Причини пожеж та вибухів, їх наслідки


Головна | Основи безпеки життєдіяльності | Матеріали до уроків | Матеріали до уроків ОБЖ для 8 класу | План проведення занять на навчальний рік |





ПРИЧИНАМИ ВИНИКНЕННЯ ПОЖЕЖ В ЖИТЛОВИХ І ГРОМАДСЬКИХ БУДИНКАХ найчастіше бувають:
♦ несправність електромережі та електроприладів; витік газу;
♦ загоряння електроприладів (праски, плитки, радіоприймача, телевізора і ін.), Залишених під напругою без нагляду;
♦ необережне поводження і пустощі дітей з вогнем (покинуті палаючий сірник, упала запалена свічка або гри з петардами та феєрверками);
♦ використання несправних або саморобних опалювальних приладів;
♦ залишені відкритими двері топок (печей, камінів);
♦ викид палаючої золи поблизу будівель;
♦ безпечність і недбалість у поводженні з вогнем та інші.

У грудні 1996 р Курський державний цирк відзначав своє 25-річчя. Ще не встигли охолонути від захвату дітлахи, а городяни ще ділилися своїми враженнями від яскравого, що запам'ятовується ювілейного уявлення, як раптом страшна трагедія розігралася на арені. Вона нагрянула в вигляді найбільшого в області за останнє десятиріччя пожежі, причиною якого стало порушення правил пожежної безпеки при проведенні ремонтних робіт.

Відразу після закінчення вечірньої вистави (приблизно н 20 годин) група артистів приступила до приведення в порядок покриття арени. Треба було закласти в гумовому полотні вибоїни, що утворюються кожен раз від ударів копит дресированих коней. До речі, в кожному з більш ніж сорока цирків Росії саме такі покриття, і служать вони вже не перший рік. Звичайно, загоряння траплялися, і не раз. Однак все обходилося благополучно.

У Курську, за словами пожежників, тривожний сигнал надійшов на пульт оперативного чергового з запізненням щонайменше на 20 хвилин. Тому, коли пожежні примчали в зону надзвичайної ситуації, вогонь продовжував шаленіти щосили, пожежа досягла майже критичної позначки, до обвалення покрівлі залишалося хвилин десять.

Наступ на стихію незабаром вже велося в усіх напрямках. Одягнені в теплостійкі костюми пожежні кинулися в димляче черево будівлі, намагаючись швидше виявити тих, хто потребував допомоги. Рука об руку з ними діяли рятувальники Курського пошуково-рятувального загону (ПСО), які вивели в безпечне місце 13 осіб і багато чотириногих артистів.

Добрався задушливий дим і до житлового корпусу, що примикає до основного. Тут зі своїми сім'ями тулилися, можна сказати, бездомні артисти. Ні багато ні мало - 36 осіб, в тому числі 7 дітей. Дорослі швиденько вивели хлопців, а потім стали виносити свої скромні пожитки.

Пожежні продовжували заливати будівлю водою, щоб виключити повторне загоряння. Семеро співробітників цирку були доставлені в обласну клінічну лікарню з різним ступенем отруєння продуктами горіння. Причиною був не тільки чадний газ, а й інші речовини, що утворилися в результаті одночасного горіння самих різних матеріалів, починаючи від портьєр, дерматиновій оббивки сидінь для глядачів до лаків і фарб. При пожежі загинула 39-річна буфетниця.

ПРИЧИНАМИ ПОЖЕЖ НА ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВАХ найчастіше бувають:
♦ порушення, допущені при проектуванні і будівництві будівель і споруд;
♦ недотримання елементарних заходів пожежної безпеки виробничим персоналом і необережне поводження з вогнем;
♦ порушення правил пожежної безпеки технологічного характеру в процесі роботи промислового підприємства (наприклад, при проведенні зварювальних робіт);
♦ порушення правил безпеки при експлуатації електрообладнання та електроустановок;
♦ експлуатація несправного обладнання.

Пожежа на автогіганта КамАЗ в квітні 1993 р став найпотужнішим лихом в історії російської промисловості. Дев'ять днів і ночей вогняна стихія пожирала його «серце» - так тут називають завод двигунів. Його працівники плакали - нe тільки жінки, а й молоді хлопці. Плакали багато в Набережних Челнах. На очах людей вмирав завод-годувальниць, гігант на Камі. Помирав повільно, незважаючи на те що за ярмо життя вели боротьбу сотні, тисячі людей, десятки одиниць спеціальної техніки. Але, на жаль, під кінець дев'ятого дня в Набережних Челнах на місці заводу залишилася купа понівеченого і розплавленого металу. Завод двигунів згорів. Пожежа повністю знищила металоконструкції і кабельні лінії, майже 70% унікального обладнання. З ладу були виведені дві виробничі черзі, одна з яких була закуплена за кордоном.

Як же це сталося? Пожежа на заводі двигунів виник в результаті вибуху вбудованої підстанції. Після цього нa короткий час спалахнув заводський корпус розміром 1500 х 800 м! До місця надзвичайної ситуації прибули пожежні підрозділи з Набережних Човнів, Альметьевска, Нижнєкамська, Єлабуга, Заїнська і однієї з військових частин.

Полум'я пожежі сягала 60-метрової висоти, пожираючи навіть те, що, здавалося б, не повинно горіти. Ситуація ускладнювалася ще й тим, що вогонь став досягати підвалів, де в надлишку знаходилися різні рідини на горючій основі, аварійно хімічно небезпечні речовини.

Люди до кінця боролися за збереження того, що ще можна було врятувати. Дев'ять днів і ночей йшла боротьба з вогняною стихією, поки не погасла остання іскорка.

ПРИЧИНАМИ ВИБУХІВ НА вибухонебезпечних підприємствах найчастіше бувають: руйнування і пошкодження виробничих ємностей, апаратури і трубопроводів; відступ від встановлених технологічних режимів (перевищення тиску і температури всередині виробничої апаратури і ін.); відсутність постійного контролю за справністю виробничих апаратури і обладнання та своєчасністю проведення планових ремонтних робіт.

Велику небезпеку для життя і здоров'я людей представляють вибухи не тільки на промислових підприємствах, а й у житлових і громадських будівлях.

ГОЛОВНА ПРИЧИНА ВИБУХІВ В ЖИТЛОВИХ БУДИНКАХ - небезпечну поведінку самих громадян, насамперед дітей і підлітків. Найчастіше вибухає побутовий газ, але останнім часом набули поширення випадки, пов'язані з вибухами вибухових речовин. Небезпечний не тільки сам вибух, а й його наслідки, що виражаються, як правило, в обваленні конструкцій і будівель.

Тихим березневим вечором в квартирі дев'ятиповерхового будинку в Санкт-Петербурзі прогримів потужний вибух. Опинившись поблизу перехожий бачив, як з легкістю картону від фасаду відокремилася півторатонна плита і, описавши дугу, звалилася метрах в двадцяти, попутно зрізавши декілька дерев і огорожу дитячого майданчика. Слідом за плитою здійснила політ і господиня квартири, відбулися синцями та забоями. Секундами пізніше в будинку виникла пожежа.

Жильцов треба було евакуювати. Таких набиралося 56 сімей.

Евакуацію здійснювали одночасно з двох постраждалих під'їздів. Найсерйозніша увага при цьому приділили дотримання заходів безпеки. Зокрема, заборонено було рухати меблі, не дозволялося бігати по сходових прольотах. Жителі виходили на подвір'я акуратно, без суєти, оскільки зберігалася небезпека раптового обвалення панелей і плит пошкодженої будівлі.

Близько 4 години ранку біля злощасного будинку по проспекту Просвітництва все заспокоїлося. Сиротливо виглядали підранений під'їзди з зяючими віконними прорізами. Місячне сяйво ледь висвічував обвуглений кут дивана та спотворений корпус холодильника ...

На думку піротехніків, причиною вибуху стали протитанкова міна або 9 кг вибухівки.

Вибухи і пов'язані з ними пожежі можуть виникати при освоєнні нових технологічних процесів виробництва, нового обладнання при недостатньому обліку пожежо- та вибухонебезпечності проведених робіт. Такі випадки бували на хімічних підприємствах, зокрема з виробництва капронового і віскозного волокна.

На промислових об'єктах вибухи і пожежі викликають руйнування будівель і споруд внаслідок згоряння або деформації їх елементів від високих температур. Відбуваються і інші небезпечні явища:
♦ утворюються хмари паливно-повітряних сумішей, токсичних речовин;
♦ вибухають трубопроводи і судини з перегрітої рідиною.

Особливо небезпечні аварії на підприємствах хімічної, нафтохімічної, нафтогазовидобувної та нафтопереробної промисловості. Так, вирвався нафтовий фонтан при його запаленні може перекинути вогонь на резервуари з нафтою, компресорні установки і нафтопроводи, майстерні, гаражі, житлові будинки, лісові масиви.

Але вибухи можуть призвести не тільки до руйнування і пошкодження будівель і споруд, технологічного обладнання, ємностей і трубопроводів, транспортних засобів і приладів. При вибухах гинуть, отримують каліцтва і травми люди.

Як же це сталося?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация