Про те, як Гавел став вождем амазонського племені, і про дипломатичні конфузи

Дипломатичний протокол в сьогоднішньому вигляді був впроваджений церемонійместером у першого президента Чехословаччини Томаша Масарика Гарріга. Таким він зберігся і до сих пір. В принципі, вважається, що церемоніал і повинен, наскільки це можливо, залишатися консервативним, незмінним, він повинен символізувати стабільність самої держави.

При зустрічі іноземних гостей - почесна варта, вручення квітів, Дзеркальний зал Празького граду. Виявляється, в Чехії є дуже мила традиція при врученні квітів дружині високого гостя.

Каже Ладіслав Шпачек:

«Ці квіти повинні бути в кольорах прапора тієї країни, звідки приїжджають гості. Наприклад, якщо йде візит польського президента, то перша дама отримує червоні і білі квіти. Якщо приїжджає, наприклад, Ніколя Саркозі, то Карла Бруні отримує біло-червоно-синій букет ».

- Яка прекрасна традиція! Як на мене, так прапор Лівії вельми незвичайний - просто полотно зеленого кольору. Довелося б дарувати зелені квіти - попугайні тюльпани або амаранти. Але навряд чи дружина Муамара Каддафі в доступному для огляду майбутньому отримає букет від глави чеської держави. А що стосується подарунків?

«Подарунки в дипломатії завжди розцінювалися як символ довіри і дружніх відносин, тому до їх вибору завжди підходять дуже ретельно. Давним-давно, коли приїжджав посол короля або фараона, він ніколи не прибував з порожніми руками. Привозив, як правило, цінні предмети, що мають щось спільне з тим краєм, звідки посол родом. Ця традиція залишилася і сьогодні. Наші гості отримують такі подарунки, які висловлюють традиції і символи Чеської Республіки. Що для нас такого характерного? Безсумнівно, для Чехії - скло, тому ми даруємо скляні вироби. Часто це ваза для квітів або миска для фруктів. Мало того, що це красиво, це ще й практично. Ми думаємо про те, щоб наш гість потім цю вазу або миску поставив на стіл, а не засунув на антресоль, де це подарунок вже ніхто ніколи більше не побачить. Крім того, завжди наперед ми дізнаємося, що гість любить і яке у нього хобі. Я згадую, коли німецький президент Ріхард фон Вайцзеккер залишав свій пост, до нього поїхав Вацлав Гавел з подарунком. Ми дізналися, що він збирає старі карти і знайшли для нього в антикварній крамниці старі-престарі карти, і він президент Вайцзеккер був в повному захваті. Відомо, що Вацлав Гавел любить сучасну рок-музику, і всюди йому дарували диски з такою музикою. Коли Гавел був з візитом в США, він подарував Біллу Клінтону, про який відомо, що він обожнює австрійського художника Густава Клімта, подарував йому краватку з мотивами картин Клімта ».

Вацлав Гавел з Ладіславом Шпачек   - Напевно ж, чеські гранати Вацлав Гавел з Ладіславом Шпачек - Напевно ж, чеські гранати? Або це тільки для туристів?

«Так, чеські гранати - це теж подарунок, який закордоном дуже цінують. І, природно, чеська музика. Бедржих Сметана, Антонін Дворжак, леош яначек - композитори, яких люблять у всьому світі. Ще ми славні нашим мереживом, вишивкою, так що перша дама часто отримує з чеської сторони шматок вишитій матерії або мереживну блузку, плаття ...

- Ось недавно український президент грубо порушив дипломатичний протокол під час візиту президента Шрі-Ланки. Почав грати гімн Шрі-Ланки, а він. Замість того, щоб стоячи відслухати його, став обходити почесна варта і вітати військових. Або як Мішель Обама поплескала по спині англійську королеву. Чи траплялися такі конфузи з чеськими представниками?

наліво і так далі. Королева була невпевнена, Вацлав Гавел це відчув і так ніжно її підтримав за лікоть і повів по двору. Він хотів також і проявити галантність по відношенню до жінки, тим більше, літній. Але через пів хвилини до нього наблизився ад'ютант королеви і прошепотів йому на вухо: «Будь ласка, не торкайтеся до королеви» - «Do not touch her Majesty, please». Все, ясна річ, Гавела це пробачили, але, тим не менш, це порушення протоколу і президенту потім було незручно за свою спонтанну поведінку.

- Напевно, такі конфузи, особливо, при візитах в екзотичні країни майже неминучі?

- Трапляються, звичайно. Коли ми відвідували з візитом тубільне плем'я маврів в Новій Зеландії, там дуже складний ритуал, коли маври танцюють навколо гостя танець війни, і він не сміє опустити очі - він весь час повинен дивитися їм в очі. Потім він кладуть на землю ніж, президент повинен був, не дивлячись на ніж, не відриваючи очей від них, взяти ніж в руку і тільки тоді він стає одним племені. Інакше він - ворог. А наш президент, само собою, не витримав і подивився на ніж, коли за ним нахилявся. Маври все закричали, але це була така гра, нічого серйозного.

З іншого боку іноді виходить і таке, чого ніхто не чекає. Коли ми були з візитом в Бразилії, нас відвезли далеко в незайманий амазонський ліс, де ми відвідали місцеве плем'я індійців. Наш президент, як дорогоцінний гість, мав можливість кинути спис в священне дерево. Якби випадково він потрапив (чого ще ніколи не траплялося, тому що президенти, як правило, не вміють кидати списи влучно), то він став би вождем того племені. Вацлав Гавел тримав спис вперше в житті і потрапив в це дерево. Всі зараз же закричали, що як же так, їх вождь буде жити в Празі, так далеко. Ми сьогодні згадуємо про це з посмішкою, але тоді в Бразилії це викликало великий резонанс.

- А по відношенню до чеських представників були непорозуміння - А по відношенню до чеських представників були непорозуміння?

- Такі проступки ... Буває, прапор вішають задом наперед ... У тій же Бразилії, наприклад, дуже довгий гімн - 12 хвилин, це у них симфонічна поема. А у нас, особливо після роз'єднання Чехословаччини, гімн триває 54 секунди. Оскільки бразильцям цього здалося мало, вони наш гімн ставили кілька разів поспіль, щоб хоча б трохи здавалося, що це справді - гімн. Скільки разів нам грали словацький гімн, коли ми вже 10 років не були однією країною.

- Тобто, це такі іграшки, так? Насправді, навіть якщо ти оступився, нічого страшного все одно не відбудеться?

- У сучасних відносинах такого бути не може. Форма не повинна бути важливіша за зміст. Дипломатичні правила придумані не для того, щоб ускладнювати життя, а навпаки - спростити.

- Однак, президент повинен провести чимало часу, вивчаючи місцеві звичаї, якщо їде в незнайому країну, щоб там не осоромитися?

Жінка ніколи не подає руки чоловікові і взагалі ні в чому не бере участь. Коли ми були там з офіційним візитом, дружина президента цілий день просиділа в готелі, навіть на офіційну вечерю не могла йти. Їй було виділено ескорт з інших дам, щоб сходити на ринок або за покупками. Запропонувати руку жінці - це небачена зухвалість. Чоловіки, навпаки, цілуються навіть якщо бачать один одного на вулиці.

- Є якісь правила, які, на вашу думку, вже себе зжили, зайві і варто було б їх скасувати?

- Ні. Вони все потрібні для порядку, для того, щоб не замислюватися, куди ступити і в якому порядку що робити, а зосередитися на важливих речах - на переговорах. Є, правда, правила такі, які визначають, в якому порядку президенти прибувають і убувають. Там діє правило тривалості президентського терміну.

Пам'ятаю, коли в Празький Град приїжджали Медведєв і Обама, Медведєв прибув першим, але повинен був чекати Обаму і не міг увійти в Град - він повинен був зробити це після Обами, щоб той міг його привітати з Граду, тому що Медведєв перебуває на посаді довше Обами. Так що, як бачите, складні дипломатичні правила іноді все ж ускладнюють життя.

Рубрика вперше вийшла в ефір 22-го квітня 2011 р

А що стосується подарунків?
Що для нас такого характерного?
Або це тільки для туристів?
Чи траплялися такі конфузи з чеськими представниками?
Напевно, такі конфузи, особливо, при візитах в екзотичні країни майже неминучі?
А по відношенню до чеських представників були непорозуміння?
Тобто, це такі іграшки, так?
Насправді, навіть якщо ти оступився, нічого страшного все одно не відбудеться?
Однак, президент повинен провести чимало часу, вивчаючи місцеві звичаї, якщо їде в незнайому країну, щоб там не осоромитися?
Є якісь правила, які, на вашу думку, вже себе зжили, зайві і варто було б їх скасувати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация