Причини виникнення пожеж та вибухів і їх наслідки - Гіпермаркет знань

Гіпермаркет знань >> Основи безпеки життєдіяльності >> ОБЖД 8 клас >> ОБЖД: Причини виникнення пожеж та вибухів і їх наслідки

Глава 2. Вибухи і пожежі

2.4. Причини виникнення пожеж та вибухів і їх наслідки


Причинами виникнення пожежі вжився і громадських будівлях найчастіше бувають: несправність електромережі та електроприладів; витік газу; загоряння електроприладів (праски, плитки, радіоприймача, телевізора і ін.), залишених під напругою без нагляду; необережне поводження і пустощі дітей з вогнем (покинуті палаючий сірник, недопалок, упала запалена свічка або гри з петардами); використання несправних або саморобних опалювальних приладів; залишені відкритими двері топок (печей, камінів); викид палаючої золи поблизу будівель; безпечність і недбалість у поводженні з вогнем.

Старожили Іркутська не пригадують більш страшної трагедії в місті, ніж нічний пожежа в готелі «Сибір», що забрав 10 людських життів і залишив від затишного готелю лише обвуглені головешки, купи попелу і зяючі очниці вікон ...

... Пожежа розпочався 13 березня вночі: сигнал про нього надійшов до чергової службу пожежної охорони в 3.23.

Одна з покоївок готелю згадує: «Близько третьої години ночі я чітко відчула гострий запах диму. Перший поверх був уже грунтовно задимлений. Кинулася наверх. На четвертому поверсі постукала в кілька номерів, але ніхто не відгукнувся. А коли відкрила двері в битовку, звідти повалив дим. Подзвонила в реєстратуру, щоб повідомити про те, що відбувається працівнику служби охорони, але зв'язок перервався. В цей час з коридору в кімнату повз такий їдкий дим, що я інстинктивно кинулася до вікна і почала розбивати скла. Вирішила: краще стрибнути, ніж згоріти заживо. Села на підвіконня і відштовхнулася від нього, забувши, що перебуваю на четвертому поверсі. Як виявилася на землі - не пам'ятаю. Зламала ногу, розбила обличчя. Пролежала, мабуть, кілька хвилин без свідомості. Прийшовши до тями, побачила щось неймовірне. Просили про допомогу жінки з дітьми, з вікон всіх поверхів люди стрибали на бетон і розбивалися ... »

Падіння покоївки випадково помітили мешканці триповерхівки, розташованої у дворі готелю. А коли побачили, чому це сталося, дружно висипали на вулицю, захопивши з собою документи, гроші і деякі речі. І нікому в голову не прийшло зателефонувати по 01. Осередок пожежі швидко розростався.

О 3.28 прибули перші пожежні відділення. Оцінивши обстановку як дуже серйозну, тут же повідомили в центральну диспетчерську службу. Через лічені хвилини до готелю мчали десятки пожежних підрозділів.

В 3.50 у охопленої готелі зосередилося 20 пожежних машин і 145 пожежників. Найважче виявилося евакуювати людей з четвертого і п'ятого поверхів. До страху перед небезпекою загинути у вогні додався страх висоти. Пожежні розгорнули сім ручних і три автодрабини. Їх зусиллями з 174 проживали в готелі були врятовані 46 осіб, в тому числі п'ятеро дітей.

До 6.00 пожежу було локалізовано. Значну частину будівлі та матеріальних цінностей все-таки вдалося відвоювати у вогню. Але залишати зону надзвичайної ситуації всім силам було рано. Періодично ще не раз то тут, то там виникали осередки займання. І чергували підрозділам пожежогасіння доводилося знову і знову ліквідувати небезпеку.


Причинами пожеж на промислових підприємствах найчастіше бувають: порушення, допущені при проектуванні і будівництві будівель і споруд; недотримання елементарних заходів пожежної безпеки виробничим персоналом і необережне поводження з вогнем; порушення правил пожежної безпеки технологічного характеру в процесі роботи промислового підприємства (наприклад, при проведенні зварювальних робіт); порушення правил безпеки при експлуатації електрообладнання та електроустановок; експлуатація несправного обладнання.

Пожежа на автогіганта КамАЗ став найпотужнішим лихом в історії російської промисловості. Дев'ять днів і ночей вогняна стихія пожирала його «серце» - так тут називають завод двигунів. Його працівники плакали - не тільки жінки, а й молоді хлопці. Плакали багато в Набережних Челнах. На очах людей вмирав завод-годувальник, гігант на Камі. Помирав повільно, незважаючи на те що за його життя боролися сотні, тисячі людей, десятки одиниць спеціальної техніки. Але, на жаль, під кінець дев'ятого дня в Набережних Челнах на місці заводу залишилася купа понівеченого і розплавленого металу. Завод двигунів згорів. Пожежа повністю знищила металоконструкції і кабельні лінії, майже 70% унікального обладнання. З ладу були виведені дві виробничі черзі, одна з яких була закуплена за кордоном.

Як же це сталося? Пожежа на заводі двигунів виник в результаті вибуху вбудованої підстанції. Після цього за короткий час спалахнув заводський корпус розміром 1500 х 800 м! До місця надзвичайної ситуації прибули пожежні підрозділи з Набережних Човнів, Альметьевска, Нижнєкамська, Єлабуга, Заїнська і однієї з військових частин.

Полум'я пожежі сягала 60-метрової висоти, пожираючи навіть те, що, здавалося б, не повинно горіти. Ситуація ускладнювалася ще й тим, що вогонь став досягати підвалів, де в надлишку знаходилися різні рідини на горючій основі, сильнодіючі отруйні речовини.

Люди до кінця боролися за збереження того, що ще можна було врятувати. Дев'ять днів і ночей йшла боротьба з вогняною стихією, поки не погасла остання іскорка.

Причинами вибухів на вибухонебезпечних підприємствах найчастіше бувають: руйнування і пошкодження виробничих ємностей, апаратури і трубопроводів; відступ від встановленого технологічного режиму (перевищення тиску і температури всередині виробничої апаратури і ін.); відсутність постійного контролю за справністю виробничих апаратури і обладнання та своєчасністю проведення планових ремонтних робіт.

Велику небезпеку для життя і здоров'я людей представляють вибухи не тільки на промислових підприємствах, а й у житлових і громадських будівлях.


Головна причина вибухів в житлових будинках - небезпечну поведінку самих громадян, перш за все Дітей і підлітків. Найчастіше вибухає газ, але останнім часом набули поширення випадки, пов'язані з вибухами вибухових речовин. Небезпечний не тільки сам вибух, а й його наслідки, що виражаються, як правило, в обваленні конструкцій і будівель.

Тихим березневим вечором в квартирі дев'ятиповерхового будинку в Санкт-Петербурзі прогримів потужний вибух. Опинившись поблизу перехожий бачив, як з легкістю картону від фасаду відокремилася півторатонна плита і, описавши дугу, звалилася метрах в двадцяти, попутно зрізавши декілька дерев і огорожу дитячого майданчика. Слідом за плитою здійснила політ і господиня квартири, відбулися синцями та забоями. Секундами пізніше в будинку виникла пожежа. Жильцов треба було евакуювати. Таких набиралося 56 сімей.

Евакуацію здійснювали одночасно з двох постраждалих під'їздів. Найсерйозніша увага при цьому приділили дотримання заходів безпеки. Зокрема, заборонено було рухати меблі, не дозволялося бігати по сходових прольотах. Жителі виходили на подвір'я акуратно, без суєти, оскільки зберігалася небезпека раптового обвалення панелей і плит пошкодженої будівлі.

Близько 4 години ранку біля злощасного будинку по проспекту Просвітництва все заспокоїлося. Сиротливо виглядали підранений під'їзди з зяючими віконними прорізами. Місячне сяйво ледь висвічував обвуглений кут дивана та спотворений корпус холодильника ...

На думку піротехніків, причиною вибуху стали протитанкова міна або 9 кг вибухівки.

Вибухи і пов'язані з ними пожежі можуть виникати при освоєнні нових технологічних процесів виробництва, нового обладнання при недостатньому обліку пожежо- та вибухонебезпечне ™ проведених робіт. Такі випадки бували на хімічних підприємствах, зокрема з виробництва капронового і віскозного волокна.

На промислових об'єктах вибухи і пожежі викликають руйнування будівель і споруд внаслідок згоряння або деформації їх елементів від високих температур. Відбуваються і інші небезпечні явища: утворюються хмари паливно-повітряних сумішей, токсичних речовин; вибухають трубопроводи і судини з перегрітої рідиною.

Особливо небезпечні аварії на підприємствах хімічної, нафтохімічної, нафтогазовидобувної та переробної промисловості. Так, вирвався нафтовий фонтан при його запаленні може перекинути вогонь на резервуари з нафтою, компресорні установки і нафтопроводи, майстерні, гаражі, житлові будинки, лісові масиви.

Але вибухи можуть призвести не тільки до руйнування і пошкодження будівель і споруд, технологічного обладнання, ємностей і трубопроводів, транспортних засобів і приладів. При вибухах гинуть, отримують каліцтва і травми люди.


Основи безпеки життєдіяльності. 8 кл. : Підручник для загальноосвіт. установ / С. Н. Вангородскій, М. І. Кузнецов, В. Н. Латчук, В. В. Марков. - 5-е изд., Перераб. - М.: Дрофа, 2005. - 254, [2] с. : Ил.


Шкільна бібліотека онлайн , Підручники і книги по всьому предметів, ОБЖД 8 клас завантажити

зміст уроку Гіпермаркет знань   >>   Основи безпеки життєдіяльності   >>   ОБЖД 8 клас   >> ОБЖД: Причини виникнення пожеж та вибухів і їх наслідки   Глава 2 конспект уроку

опорний каркас опорний каркас   презентація уроку   акселеративного методи   інтерактивні технології Практика   завдання і вправи   самоперевірка   практикуми, тренінги, кейси, квести   домашні завдання   дискусійні питання   риторичні питання від учнів Ілюстрації     аудіо-, відео- та мультимедіа   фотографії, картинки   графіки, таблиці, схеми   гумор, анекдоти, приколи, комікси   притчі, приказки, кросворди, цитати Доповнення     реферати   статті   фішки для допитливих   шпаргалки   підручники основні і додаткові   словник термінів   інші Удосконалення підручників та уроків     виправлення помилок в підручнику   оновлення фрагмента в підручнику   елементи новаторства на уроці   заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів     ідеальні уроки   календарний план на рік   методичні рекомендації   програми   обговорення Інтегровані уроки презентація уроку акселеративного методи інтерактивні технології Практика завдання і вправи самоперевірка практикуми, тренінги, кейси, квести домашні завдання дискусійні питання риторичні питання від учнів Ілюстрації аудіо-, відео- та мультимедіа фотографії, картинки графіки, таблиці, схеми гумор, анекдоти, приколи, комікси притчі, приказки, кросворди, цитати Доповнення реферати статті фішки для допитливих шпаргалки підручники основні і додаткові словник термінів інші Удосконалення підручників та уроків виправлення помилок в підручнику оновлення фрагмента в підручнику елементи новаторства на уроці заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Інтегровані уроки

Якщо у вас є виправлення або пропозиції до даного уроку, Напишіть нам .

Якщо ви хочете побачити інші коригування та побажання до уроків, дивіться тут - освітній форум .

Як же це сталося?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация