про тигрів

  1. Зовнішній вигляд тигра
  2. Ареал проживання тигрів
  3. підвиди тигрів
  4. Вимерлі підвиди тигрів
  5. гібриди тигрів
  6. Кольорові особливості забарвлення тигрів
  7. Біологія та екологія
  8. Територіальне і соціальну поведінку тигра
  9. харчування тигра
  10. Полювання
  11. розмноження
  12. Статус популяції тигра
  13. охорона тигрів
  14. Охорона тигрів в Росії
  15. Вивчення тигра в природі
  16. Полювання на тигрів
  17. Зміст тигра в неволі
  18. Тигри-людожери

З відомих дев'яти підвидів тигрів збереглися лише шість: амурський тигр, тигр бенгальський, малайський, суматранський, індокитайський і південнокитайський тигр. Що стосується яванского, балийского і каспійського тигрів - ці підвиди були повністю винищені людиною. Більшу частину загальної чисельності особин тигрів, складову від 4000 до 6500 примірників, представляють бенгальські тигри - їх частка досягає 40% від загальної популяції. У минулому столітті тигр був внесений в охоронні документи багатьох країн. Також він внесений до Червоної книги Російської Федерації і в Червону Книгу Міжнародного Союзу Охорони Природи. Починаючи з 2013 року, була введена заборона на полювання на тигрів по всьому світу.

Дослідження світових вчених довели, що центром походження виду тигрів була східна Азія. Такий висновок був зроблений після дослідження знайдених викопних останків тварини. Подібні дослідження вважаються досить складними - знахідки палеонтологів в області вивчення тигрів були нечисленні, а їх забрудненість і фрагментованість не дозволяла встановити точну дату походження останків. Найбільш древні останки особин тигрів були виявлені на півночі Китаю і на острові Ява - вони дозволили зробити висновок, що понад два мільйони років тому тигри вже були досить поширені в східній частині Азії, а також на таких островах як Борнео і Палаван. Численні дослідження довели, що вид тигрів був відділений від загальної лінії предків роду Panthera (доводячи при цьому міцні родинні зв'язки, що з'єднують представників цього роду) задовго до лева, леопарда, а також ягуара.

Зовнішній вигляд тигра

Тигр - найбільша дика кішка з масивним, м'язистим гнучким тілом. Передня частина тіла у тигрів значно більше задньої. У крижовому відділі тигр нижче, ніж у відділі плечовому. Його передні лапи мають по п'ять пальців, в той час як задні - тільки по чотири, кігті на всіх пальцях втяжні. Маса тіла, а також розміри тигра багато в чому залежать від його підвиди - найбільш великими визнані бенгальський і амурський тигри. Якщо говорити про самців даних підвидів тигрів, то їх маса може досягати 275 кг, а в окремих випадках і все 320 кг. Довжина тіла таких тигрів може становити 2,5 - 2,8 м без урахування довжини хвоста. Висота в холці у тигра зазвичай становить більше метра. Самки тигрів часто поступаються розмірами самцям - їх середня маса тіла становить від 100 до 180 кг.

Голова у тигра правильної округлої форми, її виступає лицьова частина має акуратний опуклий лоб. Невеликі вуха тварини - правильної закругленою форми. З боків голови тигра розташовані баки. Вібриси білі, в шість рядів, що досягають 16,5 см в довжину і 1,5 см в товщину, мають підвищену чутливість. Масивний череп тигра, кондилобазальная довжина якого досягає 200 мм, володіє великими широкими вилицями. Зіниці у тигра круглі, окреслені жовтої радужкою.

Зубний ряд дорослого тигра представлений тридцятьма зубами - по шість різців і по два ікла на верхній і нижній щелепі. Ікла тигра можуть досягати 8 см в дину, а мова має покриті ороговілі епітелієм горбки - ці характеристики дозволяють тварині не тільки вбити видобуток, а й швидко її обробити. Така особливість мови тваринного допомагає йому під час гігієнічних процедур.

Що стосується волосяного покриву, то у північних представників виду він густіший і високий, ніж у південних. Забарвлення тигрів варіюється від рудо-коріченевих відтінків до червонуватих. Область живота і грудей зазвичай забарвлена ​​в світлі тони. Коричневі, а іноді чорні, поперечні смуги оперізують тіло тигра, спускаючись гострими закінченнями до його живота. На задній частині тулуба звіра смуг зазвичай більше - починаючись на крижах, смуги спускаються по напрямку стегна, закінчуючись або посередині, або доходять до верхньої частини гомілки і спускаються до внутрішньої сторони ноги.

Велика частина морди має світліше забарвлення - чорні плями видно лише в області нижньої губи і куточків рота. Складний малюнок, утворений короткими чорними поперечними смугами, прикрашає чоло, потилицю і тім'яну частину голови тигра. Довга чорна смуга виходить з-за вуха звіра, спускаючись по шиї до самого горла. Вуха тигра спереду білі, а ззаду чорні, з білою плямою у верхній їх частині. Бічні сторони голови і баки тигра пописані чорними смугами по білій шерсті.

Хвіст у тигра оперезаний десятьма кільцями чорного кольору і увінчаний таким же чорним кінчиком. Зазвичай кількість смуг на тілі тигра досягає 100 штук, а форма смуг і відстань між ними залежить від конкретного підвиду тигрів. Їх основна функція - допомогти тварині замаскуватися в умовах дикої природи. Дивним фактом є те, що розташування смуг на тілі тигра подібно відбиткам пальців на руках людини - воно унікальне у кожної окремої особини і допомагає ідентифікувати тигра при проведенні досліджень. Чорні смуги чітко видно на шкірі тварини - хутро відростає у відповідності з початковим малюнком, якщо його збрити або пошкодити.

Тигри мають частковим кольоровим зором, добре бачать в темноті. Будова гортані, а також голосових зв'язок дозволяє тигру видавати звуки реву, однак, на практиці звір робить це лише при спарюванні.

Ареал проживання тигрів

Ареал проживання тигрів

Історично склалася середовище проживання тигрів розташовується на Далекому Сході, в Афганістані та Китаї, Індії та Ірані. Також слід згадати Індонезійські острови і країни Південно-Східної Азії. З цього випливає висновок, що тигр - в більшій мірі азіатський вид. В даний момент ареал проживання цього звіра розформовано на окремо взяті популяції, часто вони знаходяться один від одного на досить значній відстані.

Область поширення цього дикого тваринного була сформована в Китаї близько двох мільйонів років тому. Значно пізніше, всього десять тисяч років тому, минувши Гімалаї, тигри заполонили Індію і такі острова як Балі, Ява, Суматра і інші. На сьогоднішній день, не на всій території проживання тигрів збереглися їх популяції, вони були винищені людиною. Лише Індія та Індокитай змогли вберегти найбільші популяції цього виду. Якщо говорити про Росію, то тигрів можна зустріти на Далекому Сході, в Хабаровському і Приморському краях. Десятиліття, що тривало з 1995 по 2005 рік, скоротило ареал тигрів в Азії на цілих 40%, що призвело до жалюгідної цифрі в 7% - така величина нинішньої частки ареалу тигрів від його початкового рівня.

Тигри воліють для проживання мангрові болота і ліси в тропіках, бамбукові тропічні хащі і сухі савани і напівпустелі, тайга і голі сопки також залучають популяції тигрів.

підвиди тигрів

З дев'яти відомих науці підвидів тигрів три вже повністю винищені людиною. З решти шести підвидів розрізняють такі:

  • Бенгальський тигр (Panthera tigris tigris) - найчисленніший підвид тигрів. Однак варто зазначити, що деякі цифри, наведені вченими, можна вважати злегка завищеними, так як облік тварин вівся, в основному, по їхніх слідах. Так, дослідники стверджують, що популяція бенгальських тигрів налічує до 4500 особин, 3000 з яких знаходяться в Індії. За іншою версією, кількість тигрів бенгальського підвиду чи досягає 2000. Бенгальським тиграм давно загрожує зникнення через постійне браконьєрства, а також завдяки руйнуванню людиною їх природного природного місця існування. Тигри, які проживали на території заповідника Саріска, були повністю винищені браконьєрами, що спричинило за собою початок масштабної капання з охорони тигрів Індії, яка отримала назву «Проект Тигр». За підсумками даної природоохоронної кампанії кількість бенгальських тигрів на території Індії було збільшено майже вдвічі. Мешкає Бенгальський тигр здебільшого в Індії, а також в республіці Бангладеш, Непалі та Бутані. Індійські та непальські бенгальські тигри вважаються найбільшими, ніж тигри, які проживають на півдні індійського субконтиненту. В середньому ж, маса бенгальського тигра складає близько 220 кг у самців і 150 кг у самок.
  • Малайський тигр (Panthera tigris jacksoni) - налічується в кількості всього лише 600 -800 особин. Зустріти малайського тигра можливо тільки на території малайзійської області півострова Малакка. Варто зазначити, що такий підвид як малайський тигр став відомий світові тільки в 2004 році. Раніше передбачалося, що ці тварини належать до Індокитайському підвиду тигрів. Тепер малайський підвид вважається третім за чисельністю популяції серед усіх підвидів тигрів.
  • Китайський тигр (Panthera tigris amoyensis) - є найменшим підвидом. Китайський тигр схильний найбільшому винищення і, швидше за все, вже мало зустрічається в живій природі. Всього 59 китайських тигрів живуть в штучних умовах, в неволі, на території Китаю. Всі ці особи є нащадками шести особин, так що говорити про генетичне різноманітність китайських тигрів не доводиться. Остання особина такого хижака була вбита ще в 1994 році, але влада Китаю вживають заходів по відродженню цього рідкісного підвиду тигрів. Ще в 1977 році уряд країни заборонив полювання на китайських тигрів, але це не врятувало дану популяцію. Китайський тигр цікавий тим, що він є одним з найбільш маленьких за розміром підвидів тигрів - довжина тіла дорослої тварини становить в середньому 2,5 метра, а вага самців досягає 177 кг, самки важать до 118кг.

Вимерлі підвиди тигрів

Ще три відомих науці підвиду тигрів були повністю винищені і вважаються вимерлими:

  • Яванський тигр (Panthera tigris sondaica) - отримав свою назву завдяки острову Ява, на якому мешкала його популяція. У 1979 році було зустрінуте в природі останнім тварина цього підвиду. Браконьєрство і повне руйнування звичного середовища проживання яванского тигра призвело в ХХ столітті до його повного винищення. В середині минулого століття чисельність хижаків на острові становила всього 25 особин, але і їх зберегти не вдалося.
  • Балийский тигр (Panthera tigris balica) - був постійним мешканцем острова Балі, але його популяція була повністю винищена місцевими мисливцями. У 1937 році була вбита остання самка балийского тигра в частині острова під назвою Сумбар Кама. Балійські тигри жили тільки в диких умовах, тому жодної особини зберегти не вдалося. Балийский тигр фігурує в балінезійському індуїзмі в якості одного з найбільш важливих героїв.
  • Туранський тигр (Panthera tigris virgata) - згідно з дослідженнями вчених, цей підвид практично повторює амурського тигра. Туранський тигр вимер ще в 60х роках ХХ століття - за різними версіями, остання особина тварини була вбита в 1968 році або в 1970 на території Туреччини, в її південно-східній частині. Історично склалася середовище проживання закавказького підвиду була досить великою - Узбекистан і Казахстан (його південна частина), Вірменія і Туркменістан, Пакистан і Афганістан, Туреччина, Ірак і Іран. Даний підвид хижака вважався великим і досягав у своїй масі 240 кг. Смуги на тілі тварини були вужчими і частими, а також мали темно-сіру і коричневе забарвлення. Взимку хутро закавказького тигра ставав особливо густим і довгим, а влітку все одно перевершував по пухнастості хутра інших підвидів тигрів. Закавказькі тигри, поряд з бенгальськими, ставали учасниками гладіаторських боїв у римлян.

гібриди тигрів

Перша згадка про гібриди тигрів було зроблено ще в зоопарках XIX століття - їх власники привертали увагу нових глядачів саме такими незвичайними тваринами. Сучасні приватні китайські зоопарки досі містять в своїх стінах подібних гібридів. Найбільш відомі гібриди тигрів вийшли при схрещуванні лева і тигра (для цих цілей зазвичай використовувалися бенгальський і амурський підвиди тигра). Розрізняють два основних гібрида:

  • Лигр - такий гібрид виходить при схрещуванні тигриці з левом. Першим дивовижним фактом є те, що самки лігри дають потомство. Другий їх особливістю можна вважати те, що лігри ростуть все життя і досягають трьох метрів (без урахування довжини хвоста) в довжину до кінця свого існування. Такий незвичайний зріст звіра вчені пояснюють наявністю гена зростання в ДНК тигриці і лева, який і дозволяє їх гібриду купувати гігантські розміри. Жителі Росії можуть подивитися на лігри в Новосибірському і в Липецькому зоопарку.
  • Тигролев - його ще називають тайгон. Такий гібрид є плодом схрещування левиці з тигром. Грива у таких гібридів, якщо вона і з'являється, то зазвичай набагато коротше левової. Тигрові смуги і левові плями можуть бути присутніми як разом, так і окремо на тілі тварини. Тигони поступаюся розмірами своїх батьків - їхня вага становить близько 150 кг. Самки тигонів здатні давати потомство, в той час як самці - абсолютно стерильні.

Відомі ще такі гібриди як лілігри і талігри. Лілігри походять від схрещування лігріци і лева, талігри - помісь лігріци і тигра. Талігри нагадують своїм зовнішнім виглядом тигрів великих розмірів з левиними ознаками.

Кольорові особливості забарвлення тигрів

Варіації кольору забарвлення тигрів ділять їх на такі різновиди:

  • Золотий тигр є найбільш рідкісних тварин, зміна забарвлення такого тигра викликано присутністю рецесивного гена. Це могло стати результатом схрещування тигра-носія гена з особиною зі свого потомства. Хоча спочатку передбачалося, що золотий забарвлення тигра допомагав йому маскуватися під час полювання на території з глинистими грунтами, де мешкала популяція цих тварин. В наші дні близько 30 золотих тигрів міститься в неволі. Існує хибна думка, що золоті тигри стали плодом схрещування амурських тигрів з бенгальськими. Насправді такі тигри мають бенгальські коріння, частково схиблені з генами білого амурського тигра Тоні - предком всіх білих тигрів на території Північної Америки.
  • Білий тигр досить рідко зустрічається в дикій природі, однак, в умовах неволі його популяції досить поширені. У зоопарках світу знаходиться близько 130 особин білих тигрів, вони успішно розмножуються в штучно створених умовах. Блакитноокі бенгальські тигри, що мають біле забарвлення, прикрашений темно-коричневими смугами, стали результатом генетичної мутації. Такі різновиди хижаків з'являються лише один раз на 10 000 особин тигрів зі звичайним забарвленням. Перший біле тигреня був знайдений в 1951 році, якого згодом схрестили з тигрицею традиційної забарвлення, що дало потомство звичайних тигренят. Потім шляхом схрещення білого тигра з тигрицею зі свого потомства дало послід з двома білими дитинчатами. Поширеною помилкою є припущення про те, що білі тигри - альбіноси.

Нестійкі генетичні мутації дали світу мальтійського тигра, що має синьо-сірий окрас, а також меланісти - хутро таких тигрів має димчастий або чорний колір.

Біологія та екологія

Найбільшу активність тигр проявляє ввечері, вночі і в ранкові години. Днем тигр зазвичай спить в своєму лігві. По деревах лазять тільки тигренята, дорослі особини цього не роблять - в більшості випадків вони пересуваються по місцевості великими кроками. Зазвичай тигри ходять по слідах людини, а також кабанів, оленів та інших тварин. Тигри добре плавають і з задоволенням купаються у водоймах, особливо в умовах проживання в жарких кліматичних умовах. При цьому тварина добре переносить холод і здатне переносити досить низькі температури. Линяє тигр в березні і у вересні. Дорослий тигр подає голос нечасто - лише в період тічки самок видає рев та під час нападу на видобуток приглушено гарчить.

Територіальне і соціальну поведінку тигра

Дорослі особини тигра ведуть одиночний спосіб життя, позначаючи і захищаючи свою особисту територію. Тигр мітить територію кількома способами:

  • розпушує сніг або землю, іноді іспражніться у розпушування місце;
  • залишає мітки сечі на вертикальних поверхнях шляхом підняття хвоста у вертикальне положення і випускання розпорошеної цівки сечі на заздалегідь обрану і обнюхав поверхню (будь то дерево, кущ або скеля). Такі мітки тигри залишають на відстані від 60 до 125 см від землі.
  • треться об кору дерева, дряпаючи ствол.

Площа проживання самця зазвичай коливається від 60 до 100 км2. Це залежить від присутності потенційної здобичі і наявності самок на наближеною місцевості. Територія проживання самок часто обмежується площею в 20 км2. Дорослий самець допускає на своїй території кілька територій проживання самок - їх може бути і дві, і чотири. Дорослий самець регулярно обходить свою територію по заданому маршруту, які прагнуть посісти її і влаштовуючи тривалі і короткочасні лежання. В добу самець тигра може проходити від 10 до 40 км, самка проходить від 7 до 22 км.

Жоден самець не дозволити ІНШОМУ самцеві НЕ только знаходітіся на життя без территории, но даже пройти по ній. У тій годину як самки Цілком мирно співіснують на одній территории, лишь зрідка віявляючі агресію по відношенню один до одного. Смороду ОХОЧЕ діляться здобіччю, як з самцями, так и з самками. Самці в свою черга, готові діліті свою здобіч только з самкою и Ніколи НЕ допустять стороннього самця до відобутої їжі. По відношенню до інших самців тигр зазвичай проявляє агресію у вигляді загрозливих поз і грізних звуків, рідко відкрито нападаючи на суперника - в більшості випадків попереджувальних знаків буває досить для того, щоб чужинець покинув володіння господаря. Якщо ж справа доходить до з'ясування відносин у кривавій сутичці, то один із самців зазвичай гине.

Якщо ж справа доходить до з'ясування відносин у кривавій сутичці, то один із самців зазвичай гине

харчування тигра

Основним джерелом прожитку для бенгальських тигрів служать такі копитні:

  • аксиса;
  • олені індійські замбар;
  • дикі кабани;
  • нільгау.

Улюбленими ласощами амурського тигра можна вважати:

  • плямистого оленя;
  • благородного оленя;
  • кабанів;
  • косуль;
  • кабаргу.

У список джерела прожитку суматранского тигра входять:

  • олень самбар;
  • Чепрачний тапір;
  • дикий кабан.

Для підтримки нормальної життєдіяльності дорослому тигру необхідно з'їдати до 70 копитних в рік. Голодний самець тигра здатний з'їсти за один прийом їжі до 50 кг м'яса. Свою здобич хижак може поїдати кілька днів, ділячи її на частини, а тривала відсутність їжі тварина компенсує великої підшкірної жирової клітковиною.

Тигри вживають в їжу травоїдних, а також деяких нетипових тварин:

  • індійського буйвола;
  • гуара і лося;
  • мавп;
  • фазанів і зайців;
  • риб.

Також тигри можуть вести полювання і на інших хижаків. Найчастіше їх здобиччю стають вовки і леопарди, а також удави і ведмеді. Дорослі амурські тигри нападають на бурих ведмежат, а іноді і на дорослих особин ведмедів - вони становлять майже 8% від загального раціону самців амурських тигрів. Агресивні малайські ведмеді самі нападають на малайських тигрів, стаючи при цьому жертвами власної агресії - малайський тигр майже завжди виходить переможцем із сутички з ведмедем в боротьбі за видобуток. Деякі особини малайських тигрів цілеспрямовано ведуть полювання на місцевих ведмедів, вибираючи їх в якості своєї жертви.

Небезпека для тигра представляє зустріч з індійським слоном - вони намагаються уникати цих величних тварин, нападаючи при цьому на слоненят. Також тигри воліють не зустрічатися з носорогами, хоча в історії зафіксований один випадок успішного нападу тигра на індійського носорога. періодично тигри можуть харчуватися домашніми тваринами, а влітку вживають в їжу навіть горіхи і фрукти.

Тигр займає найвищу позицію в харчовій піраміді свого місця існування. Єдиною загрозою для нього може стати зграя індійських червоних вовків. Вченим відомий один факт поразки дорослого восьмирічного тигра в сутичці з гребнистой крокодилом. Великі бурі ведмеді також становлять загрозу для тигрів в зимовий період.

Полювання

Розрізняють два типи полювання у тигрів - зимовий і літній. Взимку тигр підкрадається до видобутку, а влітку чекає її в засідці. При цьому тварина завжди полює на самоті. Дорослий тигр зазвичай підстерігає свою здобич біля водойм, куди звірі приходять на водопій, а також на стежках. Просуваючись у напрямку до видобутку з підвітряного боку дрібними кроками, тигр майже припадає до землі і в момент нападу робить кілька швидких великих стрибків у напрямку до жертви, не залишаючи їй шансів на порятунок. Вичікуючи наближення жертви, тигр намагається лежати під вітром, щоб та не впізнала його запах. Різкий стрімкий стрибок - і видобуток в зубах тигра. У разі невдалого нападу тигр готовий слідувати за своєю потенційною здобиччю 150 метрів, розвиваючи швидкість до 60 км на годину. Висота його стрибків доходить до 5 метрів, а довжина - 10 метрів.

Довгі ікла тигра (8 см) дозволяють йому схопити велику жертву за горло, зламати шию і дати стекти кров'ю. Якщо видобуток має невеликі розміри, тигру досить зламати їй хребет або кінцівки. Захоплену здобич тигр закидає за спину або тягне в зубах, причому, вага жертви може становити до 100 кг. При цьому тигр здатний здійснювати стрибки висотою в 2 метри, якщо вага вбитої тварини не перевищує півцентнера. Іноді особливо великі особини тварин, які стали результатом полювання дорослого тигра, перевищують розмірами свого мисливця в 7 разів, що не заважає йому тягти їх тушу в зубах по землі. Головні мисливські навички тигра зазвичай прищеплюються ще маленьким тигренятам їх матір'ю, яка є у своїй їх природною здатністю.

Головні мисливські навички тигра зазвичай прищеплюються ще маленьким тигренятам їх матір'ю, яка є у своїй їх природною здатністю

розмноження

Тигр - полігамна тварина. Якщо територія проживання тигрів малонаселених, то самка часто стає об'єктом переслідувань тільки одного самця. У разі, коли самців кілька, між ними можуть виникати сутички за право спарювання з обраної самкою. Спаровуються тигри зазвичай в грудні і січні. Особлива гримаса на морді самця тигра говорить про те, що він проявляє Флема - це поведінка самця звіра під час репродуктивного періоду самки. Він відчуває її готовність до розмноження за запахом сечових міток. Такі моменти трапляються лише кілька разів на рік - в ці дні тигри спаровуються по кілька разів, супроводжуючи процес гучними звуками. Деякі самки, що не були успішно запліднені, відчувають повторну течку.

Самка тигра приносить перший послід у віці близько 4 років, повторні послід у неї трапляються один раз в 2 -3 роки. Період вагітності тигриці зазвичай триває близько 103 днів. Лігво для свого майбутнього потомства тигриця вибирає дуже ретельно і може не міняти його кілька років - зазвичай таким місцем є ущелини скель, буреломи або печери.

Виводок тигренят з'являється зазвичай на початку весни (березень-квітень) - в одному посліді найчастіше народжується від 2 до 4 дитинчат. Новонароджені сліпі тигренята важать всього по 1,5 кг, але, по закінченні першого тижня життя, вони стають зрячими і наступні півтора місяця живуть за рахунок молока матері. У віці двох місяців маленькі тигренята знаходять певну самостійність і можуть слідувати за тигрицею. Самка оберігає дитинчат від агресивних чужих самців, які несуть їм смертельну загрозу. Самець, зачати потомство зазвичай ніяк не бере участі в житті дитинчат. У віці півтора років тигренята стають повністю самостійними, але часто не залишають мати кілька років. Через 2 або 3 роки тигренята залишають тигрицю - самки розташовуються поблизу від неї, а самці відправляються на пошуки власної території. Середня тривалість життя здорового тигра складає приблизно 26 років, доросла самка здатна принести за своє життя потомство в розмірі від 10 до 20 тигренят (майже половина від цієї кількості не доживає до зрілого віку).

Статус популяції тигра

Винищення популяції тигрів людиною, руйнування їх природних середовищ існування виступає серйозною загрозою для тигрів. Їх чисельність невблаганно скорочується, ареал стає все менше. Якщо порівнювати чисельність тигрів в нашому столітті з їх чисельністю в XIX столітті, то ця цифра скоротилася на 95%. Поголів'я тигрів в світі складає всього лише близько 6500 особин. Велика частина з них живе на території Індії, значна частина знайшла притулок у В'єтнамі, Таїланді, Лаосі, в Китаї і в Бірмі. Судячи з підрахунками Всесвітнього союзу охорони природи, амурських тигрів в світі залишилося 450 особин, тоді як південно-китайських тигрів налічується всього 30 голів.

охорона тигрів

Тигр занесений до Червоної книги Міжнародного Союзу Охорони Природи і взятий під міжнародну охорону. Полювання на тигрів повністю заборонена з 1947 року, а з 1955 запроваджено суворе обмеження на вилов дитинчат тигра. Головним фактором, що впливає на зменшення чисельності поголів'я тигрів, є охота. Полюють на тигрів зазвичай або заради шкур, або заради цінних внутрішніх органів, які потім використовують в засобах народної східної медицини, найчастіше китайської.

Афродизіаки і багато знеболюючі засоби виробляються майстрами китайської медицини з нутрощів тигра. Китайське законодавство забороняє і строго карає використання частин тіла тварини в таких цілях. Однак, на чорному ринку країни обороти подібних продуктів досить великі. У 2007 році в ході конференції Міжнародної конвенції СІТЕС була введена заборона на розведення тигрів з метою торгівлі частинами їх тіла.

Далай-лама XIV на буддистському фестивалі в 2006 році закликав усіх присутніх прочан припинити полювання на тигрів, їх покупку і продаж. Його промова справила ефект - безліч відвідувачів фестивалю Калачакра, повернувшись мз паломництва до Тибету, стали масово знищувати трофейні тигрові шкури і навіть речі з тигровим малюнком.

Полювання на тигрів і руйнування місця існування тварин принесли свої плоди - за минулі сто років чисельність популяції тигрів скоротилася з 100 000 особин до 2500 дорослих здорових тигрів, здатних давати потомство. Чисельність окремо взятих популяцій не перевищує і 250 хижаків. Рятує становище лише зміст великого поголів'я звірів в неволі - США в цьому відношенні займає лідируючу позицію. Приблизно 20 тисяч тигрів живуть в штучних умовах, створених людиною, з яких близько 5000 знайшли притулок в зоопарках США.

Роль участі громадськості в охороні тигрів займає провідне місце. У кожній країні, де живуть ці тварини, уряд на чолі з першою особою держави дбає про збереження виду, приймаючи відповідні закони і втілюючи в життя спеціальні державні програми. Але тільки за участю громадськості можливий відчутний прогрес у сфері охорони популяцій тигрів. Велика кількість екологічних програм і проектів в світі спрямовані на привернення уваги людей до цієї проблеми.

Охорона тигрів в Росії

Рідкісний підвид амурського тигра знайшов своє місце в Червоній Книзі Російської Федерації - Росія визнана єдиною країною, що зберегла на своїй території цих цінних тварин. Амурський тигр знаходиться під охороною з 1947 року.

На сьогоднішній день амурський підвид хижака можна зустріти в Сіхоте-Алинском заповіднику, а також, з деяких пір, в Уссурійському, Лозівському заповіднику, а також в заповіднику Кедрова Долина.

Головні напрямки, за якими проводяться заходи, спрямовані на збереження амурських тигрів на Далекому Сході, регулює документ Всесвітнього Фонду дикої природи випуску 1996 - «Стратегії збереження амурського тигра Росії».

Кожну четверту неділю вересня у Владивостоці проходить «День Тигра» - це свято з'явилося в 2000 році за сприяння фонду «Фенікс» і письменника Володимира Тройніна з метою привернути увагу до проблеми охорони амурських тигрів. Представники тринадцяти країн, на території яких проживають популяції тигрів, в 2010 році зібралися в Санкт-Петербурзі для обговорення проблем зникнення тигрів і підписання декларацій і угод, спрямованих на охорону і збільшення популяцій цих рідкісних тварин.

Вивчення тигра в природі

Способи, що застосовуються для вивчення тигрів в природі:

  • радіотрекінг - цей спосіб передбачає надягання на тигра радіоошейніка, який дозволяє спостерігати за місцем розташування хижака;
  • трекінг за допомогою GPS - передавачі GPS прийшли на заміну радіоошейнікам, їх батарея здатна тримати заряд до 500 днів, після закінчення яких тварина автоматично звільняється від такого пристрою. Для того, щоб надіти на тигра такий нашийник з передавачем, споруджують спеціальну пастку у вигляді сталевої петлі, встановленої на дереві. Запах валеріани приманює звіра до дерева, його лапа потрапляє в петлю і датчик посилає сигнал про те, що тигр спійманий - після цього можна прикріплювати на тіло тварини GPS-датчик.
  • тропление - використовується для вивчення популяції, її динаміки, а також для дослідження статевого і вікового складу. Для цього взимку проходять по слідах і стежках тигра - цей вид вважається найбільш раннім в області вивчення тигрів. Щоб дізнатися за відбитками лап особина тигра, використовувалася система, в основу якої було покладено вікова різниця відбитків плантарной мозолі - вимірювалася її ширина;
  • фотопастки - попарно встановлені фотокамери з інфрачервоними датчиками дозволяють в місцях проживання тигрів стежити за їх пересуваннями, чисельністю популяції і окремими особинами хижаків. В Уссурійському заповіднику широко використовується даний метод вивчення тигрів.

Взаємодія тигра і людини

Полювання на тигрів

Тигр для людини завжди був гідним мисливським трофеєм. Існує легенда, яка свідчить, що сам Олександр Македонський полював на тигрів з дротиками на березі Сирдар'ї, в околицях нині відомого Ташкента.

А в Кореї багато століть назад полювання на тигрів супроводжувалася цілим ритуалом: особливі мисливці на тигрів не розмовляли між собою в процесі полювання, не називали тигра на ім'я. Особливими прикметами мисливців на тигрів були бобові намиста на грудях поверх холщевой синьої куртки, а також синій тюрбан на голові, прикрашений яскравими бусами. Такі мисливці харчувалися м'ясом тигрів і не платили податки через зарахування їх до особливо привілейованим громадянам.

В Індії полювання на тигрів носила масовий характер як в XIX столітті, так і на початку XX, служачи одним з улюблених розваг англійських колонізаторів. Індійські мисливці їздили на слонах або ходили пішки, використовуючи в якості жертви для приманки звіра звичайних кіз, а місцеві загоничі били в барабани в знак початку полювання. Англійські колонізатори прикрашали свої житла тигровими головами і їх шкурами. Промислове використання тигрів було незначно, незважаючи на хороший якісний хутро цієї тварини.

У наші дні на тигрів полюють лише браконьєри, так як законом така полювання заборонене.

У наші дні на тигрів полюють лише браконьєри, так як законом така полювання заборонене

Зміст тигра в неволі

У Сполучених Штатах набуло масового характеру зміст тигрів будинку в якості домашніх вихованців. Таке захоплення було викликано рядом причин. По-перше, велика кількість тигренят, які стали потомством циркових звірів, а також тигрів-вихованців зоопарків, викликало істотне зниження цін на цих звірів. Це дозволило тиграм стати більш доступними для американців. По-друге, законодавство США не забороняє зміст тигрів в домашніх умовах в 16 штатах, в 15 з таким утриманням потрібна ліцензія. У 19 штатах США тигр не може вважатися домашнім улюбленцем. Статистичні дані говорять про те, що в Сполучених Штатах Америки в домашніх умовах завдяки таким законам, а також низькими цінами на тигрів, живе близько 12 000 особин тваринного.

Тигри-людожери

Знаменитий мисливець на тигрів Джим Корбетт описував чимало випадків нападу тигрів на людину - такі сутички мали жахливий кровопролитний характер. У період з 1925 по 1930 роки в Чоугаре тиграми-людоїдами було вбито 64 людини - цей випадок увійшов в історію як найбільш трагічний приклад зустрічей людини і хижака.

Найчастіше людоїдами стають старі немічні тигри, які через відсутність іклів або присутності хвороб не можуть повноцінно полювати на звичних копитних і в якості їжі вибирають людини.

Пройшли роки, але до сих пір тигри-людожери не дають спокою жителям індійського штату Уттар-Прадеш в Бенгалії. Мангрові болота Сундарбана стали пасткою для людей, де на них полюють не тільки хворі, але і повністю здорові особини тигрів. Кожен четвертий тигр тут може бути потенційним людожером, нападаючи на людину навіть зовсім випадково.

Існує один цікавий спосіб убезпечити себе при зустрічі з таким агресивним тигром. Варто лише надіти маску із зображенням очей і рота людини на потилицю. Таким чином, можна збити з пантелику тварина, яке зазвичай нападає на людину зі спини, чекаючи його в засідці з підвітряного боку.

Радіоізотопний метод досліджень дозволив вченим визначити особливу спеціалізацію хижаків-людоїдів щодо жертв-людей. Прикладом тому служить випадок в південній Кенії, де жертвами стали від 28 до 135 працівників залізниці.

http://www.bigcatfiles.info/usloviya/

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация