Права і обов'язки іноземців в Україні

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Замовити консультацію

Основний закон нашої держави визначає, що іноземці і особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами, а також несуть ті ж обов'язки, що і громадяни України, якщо інше прямо не передбачено Конституцією України, законами і міжнародними договорами .

Фактично іноземці та особи без громадянства користуються тими правами і свободами, які є однаковими для кожної людини, незалежно від національної належності особи, наприклад, право на життя, на недоторканність житла, свобода віросповідання, право на працю тощо.

Однак чинне законодавство України визначає також такі права і обов'язки, які поширюються тільки на громадян України. Наприклад, право обирати і бути обраним в будь-які державні органи мають тільки громадяни України. Тобто іноземці та особи без громадянства не беруть участі у виборах і референдумах і не можуть займати посади в державних органах нашої держави.

Підстави перебування іноземців в Україні

За загальним правилом користуватися тими ж правами і обов'язками, що і громадяни України, іноземці можуть тільки в тому випадку, якщо вони знаходяться на законних підставах.

Підстав для перебування іноземців на території України існує безліч, але для підтвердження їх законності необхідно мати документальне підтвердження. Так, іноземці та особи без громадянства можуть приїжджати в Україну для постійного проживання, для отримання освіти, працевлаштування або відпочинку тощо.

У будь-якому випадку особа звертається до відповідних державних органів для отримання встановлених законом документів, що підтверджують законність перебування і користування всіма правами, які можуть поширюватися на іноземців або осіб без громадянства.

Іноземець або особа без громадянства може вибрати Україну для постійного проживання, наприклад, після укладення шлюбу з громадянином нашої держави. В такому випадку особа повинна отримати посвідку на проживання.

Іноземці та особи без громадянства можуть приїжджати в Україну для працевлаштування або отримання освіти. Для узаконення свого перебування на території України такі особи повинні отримати дозвіл на довгострокове перебування.

Крім того, іноземці та особи без громадянства в встановлених законом випадках, таких як політичне переслідування або переслідування по расової приналежності, можуть отримати статус біженців.

На законних підставах в Україні перебувають іноземці або особи без громадянства, які є працівниками іноземних дипломатичних представництв і консульських установ, розташованих на території України.

Права іноземців та осіб без громадянства

Звичайно іноземці, особи без громадянства та громадяни України мають право вільно користуватися правами і свободами, які є невід'ємними від особи і належать кожній людині незалежно від його місця перебування або проживання.

Такими правами є право на життя, повагу до гідності, на свободу слова і віросповідання, на шлюб тощо.

Важливим правом будь-якої людини є право на працю, тобто можливість офіційного працевлаштування іноземців або осіб без громадянства в Україні. Однак якщо для працевлаштування іноземців, які мають постійне місце проживання на території України або які отримали статус біженців, закон не встановлює додаткових вимог, то для працевлаштування іноземців, які тимчасово проживають в Україні або які прибули спеціально для працевлаштування, роботодавець повинен отримати спеціальний дозвіл.

Разом з правом на працю іноземці користуються і іншими трудовими та соціальними правами: правом на відпочинок, на оплату праці, на медичне страхування і соціальний захист. Зокрема, при наявності необхідного страхового стажу іноземці мають право оформити пенсію в Україні.

Кожен іноземець або особа без громадянства можуть не тільки користуватися передбаченими законодавством правами і свободами, а й захищати їх в будь-який законний спосіб. Так, іноземці мають право на звернення за захистом своїх прав до суду, а також до інших державних органів.

Обов'язки іноземців та осіб без громадянства

Основним обов'язком кожної людини незалежно від національної належності, раси, статі або кольору шкіри є обов'язок дотримуватися законів. Отже, іноземці та особи без громадянства, перебуваючи на території України, повинні дотримуватися саме її законодавства, навіть якщо закони або звичаї країни походження або попереднього проживання суперечать нормам законодавства нашої держави.

Іноземці та особи без громадянства зобов'язані сплачувати податки і збори, передбачені нормами законодавства України.

Іноземці та особи без громадянства несуть відповідальність за порушення покладених на них обов'язків і законів України нарівні з громадянами.

Для захисту прав і свобод іноземців та осіб без громадянства, для їх тлумачення і отримання правової допомоги необхідно звернутися до юриста.

Схожі статті:

Як отримати посвідку на постійне місце проживання в Україну

Як отримати посвідку на проживання в Україні

Як отримати дозвіл на працевлаштування іноземців? Поради для роботодавця

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация