Покров Пресвятої Богородиці | Історія | молитви

  1. Покров Пресвятої Богородиці Свято Покрова Пресвятої Богородиці (відзначається 14 жовтня) прийшов...
  2. Співи Покрову Пресвятої Богородиці
  3. Кондак Покрову Пресвятої Богородиці
  4. Акафіст Покрову Пресвятої Богородиці
  5. Молитви Покрову Пресвятої Богородиці
  6. Тропар Покрову Пресвятої Богородиці
  7. Ікони Покров Пресвятої Богородиці
  8. Проповіді в свято Покрова Пресвятої Богородиці
  9. Покров Пресвятої Богородиці
  10. Історія Покрови Божої Матері
  11. Співи Покрову Пресвятої Богородиці
  12. Кондак Покрову Пресвятої Богородиці
  13. Акафіст Покрову Пресвятої Богородиці
  14. Покров Пресвятої Богородиці
  15. Історія Покрови Божої Матері
  16. Співи Покрову Пресвятої Богородиці
  17. Кондак Покрову Пресвятої Богородиці
  18. Акафіст Покрову Пресвятої Богородиці
  19. Молитви Покрову Пресвятої Богородиці
  20. Тропар Покрову Пресвятої Богородиці
  21. Ікони Покров Пресвятої Богородиці
  22. Проповіді в свято Покрова Пресвятої Богородиці
  23. Покров Пресвятої Богородиці
  24. Історія Покрови Божої Матері
  25. Співи Покрову Пресвятої Богородиці
  26. Кондак Покрову Пресвятої Богородиці
  27. Акафіст Покрову Пресвятої Богородиці
  28. Молитви Покрову Пресвятої Богородиці
  29. Тропар Покрову Пресвятої Богородиці
  30. Ікони Покров Пресвятої Богородиці
  31. Проповіді в свято Покрова Пресвятої Богородиці

Покров Пресвятої Богородиці

Свято Покрова Пресвятої Богородиці (відзначається 14 жовтня) прийшов на Русь з Візантії та став одним з найбільш шанованих. Це свято не входить в число дванадесятих, але, незважаючи на це, є одним з найбільш значущих.

Зміст статті

Що таке Покров Пресвятої Богородиці? Яка історія у цього свята? Чи є спеціальні молитви і акафісти? Про це Ви дізнаєтеся з нашої статті!

Історія Покрови Божої Матері

14 жовтня православні християни згадують події середини X ст., Коли св. Андрію Юродивому і його учневі Епіфанію було бачення Покрова Божої Матері. Це сталося в Константинополі за імператора Лева Премудрого. Це були важкі часи для Візантії. Імперії погрожували нападом сарацини, які сповідували іслам. Не бачачи нізвідки допомоги, в ті дні греки в безлічі стікалися у Влахернський храм, в якому зберігалися риза Богоматері і її головний покрив, і молилися.

Під час всеношної у Влахернському храмі молилися свв. Андрій і Єпіфаній. І ось о четвертій годині ночі, бачить Андрій величну Дружину, що йде від Царських Воріт. Її підтримують св. Іоанн Предтеча і св. апостол Іоанн Богослов. Багато святих в білому одязі супроводжують Її. Коли Вона наблизилася до амвону, прп. Андрій підійшов до Епіфанію і запитав; «Чи бачиш Пані та Царицю світу?» - «Бачу, отче мій духовний», - відповідав той, І ось бачать вони, схилила Пречиста коліна і приступила до молитви. Довгий час молилася Вона, обливаючи сльозами Своє боговидий особа. Закінчивши молитву тут, Вона підійшла до престолу і стала благати за майбутній в храмі народ.

Після закінчення молитви зняла Богородиця з Себе блискуче величність, та страшні покривало, яке носила на Пречистої чолі Своєю і, тримаючи його з великої урочистістю, простягнула над усім стоїть народом. Довго дивилися святі Андрій і Єпіфаній на розпростерте покривало і блискуча, як блискавка, Славу Господню. Доки була там Пресвята Богородиця, видно було і покривало. Після ж Її догляду зробилося і воно невидимим, але залишилася всім колишнім там Її благодать.

Здивовані чудесним баченням, святий Андрій і Єпіфаній повідали про нього всьому народу. В цей день всі йшли з храму з духовною радістю і надією на допомогу Цариці Небесної. І ця надія незабаром виправдалася: вороги без всякого кровопролиття відступили від міста.

Свято Покрова Пресвятої Богородиці встановлене в Російській Церкві з XII століття. На честь Покрови Богородиці у 1165 році Великим князем Володимирським Андрієм Боголюбським був побудований один з найкрасивіших і неповторних православних храмів - Покрова на Нерлі.

Саме заступництву, що виходить від образу Богоматері, приписуються численні перемоги російського воїнства.

Співи Покрову Пресвятої Богородиці

Тропар Покрову Пресвятої Богородиці

Днесь, благовірні людие, світло святкуємо,
осеняемі Твоїм, Богородице, пришестям, і до Твого взірающе пречистої образу, розчулено взиваємо:
покрий нас чесним Твоїм Покровом, і визволи нас від усякого зла,
молячись Сина Твого Христа Бога нашого врятувати душі наша.

Кондак Покрову Пресвятої Богородиці

Діва днесь має бути в Церкві,
і з лики святих невидимо за нас молиться Богу:
ангели з архієреї поклоняються,
апостоли ж з пророки ліковствуют:
нас бо ради молить Богородиця предвічного Бога.

Акафіст Покрову Пресвятої Богородиці

Кондак 1

Вибрані предвічним Царем, превишшей всякого створення неба і землі Цариці, яка прийшла іноді під Влахернську церква на молитву, гідне поклоніння з подякою приносячи, яко в темряві сущі, під Твій світиться омофор з вірою і розчуленням вдаємося. Ти ж, яко імущих державу непереможну, від всяких нас бід визволяй, щоб ми взивали до Тебе: Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Ікос 1

Архангел і Ангел безліч, з Предтечею, Богословом і всіх святих ликом, сопредсташа Тебе, Царице своєї, в церкві Влахернській і, розчулена моління Твоя про весь світ, почувши, з подивом взивали: Радуйся, Бога Отця безначальнаго предвечное благовоління; радуйся, Бога Сина безлетнаго пречисте вмістилище. Радуйся, Бога Духа Всесвятого обране житло; радуйся, Горніх чинів ангельських безперестанних здивування. Радуйся, темних сил пекельних всегрозное залякування; радуйся, Юже на воздусе сретают многоочітіі Херувими. Радуйся, Ейже похвальна воспісуют шестикрилі Серафими; радуйся, її ж Преблага покрову і ми, земнородні, вдячно поклоняємось. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 2

Бачивши Тебе святий Андрій з Єпифанієм в церкви на воздусе за християн Богу молиться, пізнали, яко Матір єси вознесшагося на Небо Христа Бога нашого, і, припавши на землю, радісно покланяхуся всеблагому покрову Твоєму, взиваючи: Алилуя.

Ікос 2

Розум неуразуменен єси, Богородице Діво, в захищено людей православних, цього ради вороги наші не пізнають, коли сильна є молитва Божої Матері. Ми ж, про Твоє всемощного заступання добро ведуще, сице до Тебе зі зворушенням кличемо: Радуйся, премілосердая утішителько всіх скорботних і обтяжених; радуйся, невсипущий Наставнице всіх заблудлих і засліплених. Радуйся, праведно рухомий гнів Божий на нас Твоїм молінням скоро утоляющая; радуйся, злих пристрасті наша всемощного помахом приборкуєш. Радуйся, міцне збудження сплячих совісті; радуйся, неважка подолання беззаконних навичок. Радуйся, бо заради пекло Стенето і ДУСі злоби тремтять; радуйся, бо заради ворота Раю всім нам відкриваються. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 3

Сила Вишнього осіняє з вірою і благоговінням вдаються до Твого всечесному покрову: єдиного бо точию Тобі, Пресвятій і Пречистої Матері Божої, дадеся, так усяке благання Твоє здійсниться. Тим убо всяк вік вірних славословить Тебе і Сина Твого, що кличе: Алилуя.

Ікос 3

Імущих багатство милосердя невичерпний, всім кінця землі простіраеші руку допомоги, Владичице: болящим зцілення, стражденним ослабу, сліпим прозріння і всім вся по коегождо потребі подаєш, вдячно кричущим: Радуйся, Православ'я незламна кріпосте і огорожі; радуйся, святих храмів і вівтар найперше прикраса. Радуйся, благочестя певніше огорожу; радуйся, добросердя градоправителів невсипущий помічнице. Радуйся, непереможна Воєводо вождів і воїнств християнських; радуйся, святе зерцало правди судиям немздопріімним. Радуйся, досконалий Розум наставників і виховником; радуйся, благословення будинків і сімейств благочестивих. Радуйся, радосте наша, покрий нас від всякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 4

Бурею багатьох бід одержимим нам допомагаєш, Владичице: стоїш бо перед лицем олтаря Господнього підняв руки Твої, і молишся, яко да нашу недостойну молитву зглянеться Господь, Цар Слави, і послухає прохання хто кличе Ім'я Твоє святе, до Сина ж Твоєму скликають: Алилуя.

Ікос 4

Почувши Господь Бог Ісуса Навина, молячись і повелевающа сонця дива, доки помститься ворогом. Чує і Твоя нині моління Господь Ісус, обрана палата вони сповнились Духом Святим. Тому і ми, грішні, на Твій яке сподівається покрив, Тобі, яко Божої Матері, промовляти насмілюємося: Радуйся, від Сонця мисленнаго осяяна і нас світлом незаходимого просвіщає; радуйся, сяйвом пречістия душі Твоєї всю землю просвітила. Радуйся, чистотою телесе Твого вся небеса Звеселиться; радуйся, святих обителей Христових покрив і снабденіе. Радуйся, вірних пастирів Церкви бадьорість і напоумлення; радуйся, богобоязливих ченців і черниць Наставнице. Радуйся, невозмущаемое заспокоєння побожних старців; радуйся, таємне радість чистих дів і вдовиць. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 5

Боговидець Мойсей у таборі іноді на Амалика, егда руки воздвізаше, Ізраїль одолеваше, егда ж руки нізпущаше, тоді Амалик побеждаше, підтримати ж його укріплений, переможи ворога. Ти ж, про Богомати, що здійняла руки Твої на умоленіе, аще і нікімже поддержіма, завжди побеждаеші вороги християнської і нам щит єси непереможний, кричущим: Алилуя.

Ікос 5

Бачивши Тебе святих собори на воздусе в церкві Влахернській молебні руки до Сина і Бога простирающую, радісно зі Архангели і Ангели вдячну Ті пісня оспівана. Ми ж, крепчайшіма, паче Моісеових рук, дланьма Твоїми укрепляемі, розчулено взиваємо: Радуйся, бо руки підтримає за всіх нас єдина Ея до нас любі і милосердя; радуйся, перед Неюже вороги наші, видимих ​​і невидимих, стояти не можуть. Радуйся, темне полчище пристрастей і похотей наших проганяє; радуйся, Вогонь Божественний - Христа неопально на руку Своєю тримає і нас, хладних, тим запалює. Радуйся, хто бореться з плоттю цнотливістю неабияку вінчання; радуйся, трудяться в пості і безмовності приснився співбесіду. Радуйся, котрі знемагають від зневіри і смутку швидка утішителько; радуйся, благодаттю смирення і терпіння снабдевающая. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 6

Проповідник неоскудеваемия благодаті і Твоїх ласк явився святий Роман Сладкопевец, егда від Тебе уві сні прият сувій книжковий їх на їжу: тим убо навчений нача розумно співати на славу Твою, святим же писати похвальна, волаючи з вірою: Алилуя.

Ікос 6

Засяяла єси від істинного Сонця Правди Зоря, Діво Богоотроковиця, просвіщає всіх премудрістю Бога Сина Твого і до пізнання істини приводить до Тебе співають так: Радуйся, Божу Силу і Божу Премудрість - Христа плоттю породила; радуйся, юродиву мудрість віку цього соромом своїм засліплених нею на шлях правий наставляющая. Радуйся, святої віри охорону і православних догматів Наставнице; радуйся, нечестивих єресей і згубним розколів Іскоренітельніце. Радуйся, таємна і неудобь передбачена вся добро ведуча і кому подбати оповідь; радуйся, брехливих провидців і суєтне ворожіння осоромлюєш. Радуйся, в годину непорозумінь наміри добрі на серце що визначає; радуйся, від згубних починань і нерозумна людина побажань воспящающая. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 7

Бажаючи довготерпеливий всевидящий Господь явити Свого людинолюбства неізследімую щедрот безодню, обрав Тебе єдину в Матір Собі і сотвори Тебе людем непреодоленное перед тими: так аще хто від них і праведним судом Божим засудження гідний з'явиться, Твоїм обаче державним покровом зберігається на покаяння, зовий: Алилуя.

Ікос 7

Чудова показав єси діла Твої в Пречистої Матері Твоєї, Господи, коли пречудний омофор в руки Ея світиться паче промінь сонячних явився, імже покриваше люди, сущія в церкві Влахернській. Про такі убо знамення милосердного Її заступництва почувши, жахом і радістю одержимий, вси глаголаху: Радуйся, нерукотворний омофор, аки хмар, над усім світом розпростер; радуйся, предвічного Архієрея, Сина Свого, знамення на руці Своїй тримає. Радуйся, нову милість і нову благодать цим у Церкві Православної показуєш; радуйся, стовпі хмарний від спокус світу всіх нас покриває. Радуйся, стовпі вогненний, серед імли гріха всім нам шлях порятунку показу; радуйся, явних благочестя подвижників явне зміцнення. Радуйся, таємних серед світу рабів Божих таємне напоумлення; радуйся, і мене, обнаженнаго добрих справ, яка не залишає Своїм покровом і благодаттю. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 8

Дивно Тебе від Небес у Влахернській церкви явльшуюся Ангели воспеша, апостоли прославили, лик святителів і преподобних і дружин святих стан восхваліша. Предтеча з Богословом поклонилися, люди ж, сущі в церкві, з радістю вопіяху: Алилуя.

Ікос 8

Всіма вишніми і нижніми панує Господь, побачивши Тебе в церкві Матір Свою стоящу і зі зворушенням до Нього молячись, рече: "Проси, Мати Моя, зане не відвернуся Тобі, але виконаю вся прохання Твоя і подячна сице Тобі всіх співати навчу: Радуйся, Ковчеже Заповіту, в ньому ж зберігається освячення всього роду людського; радуйся, стамна пресвята, що в ній голодним правди дотримує Хліб життя вічне. Радуйся, посудині всезолотий, в ньому ж підготувала нас заради плоть і кров Божественного Агнця; радуйся, залишених лікарями на свої всемощния руки приймаєш Ти. Радуйся, розслабленому тілом, але не духом і вірою уздоровлюєш хвороби воздвізающая; радуйся, губить від недуги розум новий і кращий сенс подає. Радуйся, на неслухняної дороги гріха і пристрастей нас премудрий затинається; радуйся, жорстокість нераскаяннаго серця нашого розчулює. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 9

Все єство ангельське похвальна приносить Тобі, Істен Божої Матері і Заступниці всіх, хто до Тебе, ведуще, яко незламним покровом Твоїм праведних звеселяєш, грішних заступаеші, які потребують ізбавляеші і молишся про всіх вірних, що скликають: Алилуя.

Ікос 9

Ветія велемовні, як риби безгласния, недоумеют, како прославити достойно великий всечестнаго Покрова Твого свято: вся бо Тобою від них глаголемая не має задоволена до єдиного обчисленню щедрот Твоїх. Ми ж, Твоя Своєю незліченною благодіяння бачачи, з радістю взиваємо: Радуйся, від виразки і всегубітельства смертного нас дотримує; радуйся, від внезапнаго коливання землі міста і села зберігає. Радуйся, від разліянія вод і затоплення сильною рукою зводить; радуйся, від запаленою огненнаго росою молитов Твоїх рятує. Радуйся, від голоду душевної і тілесної Хлібом Життя снабдевающая; радуйся, удари блискавки і грому від голови нашея відводить. Радуйся, від нашестя чужинець і таємних вбивць рятує; радуйся, від домашніх лайки і ворожнечі єдинокровних миром і любов'ю захисна. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 10

Врятувати що бажає рід людський від принади вражія чоловіколюбець Господь Тобі, Матір Свою, і дарує земним нам на допомогу, покрив і захист, так будущи сумним розрада, скорботним радість, ображеним Заступниця і так всіх із глибини гріховної поставиш, які співають: Алилуя.

Ікос 10

"Царю Небесний, - глаголаше в молитві на воздусе з Ангелами стоїть Всенепорочная Цариця, - прийми кожну людину, молячись до Тебе і прізивающа ім'я Моє на допомогу, та не от'ідет від лику Мого худий і не почутими". Цю Всеблагого молитву почувши, собори святих вдячно взивали: Радуйся, чистих руками і серцем землеробів благословенними плодами вінчає; радуйся, допомоги і праведне мздовоздаяніями всім право куплю деюще. Радуйся, клятвопорушення і неправедних стяжаний всенародне викриття; радуйся, хто бідує в шляху, на суші і водах раптове вспоможение. Радуйся, безчадних батьків плодами віри і духу тих, хто бавиться; радуйся, Безматерних сиріт незрима Виховательці. Радуйся, міцна Заступниці сущих в полоні і вигнанні; радуйся, невсипущий попечителькою хто в кайданах і темниці селян. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 11

Спів всеуміленное чуючи і тепліше Твоєї молитви про нас внемлющим, просимо Тебе, Діво Богородице, не погорди голосу рабів Твоїх: до Тебе бо в напастях і скорботах вдаємося і перед Тобою в бідах наших сльози проливаємо, взиваючи: Алилуя.

Ікос 11

Яко світлоприйомним свічку, в молитві палаючу, бачачи Тебе на воздусе Влахернському церква, згідно з безліччю людей, в ній колишніх, возглашаше: "Звідки мені це, так Прийди Мати Господа мого до мене?" Святий же Андрій з Єпифанієм теплі молях до Тебе, взиваючи: Радуйся, всіх дарів духовних і тілесних незавістная подателько; радуйся, які вважають початок покаяння грішників вірна Предстательніце. Радуйся, що борються з пристрастями і ворожий напад повсякчасна Споборніце; радуйся, незрима приборкання владик жорстоких і зверонравних. Радуйся, таємний спокої і відрадо рабів лагідних і стражденних; радуйся, всежеланное здійснення благих шлюбів. Радуйся, матерів детородящіх швидке і безболісне дозвіл; радуйся, в час кончини єдина всім нам Помічниці. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 12

Благодать Божественну випроси нам у Сина Твого і Бога, простягни нам руку допомоги, віджени від нас усякого ворога і супостата і вмираючи наше життя, та не загинемо люте без покаяння, але прийми нас в вічної крові, покровительці наша, так радіючи Тобі кличемо: Алилуя .

Ікос 12

Співаючи Твій державний покров, хвалимо Тебе всі, яко тверду Предстательніцу нашу, і поклоняємося Тобі, про нас молиться: віруємо бо і сподіваємося, яко іспросіші у Сина Твого і Бога блага вічна і тимчасова всім з любов'ю кричущим Тобі так: Радуйся, всьому всесвіті міцне заступлення; радуйся, всіх стихій земних і небесних освячення. Радуйся, всіх пір року благословення; радуйся, всіх наклепів і спокус, від світу, плоті і диявола знаходять, попрання. Радуйся, Нечай примирення запекло ворогуючих; радуйся, недоведомое виправлення нерозкаяних грішників. Радуйся, не відкидаєш усіма мерзенних і знедолених; радуйся, самих відчайдушних від прірви погибелі ісхіщающая. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 13

Про Всепетая Мати, Пречиста Пані Діво Богородице! До Тебе возвожду душевні і тілесні очі, до Тебе простягаю разслабленния руки і з глибини серця взиваю: зглянься на віру і смирення душі моєї, покрий мене всемощного омофором Твоїм, та визволився від всіх бід і напастей, і в час кончини моєї, про Всеблагая, постану мені і уготованнаго заради гріхів моїх визволи муки, та вийму покланяяся покликом: Алилуя.

(Цей кондак читається тричі, потім ікос 1 і кондак 1)

Молитви Покрову Пресвятої Богородиці

молитва перша

О, Пресвята Діво, Мати Господа вишніх сил, неба і землі Цариці, граду і країни нашея всемощного Заступниці! Прийми хвалебно-подячний спів це від нас, недостойних рабів Твоїх, і принесеш молитви наша до Престолу Бога Сина Свого, щоб милостивий буде неправд нашим, і пробавіт благодать Свою шанують всечесне ім'я Твоє і з вірою та любов'ю поклонятися чудотворному образу Твоєму. Несміт бо гідно від Нього помилувані бити, аще не Ти умілостівіші Його про нас, Владичице, яко вся Тобі від Нього можлива суть. Тим-то до Тебе прибігаємо, яко до безсумнівний і скоріше Заступниці нашої: почуй нас, тих, хто молиться Тобі, осені нас вседержавного покровом Твоїм, і випроси у Бога Сина Твого: пастирем нашим ревнощі і пильнування про душі, заступники вони мудрість і силу, судиям правду і неупереджений , наставником розум і покору, чоловіком любов і злагода, чадом послух, ображеним терпіння, обідящім страх Божий, скорботним благодушність, радующімся утримання, всім же нам дух розуму і благочестя, дух милосердя і лагідності, дух чистоти і правди. Їй, Пані Пресвята змилосердився на немощния люди Твоя; разсеянния збери, зведені на шлях правий настави, старість підтримай, юния уцеломудрі, немовлята виховай, і зглянься на всіх нас піклування милостивого Твого заступництва, збудуй нас із глибини гріховної і просвіти сердечні очі наша до зору порятунку, милостива нам буди зде і тамо, в країні земного прішельствія і на Страшному суді Сина Твого; преставльшіяся ж у вірі і покаянні від житія цього батьки і братію нашу у вічному житті з Ангелами і з усіма святими жити сотвори. Бо Ти, Пані, Слава небесних і Сподівання земних, Ти по Бозе наша Надія і Заступниця всіх, хто до Тебе з вірою. До Тобі ж молимося, і Тобі, яко Всемогутній Помічниці, самі себе, і один одного і все життя наше зраджуємо, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

молитва друга

Царице моя Преблагая, Надіє моя Пресвята, пріятеліще сірим і дивним Заступниці, які потребують допомоги і озлоблює покриві, Зришь мою напасть, Зришь мою скорботу: звідусіль спокусою одержимий єсмь, а заступающаго несть. Ти убо сама допоможи мені яко немічних, отруїли ма яко дивна, настави яко зведені, вилікуй і спаси яко безнадійна. Чи не імам бо іншої допомоги, ні інаго заступництва, ні розради, тільки Тобі, про Мати всіх скорботних і обтяжених! Призри убо на мене, грішного і під озлобленні сущаго, і покрий мене пресвятим омофором Твоїм, та позбавлений буду від зол, мя обишедшіх, і хвалитиму вийму препетій ім'я Твоє. Амінь.

Тропар Покрову Пресвятої Богородиці

Тропар, глас 4

Днесь благовірного людие світло святкуємо, осеняемі Твоїм, Богородице, пришестям, і до Твого взірающе пречистої образу, розчулено взиваємо: покрий нас чесним Твоїм Покровом і ізбави нас від усякого зла, молячи Сина Твого, Христа Бога нашого, спасти душі наші.

величання

Величаємо Тебе, Пресвята Діво, і шануємо Покров Твій чесний, Тя бо вигляді святий Андрій на воздусе, за ни Христу молиться.

Ікони Покров Пресвятої Богородиці

Покров Богородіци.Покров Пресвятої Богородиці ікона 1

Покров Пресвятої Богородиці ікона 1

Покров Пресвятої Богородиці. Північна Русь, XVIII в.

Північна Русь, XVIII в

Покров Пресвятої Богородиці. Росія, XVIII в. Церква Покрови в с. Селезньова Спас-Клепиковських району Рязанської області.

Селезньова Спас-Клепиковських району Рязанської області

Покров Пресвятої Богородиці. Кінець XVIII століття

Кінець XVIII століття

Покров Пресвятої Богородиці. Південь Росії, козачі станиці, 1825-1850 рр.

Південь Росії, козачі станиці, 1825-1850 рр

Покров Пресвятої Богородиці. XIX ст.

XIX ст

Покров Пресвятої Богородиці. XIX ст. храмова Бутирська

храмова Бутирська

Покров Пресвятої Богородиці. Росія, остання третина XIX ст.

Росія, остання третина XIX ст

Покров Пресвятої Богородиці. ХХ ст. Чернець Григорій (Коло)

Сучасні ікони:

Сучасні ікони:

Сучасні ікони:

Читайте також:

Покров Пресвятої Богородиці - ікони свята

Проповіді в свято Покрова Пресвятої Богородиці

Проповідь Святішого Патріарха Кирила в свято Покрова Пресвятої Богородиці, 2011 рік:

Єпископ Василь (Родзянко). Слово на свято Покрова Пресвятої Богородиці:

Ви прочитали статтю Покров Пресвятої Богородиці: історія, молитви, акафіст, ікони, проповіді. Вам такоже может буті цікаво:

Покров Пресвятої Богородиці

Свято Покрова Пресвятої Богородиці (відзначається 14 жовтня) прийшов на Русь з Візантії та став одним з найбільш шанованих. Це свято не входить в число дванадесятих, але, незважаючи на це, є одним з найбільш значущих.

Зміст статті

Що таке Покров Пресвятої Богородиці? Яка історія у цього свята? Чи є спеціальні молитви і акафісти? Про це Ви дізнаєтеся з нашої статті!

Історія Покрови Божої Матері

14 жовтня православні християни згадують події середини X ст., Коли св. Андрію Юродивому і його учневі Епіфанію було бачення Покрова Божої Матері. Це сталося в Константинополі за імператора Лева Премудрого. Це були важкі часи для Візантії. Імперії погрожували нападом сарацини, які сповідували іслам. Не бачачи нізвідки допомоги, в ті дні греки в безлічі стікалися у Влахернський храм, в якому зберігалися риза Богоматері і її головний покрив, і молилися.

Під час всеношної у Влахернському храмі молилися свв. Андрій і Єпіфаній. І ось о четвертій годині ночі, бачить Андрій величну Дружину, що йде від Царських Воріт. Її підтримують св. Іоанн Предтеча і св. апостол Іоанн Богослов. Багато святих в білому одязі супроводжують Її. Коли Вона наблизилася до амвону, прп. Андрій підійшов до Епіфанію і запитав; «Чи бачиш Пані та Царицю світу?» - «Бачу, отче мій духовний», - відповідав той, І ось бачать вони, схилила Пречиста коліна і приступила до молитви. Довгий час молилася Вона, обливаючи сльозами Своє боговидий особа. Закінчивши молитву тут, Вона підійшла до престолу і стала благати за майбутній в храмі народ.

Після закінчення молитви зняла Богородиця з Себе блискуче величність, та страшні покривало, яке носила на Пречистої чолі Своєю і, тримаючи його з великої урочистістю, простягнула над усім стоїть народом. Довго дивилися святі Андрій і Єпіфаній на розпростерте покривало і блискуча, як блискавка, Славу Господню. Доки була там Пресвята Богородиця, видно було і покривало. Після ж Її догляду зробилося і воно невидимим, але залишилася всім колишнім там Її благодать.

Здивовані чудесним баченням, святий Андрій і Єпіфаній повідали про нього всьому народу. В цей день всі йшли з храму з духовною радістю і надією на допомогу Цариці Небесної. І ця надія незабаром виправдалася: вороги без всякого кровопролиття відступили від міста.

Свято Покрова Пресвятої Богородиці встановлене в Російській Церкві з XII століття. На честь Покрови Богородиці у 1165 році Великим князем Володимирським Андрієм Боголюбським був побудований один з найкрасивіших і неповторних православних храмів - Покрова на Нерлі.

Саме заступництву, що виходить від образу Богоматері, приписуються численні перемоги російського воїнства.

Співи Покрову Пресвятої Богородиці

Тропар Покрову Пресвятої Богородиці

Днесь, благовірні людие, світло святкуємо,
осеняемі Твоїм, Богородице, пришестям, і до Твого взірающе пречистої образу, розчулено взиваємо:
покрий нас чесним Твоїм Покровом, і визволи нас від усякого зла,
молячись Сина Твого Христа Бога нашого врятувати душі наша.

Кондак Покрову Пресвятої Богородиці

Діва днесь має бути в Церкві,
і з лики святих невидимо за нас молиться Богу:
ангели з архієреї поклоняються,
апостоли ж з пророки ліковствуют:
нас бо ради молить Богородиця предвічного Бога.

Акафіст Покрову Пресвятої Богородиці

Кондак 1

Вибрані предвічним Царем, превишшей всякого створення неба і землі Цариці, яка прийшла іноді під Влахернську церква на молитву, гідне поклоніння з подякою приносячи, яко в темряві сущі, під Твій світиться омофор з вірою і розчуленням вдаємося. Ти ж, яко імущих державу непереможну, від всяких нас бід визволяй, щоб ми взивали до Тебе: Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Ікос 1

Архангел і Ангел безліч, з Предтечею, Богословом і всіх святих ликом, сопредсташа Тебе, Царице своєї, в церкві Влахернській і, розчулена моління Твоя про весь світ, почувши, з подивом взивали: Радуйся, Бога Отця безначальнаго предвечное благовоління; радуйся, Бога Сина безлетнаго пречисте вмістилище. Радуйся, Бога Духа Всесвятого обране житло; радуйся, Горніх чинів ангельських безперестанних здивування. Радуйся, темних сил пекельних всегрозное залякування; радуйся, Юже на воздусе сретают многоочітіі Херувими. Радуйся, Ейже похвальна воспісуют шестикрилі Серафими; радуйся, її ж Преблага покрову і ми, земнородні, вдячно поклоняємось. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 2

Бачивши Тебе святий Андрій з Єпифанієм в церкви на воздусе за християн Богу молиться, пізнали, яко Матір єси вознесшагося на Небо Христа Бога нашого, і, припавши на землю, радісно покланяхуся всеблагому покрову Твоєму, взиваючи: Алилуя.

Ікос 2

Розум неуразуменен єси, Богородице Діво, в захищено людей православних, цього ради вороги наші не пізнають, коли сильна є молитва Божої Матері. Ми ж, про Твоє всемощного заступання добро ведуще, сице до Тебе зі зворушенням кличемо: Радуйся, премілосердая утішителько всіх скорботних і обтяжених; радуйся, невсипущий Наставнице всіх заблудлих і засліплених. Радуйся, праведно рухомий гнів Божий на нас Твоїм молінням скоро утоляющая; радуйся, злих пристрасті наша всемощного помахом приборкуєш. Радуйся, міцне збудження сплячих совісті; радуйся, неважка подолання беззаконних навичок. Радуйся, бо заради пекло Стенето і ДУСі злоби тремтять; радуйся, бо заради ворота Раю всім нам відкриваються. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 3

Сила Вишнього осіняє з вірою і благоговінням вдаються до Твого всечесному покрову: єдиного бо точию Тобі, Пресвятій і Пречистої Матері Божої, дадеся, так усяке благання Твоє здійсниться. Тим убо всяк вік вірних славословить Тебе і Сина Твого, що кличе: Алилуя.

Ікос 3

Імущих багатство милосердя невичерпний, всім кінця землі простіраеші руку допомоги, Владичице: болящим зцілення, стражденним ослабу, сліпим прозріння і всім вся по коегождо потребі подаєш, вдячно кричущим: Радуйся, Православ'я незламна кріпосте і огорожі; радуйся, святих храмів і вівтар найперше прикраса. Радуйся, благочестя певніше огорожу; радуйся, добросердя градоправителів невсипущий помічнице. Радуйся, непереможна Воєводо вождів і воїнств християнських; радуйся, святе зерцало правди судиям немздопріімним. Радуйся, досконалий Розум наставників і виховником; радуйся, благословення будинків і сімейств благочестивих. Радуйся, радосте наша, покрий нас від всякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 4

Бурею багатьох бід одержимим нам допомагаєш, Владичице: стоїш бо перед лицем олтаря Господнього підняв руки Твої, і молишся, яко да нашу недостойну молитву зглянеться Господь, Цар Слави, і послухає прохання хто кличе Ім'я Твоє святе, до Сина ж Твоєму скликають: Алилуя.

Ікос 4

Почувши Господь Бог Ісуса Навина, молячись і повелевающа сонця дива, доки помститься ворогом. Чує і Твоя нині моління Господь Ісус, обрана палата вони сповнились Духом Святим. Тому і ми, грішні, на Твій яке сподівається покрив, Тобі, яко Божої Матері, промовляти насмілюємося: Радуйся, від Сонця мисленнаго осяяна і нас світлом незаходимого просвіщає; радуйся, сяйвом пречістия душі Твоєї всю землю просвітила. Радуйся, чистотою телесе Твого вся небеса Звеселиться; радуйся, святих обителей Христових покрив і снабденіе. Радуйся, вірних пастирів Церкви бадьорість і напоумлення; радуйся, богобоязливих ченців і черниць Наставнице. Радуйся, невозмущаемое заспокоєння побожних старців; радуйся, таємне радість чистих дів і вдовиць. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 5

Боговидець Мойсей у таборі іноді на Амалика, егда руки воздвізаше, Ізраїль одолеваше, егда ж руки нізпущаше, тоді Амалик побеждаше, підтримати ж його укріплений, переможи ворога. Ти ж, про Богомати, що здійняла руки Твої на умоленіе, аще і нікімже поддержіма, завжди побеждаеші вороги християнської і нам щит єси непереможний, кричущим: Алилуя.

Ікос 5

Бачивши Тебе святих собори на воздусе в церкві Влахернській молебні руки до Сина і Бога простирающую, радісно зі Архангели і Ангели вдячну Ті пісня оспівана. Ми ж, крепчайшіма, паче Моісеових рук, дланьма Твоїми укрепляемі, розчулено взиваємо: Радуйся, бо руки підтримає за всіх нас єдина Ея до нас любі і милосердя; радуйся, перед Неюже вороги наші, видимих ​​і невидимих, стояти не можуть. Радуйся, темне полчище пристрастей і похотей наших проганяє; радуйся, Вогонь Божественний - Христа неопально на руку Своєю тримає і нас, хладних, тим запалює. Радуйся, хто бореться з плоттю цнотливістю неабияку вінчання; радуйся, трудяться в пості і безмовності приснився співбесіду. Радуйся, котрі знемагають від зневіри і смутку швидка утішителько; радуйся, благодаттю смирення і терпіння снабдевающая. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 6

Проповідник неоскудеваемия благодаті і Твоїх ласк явився святий Роман Сладкопевец, егда від Тебе уві сні прият сувій книжковий їх на їжу: тим убо навчений нача розумно співати на славу Твою, святим же писати похвальна, волаючи з вірою: Алилуя.

Ікос 6

Засяяла єси від істинного Сонця Правди Зоря, Діво Богоотроковиця, просвіщає всіх премудрістю Бога Сина Твого і до пізнання істини приводить до Тебе співають так: Радуйся, Божу Силу і Божу Премудрість - Христа плоттю породила; радуйся, юродиву мудрість віку цього соромом своїм засліплених нею на шлях правий наставляющая. Радуйся, святої віри охорону і православних догматів Наставнице; радуйся, нечестивих єресей і згубним розколів Іскоренітельніце. Радуйся, таємна і неудобь передбачена вся добро ведуча і кому подбати оповідь; радуйся, брехливих провидців і суєтне ворожіння осоромлюєш. Радуйся, в годину непорозумінь наміри добрі на серце що визначає; радуйся, від згубних починань і нерозумна людина побажань воспящающая. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 7

Бажаючи довготерпеливий всевидящий Господь явити Свого людинолюбства неізследімую щедрот безодню, обрав Тебе єдину в Матір Собі і сотвори Тебе людем непреодоленное перед тими: так аще хто від них і праведним судом Божим засудження гідний з'явиться, Твоїм обаче державним покровом зберігається на покаяння, зовий: Алилуя.

Ікос 7

Чудова показав єси діла Твої в Пречистої Матері Твоєї, Господи, коли пречудний омофор в руки Ея світиться паче промінь сонячних явився, імже покриваше люди, сущія в церкві Влахернській. Про такі убо знамення милосердного Її заступництва почувши, жахом і радістю одержимий, вси глаголаху: Радуйся, нерукотворний омофор, аки хмар, над усім світом розпростер; радуйся, предвічного Архієрея, Сина Свого, знамення на руці Своїй тримає. Радуйся, нову милість і нову благодать цим у Церкві Православної показуєш; радуйся, стовпі хмарний від спокус світу всіх нас покриває. Радуйся, стовпі вогненний, серед імли гріха всім нам шлях порятунку показу; радуйся, явних благочестя подвижників явне зміцнення. Радуйся, таємних серед світу рабів Божих таємне напоумлення; радуйся, і мене, обнаженнаго добрих справ, яка не залишає Своїм покровом і благодаттю. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 8

Дивно Тебе від Небес у Влахернській церкви явльшуюся Ангели воспеша, апостоли прославили, лик святителів і преподобних і дружин святих стан восхваліша. Предтеча з Богословом поклонилися, люди ж, сущі в церкві, з радістю вопіяху: Алилуя.

Ікос 8

Всіма вишніми і нижніми панує Господь, побачивши Тебе в церкві Матір Свою стоящу і зі зворушенням до Нього молячись, рече: "Проси, Мати Моя, зане не відвернуся Тобі, але виконаю вся прохання Твоя і подячна сице Тобі всіх співати навчу: Радуйся, Ковчеже Заповіту, в ньому ж зберігається освячення всього роду людського; радуйся, стамна пресвята, що в ній голодним правди дотримує Хліб життя вічне. Радуйся, посудині всезолотий, в ньому ж підготувала нас заради плоть і кров Божественного Агнця; радуйся, залишених лікарями на свої всемощния руки приймаєш Ти. Радуйся, розслабленому тілом, але не духом і вірою уздоровлюєш хвороби воздвізающая; радуйся, губить від недуги розум новий і кращий сенс подає. Радуйся, на неслухняної дороги гріха і пристрастей нас премудрий затинається; радуйся, жорстокість нераскаяннаго серця нашого розчулює. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 9

Все єство ангельське похвальна приносить Тобі, Істен Божої Матері і Заступниці всіх, хто до Тебе, ведуще, яко незламним покровом Твоїм праведних звеселяєш, грішних заступаеші, які потребують ізбавляеші і молишся про всіх вірних, що скликають: Алилуя.

Ікос 9

Ветія велемовні, як риби безгласния, недоумеют, како прославити достойно великий всечестнаго Покрова Твого свято: вся бо Тобою від них глаголемая не має задоволена до єдиного обчисленню щедрот Твоїх. Ми ж, Твоя Своєю незліченною благодіяння бачачи, з радістю взиваємо: Радуйся, від виразки і всегубітельства смертного нас дотримує; радуйся, від внезапнаго коливання землі міста і села зберігає. Радуйся, від разліянія вод і затоплення сильною рукою зводить; радуйся, від запаленою огненнаго росою молитов Твоїх рятує. Радуйся, від голоду душевної і тілесної Хлібом Життя снабдевающая; радуйся, удари блискавки і грому від голови нашея відводить. Радуйся, від нашестя чужинець і таємних вбивць рятує; радуйся, від домашніх лайки і ворожнечі єдинокровних миром і любов'ю захисна. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 10

Врятувати що бажає рід людський від принади вражія чоловіколюбець Господь Тобі, Матір Свою, і дарує земним нам на допомогу, покрив і захист, так будущи сумним розрада, скорботним радість, ображеним Заступниця і так всіх із глибини гріховної поставиш, які співають: Алилуя.

Ікос 10

"Царю Небесний, - глаголаше в молитві на воздусе з Ангелами стоїть Всенепорочная Цариця, - прийми кожну людину, молячись до Тебе і прізивающа ім'я Моє на допомогу, та не от'ідет від лику Мого худий і не почутими". Цю Всеблагого молитву почувши, собори святих вдячно взивали: Радуйся, чистих руками і серцем землеробів благословенними плодами вінчає; радуйся, допомоги і праведне мздовоздаяніями всім право куплю деюще. Радуйся, клятвопорушення і неправедних стяжаний всенародне викриття; радуйся, хто бідує в шляху, на суші і водах раптове вспоможение. Радуйся, безчадних батьків плодами віри і духу тих, хто бавиться; радуйся, Безматерних сиріт незрима Виховательці. Радуйся, міцна Заступниці сущих в полоні і вигнанні; радуйся, невсипущий попечителькою хто в кайданах і темниці селян. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 11

Спів всеуміленное чуючи і тепліше Твоєї молитви про нас внемлющим, просимо Тебе, Діво Богородице, не погорди голосу рабів Твоїх: до Тебе бо в напастях і скорботах вдаємося і перед Тобою в бідах наших сльози проливаємо, взиваючи: Алилуя.

Ікос 11

Яко світлоприйомним свічку, в молитві палаючу, бачачи Тебе на воздусе Влахернському церква, згідно з безліччю людей, в ній колишніх, возглашаше: "Звідки мені це, так Прийди Мати Господа мого до мене?" Святий же Андрій з Єпифанієм теплі молях до Тебе, взиваючи: Радуйся, всіх дарів духовних і тілесних незавістная подателько; радуйся, які вважають початок покаяння грішників вірна Предстательніце. Радуйся, що борються з пристрастями і ворожий напад повсякчасна Споборніце; радуйся, незрима приборкання владик жорстоких і зверонравних. Радуйся, таємний спокої і відрадо рабів лагідних і стражденних; радуйся, всежеланное здійснення благих шлюбів. Радуйся, матерів детородящіх швидке і безболісне дозвіл; радуйся, в час кончини єдина всім нам Помічниці. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 12

Благодать Божественну випроси нам у Сина Твого і Бога, простягни нам руку допомоги, віджени від нас усякого ворога і супостата і вмираючи наше життя, та не загинемо люте без покаяння, але прийми нас в вічної крові, покровительці наша, так радіючи Тобі кличемо: Алилуя .

Ікос 12

Співаючи Твій державний покров, хвалимо Тебе всі, яко тверду Предстательніцу нашу, і поклоняємося Тобі, про нас молиться: віруємо бо і сподіваємося, яко іспросіші у Сина Твого і Бога блага вічна і тимчасова всім з любов'ю кричущим Тобі так: Радуйся, всьому всесвіті міцне заступлення; радуйся, всіх стихій земних і небесних освячення. Радуйся, всіх пір року благословення; радуйся, всіх наклепів і спокус, від світу, плоті і диявола знаходять, попрання. Радуйся, Нечай примирення запекло ворогуючих; радуйся, недоведомое виправлення нерозкаяних грішників. Радуйся, не відкидаєш усіма мерзенних і знедолених; радуйся, самих відчайдушних від прірви погибелі ісхіщающая. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 13

Покров Пресвятої Богородиці

Свято Покрова Пресвятої Богородиці (відзначається 14 жовтня) прийшов на Русь з Візантії та став одним з найбільш шанованих. Це свято не входить в число дванадесятих, але, незважаючи на це, є одним з найбільш значущих.

Зміст статті

Що таке Покров Пресвятої Богородиці? Яка історія у цього свята? Чи є спеціальні молитви і акафісти? Про це Ви дізнаєтеся з нашої статті!

Історія Покрови Божої Матері

14 жовтня православні християни згадують події середини X ст., Коли св. Андрію Юродивому і його учневі Епіфанію було бачення Покрова Божої Матері. Це сталося в Константинополі за імператора Лева Премудрого. Це були важкі часи для Візантії. Імперії погрожували нападом сарацини, які сповідували іслам. Не бачачи нізвідки допомоги, в ті дні греки в безлічі стікалися у Влахернський храм, в якому зберігалися риза Богоматері і її головний покрив, і молилися.

Під час всеношної у Влахернському храмі молилися свв. Андрій і Єпіфаній. І ось о четвертій годині ночі, бачить Андрій величну Дружину, що йде від Царських Воріт. Її підтримують св. Іоанн Предтеча і св. апостол Іоанн Богослов. Багато святих в білому одязі супроводжують Її. Коли Вона наблизилася до амвону, прп. Андрій підійшов до Епіфанію і запитав; «Чи бачиш Пані та Царицю світу?» - «Бачу, отче мій духовний», - відповідав той, І ось бачать вони, схилила Пречиста коліна і приступила до молитви. Довгий час молилася Вона, обливаючи сльозами Своє боговидий особа. Закінчивши молитву тут, Вона підійшла до престолу і стала благати за майбутній в храмі народ.

Після закінчення молитви зняла Богородиця з Себе блискуче величність, та страшні покривало, яке носила на Пречистої чолі Своєю і, тримаючи його з великої урочистістю, простягнула над усім стоїть народом. Довго дивилися святі Андрій і Єпіфаній на розпростерте покривало і блискуча, як блискавка, Славу Господню. Доки була там Пресвята Богородиця, видно було і покривало. Після ж Її догляду зробилося і воно невидимим, але залишилася всім колишнім там Її благодать.

Здивовані чудесним баченням, святий Андрій і Єпіфаній повідали про нього всьому народу. В цей день всі йшли з храму з духовною радістю і надією на допомогу Цариці Небесної. І ця надія незабаром виправдалася: вороги без всякого кровопролиття відступили від міста.

Свято Покрова Пресвятої Богородиці встановлене в Російській Церкві з XII століття. На честь Покрови Богородиці у 1165 році Великим князем Володимирським Андрієм Боголюбським був побудований один з найкрасивіших і неповторних православних храмів - Покрова на Нерлі.

Саме заступництву, що виходить від образу Богоматері, приписуються численні перемоги російського воїнства.

Співи Покрову Пресвятої Богородиці

Тропар Покрову Пресвятої Богородиці

Днесь, благовірні людие, світло святкуємо,
осеняемі Твоїм, Богородице, пришестям, і до Твого взірающе пречистої образу, розчулено взиваємо:
покрий нас чесним Твоїм Покровом, і визволи нас від усякого зла,
молячись Сина Твого Христа Бога нашого врятувати душі наша.

Кондак Покрову Пресвятої Богородиці

Діва днесь має бути в Церкві,
і з лики святих невидимо за нас молиться Богу:
ангели з архієреї поклоняються,
апостоли ж з пророки ліковствуют:
нас бо ради молить Богородиця предвічного Бога.

Акафіст Покрову Пресвятої Богородиці

Кондак 1

Вибрані предвічним Царем, превишшей всякого створення неба і землі Цариці, яка прийшла іноді під Влахернську церква на молитву, гідне поклоніння з подякою приносячи, яко в темряві сущі, під Твій світиться омофор з вірою і розчуленням вдаємося. Ти ж, яко імущих державу непереможну, від всяких нас бід визволяй, щоб ми взивали до Тебе: Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Ікос 1

Архангел і Ангел безліч, з Предтечею, Богословом і всіх святих ликом, сопредсташа Тебе, Царице своєї, в церкві Влахернській і, розчулена моління Твоя про весь світ, почувши, з подивом взивали: Радуйся, Бога Отця безначальнаго предвечное благовоління; радуйся, Бога Сина безлетнаго пречисте вмістилище. Радуйся, Бога Духа Всесвятого обране житло; радуйся, Горніх чинів ангельських безперестанних здивування. Радуйся, темних сил пекельних всегрозное залякування; радуйся, Юже на воздусе сретают многоочітіі Херувими. Радуйся, Ейже похвальна воспісуют шестикрилі Серафими; радуйся, її ж Преблага покрову і ми, земнородні, вдячно поклоняємось. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 2

Бачивши Тебе святий Андрій з Єпифанієм в церкви на воздусе за християн Богу молиться, пізнали, яко Матір єси вознесшагося на Небо Христа Бога нашого, і, припавши на землю, радісно покланяхуся всеблагому покрову Твоєму, взиваючи: Алилуя.

Ікос 2

Розум неуразуменен єси, Богородице Діво, в захищено людей православних, цього ради вороги наші не пізнають, коли сильна є молитва Божої Матері. Ми ж, про Твоє всемощного заступання добро ведуще, сице до Тебе зі зворушенням кличемо: Радуйся, премілосердая утішителько всіх скорботних і обтяжених; радуйся, невсипущий Наставнице всіх заблудлих і засліплених. Радуйся, праведно рухомий гнів Божий на нас Твоїм молінням скоро утоляющая; радуйся, злих пристрасті наша всемощного помахом приборкуєш. Радуйся, міцне збудження сплячих совісті; радуйся, неважка подолання беззаконних навичок. Радуйся, бо заради пекло Стенето і ДУСі злоби тремтять; радуйся, бо заради ворота Раю всім нам відкриваються. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 3

Сила Вишнього осіняє з вірою і благоговінням вдаються до Твого всечесному покрову: єдиного бо точию Тобі, Пресвятій і Пречистої Матері Божої, дадеся, так усяке благання Твоє здійсниться. Тим убо всяк вік вірних славословить Тебе і Сина Твого, що кличе: Алилуя.

Ікос 3

Імущих багатство милосердя невичерпний, всім кінця землі простіраеші руку допомоги, Владичице: болящим зцілення, стражденним ослабу, сліпим прозріння і всім вся по коегождо потребі подаєш, вдячно кричущим: Радуйся, Православ'я незламна кріпосте і огорожі; радуйся, святих храмів і вівтар найперше прикраса. Радуйся, благочестя певніше огорожу; радуйся, добросердя градоправителів невсипущий помічнице. Радуйся, непереможна Воєводо вождів і воїнств християнських; радуйся, святе зерцало правди судиям немздопріімним. Радуйся, досконалий Розум наставників і виховником; радуйся, благословення будинків і сімейств благочестивих. Радуйся, радосте наша, покрий нас від всякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 4

Бурею багатьох бід одержимим нам допомагаєш, Владичице: стоїш бо перед лицем олтаря Господнього підняв руки Твої, і молишся, яко да нашу недостойну молитву зглянеться Господь, Цар Слави, і послухає прохання хто кличе Ім'я Твоє святе, до Сина ж Твоєму скликають: Алилуя.

Ікос 4

Почувши Господь Бог Ісуса Навина, молячись і повелевающа сонця дива, доки помститься ворогом. Чує і Твоя нині моління Господь Ісус, обрана палата вони сповнились Духом Святим. Тому і ми, грішні, на Твій яке сподівається покрив, Тобі, яко Божої Матері, промовляти насмілюємося: Радуйся, від Сонця мисленнаго осяяна і нас світлом незаходимого просвіщає; радуйся, сяйвом пречістия душі Твоєї всю землю просвітила. Радуйся, чистотою телесе Твого вся небеса Звеселиться; радуйся, святих обителей Христових покрив і снабденіе. Радуйся, вірних пастирів Церкви бадьорість і напоумлення; радуйся, богобоязливих ченців і черниць Наставнице. Радуйся, невозмущаемое заспокоєння побожних старців; радуйся, таємне радість чистих дів і вдовиць. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 5

Боговидець Мойсей у таборі іноді на Амалика, егда руки воздвізаше, Ізраїль одолеваше, егда ж руки нізпущаше, тоді Амалик побеждаше, підтримати ж його укріплений, переможи ворога. Ти ж, про Богомати, що здійняла руки Твої на умоленіе, аще і нікімже поддержіма, завжди побеждаеші вороги християнської і нам щит єси непереможний, кричущим: Алилуя.

Ікос 5

Бачивши Тебе святих собори на воздусе в церкві Влахернській молебні руки до Сина і Бога простирающую, радісно зі Архангели і Ангели вдячну Ті пісня оспівана. Ми ж, крепчайшіма, паче Моісеових рук, дланьма Твоїми укрепляемі, розчулено взиваємо: Радуйся, бо руки підтримає за всіх нас єдина Ея до нас любі і милосердя; радуйся, перед Неюже вороги наші, видимих ​​і невидимих, стояти не можуть. Радуйся, темне полчище пристрастей і похотей наших проганяє; радуйся, Вогонь Божественний - Христа неопально на руку Своєю тримає і нас, хладних, тим запалює. Радуйся, хто бореться з плоттю цнотливістю неабияку вінчання; радуйся, трудяться в пості і безмовності приснився співбесіду. Радуйся, котрі знемагають від зневіри і смутку швидка утішителько; радуйся, благодаттю смирення і терпіння снабдевающая. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 6

Проповідник неоскудеваемия благодаті і Твоїх ласк явився святий Роман Сладкопевец, егда від Тебе уві сні прият сувій книжковий їх на їжу: тим убо навчений нача розумно співати на славу Твою, святим же писати похвальна, волаючи з вірою: Алилуя.

Ікос 6

Засяяла єси від істинного Сонця Правди Зоря, Діво Богоотроковиця, просвіщає всіх премудрістю Бога Сина Твого і до пізнання істини приводить до Тебе співають так: Радуйся, Божу Силу і Божу Премудрість - Христа плоттю породила; радуйся, юродиву мудрість віку цього соромом своїм засліплених нею на шлях правий наставляющая. Радуйся, святої віри охорону і православних догматів Наставнице; радуйся, нечестивих єресей і згубним розколів Іскоренітельніце. Радуйся, таємна і неудобь передбачена вся добро ведуча і кому подбати оповідь; радуйся, брехливих провидців і суєтне ворожіння осоромлюєш. Радуйся, в годину непорозумінь наміри добрі на серце що визначає; радуйся, від згубних починань і нерозумна людина побажань воспящающая. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 7

Бажаючи довготерпеливий всевидящий Господь явити Свого людинолюбства неізследімую щедрот безодню, обрав Тебе єдину в Матір Собі і сотвори Тебе людем непреодоленное перед тими: так аще хто від них і праведним судом Божим засудження гідний з'явиться, Твоїм обаче державним покровом зберігається на покаяння, зовий: Алилуя.

Ікос 7

Чудова показав єси діла Твої в Пречистої Матері Твоєї, Господи, коли пречудний омофор в руки Ея світиться паче промінь сонячних явився, імже покриваше люди, сущія в церкві Влахернській. Про такі убо знамення милосердного Її заступництва почувши, жахом і радістю одержимий, вси глаголаху: Радуйся, нерукотворний омофор, аки хмар, над усім світом розпростер; радуйся, предвічного Архієрея, Сина Свого, знамення на руці Своїй тримає. Радуйся, нову милість і нову благодать цим у Церкві Православної показуєш; радуйся, стовпі хмарний від спокус світу всіх нас покриває. Радуйся, стовпі вогненний, серед імли гріха всім нам шлях порятунку показу; радуйся, явних благочестя подвижників явне зміцнення. Радуйся, таємних серед світу рабів Божих таємне напоумлення; радуйся, і мене, обнаженнаго добрих справ, яка не залишає Своїм покровом і благодаттю. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 8

Дивно Тебе від Небес у Влахернській церкви явльшуюся Ангели воспеша, апостоли прославили, лик святителів і преподобних і дружин святих стан восхваліша. Предтеча з Богословом поклонилися, люди ж, сущі в церкві, з радістю вопіяху: Алилуя.

Ікос 8

Всіма вишніми і нижніми панує Господь, побачивши Тебе в церкві Матір Свою стоящу і зі зворушенням до Нього молячись, рече: "Проси, Мати Моя, зане не відвернуся Тобі, але виконаю вся прохання Твоя і подячна сице Тобі всіх співати навчу: Радуйся, Ковчеже Заповіту, в ньому ж зберігається освячення всього роду людського; радуйся, стамна пресвята, що в ній голодним правди дотримує Хліб життя вічне. Радуйся, посудині всезолотий, в ньому ж підготувала нас заради плоть і кров Божественного Агнця; радуйся, залишених лікарями на свої всемощния руки приймаєш Ти. Радуйся, розслабленому тілом, але не духом і вірою уздоровлюєш хвороби воздвізающая; радуйся, губить від недуги розум новий і кращий сенс подає. Радуйся, на неслухняної дороги гріха і пристрастей нас премудрий затинається; радуйся, жорстокість нераскаяннаго серця нашого розчулює. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 9

Все єство ангельське похвальна приносить Тобі, Істен Божої Матері і Заступниці всіх, хто до Тебе, ведуще, яко незламним покровом Твоїм праведних звеселяєш, грішних заступаеші, які потребують ізбавляеші і молишся про всіх вірних, що скликають: Алилуя.

Ікос 9

Ветія велемовні, як риби безгласния, недоумеют, како прославити достойно великий всечестнаго Покрова Твого свято: вся бо Тобою від них глаголемая не має задоволена до єдиного обчисленню щедрот Твоїх. Ми ж, Твоя Своєю незліченною благодіяння бачачи, з радістю взиваємо: Радуйся, від виразки і всегубітельства смертного нас дотримує; радуйся, від внезапнаго коливання землі міста і села зберігає. Радуйся, від разліянія вод і затоплення сильною рукою зводить; радуйся, від запаленою огненнаго росою молитов Твоїх рятує. Радуйся, від голоду душевної і тілесної Хлібом Життя снабдевающая; радуйся, удари блискавки і грому від голови нашея відводить. Радуйся, від нашестя чужинець і таємних вбивць рятує; радуйся, від домашніх лайки і ворожнечі єдинокровних миром і любов'ю захисна. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 10

Врятувати що бажає рід людський від принади вражія чоловіколюбець Господь Тобі, Матір Свою, і дарує земним нам на допомогу, покрив і захист, так будущи сумним розрада, скорботним радість, ображеним Заступниця і так всіх із глибини гріховної поставиш, які співають: Алилуя.

Ікос 10

"Царю Небесний, - глаголаше в молитві на воздусе з Ангелами стоїть Всенепорочная Цариця, - прийми кожну людину, молячись до Тебе і прізивающа ім'я Моє на допомогу, та не от'ідет від лику Мого худий і не почутими". Цю Всеблагого молитву почувши, собори святих вдячно взивали: Радуйся, чистих руками і серцем землеробів благословенними плодами вінчає; радуйся, допомоги і праведне мздовоздаяніями всім право куплю деюще. Радуйся, клятвопорушення і неправедних стяжаний всенародне викриття; радуйся, хто бідує в шляху, на суші і водах раптове вспоможение. Радуйся, безчадних батьків плодами віри і духу тих, хто бавиться; радуйся, Безматерних сиріт незрима Виховательці. Радуйся, міцна Заступниці сущих в полоні і вигнанні; радуйся, невсипущий попечителькою хто в кайданах і темниці селян. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 11

Спів всеуміленное чуючи і тепліше Твоєї молитви про нас внемлющим, просимо Тебе, Діво Богородице, не погорди голосу рабів Твоїх: до Тебе бо в напастях і скорботах вдаємося і перед Тобою в бідах наших сльози проливаємо, взиваючи: Алилуя.

Ікос 11

Яко світлоприйомним свічку, в молитві палаючу, бачачи Тебе на воздусе Влахернському церква, згідно з безліччю людей, в ній колишніх, возглашаше: "Звідки мені це, так Прийди Мати Господа мого до мене?" Святий же Андрій з Єпифанієм теплі молях до Тебе, взиваючи: Радуйся, всіх дарів духовних і тілесних незавістная подателько; радуйся, які вважають початок покаяння грішників вірна Предстательніце. Радуйся, що борються з пристрастями і ворожий напад повсякчасна Споборніце; радуйся, незрима приборкання владик жорстоких і зверонравних. Радуйся, таємний спокої і відрадо рабів лагідних і стражденних; радуйся, всежеланное здійснення благих шлюбів. Радуйся, матерів детородящіх швидке і безболісне дозвіл; радуйся, в час кончини єдина всім нам Помічниці. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 12

Благодать Божественну випроси нам у Сина Твого і Бога, простягни нам руку допомоги, віджени від нас усякого ворога і супостата і вмираючи наше життя, та не загинемо люте без покаяння, але прийми нас в вічної крові, покровительці наша, так радіючи Тобі кличемо: Алилуя .

Ікос 12

Співаючи Твій державний покров, хвалимо Тебе всі, яко тверду Предстательніцу нашу, і поклоняємося Тобі, про нас молиться: віруємо бо і сподіваємося, яко іспросіші у Сина Твого і Бога блага вічна і тимчасова всім з любов'ю кричущим Тобі так: Радуйся, всьому всесвіті міцне заступлення; радуйся, всіх стихій земних і небесних освячення. Радуйся, всіх пір року благословення; радуйся, всіх наклепів і спокус, від світу, плоті і диявола знаходять, попрання. Радуйся, Нечай примирення запекло ворогуючих; радуйся, недоведомое виправлення нерозкаяних грішників. Радуйся, не відкидаєш усіма мерзенних і знедолених; радуйся, самих відчайдушних від прірви погибелі ісхіщающая. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 13

Про Всепетая Мати, Пречиста Пані Діво Богородице! До Тебе возвожду душевні і тілесні очі, до Тебе простягаю разслабленния руки і з глибини серця взиваю: зглянься на віру і смирення душі моєї, покрий мене всемощного омофором Твоїм, та визволився від всіх бід і напастей, і в час кончини моєї, про Всеблагая, постану мені і уготованнаго заради гріхів моїх визволи муки, та вийму покланяяся покликом: Алилуя.

(Цей кондак читається тричі, потім ікос 1 і кондак 1)

Молитви Покрову Пресвятої Богородиці

молитва перша

О, Пресвята Діво, Мати Господа вишніх сил, неба і землі Цариці, граду і країни нашея всемощного Заступниці! Прийми хвалебно-подячний спів це від нас, недостойних рабів Твоїх, і принесеш молитви наша до Престолу Бога Сина Свого, щоб милостивий буде неправд нашим, і пробавіт благодать Свою шанують всечесне ім'я Твоє і з вірою та любов'ю поклонятися чудотворному образу Твоєму. Несміт бо гідно від Нього помилувані бити, аще не Ти умілостівіші Його про нас, Владичице, яко вся Тобі від Нього можлива суть. Тим-то до Тебе прибігаємо, яко до безсумнівний і скоріше Заступниці нашої: почуй нас, тих, хто молиться Тобі, осені нас вседержавного покровом Твоїм, і випроси у Бога Сина Твого: пастирем нашим ревнощі і пильнування про душі, заступники вони мудрість і силу, судиям правду і неупереджений , наставником розум і покору, чоловіком любов і злагода, чадом послух, ображеним терпіння, обідящім страх Божий, скорботним благодушність, радующімся утримання, всім же нам дух розуму і благочестя, дух милосердя і лагідності, дух чистоти і правди. Їй, Пані Пресвята змилосердився на немощния люди Твоя; разсеянния збери, зведені на шлях правий настави, старість підтримай, юния уцеломудрі, немовлята виховай, і зглянься на всіх нас піклування милостивого Твого заступництва, збудуй нас із глибини гріховної і просвіти сердечні очі наша до зору порятунку, милостива нам буди зде і тамо, в країні земного прішельствія і на Страшному суді Сина Твого; преставльшіяся ж у вірі і покаянні від житія цього батьки і братію нашу у вічному житті з Ангелами і з усіма святими жити сотвори. Бо Ти, Пані, Слава небесних і Сподівання земних, Ти по Бозе наша Надія і Заступниця всіх, хто до Тебе з вірою. До Тобі ж молимося, і Тобі, яко Всемогутній Помічниці, самі себе, і один одного і все життя наше зраджуємо, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

молитва друга

Царице моя Преблагая, Надіє моя Пресвята, пріятеліще сірим і дивним Заступниці, які потребують допомоги і озлоблює покриві, Зришь мою напасть, Зришь мою скорботу: звідусіль спокусою одержимий єсмь, а заступающаго несть. Ти убо сама допоможи мені яко немічних, отруїли ма яко дивна, настави яко зведені, вилікуй і спаси яко безнадійна. Чи не імам бо іншої допомоги, ні інаго заступництва, ні розради, тільки Тобі, про Мати всіх скорботних і обтяжених! Призри убо на мене, грішного і під озлобленні сущаго, і покрий мене пресвятим омофором Твоїм, та позбавлений буду від зол, мя обишедшіх, і хвалитиму вийму препетій ім'я Твоє. Амінь.

Тропар Покрову Пресвятої Богородиці

Тропар, глас 4

Днесь благовірного людие світло святкуємо, осеняемі Твоїм, Богородице, пришестям, і до Твого взірающе пречистої образу, розчулено взиваємо: покрий нас чесним Твоїм Покровом і ізбави нас від усякого зла, молячи Сина Твого, Христа Бога нашого, спасти душі наші.

величання

Величаємо Тебе, Пресвята Діво, і шануємо Покров Твій чесний, Тя бо вигляді святий Андрій на воздусе, за ни Христу молиться.

Ікони Покров Пресвятої Богородиці

Покров Богородіци.Покров Пресвятої Богородиці ікона 1

Покров Пресвятої Богородиці ікона 1

Покров Пресвятої Богородиці. Північна Русь, XVIII в.

Північна Русь, XVIII в

Покров Пресвятої Богородиці. Росія, XVIII в. Церква Покрови в с. Селезньова Спас-Клепиковських району Рязанської області.

Селезньова Спас-Клепиковських району Рязанської області

Покров Пресвятої Богородиці. Кінець XVIII століття

Кінець XVIII століття

Покров Пресвятої Богородиці. Південь Росії, козачі станиці, 1825-1850 рр.

Південь Росії, козачі станиці, 1825-1850 рр

Покров Пресвятої Богородиці. XIX ст.

XIX ст

Покров Пресвятої Богородиці. XIX ст. храмова Бутирська

храмова Бутирська

Покров Пресвятої Богородиці. Росія, остання третина XIX ст.

Росія, остання третина XIX ст

Покров Пресвятої Богородиці. ХХ ст. Чернець Григорій (Коло)

Сучасні ікони:

Сучасні ікони:

Сучасні ікони:

Читайте також:

Покров Пресвятої Богородиці - ікони свята

Проповіді в свято Покрова Пресвятої Богородиці

Проповідь Святішого Патріарха Кирила в свято Покрова Пресвятої Богородиці, 2011 рік:

Єпископ Василь (Родзянко). Слово на свято Покрова Пресвятої Богородиці:

Ви прочитали статтю Покров Пресвятої Богородиці: історія, молитви, акафіст, ікони, проповіді. Вам такоже может буті цікаво:

Покров Пресвятої Богородиці

Свято Покрова Пресвятої Богородиці (відзначається 14 жовтня) прийшов на Русь з Візантії та став одним з найбільш шанованих. Це свято не входить в число дванадесятих, але, незважаючи на це, є одним з найбільш значущих.

Зміст статті

Що таке Покров Пресвятої Богородиці? Яка історія у цього свята? Чи є спеціальні молитви і акафісти? Про це Ви дізнаєтеся з нашої статті!

Історія Покрови Божої Матері

14 жовтня православні християни згадують події середини X ст., Коли св. Андрію Юродивому і його учневі Епіфанію було бачення Покрова Божої Матері. Це сталося в Константинополі за імператора Лева Премудрого. Це були важкі часи для Візантії. Імперії погрожували нападом сарацини, які сповідували іслам. Не бачачи нізвідки допомоги, в ті дні греки в безлічі стікалися у Влахернський храм, в якому зберігалися риза Богоматері і її головний покрив, і молилися.

Під час всеношної у Влахернському храмі молилися свв. Андрій і Єпіфаній. І ось о четвертій годині ночі, бачить Андрій величну Дружину, що йде від Царських Воріт. Її підтримують св. Іоанн Предтеча і св. апостол Іоанн Богослов. Багато святих в білому одязі супроводжують Її. Коли Вона наблизилася до амвону, прп. Андрій підійшов до Епіфанію і запитав; «Чи бачиш Пані та Царицю світу?» - «Бачу, отче мій духовний», - відповідав той, І ось бачать вони, схилила Пречиста коліна і приступила до молитви. Довгий час молилася Вона, обливаючи сльозами Своє боговидий особа. Закінчивши молитву тут, Вона підійшла до престолу і стала благати за майбутній в храмі народ.

Після закінчення молитви зняла Богородиця з Себе блискуче величність, та страшні покривало, яке носила на Пречистої чолі Своєю і, тримаючи його з великої урочистістю, простягнула над усім стоїть народом. Довго дивилися святі Андрій і Єпіфаній на розпростерте покривало і блискуча, як блискавка, Славу Господню. Доки була там Пресвята Богородиця, видно було і покривало. Після ж Її догляду зробилося і воно невидимим, але залишилася всім колишнім там Її благодать.

Здивовані чудесним баченням, святий Андрій і Єпіфаній повідали про нього всьому народу. В цей день всі йшли з храму з духовною радістю і надією на допомогу Цариці Небесної. І ця надія незабаром виправдалася: вороги без всякого кровопролиття відступили від міста.

Свято Покрова Пресвятої Богородиці встановлене в Російській Церкві з XII століття. На честь Покрови Богородиці у 1165 році Великим князем Володимирським Андрієм Боголюбським був побудований один з найкрасивіших і неповторних православних храмів - Покрова на Нерлі.

Саме заступництву, що виходить від образу Богоматері, приписуються численні перемоги російського воїнства.

Співи Покрову Пресвятої Богородиці

Тропар Покрову Пресвятої Богородиці

Днесь, благовірні людие, світло святкуємо,
осеняемі Твоїм, Богородице, пришестям, і до Твого взірающе пречистої образу, розчулено взиваємо:
покрий нас чесним Твоїм Покровом, і визволи нас від усякого зла,
молячись Сина Твого Христа Бога нашого врятувати душі наша.

Кондак Покрову Пресвятої Богородиці

Діва днесь має бути в Церкві,
і з лики святих невидимо за нас молиться Богу:
ангели з архієреї поклоняються,
апостоли ж з пророки ліковствуют:
нас бо ради молить Богородиця предвічного Бога.

Акафіст Покрову Пресвятої Богородиці

Кондак 1

Вибрані предвічним Царем, превишшей всякого створення неба і землі Цариці, яка прийшла іноді під Влахернську церква на молитву, гідне поклоніння з подякою приносячи, яко в темряві сущі, під Твій світиться омофор з вірою і розчуленням вдаємося. Ти ж, яко імущих державу непереможну, від всяких нас бід визволяй, щоб ми взивали до Тебе: Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Ікос 1

Архангел і Ангел безліч, з Предтечею, Богословом і всіх святих ликом, сопредсташа Тебе, Царице своєї, в церкві Влахернській і, розчулена моління Твоя про весь світ, почувши, з подивом взивали: Радуйся, Бога Отця безначальнаго предвечное благовоління; радуйся, Бога Сина безлетнаго пречисте вмістилище. Радуйся, Бога Духа Всесвятого обране житло; радуйся, Горніх чинів ангельських безперестанних здивування. Радуйся, темних сил пекельних всегрозное залякування; радуйся, Юже на воздусе сретают многоочітіі Херувими. Радуйся, Ейже похвальна воспісуют шестикрилі Серафими; радуйся, її ж Преблага покрову і ми, земнородні, вдячно поклоняємось. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 2

Бачивши Тебе святий Андрій з Єпифанієм в церкви на воздусе за християн Богу молиться, пізнали, яко Матір єси вознесшагося на Небо Христа Бога нашого, і, припавши на землю, радісно покланяхуся всеблагому покрову Твоєму, взиваючи: Алилуя.

Ікос 2

Розум неуразуменен єси, Богородице Діво, в захищено людей православних, цього ради вороги наші не пізнають, коли сильна є молитва Божої Матері. Ми ж, про Твоє всемощного заступання добро ведуще, сице до Тебе зі зворушенням кличемо: Радуйся, премілосердая утішителько всіх скорботних і обтяжених; радуйся, невсипущий Наставнице всіх заблудлих і засліплених. Радуйся, праведно рухомий гнів Божий на нас Твоїм молінням скоро утоляющая; радуйся, злих пристрасті наша всемощного помахом приборкуєш. Радуйся, міцне збудження сплячих совісті; радуйся, неважка подолання беззаконних навичок. Радуйся, бо заради пекло Стенето і ДУСі злоби тремтять; радуйся, бо заради ворота Раю всім нам відкриваються. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 3

Сила Вишнього осіняє з вірою і благоговінням вдаються до Твого всечесному покрову: єдиного бо точию Тобі, Пресвятій і Пречистої Матері Божої, дадеся, так усяке благання Твоє здійсниться. Тим убо всяк вік вірних славословить Тебе і Сина Твого, що кличе: Алилуя.

Ікос 3

Імущих багатство милосердя невичерпний, всім кінця землі простіраеші руку допомоги, Владичице: болящим зцілення, стражденним ослабу, сліпим прозріння і всім вся по коегождо потребі подаєш, вдячно кричущим: Радуйся, Православ'я незламна кріпосте і огорожі; радуйся, святих храмів і вівтар найперше прикраса. Радуйся, благочестя певніше огорожу; радуйся, добросердя градоправителів невсипущий помічнице. Радуйся, непереможна Воєводо вождів і воїнств християнських; радуйся, святе зерцало правди судиям немздопріімним. Радуйся, досконалий Розум наставників і виховником; радуйся, благословення будинків і сімейств благочестивих. Радуйся, радосте наша, покрий нас від всякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 4

Бурею багатьох бід одержимим нам допомагаєш, Владичице: стоїш бо перед лицем олтаря Господнього підняв руки Твої, і молишся, яко да нашу недостойну молитву зглянеться Господь, Цар Слави, і послухає прохання хто кличе Ім'я Твоє святе, до Сина ж Твоєму скликають: Алилуя.

Ікос 4

Почувши Господь Бог Ісуса Навина, молячись і повелевающа сонця дива, доки помститься ворогом. Чує і Твоя нині моління Господь Ісус, обрана палата вони сповнились Духом Святим. Тому і ми, грішні, на Твій яке сподівається покрив, Тобі, яко Божої Матері, промовляти насмілюємося: Радуйся, від Сонця мисленнаго осяяна і нас світлом незаходимого просвіщає; радуйся, сяйвом пречістия душі Твоєї всю землю просвітила. Радуйся, чистотою телесе Твого вся небеса Звеселиться; радуйся, святих обителей Христових покрив і снабденіе. Радуйся, вірних пастирів Церкви бадьорість і напоумлення; радуйся, богобоязливих ченців і черниць Наставнице. Радуйся, невозмущаемое заспокоєння побожних старців; радуйся, таємне радість чистих дів і вдовиць. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 5

Боговидець Мойсей у таборі іноді на Амалика, егда руки воздвізаше, Ізраїль одолеваше, егда ж руки нізпущаше, тоді Амалик побеждаше, підтримати ж його укріплений, переможи ворога. Ти ж, про Богомати, що здійняла руки Твої на умоленіе, аще і нікімже поддержіма, завжди побеждаеші вороги християнської і нам щит єси непереможний, кричущим: Алилуя.

Ікос 5

Бачивши Тебе святих собори на воздусе в церкві Влахернській молебні руки до Сина і Бога простирающую, радісно зі Архангели і Ангели вдячну Ті пісня оспівана. Ми ж, крепчайшіма, паче Моісеових рук, дланьма Твоїми укрепляемі, розчулено взиваємо: Радуйся, бо руки підтримає за всіх нас єдина Ея до нас любі і милосердя; радуйся, перед Неюже вороги наші, видимих ​​і невидимих, стояти не можуть. Радуйся, темне полчище пристрастей і похотей наших проганяє; радуйся, Вогонь Божественний - Христа неопально на руку Своєю тримає і нас, хладних, тим запалює. Радуйся, хто бореться з плоттю цнотливістю неабияку вінчання; радуйся, трудяться в пості і безмовності приснився співбесіду. Радуйся, котрі знемагають від зневіри і смутку швидка утішителько; радуйся, благодаттю смирення і терпіння снабдевающая. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 6

Проповідник неоскудеваемия благодаті і Твоїх ласк явився святий Роман Сладкопевец, егда від Тебе уві сні прият сувій книжковий їх на їжу: тим убо навчений нача розумно співати на славу Твою, святим же писати похвальна, волаючи з вірою: Алилуя.

Ікос 6

Засяяла єси від істинного Сонця Правди Зоря, Діво Богоотроковиця, просвіщає всіх премудрістю Бога Сина Твого і до пізнання істини приводить до Тебе співають так: Радуйся, Божу Силу і Божу Премудрість - Христа плоттю породила; радуйся, юродиву мудрість віку цього соромом своїм засліплених нею на шлях правий наставляющая. Радуйся, святої віри охорону і православних догматів Наставнице; радуйся, нечестивих єресей і згубним розколів Іскоренітельніце. Радуйся, таємна і неудобь передбачена вся добро ведуча і кому подбати оповідь; радуйся, брехливих провидців і суєтне ворожіння осоромлюєш. Радуйся, в годину непорозумінь наміри добрі на серце що визначає; радуйся, від згубних починань і нерозумна людина побажань воспящающая. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 7

Бажаючи довготерпеливий всевидящий Господь явити Свого людинолюбства неізследімую щедрот безодню, обрав Тебе єдину в Матір Собі і сотвори Тебе людем непреодоленное перед тими: так аще хто від них і праведним судом Божим засудження гідний з'явиться, Твоїм обаче державним покровом зберігається на покаяння, зовий: Алилуя.

Ікос 7

Чудова показав єси діла Твої в Пречистої Матері Твоєї, Господи, коли пречудний омофор в руки Ея світиться паче промінь сонячних явився, імже покриваше люди, сущія в церкві Влахернській. Про такі убо знамення милосердного Її заступництва почувши, жахом і радістю одержимий, вси глаголаху: Радуйся, нерукотворний омофор, аки хмар, над усім світом розпростер; радуйся, предвічного Архієрея, Сина Свого, знамення на руці Своїй тримає. Радуйся, нову милість і нову благодать цим у Церкві Православної показуєш; радуйся, стовпі хмарний від спокус світу всіх нас покриває. Радуйся, стовпі вогненний, серед імли гріха всім нам шлях порятунку показу; радуйся, явних благочестя подвижників явне зміцнення. Радуйся, таємних серед світу рабів Божих таємне напоумлення; радуйся, і мене, обнаженнаго добрих справ, яка не залишає Своїм покровом і благодаттю. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 8

Дивно Тебе від Небес у Влахернській церкви явльшуюся Ангели воспеша, апостоли прославили, лик святителів і преподобних і дружин святих стан восхваліша. Предтеча з Богословом поклонилися, люди ж, сущі в церкві, з радістю вопіяху: Алилуя.

Ікос 8

Всіма вишніми і нижніми панує Господь, побачивши Тебе в церкві Матір Свою стоящу і зі зворушенням до Нього молячись, рече: "Проси, Мати Моя, зане не відвернуся Тобі, але виконаю вся прохання Твоя і подячна сице Тобі всіх співати навчу: Радуйся, Ковчеже Заповіту, в ньому ж зберігається освячення всього роду людського; радуйся, стамна пресвята, що в ній голодним правди дотримує Хліб життя вічне. Радуйся, посудині всезолотий, в ньому ж підготувала нас заради плоть і кров Божественного Агнця; радуйся, залишених лікарями на свої всемощния руки приймаєш Ти. Радуйся, розслабленому тілом, але не духом і вірою уздоровлюєш хвороби воздвізающая; радуйся, губить від недуги розум новий і кращий сенс подає. Радуйся, на неслухняної дороги гріха і пристрастей нас премудрий затинається; радуйся, жорстокість нераскаяннаго серця нашого розчулює. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 9

Все єство ангельське похвальна приносить Тобі, Істен Божої Матері і Заступниці всіх, хто до Тебе, ведуще, яко незламним покровом Твоїм праведних звеселяєш, грішних заступаеші, які потребують ізбавляеші і молишся про всіх вірних, що скликають: Алилуя.

Ікос 9

Ветія велемовні, як риби безгласния, недоумеют, како прославити достойно великий всечестнаго Покрова Твого свято: вся бо Тобою від них глаголемая не має задоволена до єдиного обчисленню щедрот Твоїх. Ми ж, Твоя Своєю незліченною благодіяння бачачи, з радістю взиваємо: Радуйся, від виразки і всегубітельства смертного нас дотримує; радуйся, від внезапнаго коливання землі міста і села зберігає. Радуйся, від разліянія вод і затоплення сильною рукою зводить; радуйся, від запаленою огненнаго росою молитов Твоїх рятує. Радуйся, від голоду душевної і тілесної Хлібом Життя снабдевающая; радуйся, удари блискавки і грому від голови нашея відводить. Радуйся, від нашестя чужинець і таємних вбивць рятує; радуйся, від домашніх лайки і ворожнечі єдинокровних миром і любов'ю захисна. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 10

Врятувати що бажає рід людський від принади вражія чоловіколюбець Господь Тобі, Матір Свою, і дарує земним нам на допомогу, покрив і захист, так будущи сумним розрада, скорботним радість, ображеним Заступниця і так всіх із глибини гріховної поставиш, які співають: Алилуя.

Ікос 10

"Царю Небесний, - глаголаше в молитві на воздусе з Ангелами стоїть Всенепорочная Цариця, - прийми кожну людину, молячись до Тебе і прізивающа ім'я Моє на допомогу, та не от'ідет від лику Мого худий і не почутими". Цю Всеблагого молитву почувши, собори святих вдячно взивали: Радуйся, чистих руками і серцем землеробів благословенними плодами вінчає; радуйся, допомоги і праведне мздовоздаяніями всім право куплю деюще. Радуйся, клятвопорушення і неправедних стяжаний всенародне викриття; радуйся, хто бідує в шляху, на суші і водах раптове вспоможение. Радуйся, безчадних батьків плодами віри і духу тих, хто бавиться; радуйся, Безматерних сиріт незрима Виховательці. Радуйся, міцна Заступниці сущих в полоні і вигнанні; радуйся, невсипущий попечителькою хто в кайданах і темниці селян. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 11

Спів всеуміленное чуючи і тепліше Твоєї молитви про нас внемлющим, просимо Тебе, Діво Богородице, не погорди голосу рабів Твоїх: до Тебе бо в напастях і скорботах вдаємося і перед Тобою в бідах наших сльози проливаємо, взиваючи: Алилуя.

Ікос 11

Яко світлоприйомним свічку, в молитві палаючу, бачачи Тебе на воздусе Влахернському церква, згідно з безліччю людей, в ній колишніх, возглашаше: "Звідки мені це, так Прийди Мати Господа мого до мене?" Святий же Андрій з Єпифанієм теплі молях до Тебе, взиваючи: Радуйся, всіх дарів духовних і тілесних незавістная подателько; радуйся, які вважають початок покаяння грішників вірна Предстательніце. Радуйся, що борються з пристрастями і ворожий напад повсякчасна Споборніце; радуйся, незрима приборкання владик жорстоких і зверонравних. Радуйся, таємний спокої і відрадо рабів лагідних і стражденних; радуйся, всежеланное здійснення благих шлюбів. Радуйся, матерів детородящіх швидке і безболісне дозвіл; радуйся, в час кончини єдина всім нам Помічниці. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 12

Благодать Божественну випроси нам у Сина Твого і Бога, простягни нам руку допомоги, віджени від нас усякого ворога і супостата і вмираючи наше життя, та не загинемо люте без покаяння, але прийми нас в вічної крові, покровительці наша, так радіючи Тобі кличемо: Алилуя .

Ікос 12

Співаючи Твій державний покров, хвалимо Тебе всі, яко тверду Предстательніцу нашу, і поклоняємося Тобі, про нас молиться: віруємо бо і сподіваємося, яко іспросіші у Сина Твого і Бога блага вічна і тимчасова всім з любов'ю кричущим Тобі так: Радуйся, всьому всесвіті міцне заступлення; радуйся, всіх стихій земних і небесних освячення. Радуйся, всіх пір року благословення; радуйся, всіх наклепів і спокус, від світу, плоті і диявола знаходять, попрання. Радуйся, Нечай примирення запекло ворогуючих; радуйся, недоведомое виправлення нерозкаяних грішників. Радуйся, не відкидаєш усіма мерзенних і знедолених; радуйся, самих відчайдушних від прірви погибелі ісхіщающая. Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 13

Про Всепетая Мати, Пречиста Пані Діво Богородице! До Тебе возвожду душевні і тілесні очі, до Тебе простягаю разслабленния руки і з глибини серця взиваю: зглянься на віру і смирення душі моєї, покрий мене всемощного омофором Твоїм, та визволився від всіх бід і напастей, і в час кончини моєї, про Всеблагая, постану мені і уготованнаго заради гріхів моїх визволи муки, та вийму покланяяся покликом: Алилуя.

(Цей кондак читається тричі, потім ікос 1 і кондак 1)

Молитви Покрову Пресвятої Богородиці

молитва перша

О, Пресвята Діво, Мати Господа вишніх сил, неба і землі Цариці, граду і країни нашея всемощного Заступниці! Прийми хвалебно-подячний спів це від нас, недостойних рабів Твоїх, і принесеш молитви наша до Престолу Бога Сина Свого, щоб милостивий буде неправд нашим, і пробавіт благодать Свою шанують всечесне ім'я Твоє і з вірою та любов'ю поклонятися чудотворному образу Твоєму. Несміт бо гідно від Нього помилувані бити, аще не Ти умілостівіші Його про нас, Владичице, яко вся Тобі від Нього можлива суть. Тим-то до Тебе прибігаємо, яко до безсумнівний і скоріше Заступниці нашої: почуй нас, тих, хто молиться Тобі, осені нас вседержавного покровом Твоїм, і випроси у Бога Сина Твого: пастирем нашим ревнощі і пильнування про душі, заступники вони мудрість і силу, судиям правду і неупереджений , наставником розум і покору, чоловіком любов і злагода, чадом послух, ображеним терпіння, обідящім страх Божий, скорботним благодушність, радующімся утримання, всім же нам дух розуму і благочестя, дух милосердя і лагідності, дух чистоти і правди. Їй, Пані Пресвята змилосердився на немощния люди Твоя; разсеянния збери, зведені на шлях правий настави, старість підтримай, юния уцеломудрі, немовлята виховай, і зглянься на всіх нас піклування милостивого Твого заступництва, збудуй нас із глибини гріховної і просвіти сердечні очі наша до зору порятунку, милостива нам буди зде і тамо, в країні земного прішельствія і на Страшному суді Сина Твого; преставльшіяся ж у вірі і покаянні від житія цього батьки і братію нашу у вічному житті з Ангелами і з усіма святими жити сотвори. Бо Ти, Пані, Слава небесних і Сподівання земних, Ти по Бозе наша Надія і Заступниця всіх, хто до Тебе з вірою. До Тобі ж молимося, і Тобі, яко Всемогутній Помічниці, самі себе, і один одного і все життя наше зраджуємо, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

молитва друга

Царице моя Преблагая, Надіє моя Пресвята, пріятеліще сірим і дивним Заступниці, які потребують допомоги і озлоблює покриві, Зришь мою напасть, Зришь мою скорботу: звідусіль спокусою одержимий єсмь, а заступающаго несть. Ти убо сама допоможи мені яко немічних, отруїли ма яко дивна, настави яко зведені, вилікуй і спаси яко безнадійна. Чи не імам бо іншої допомоги, ні інаго заступництва, ні розради, тільки Тобі, про Мати всіх скорботних і обтяжених! Призри убо на мене, грішного і під озлобленні сущаго, і покрий мене пресвятим омофором Твоїм, та позбавлений буду від зол, мя обишедшіх, і хвалитиму вийму препетій ім'я Твоє. Амінь.

Тропар Покрову Пресвятої Богородиці

Тропар, глас 4

Днесь благовірного людие світло святкуємо, осеняемі Твоїм, Богородице, пришестям, і до Твого взірающе пречистої образу, розчулено взиваємо: покрий нас чесним Твоїм Покровом і ізбави нас від усякого зла, молячи Сина Твого, Христа Бога нашого, спасти душі наші.

величання

Величаємо Тебе, Пресвята Діво, і шануємо Покров Твій чесний, Тя бо вигляді святий Андрій на воздусе, за ни Христу молиться.

Ікони Покров Пресвятої Богородиці

Покров Богородіци.Покров Пресвятої Богородиці ікона 1

Покров Пресвятої Богородиці ікона 1

Покров Пресвятої Богородиці. Північна Русь, XVIII в.

Північна Русь, XVIII в

Покров Пресвятої Богородиці. Росія, XVIII в. Церква Покрови в с. Селезньова Спас-Клепиковських району Рязанської області.

Селезньова Спас-Клепиковських району Рязанської області

Покров Пресвятої Богородиці. Кінець XVIII століття

Кінець XVIII століття

Покров Пресвятої Богородиці. Південь Росії, козачі станиці, 1825-1850 рр.

Південь Росії, козачі станиці, 1825-1850 рр

Покров Пресвятої Богородиці. XIX ст.

XIX ст

Покров Пресвятої Богородиці. XIX ст. храмова Бутирська

храмова Бутирська

Покров Пресвятої Богородиці. Росія, остання третина XIX ст.

Росія, остання третина XIX ст

Покров Пресвятої Богородиці. ХХ ст. Чернець Григорій (Коло)

Сучасні ікони:

Сучасні ікони:

Сучасні ікони:

Читайте також:

Покров Пресвятої Богородиці - ікони свята

Проповіді в свято Покрова Пресвятої Богородиці

Проповідь Святішого Патріарха Кирила в свято Покрова Пресвятої Богородиці, 2011 рік:

Єпископ Василь (Родзянко). Слово на свято Покрова Пресвятої Богородиці:

Ви прочитали статтю Покров Пресвятої Богородиці: історія, молитви, акафіст, ікони, проповіді. Вам також може бути цікаво:

Яка історія у цього свята?
Чи є спеціальні молитви і акафісти?
Андрій підійшов до Епіфанію і запитав; «Чи бачиш Пані та Царицю світу?
Яка історія у цього свята?
Чи є спеціальні молитви і акафісти?
Андрій підійшов до Епіфанію і запитав; «Чи бачиш Пані та Царицю світу?
Яка історія у цього свята?
Чи є спеціальні молитви і акафісти?
Андрій підійшов до Епіфанію і запитав; «Чи бачиш Пані та Царицю світу?
Яка історія у цього свята?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация