Популярна фотографія Гітлера - підробка

Букер Ігор Букер Ігор   Відома фотографія, зроблена в Мюнхені на Одеонсплац 2 серпня 1914 року, - швидше за все, фальшивка

Відома фотографія, зроблена в Мюнхені на Одеонсплац 2 серпня 1914 року, - швидше за все, фальшивка. Серед учасників демонстрації, які ратують за оголошення війни, знаходиться людина, дуже схожий на Адольфа Гітлера. Сучасні дослідники вважають, що фото, яке відіграло на руку нацистську пропаганду, можливо, було піддано ретушуванню. До недавнього часу цей фотознімок багаторазово тиражувався в самих різних виданнях, присвячених історії Третього рейху.

Одного разу Адольф Гітлер зайшов в мюнхенський фотоательє і випадково помітив там фотографію цієї демонстрації на площі Одеонсплац. За спогадами фотографа Генріха Хоффмана, шеф НСДАП при цьому коротко кинув: "І мене тут можна побачити, я теж там був. Я стояв в цій частині площі". Після цих слів фюрера, зізнавався Хоффман, стали шукати ще п'ять фотопластинок, зроблених протягом того пам'ятного дня. Однак їх так і не вдалося виявити. Тільки через кілька тижнів знову з'явилася шоста фотопластинка, "власне кажучи, вже призначена для знищення", яку неждано-негадано знайшов сам господар фотоательє Хоффман: "Не дуже довго довелося шукати. Там стояла одна людина, без сумніву, це він. Чубчик спадає на лоб , особа не може вводити в оману. Це він ".

Аж до сьогоднішнього дня цієї історії вірили. Фотографія майбутнього фюрера, який разом з німецьким народом виступає за вступ Німеччини під час війни, мільйони раз публікувалася в газетах і журналах, в біографіях Гітлера і підручниках з історії. Нинішні дослідники поставили під сумнів справжність фотознімку. На збільшеному знімку нечіткого контуру голови добре помітні знамениті вусики і чубчик. У каталозі до великої виставки "Гітлер і німці", що проходить в Німецькому історичному музеї Берліна, в примітці до цієї фотографії коротко написано: "Ймовірно, цей знімок є фальшивку періоду панування націонал-соціалістів".

Також читайте: Гітлер не любив людей. Навіть на картинах

Вперше сумніви в автентичності знімка з'явилися у найбільшого знавця Першої світової війни історика з Дюссельдорфа Герда Крумайха (Gerd Krumeich). Протягом багатьох років він по крупицях збирав інформацію про цю "символічною фотографії". Кілька разів історик виступав з невеликими публікаціями на цю тему, вказуючи на те, що до справжності цього знімка потрібно ставитися з деякими застереженнями. Однак широка громадськість дізналася про це тільки з каталогу до нинішньої Берлінській виставці.

Однак широка громадськість дізналася про це тільки з каталогу до нинішньої Берлінській виставці

Фото: AP

Перші сумніви закралися в голову скептично налаштованого дослідника через точного попадання цієї фотографії в стратегію пропаганди НСДАП, незважаючи на нібито відбулася при публікації затримку. За версією Хоффмана, бесіда з Гітлером відбулася в його фотоательє в 1929 році. Однак в щотижневому журналі НСДАП "Іллюстрірте Беобахтер" ( "Ілюстрований спостерігач") в 1930 році поміщена інша фотографія демонстрації на площі Одеонсплац, на якій Гітлера немає і в помині. Дивно вже хоча б тому, що засновником і головним фотографом цього ілюстрованого журналу був сам Хоффман. З якої причини партійний офіціоз приховав і не опублікував таку унікальну фотографію?

Лише через майже два роки, 12 березня 1932 року, фотографія демонстрації з Гітлером вперше була опублікована в спеціальному додатку до "Illustrierte Beobachter", присвяченого виборам президента Німеччини, які повинні були відбутися на наступний день. Таким чином, сенсаційне відкриття збіглося з політичними інтересами.

Під фотографією перебувала наступна напис: "Адольф Гітлер - німецький патріот. Коли 1 серпня 1914 року десятки тисяч жителів Мюнхена, стоячи на історичній землі перед залом Фельдхеррнхалле, слухали останнім музичним акордів, раптово над площею пролунав національний гімн Німеччини. Серед маси з світяться очі стояв Адольф Гітлер". У важкій передвиборчій боротьбі противники Гітлера дорікали керівника націонал-соціалістів ухиленням від військової служби в австро-угорської армії і ставили під сумнів його патріотизм. У цій ситуації фотографія найкращим способом підходила для стратегічної пропаганди Гітлера.

Грунтуючись виключно на подібних припущеннях, історики поки що остерігаються робити остаточний висновок про достовірність знімка. Виявлені Крумайхом в фотоархіві Хоффмана (зберігається в Баварському державному архіві) різні варіанти фотографії, на яких характерна пасмо волосся Гітлера видно то чітко, то немає, зрозуміло, піддавалася ретушуванню. Крім того, скляні фотопластинки з негативом цього фото до сих пір не виявлено. Якщо негатив все-таки буде знайдений, тільки тоді можна буде з упевненістю говорити про справжність фотознімку.

Крумайх робив пошук інших фотографій цієї демонстрації, які шукав в архівах, в старих газетах і книгах. Основний упор при цьому він робив на фотографіях цієї події, зроблених з іншого ракурсу, а також на фото Генріха Хоффмана, вперше опублікований в 1915 році. Природно, на ньому був відсутній як реальний, так і уявний Гітлер.

Дійсно, ця пізніше широко відома фотографія стала популярною незабаром після приходу до влади нацистів. У 1934 році, в двадцяту річницю початку світової війни, "Фелькишер Беобахтер" передрукував цей знімок, а в 1936 році вийшла в світ пропагандистська брошура "Адольф Гітлер. Людина та її народ". На обох фотографіях демонстрації на підтримку війни фігура Гітлера чітко помітна. Під ними один і той же заголовок "Людина серед мас".

- По-моєму, тут фальсифікація стає очевидним, - стверджує історик Крумайх.

У Крумайха є прихильники - наприклад, експерт з нацистську пропаганду Бернд Зеземан, який вважає припущення свого колеги цілком імовірним. У його недавно виданій книжці "Націонал-соціалізм і Перша світова війна" він пише, що Крумайх "зібрав кілька сильних доказів, які наводять на думку про маніпуляції".

І серед покоління більш молодих істориків версія Крумайха також знаходить відгук. Так, німецький історик Томас Вебер, який викладає в шотландському університеті Абердіна, автор поки що не вийшла книги "Hitlers First War" ( "Перша війна Гітлера"), вказує на протиріччя, не помічені Крумайхом. Як повідомляє "Вельт", переглядаючи короткометражний документальний фільм з епізодами демонстрації, створюється зовсім інше враження, ніж від відомого знімка Хоффмана. Перш за все, площа Одеонсплац була настільки переповнена людьми, як на фото. Трамваї продовжують рух в звичайному режимі і не скидають швидкість, оскільки місця вдосталь. Далі Вебер вказує на той факт, що людина, віддалено схожий на Гітлера, на кілька секунд з'являється в кадрі, але ближче до церкви Театінеркирхе, ніж до об'єктиву камери.

- Це доказ, що Хоффман маніпулював фотографією, щоб пересунути Гітлера на більш помітну позицію, оскільки на кадрах видно, Гітлер займає не центральне місце, як на фотографії, - говорить історик Вебер.

На відміну від Сталіна, за наказом якого на фотографіях або з'являлися, або зникали відомі персонажі, в фотоательє Хоффмана подібним не займалися. Може бути, нові дослідження спростують подібне твердження.

Читайте найцікавіше в рубриці "Суспільство"

З якої причини партійний офіціоз приховав і не опублікував таку унікальну фотографію?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация