Поскребі Росію, знайдеш тартар: в чому сенс подарунка Путіна Шаймієва?

19.01.2017

Експерти «БІЗНЕС Online» вважають, що давня карта символізує євразійський поворот: історію країни не можна виводити тільки з Києва та Москви

Сьогодні в московському Кремлі вшановували екс-президента РТ Мінтимера Шаймієва в зв'язку з його 80-річчям. Володимир Путін подарував Шаймієва його голландську старовинну карту Тартар, де на звороті перераховані імена великих ханів. Цьому ж назвою присвячений і ювілейний фільм на каналі «Росія» телеведучого Сергія Брильова, натхненного екскурсією в Палаці дожів у Венеції. Як розуміти цей меседж федерального центру, розмірковують експерти «БІЗНЕС Online».

Путін подякував Шаймієва «за спільну роботу в попередні роки і за активну діяльність по вивченню і збереженню російського і татарського культурного та історичної спадщини»   Фото: kremlin Путін подякував Шаймієва «за спільну роботу в попередні роки і за активну діяльність по вивченню і збереженню російського і татарського культурного та історичної спадщини»
Фото: kremlin.ru

ПУТІН І Шаймієв: довгоочікувана зустріч і неосяжна тартар У золотистого РАМЕ

19 січня в московському Кремлі відбулася довгоочікувана зустріч Володимира Путіна з першим президентом Татарстану, а нині держрадником РТ Мінтимером Шаймієвим. На вшанування Шаймієва напередодні його ювілею (20 січня ювіляру виповнюється 80 років) прибув також прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв, що, безумовно, додало статусу події і можна розцінювати як знак крайнього поваги з боку російського керівництва.

«Протікання» в федеральної пресі про підготовку візиту почалися ще в понеділок, коли «Дощ» з посиланням на джерела в Кремлі і керівництві РТ опублікував відомості, що екс-президент РТ може прибути до Путіна з політичною місією - обговорити умови нового договору з Москвою, а також позитивно вирішити питання про збереження статусу президента Татарстану. Хоча офіційний привід був гранично ясний - це 80-річчя колишнього лідера республіки, який і понині зберігає свою політичну вагу, а на думку деяких експертів «БІЗНЕС Online», навіть грає роль такого татарського Ден Сяопіна.

На початку тижня офіційні представники як самого Шаймієва, так і президента РТ як ніби взяли обітницю мовчання: вони не заперечували факт підготовлюваного події, але геть відмовлялися коментувати навіть тематику зустрічі, мовляв, ось пройде візит - самі все дізнаєтеся. Але обіцяне на середу захід і зовсім не відбулося. Як стало ясно вже сьогодні, зустріч просто перенесли на самий переддень ювілею.

На сайті московського Кремля повідомляється, що Путін подякував Шаймієва «за спільну роботу в попередні роки і за активну діяльність по вивченню і збереженню російського і татарського культурного та історичної спадщини». Також президент країни презентував Шаймієва подарунок - карту давньої Тартар голландського картографа XVII століття Віллема Блау.

«Я хочу вам подякувати і за спільну роботу в попередні роки, і за те, що ви робите останнім часом, в тому числі з вивчення нашої спільної культури та історії. Це дуже важлива робота, одна, може бути, з найбільш важливих, якими ми повинні займатися », - сказав президент Росії Шаймієва. Сама карта, укладена в масивну позолочену раму, судячи з усього, протягом усієї розмови пролежала на столі - розмовляли чоловіки могли милуватися неосяжними розмірами цієї самої Тартар.

Жодних посилань на те, що Шаймієв торкнувся, як очікувалося, тему договору між Москвою і Казанню або інституту президентства РТ, в офіційному повідомленні немає. Однак на одному з кадрів фоторепортажу видно, як Шаймієв показує співрозмовникам якісь документи в прозорій папці формату А4 - з осіб державних мужів в цей момент сповзла святкова усмішка, і вони стали захоплено-здивованими. Тим часом прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков вже спростував припущення ЗМІ, що президент Путін в ході зустрічі з Шаймієвим в Кремлі обговорював продовження договору про розмежування повноважень між Татарстаном і РФ. «Ні. Про це не йшлося », - підкреслив Пєсков, відповідаючи на питання« Известий ». Протокольно в звіт про зустріч увійшов лише розповідь Шаймієва про діяльність очолюваного ним фонду з відтворення собору Казанської ікони Божої Матері в столиці Татарстану і будівництва Болгарської ісламської академії.

Дмитро Пєсков спростував припущення ЗМІ, що президент Володимир Путін в ході зустрічі з Шаймієвим в Кремлі обговорював продовження договору про розмежування повноважень між Татарстаном і РФ Фото: kremlin Дмитро Пєсков спростував припущення ЗМІ, що президент Володимир Путін в ході зустрічі з Шаймієвим в Кремлі обговорював продовження договору про розмежування повноважень між Татарстаном і РФ Фото: kremlin.ru

ЩО ТАКЕ тартар: Стародавня КОНФЕДЕРАЦІЯ НАРОДІВ АБО ПРАБАТЬКІВЩИНА ТАТАР?

У чому сенс подарунка Путіна, ворожать спостерігачі. Голландський картограф Віллем Янсзон Блау, чий твір Путін підніс сьогодні в дар Шаймієва, навряд чи був великим фахівцем з Тартар. Зате, не вилазячи з Амстердама, він робив вправні карти і глобуси для Ост-Індської компанії, яка, в свою чергу, в епоху пізнього Середньовіччя орудувала на великому просторі Сходу - від Японії, Цейлону та Китаю до африканського мису Доброї Надії. Відомості про величезний світ, чверть якого ще не була до ладу відкрита, надходили сюди разом з торговими Ост-Індської кораблями і каравелами. Це була епоха, коли католицькі монахи в обнімку з купцями і конкістадорами успішно хрестили язичників за океаном, а Кортес і Пісарро вже перетворили в прах індіанські цивілізації Америки. У той же час на схід від Європи все ще лежала загадкова неосвоєна країна, яку голландець Блау на своїх глобусах за традицією позначав як тартар. Саме про неї спіткнулася самовпевнена католицька експансія. «Тартарци» з Ост-Індської гостями торгувати торгували, але під протекторат Папи Римського переходити не поспішали, наполегливо сповідуючи свої релігії - «схизматичного християнство» (православ'я), «мехметову віру» (іслам), ламаїзм (буддизм) і ін.

На карті в золотій оправі, яку подарували Шаймієва, до Тартар відноситься територія північного сходу Євразії від Волги і Каспійського моря на заході до океану на сході. При цьому землі Сибіру, ​​Середньої Азії і Далекого Сходу показані як перебувають під владою великого хана. Про це, зокрема, повідомляє агентство ТАСС. Воно ж заглянуло за оборот подарунка, де на витонченому французькою мовою описуються кордону Тартар, родовід великих ханів починаючи від Чингіза, а також мала тартарія (Крим), Велика, або Азіатська, Тартария, Пустельний Тартария, Чагатайський улус, Туркестан, Китайське царство і Стара Тартария.

Шаймієв розповів про діяльність очолюваного ним фонду з відтворення собору Казанської ікони Божої Матері в столиці Татарстану і будівництва Болгарської ісламської академії   Фото: kremlin Шаймієв розповів про діяльність очолюваного ним фонду з відтворення собору Казанської ікони Божої Матері в столиці Татарстану і будівництва Болгарської ісламської академії
Фото: kremlin.ru

Засновник власного видавничої справи Віллем Блау, який став за свої заслуги головним картографом голландської республіки, осягав ойкумени з вікна власного кабінету (як уже було сказано) - щогли, снасті і шпангоути були не для нього. З ханами Великої Тартар сам він ніколи не зустрічався, а більше вірив Тацит з Геродотом, померлим за багато століть до нього, та ще Марко Поло. Звідси і абстрактний характер його знань.

Треба сказати, що тартар Блау навіть кілька стиснув в межах порівняно з тим, як її іноді зображували. Деякі картографи відносили до цієї загадкової країні навіть деякі землі за океаном - наприклад, територію нинішньої Аляски (ох, недарма в інтернеті гуляє ідея провести там референдум за зразком кримського!). І все ж класична Тартария, згідно Британської енциклопедії 1771 року представляла з себе наступне. Найбільша частина цієї неосяжної імперії називалася Великої Тартарією: сюди зазвичай відносили Західну і Східну Сибір, а також Далекий Схід. На південному сході починалася китайська Тартария (Сhinese Tartary), а на півдні - так звана незалежна Тартария (Independent Tartary). Існувала також Тибетська Тартария (Tibet), яка розташовувалася на північно-заході від Китаю і на південно-заході від Китайської Тартар. Крім цього, на півночі Індії перебувала Монгольська Тартария (Mogul Empire) (сучасний Пакистан). Своя Тартария була у узбеків (Узбецька Тартария (Bukaria), а також у жителів європейської частини материка - Московія, або Московська Тартария (Muscovite Tartary). Замикали цей ряд Кубанська Тартария (Kuban Tartars) і Маленька Тартария (Little Tartary).

Та ж Британська енциклопедія дає таке визначення цього канув у темряву століть велетенського держави: «Тартария, величезна країна в північній частині Азії, що межує з Сибіром на півночі і заході, яка називається Великою Тартарією. Тартари, що живуть південніше Московії і Сибіру, ​​називаються Астраханській, Черкаськими і дагестанських, що живуть на північному заході від Каспійського моря називаються калмикскіх тартар і які займають територію між Сибіром і Каспійським морем; Узбецькими тартар і монголів, які мешкають на північ від Персії і Індії і, нарешті, Тибетськими, що живуть на північному заході від Китаю ».

Нині втрачений топонім «Тартария» деякі дослідники співвідносять з античним Тартаром - областю язичницького пекла, куди в давнину сходили душі, які не знали «правильної віри». Інші ж бачать очевидну перекличку з татарами - адже різниця між словами зводиться всього до однієї букви Р, яка могла і випасти, загубившись в мовної каші століть. З цим згодна і «Вікіпедія» (що не користується, втім, авторитетом в наукових колах): «Назви" Тартария "і" тартари "походить від етноніма татари, під яким в давнину розуміли всі тюркські і монгольські народи, не дуже розрізняючи їх по мовам і національностей », - пише народна енциклопедія. Разом з тим важко не помітити наднаціонального характеру вищеописаної імперії, що простяглася майже на всьому просторі ойкумени, що лежить за межами крихітної Європи. Чи був у неї єдиний управитель і «державотворчий народ»? Або ж це був древній прообраз конфедерації і вільного союзу безлічі країн? Для любителів історичних аналогій звідси легко провести паралелі до епохи Російської імперії чи Радянського Союзу, але навіть їх слава меркнуть перед величезністю цих просторів, об'єднаних словом «Тартар».

Загалом подарунок можна трактувати в дусі колишніх висловлювань Путіна: «Кожного російського, якщо" потерти "як слід, там татарин з'явиться». Виходить, теза отримав розвиток: поскребі Росію - знайдеш тартар?

Президент Росії презентував Шаймієва подарунок - карту давньої Тартар голландського картографа XVII століття Віллема Блау   Фото: kremlin Президент Росії презентував Шаймієва подарунок - карту давньої Тартар голландського картографа XVII століття Віллема Блау
Фото: kremlin.ru

«ПОДАРУНОК ПУТІНА? ЦЕ щасливий збіг! »

Цікаво, що саме слово «Тартар» вже звучить в публічному просторі в прямій зв'язці з ім'ям Шаймієва. Телеканал «Росія» покаже фільм ведучого програми «П'ята студія» Сергія Брильова «У пошуках Тартар» до ювілею першого президента РТ. Сам Брильов в розмові з «БІЗНЕС Online» назвав це збігом і висловив надію, що подарунок Путіна приверне до фільму ще більше уваги.

«Я б навіть сказав, що для мене це щасливий збіг, тому що фільм у мене називається" У пошуках Тартар ". Все здорово з'єдналося! »- зауважив він і додав, що при створенні фільму набагато простіше було піти по шляху ілюстрованої біографії, але подібних сюжетів уже було досить багато. І Брильов вирішив, що може піти далі.

«Вже вибачте за нескромність, я добре знаю республіку і володію непоганий візуальної пам'яттю. Коли я почав міркувати про це, то згадав, що багато років тому, будучи на екскурсії у Палаці дожів у Венеції, я побачив карту нашої з вами частині світу, на якій було написано великими буквами "Тартария". Карта, що називається, Марко Поло. Почав про це більше читати, і ці образи наклалися на ту напівміфічного і цілком матеріальну, цікаву основу, що дозволяє зробити оригінальний сценарій ».

В результаті і вийшов фільм, де автори проводять паралельно лінію Тартар з масою історичних зачіпок. Адже насправді тартар було чотири - де їх шукати? Перша енциклопедична стаття про Тартар вийшла свого часу в Британській енциклопедії, в першому виданні. Його знайшли в Единбурзі. Потім з'ясувалося, що в історичному музеї в Москві є багатюща колекція середньовічних карт, глобусів з написом «Тартария». Там працювала і головний фахівець в області картографічної Тартар.

«Навколо цього слова дуже багато міфів, напівміф, а є конкретна інформація. Ось її-то, цю конкретну тартар, ми по ходу фільму і шукаємо, знаходимо в різних місцях. В результаті ми її знаходимо. Вірніше, так: ми знаходимо точку в історії, коли це поняття в картографії зникає! До фіналу фільму розповідаємо, як і за яких обставин це сталося. Слід сказати, що в зникненні Тартар брали участь росіяни з татарами разом. Але я вам більше не скажу, а то фільм не буде сенсу показувати! »- сміється Брильов.

Заодно він повідомив ще одну новину. Фільм анонсований до показу на каналі «Росія 1» в неділю - після програми «Недільний вечір з Соловйовим» в 0:30. Але крім того, фільм все ж покажуть в день народження Шаймієва: в п'ятницю його можна буде подивитися о 22:00 на телеканалі «Росія 24».

«Це вам такий додатковий подарунок», - резюмував Брильов.

«Татари - РЕАЛЬНА БАЗА ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ВИНИКЛА РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ»

Про те, що може означати такий незвичайний подарунок, піднесений Шаймієва на ювілей, і який сенс в нього вкладає федеральне керівництво, «БІЗНЕС Online» поцікавився у своїх експертів:

Дамір Ісхаков - головний науковий співробітник центру етнологічного моніторингу Інституту історії АН РТ:

- Таких карт, на яких зображується Тартария - мала тартарія і Велика Тартария, багато. Аж до XVIII століття європейські картографи цей термін застосовували. Хоча в основі цієї назви лежить етнонім «татари», як це не дивно, європейці трохи його переробили. Вони використовували християнські уявлення про Тартар, тобто про пекло. Так як татар вважали народом, що з'явився невідомо звідки і раптово для європейців (дійсно, татаро-монгольська навала сталося раптово для європейців), їх зв'язали з уявленнями про народ, який з'явився мало не з пекла. Цей термін потім закріпився і в деяких європейських мовах, в латинських мовах, а також в сучасній англійській мові етнонім татар пишеться як tartar. Цей термін позначає місця проживання татар або татарські держави. Це ж фактично кордону Улус Джучі - Золотої Орди. Спочатку Улус Джучі, майбутня золота Орда, був частиною Монгольської імперії, а Монгольська імперія починалася з берегів Амура і доходила до Дунаю. Після розпаду територія стиснулася, але не набагато. Улус Джучі, наприклад, зберіг території, які прилягали до району Алтаю, басейн Іртиша входив до складу Золотої Орди. Так що, територія була велика, величезна держава.

Чому саме зараз згадали про Тартар? Може бути, це пов'язано з діяльністю Шаймієва, він же історією захоплюється, шукає коріння. Тому, може бути, йому вирішили презентувати таку карту. Не думаю, що це зовсім вже несподіваний подарунок. Але, з іншого боку, це ніби закріплює значимість татар у світовій історії. Це показує, що татари не є безслідною народом, у них в історії є дуже чіткий слід, хоча, може бути, трохи дивним чином виражений, але є.

Рафаель Хакимов - віце-президент і академік Академії наук РТ, директор Інституту історії ім. Марджани:

- Одного разу, кілька років тому, Путін стояв біля цієї карти і уважно її вивчав. Це ж фактично територія Росії, і навіть більше - вся Росія туди входить точно, Східна Європа і т. Д. Це відома карта. [Тартария] - наша батьківщина. Татарстан сьогодні маленький, а колись він був такий великий. Так, Путін дивувався величиною Тартар, ось така була у нас велика історія.

Але якби у Росії не було такої передісторії, то як би виникла імперія? Вона ж не може виникнути з маленького міста. Як вивести історію Росії з Києва, Новгорода або з Криму? Це неможливо, імперія так не виникає. У імперії повинна бути основа у вигляді економіки, бюджету, доріг, кваліфікованих керівників, військ і так далі. А Татарія (Тартария - це латинське написання) - це реальна база для того, щоб виникла Російська імперія.

Чому вирішили звернутися до цієї теми тепер? Тому що шукають коріння, основу. А євразійська основа - це і є Тартария. Для нас це очікуваний подарунок. Ми просто думали, коли, нарешті, російська громадськість повернеться до своїх реальних коренів? Маю велику надію, що цей крок президента можна розглядати як визнання ролі татар в російській історії.

«ЦЕ ВСЕ ОДНО ЩО ХТОСЬ ПОДАРУЄ вірмени КАРТУ СТАРОДАВНЬОЇ ВІРМЕНІЇ»

Андрій Зубов - політолог, історик, професор МДІМВ:

- Поняття не маю, что может означать цею подарунок. Я думаю, що це рівним рахунком нічого не означає. Просто порадили Путіну зробити такий нічому не зобов'язує подарунок. Він його і зробив. Це нічого не означає в реальній політиці. Те, що була б відтворена древня Тартария, - це все одно що хтось подарує карту давньої Вірменії, від чого вірмени будуть думати, що Вірменія повинна бути від Середземного моря до Каспійського. Тобто не будуйте ніяких ілюзій з цього приводу. Це, я думаю, просто жест, якийсь приємний жест.

Іскандер Ізмайлов - головний науковий співробітник Інституту археології АН РТ:

- Сам термін «Тартар» в латинській історіографії з XIII століття мав, звичайно, негативне значення. Хоча, може бути, втративши негативне значення, цей термін утвердився в літературі, в тому числі в картографії, як позначення Східної Європи в цілому. Там і територія Московії теж позначалася як частина цієї Тартар. Тому не дивно, що на західноєвропейських картах таке є. Відштовхуючись від цього, ми можемо сказати, що подарунок це символічний, безсумнівно. Мені, звичайно, важко судити про те, що мав на увазі президент. Проте мені здається, що він має на увазі, що Росія - це все-таки більше Азія, ніж Європа. Може бути, символічний подарунок показує, що ми тепер більше орієнтуємося на Азію, асоціюємо себе, скоріше, з Тартарією, ніж з Європою, і не вкладаємо в цей термін того негативного сенсу, який ще недавно педалювати.

З іншого боку, мені здається, це показує, що взагалі зараз в керівництві країни зріє розуміння, що якщо говоримо про російську нації, то дивно буде, що окремі етнокультурні частини цієї нації знаходяться в якомусь нехай навіть ментальному та історичному протистоянні між собою. Це когнітивний дисонанс, такого бути не може. Якщо ми говоримо про російську нації, то ми повинні говорити про спільну історію, в межах якої можуть бути багато чого негативного, ніхто не збирається говорити, що не треба це згадувати, якщо згадувати, то без негативного зневажливого змісту. Якщо трактувати в цьому значенні, то, мені здається, це симптоматичний, важливий дар, який показує певний поворот.

По-третє, безсумнівно, це показує величезний авторитет нашого першого президента, показує, що його діяльність на ниві культурного відродження пам'яток історії та культури не тільки татарського народу, а й пам'ятників православної культури знаходить розуміння і є важливим трендом для всієї політики Росії. У керівництві це бачать, прагнуть якось закріпити, підкреслити, що справа не в якомусь протиставленні і конфронтації, а в симбиотическом існування різних культур, цивілізацій, релігій. Татарстан якраз демонструє можливості такої взаємодії, толерантного ставлення до цих цінностей. Можливо, є прагнення закріпити це не тільки в книгах, але і підручниках, щоб відійти від конфронтаційного початку, яке було закладено в відношенні татар, татарської та в цілому мусульманської культури. Хотілося б трактувати саме цим образом.

Чи був у неї єдиний управитель і «державотворчий народ»?
Або ж це був древній прообраз конфедерації і вільного союзу безлічі країн?
Виходить, теза отримав розвиток: поскребі Росію - знайдеш тартар?
Адже насправді тартар було чотири - де їх шукати?
Чому саме зараз згадали про Тартар?
Але якби у Росії не було такої передісторії, то як би виникла імперія?
Як вивести історію Росії з Києва, Новгорода або з Криму?
Чому вирішили звернутися до цієї теми тепер?
Ми просто думали, коли, нарешті, російська громадськість повернеться до своїх реальних коренів?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация