Про картину Васнецова "Витязь на роздоріжжі"

Всім відомий сюжет картини Васнецова «Витязь на роздоріжжі»

Всім відомий сюжет картини Васнецова «Витязь на роздоріжжі». Однак, якщо наших сучасників попросити розповісти, а що було потім, то, на жаль, в більшості випадків таке питання викликає ступор і в кращому випадку - спогади про те, що поїдеш кудись там вбитому бути.

А повний набір поїздок в різних інтерпретаціях різниться і в сумі складається з чотирьох напрямків, кожне з них є свого роду тестом на незалежність поведінки витязя від влади пристрастей, інстинктів і культурно обумовлених домагань.

«Поїдеш туди-то - вбитому бути». Тест на що? На непідвладність інстинкту самозбереження. Тому що, якщо дається обіцянка вбитому бути, то інстинкт самозбереження підказує: «А навіщо туди їхати?» Їхати туди треба з метою зачистки території від зла. Але для того, щоб зачистити територію від зла, треба володіти певними навичками, крім того, бути непідвладним цього самого інстинкту самозбереження.

Наступна поїздка: «Поїдеш туди-то - одруженому бути». Тест на що? На непідвладність статевих інстинктів. Але сюжет розгортається таким чином. Їде в зазначеному напрямку, виявляє терем. З терема виходять панянки-красуні, викривають від зброї, ведуть до світлиці, там бенкет горою. Далі спальня. Приходить в спальню, лягає на ліжко. Постіль провалюється, виявляється в підвалі. А з підвалу прямо дорога на ринок рабів. Або в небіжчики.

По суті, цей варіант прийнятний, але тільки коли витязь володіє розвиненою інтуїцією, підступ бачить заздалегідь, і тому, як тільки панянки з'являються, то коси мотає на кулак, і панянок на ту ж ліжечко і вони провалюються в той же підвальчик. Все нормально. Актуально. Оскільки, в ряді армій світу, зокрема, в ізраїльській, в лівійській при Каддафі, був жіночий спецназ, а статеві інстинкти вчать чому? Що не можна жінку бити, треба підкорятися, то дійсно актуально і по наш час.

Наступна поїздка: «Поїдеш туди-то - багатому бути». Їде. Приїжджає в місто, а там безвладдя: пропонують князювання, пропонують багатство. Варіанти, які? Прийняти князювання. А що буде потім? Потім має бути робота, яку Кіплінг в одному з творів охарактеризував словами:

«Немає гірше роботи пасти дурнів».

Тому що, якщо в місті вже є безвладдя, то це означає, що це наслідок його внутрішніх чвар: вони не в змозі сформувати владу, яка б відповідала суспільним інтересам. З тієї причини, що або самі не розуміють, як має жити по-людськи, або там демони плетуть інтриги один проти одного. І відповідно, ніяка влада не може встояти, поки не викосить демонів. Відповідно, якщо він приймає князювання, він приречений загинути в інтригах. Якщо він не приймає князювання, то хлопці змушені вирішувати свої проблеми самі. А оскільки проблеми можна вирішити, то ніяких бід не відбувається.

Четверта поїздка: «Поїдеш туди-то - коня втратиш». Їде. З лісу вибігає вовк, нападає. Далі він каже вовку: «Циц'». Вовк каже: «Ага, зрозумів». І починає служити богатирю. З чим цей останній епізод співвідноситься, і яка з поїздок найбільш значуща?

А найбільш значуща - остання поїздка. Хоча, здається, ну ладно, задерёт вовк коня. Яка різниця? Ну, богатирський кінь - штука дорога, але, тим не менш, втрата все-таки восполнима. У Лермонтова є вірш «Пророк» і там є слова:

«Заповіт передвічного зберігаючи, мені тварина покірна там земна».

Тобто, богатир, це не професійний дресирувальник. Вовк не з цирку. Але, згідно визначенню Всевишнього, місія людини на Землі - бути намісником Божим, і, відповідно, все, що є на Землі, має йому підкорятися. І, відповідно, якщо богатир - носій людяного типу ладу психіки, то вовк покірно згоден йому служити.

Виникає питання - проста чи це казка? І відображення чого несе на собі це творіння російської народної культури?

МѢра за міру

Тест на що?
Тому що, якщо дається обіцянка вбитому бути, то інстинкт самозбереження підказує: «А навіщо туди їхати?
Тест на що?
Оскільки, в ряді армій світу, зокрема, в ізраїльській, в лівійській при Каддафі, був жіночий спецназ, а статеві інстинкти вчать чому?
Варіанти, які?
А що буде потім?
З чим цей останній епізод співвідноситься, і яка з поїздок найбільш значуща?
Яка різниця?
Виникає питання - проста чи це казка?
І відображення чого несе на собі це творіння російської народної культури?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация