинувачує вас у тому, що ваші компанії перепродували куплений у держкомпаній газ своїм же фірмам за заниженими цінами, а після цього реалізовували його кінцевим споживачам за ринковою ціною, - не встигаю я озвучити своє питання до кінця, як Онищенко вже поспішає з відповіддю.

- Ви знаєте, скільки коштує газ, скільки становить рента на нього, скільки ще становить ПДВ? Я вам розповідав, що газові трейдери його продають по 6300 гривень, але якщо вони заплатять всі податки, їм не залишається нічого. Я завжди висловлювався проти ренти, яка добивала газовидобувну галузь, критикував з цього приводу і уряд Яценюка.

Я дійсно не платив, тому що у мене була офіційна відстрочка. Через що потім і виникло справа Насирова . Вони одночасно пред'являють два однакових звинувачення мені і голові УКРІНФОРМ.

- Тому ви і придумали схему, за якою газ реалізовувався на фіктивних аукціонах. Головне питання - могли б ви її реалізувати, якби не ходили до президента так часто, і якби главу УКРІНФОРМ Романа Насирова не попросить б це зробити?

- Все, що відбувалося з реалізації, були чисто бухгалтерські хитрощі в рамках закону. Ви зрозумійте: я придумую коридори комунікації з владою. У нас так влаштований великий бізнес - якщо ти хочеш працювати і хоч щось заробляти, ти повинен взаємодіяти з владою і працювати на її умовах. Чи не бізнес диктує ці умови, а політика.

Тому, якщо ти хочеш припинити цей диктат - йдеш в політику і стаєш над процесом. Це не мій шлях.

- Тобто, ви стверджуєте, що мова йшла про простий податкової мінімізації?

- За такою схемою працювали всі нафтогазові СД (спільні договору - УП), тому що вони не могли платити ту ренту, яка була встановлена. "Карпатигаз", наприклад, інвестували 100 мільйонів доларів, купили ГРС, потім проти них порушили кримінальні справи.

Я вам розповім передісторію цього. Пам'ятаєте, я казав, що проти мене працює серйозне американське лобі? Так ось, Джордж Сорос підтримує главу "Нафтогазу" Андрія Коболєва, вони нам пропонували через Коболєва купити всі наші компанії з якоїсь смішною ціною.

Онищенко озвучує цю інформацію так, немов розповідає про те, як провів свої останні вихідні.

- Коли це було? - я намагаюся вивести мого співрозмовника на якусь конкретику.

- Це було в квітні 2016 року, а Коболєв літав тоді до Соросу в травні, а розмова була ще раніше. Для того, щоб на нас тиснути, вони подали на нас до суду на розірвання договору. Коли говорять, що ми завдали збитки, я хочу запитати - як можна було нанести збитки тому, чого не було раніше взагалі? Там же були приватні інвестиції.

- Чому ви раніше не розповідали про це?

- Коболєв мені нічого поганого не зробив, а зараз мені вже все одно.

Я розумію, що Онищенко злегка блефує. У його арсеналі ще чимало цікавих історій про багатьох українських політиків і чиновників. І він розповів ще далеко не все - чекає зручного приводу або ситуації.

- В якому статусі ви зараз перебуваєте? Ви дійсно оформляли німецьке громадянство, про що не так давно писали німецькі ЗМІ?

- Я отримував робочу візу, щоб офіційно числитися в своїй компанії і отримувати заробітну плату. А взагалі у мене є статус політичного біженця.

Онищенко дістає з кишені піджака посвідчення і показує його. Документ зовні нагадує студентський квиток старого зразка, хіба що на іспанською мовою.

- Ваші рахунки в даний час заарештовані? Що відбувається з активами, які у вас були?

- У мене нічого не заарештовано, немає ніяких підстав. Літак я продав шейху Катару місяці три тому. Бізнес в Україні у мене забрали. Мене отрейдерілі по всіх компаніях. У мене була чесна компанія-ліцензіат, яка платила всі податки і ренти. Зараз там призначений новий директор.


Історія третя. А чи БУВ хлопчик? Тобто, плівки

- громадськими стали історії про двох парламентерів - Довгому і Мартиненко, але я знаю, що не тільки вони з вами намагалися домовитися.

- Хто ще?

- Ахметов?

Онищенко замовкає на кілька секунд і думає над відповіддю. Після паузи все-таки продовжує.

- У вас неправильна інформація - Ахметов до мене на зустріч не прилітав.

- А хтось ще був?

- Нехай це залишиться загадкою ...

- Які ще плівки можуть з'явитися?

- Тримаємо інтригу. Хоча я вважаю, що я вже захистився - не знаю, як там буде далі, але поки мені досить.

- Чи спілкуєтеся ви зараз з кимось із українських політиків? З тим же Довгим чи Мартиненка?

- З Довгим немає. З Мартиненко - так. Я усвідомлюю, що вчинив підло. А він - що у мене на той момент не було іншого виходу. Ми говорили після цього.

- З Тимошенко?

- Ні. Я усвідомлюю, що став токсичний. Навряд чи хтось після всього захоче зі мною спілкуватися.

Навряд чи хтось після всього захоче зі мною спілкуватися

- Ви багато говорили про те, що у вас є записані розмови президента. Коли і для чого ви почали його записувати?

- (Пауза). Я зрозумів, що мене зіллють, на початку 2016 року, коли дізнався, що на мене порушили справу і вже дали Демчина (мова про заступника голови СБУ Павла Демчина - УП) команду збирати на мене компромат.

- Рік тому ви говорили, що рано публікувати плівки з вашими розмовами з президентом. Що зараз заважає вам це зробити?

- Вони викличуть великий резонанс в країні, в якій і без того не все гладко. Ці плівки можуть викликати великі зміни, які поки для країни не потрібні. Може трапитися імпічмент.

Я розумію, що Онищенко рухають зовсім не резонанс і не зміни. Він - прорахований ділок, який намагається бачити ситуацію на два ходи вперед. Сьогодні він може видати порцію плівок для свого захисту, завтра - намагатися домовитися. А на наступному тижні, коли йому знову знадобиться щось відіграти, - в хід підуть нові компромати.

- Так, може, тоді замаячіє перспектива повернутися? Просто зрозумійте, зараз це виглядає як блеф і спроба виторгувати собі щось ...

- Я не блефую. Вимкніть диктофон.

Онищенко дістає з кишені піджака свій телефон і підносить до мого вуха.

Я чую запис, але через погану якість складно зрозуміти весь вміст розмови. Голоси на плівці дійсно схожі на голоси Онищенко і Порошенко. Двоє чоловіків обговорюють якісь поточні справи і нікого Колю, який "хороший хлопець".

Онищенко поспішає вимкнути запис. Неохоче відповідає на мої запитання, про яке Миколу все-таки йдеться, але після тривалих розпитувань показує мені розшифровку бесіди. З проханням її не публікувати.

Якщо вірити записам Онищенко, то на початку 2016 роки бізнесмен обговорював з президентом в його робочому кабінеті на Банковій проблеми газового олігарха Миколи Злочевського.

Останній нібито вже рік намагався вирішити "свої питання" через наближеного до президента Ігоря Кононенко. Але того цікавили виключно бізнес-питання, а "Коля хоче вирішити питання глобально".

Онищенко коротко розповідає, який інтерес зі свого боку може представляти Злочевський, президент уважно його слухає. В кінці розмови обіцяє подумати, що можна зробити, і передає "Колі привіт".

  • Після революції колишній міністр екології часів Януковича, як і багато його колег, потрапив в опалу - Генпрокуратура України порушила проти нього справу про незаконне збагачення і відмиванні коштів.

    Протягом тривалого часу він був нев'їзним в Україні. Справи на поправку у Злочевського пішли як раз в 2016 році. Кримінальне провадження було закрито з посиланням на припинення розслідування в Британії, яке сталося ... після виправдувального листа Генпрокуратури.

    За пару місяців до цього, в грудні, відвідувачі віденського ресторану стали випадковими свідками зустрічі найближчого соратника президента Порошенко Ігоря Кононенко та Миколи Злочевського .

    В травнем 2017 року побіжний бізнесмен, у якого вже не було проблем з українським правосуддям, провів енергетичний форум в Монако. У числі гостей на ньому були присутні віце-прем'єр Володимир Кістіон і глава парламентського комітету з податкової політики, член БПП Ніна Южаніна.

- Ви кому-то передавали ці записи?

- Нікому. Спочатку була ідея віддати записи американцям, але потім я передумав. Я їх даю тільки послухати. Чи не зберігаю на знімних носіях. Нещодавно у мене була ситуація, коли вночі вдерлися в іспанський будинок, де я зараз живу. Я був на змаганнях. Викрали сейф, потім поліція знайшла його перерізаним навпіл в лісі біля будинку. Хтось думає, що я зберігаю плівки в сейфі, напевно.

Онищенко з посмішкою на обличчі гортає фотогалерею на своєму айфоне і показує той самий перерізаний сейф, який іспанська поліція знайшла недалеко від його нинішнього житла.

- Ви мені не вірите? Сумніваєтеся? Я можу переслати вам протокол іспанської поліції з усіма подробицями. Захочете - розберетеся, - намагається переконати мене нардеп.

Мій месенджер WhatsApp сигналізує про отримання нового файлу. Онищенко вже встиг відправити документ по телефону.

Онищенко вже встиг відправити документ по телефону

Той самий перерізаний сейф

Я дивлюся на свого співрозмовника і розумію, що у нього знайдеться ще чимало козирів для свого захисту.

Тим більше, що попереду у нього - ще більша гра: розгляд справи щодо екстрадиції в іспанському суді по суті. За його особистої оцінки, процес може затягнутися на рік. Український суд вже скоро почне розгляд справи НАБУ.

Втім, Онищенко це поки не сильно турбує - найближчий рік він проведе в Іспанії або інших європейських країнах, подорожуючи або займаючись кінним спортом. Це стало можливим завдяки стратегії його захисту. За час нашого спілкування Онищенко кілька разів повторює - "Так, я став токсичним, але я вижив".

Я цікавлюся у нього наостанок, ніж, як він думає, може закінчитися вся ця велика історія.

- Справа передадуть до Європейського суду, розглянуть по суті. На чесне українське правосуддя надії немає. Воно чисто економічне, криміналу в ньому немає ніякого. Офіційно оформлена розстрочка, застави. Потім життя все розставить по місцях, і кожен отримає по справедливості. Якось так.

- Так ви думаєте, що зможете повернутися в Україну?

- Думаю що так.

- При президенті Порошенко?

- Це навряд чи.

Севгіль Мусаєва, УП

А чи БУВ хлопчик?
А навіщо ви написали, що я не показав і не дозволив публікувати рішення суду?
Та й навіщо мені вас записувати?
Ви себе в цій історії бачите переможцем або переможеним?
Що ж такого сталося в ваших відносинах між червнем і жовтнем 2016 роки?
Ось з цього я б і хотіла почати - як ви взагалі стали вхожі в перший кабінет країни?
Завдяки кому?
За які сфери ви відповідали?
І головне, що отримували натомість?
Хто на той момент займався всякого роду чутливими питаннями для президента?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация