Прогулянка по Житньоторзькій площі в Києві: побудовані київськими купцями особняки і кухаря знаменитостей

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

18 лютого 2017, 8:32 Переглядів: 18 лютого 2017, 8:32 Переглядів:   Житньоторзька площа

Житньоторзька площа. Фото: Анатолій Бойко

Ринок на місці легендарного торжища з зерном

Житньоторзька площа на Подолі існує багато століть. У літописах вона згадується як "Торжище" - тут велася масштабна торгівля житом (житом). Цей товар був найпопулярнішим. Завдяки близькості до Дніпра жито в Київ доставляли на баржах і продавали на базарі. Торгова площа займала цілий квартал, а її епіцентром служило місце, де зараз розташована автостанція "Поділ". Подейкують, за старих часів сюди навідувалися Тарас Шевченко, Микола Гоголь і навіть Оноре де Бальзак.

У радянські часи торговці перейшли під дах нового критого ринку, зведеного в 1980 році. Зараз на ринку готуються до капремонту, а заодно обіцяють, в рамках деккомунізаціі, демонтувати декоративні прикраси з назвами міст Росії.

Зараз на ринку готуються до капремонту, а заодно обіцяють, в рамках деккомунізаціі, демонтувати декоративні прикраси з назвами міст Росії

Торговці розповідають, що вранці на Житньому ринку скуповуються кухаря відомих політиків, бізнесменів і зірок шоу-бізнесу. Часто тут можна побачити танцюриста Влада Яму, іноді заїжджає мер Віталій Кличко, раніше часто бував і екс-президент Віктор Ющенко.

Часто тут можна побачити танцюриста Влада Яму, іноді заїжджає мер Віталій Кличко, раніше часто бував і екс-президент Віктор Ющенко

Особняк з мансардою і купецьким минулим

Поруч з Житнім ринком на вул. Верхній Вал, 16, знаходиться невелика будівля персиково-бордового кольору. Історія цього будинку пов'язана з купецьким родом.

Відомо, що з 1831 року особняк належав купцеві Домарацька, який через деякий час передав його своїм онукам, а вони до садиби вирішили зробити кілька прибудов - так з'явився двоповерховий особняк за адресою Верхній Вал, 16/4. На першому поверсі діяли магазини, а другий поверх призначався для житла. Магазини та офіси на першому поверсі є і зараз. Але після реставрації особняка був добудований третій (у вигляді мансарди), що кардинально змінило зовнішній вигляд будинку.

Рожева автостанція "Поділ" без пасажирів

Нижній і Верхній Вали розділяє бульвар, за старих часів тут протікала річка Глибочиця, яка з часом перетворилася на стічну канаву, а потім була закута в бетон. Поруч з'явилася одна з автостанцій міста - "Поділ", в одноповерховому рожевому будиночку.

Поруч з'явилася одна з автостанцій міста - Поділ, в одноповерховому рожевому будиночку

Люди шикувалися в довгі черги, щоб купити квиток. Зараз звідси ходять автобуси в Кагарлику та Канів, але пасажирів мало, автостанція явно втратила колишню популярність. Нинішня влада вже запланувала закрити старі автостанції, облаштувавши нові ближче до виїзду з Києва. Така доля чекає і автостанцію "Поділ".

П'ятиповерхова копія замість особняка купця Носова

На розі Житньоторзькій і Нижнього Валу, 17, знаходиться нове п'ятиповерхова будівля з башточкою під старовину. На першому поверсі будівлі - магазини, решта займають офіси.

На першому поверсі будівлі - магазини, решта займають офіси

А раніше на цьому місці (до 2011 року) перебував цілий комплекс найкрасивіших малоповерхових будівель під №№17 і 17/6. Вони були побудовані в кінці XIX століття і належали київському купцеві Носову. Відомо, що верхня частина будинку була житлової, а в нижній розташовувалися магазини та підвали. На жаль, пам'ятник архітектури безжально знесли. Нині місячна оренда приміщень в новобудові під магазин в 150 кв. м оцінюється в солідну суму - близько 100 тис. грн.

Будинок з зубчастим карнизом і популярна аптека

Триповерховий будинок на вул. Житньоторзькій, 8, побудований в 1917 році. Столітній особняк прикрашає дивний зубчастий карниз.

Столітній особняк прикрашає дивний зубчастий карниз

Зараз будівля потребує капремонту. На першому поверсі - магазини, верхні - обладнали під офіси. Варто звернути увагу на двоповерховий особняк на вул. Ярославській, 5/2. Він вважається одним з кращих зразків житлової споруди Подолу кінця XIX століття. Його звели для купця Істоміна, і перший поверх був обладнаний під торгові приміщення. Там перебувала одна з популярних міських аптек, біля якої шикувалися черги за ліками. Зараз тут - ресторан.

Фото: Анатолій Бойко

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

торгівля

, хата , влада , магазини , поділ , площа , прогулянка , прогулянки , торговці , будівлю , офіси , особняк , автостанція , верхній вал , прогулянка по Києву

Ви зараз переглядаєте новина "Прогулянка по Житньоторзькій площі в Києві: побудовані київськими купцями особняки і кухаря знаменитостей". інші Куди піти дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Кириченко Леся

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация