Протодиякона Андрія Кураєва відрахували з професорів МДА - коментарі

  1. Прес-служба МДА: Заява Вченої ради
  2. Протодиякон Андрій Кураєв: Справедливістю буде повернення чистоти життя казанським семінаристам
  3. Коментарі
  4. Протоієрей Всеволод Чаплін:
  5. Протоієрей Максим Козлов
  6. Протодиякон Андрій Кураєв: Залишаюся віруючим православним християнином

На засіданні Вченої ради Московської духовної академії 30 грудня 2013 року протодиякона Андрія Кураєва відрахували з викладацького складу і постановили виключити його з числа професорів МДА.

Це стало однією з найбільш обговорюваних тем перших днів 2014 року.

Прес-служба МДА: Заява Вченої ради

Прес-служба МДА: Заява Вченої ради

В ході засідання було також розглянуто питання про відсутність з боку протодиякона Андрія Кураєва позитивної реакції на постанову Вченої ради від 12 березня 2012 року, в якому йому братськи нагадувалося, що: «звання професора Московської духовної академії накладає високу відповідальність за форму і зміст публічних висловлювань, оскільки по ним судять і про навчальний заклад, і про всю Церкву ».

Вчена рада констатував, що протодиякон Андрій Кураєв регулярно виступає в засобах масової інформації та в блогосфері з епатажними публікаціями, і що його діяльність в цих областях залишається в ряді випадків скандальної і провокаційною.

У зв'язку з цим Вчена рада постановила відрахувати протодиякона Андрія Кураєва з викладацького складу і виключити його з числа професорів МДА, маючи при цьому на увазі, що звання професора він був удостоєний в іншому вищому навчальному закладі.

Протодиякон Андрій Кураєв: Справедливістю буде повернення чистоти життя казанським семінаристам

В ефірі телеканалу "Дождь" протодиякон Андрій Кураєв відповів на питання про своє звільнення .

- Скажіть, за що ж вас звільнили - Скажіть, за що ж вас звільнили?

- Наскільки я можу судити за повідомленням прес-служби МДА - за ті судження в блогосфері, які здалися епатажними Вченій раді. Для мене як професіонала це радісна формулювання - це означає, що до мене як до професора Академії - тим лекцій, які я читав, тим книгам, які я написав зі свого предмета "Місіологія", - немає претензій. Це добре.

- Хіба до вас кого-небудь коли-небудь звільняли з Московської духовної академії за висловлювання в блогах?

- За це звільнили Василя Йосиповича Ключевського, який 36 років викладав в МДА, а потім балотувався до Держдуми по списком не монархістів, а кадетів. Але його все-таки не Вченою радою звільняли. Було рішення Синоду, ректор наполіг - а так, щоб всіх колег забруднили, - це вперше.

- А чому колеги не висловилися проти?

- Я не був на Раді, це сталося під час моєї відсутності, у мене були, на жаль, похорон близької мені людини, але мені розповідали, що були різні голоси і по суті і по процедурі. Значна частина професорів МДА, це ще й професора і випускники МГУ - це люди університетської культури. І в моїй свідомості - а я 20 років викладаю в МГУ, як і в свідомості інших випускників МДУ немислимо щоб вчена рада МГУ звільняв професора за те, то він робить поза університетського простору, за приватні висловлювання в блозі. Навіть в радянські часи це було немислимо.

- Тобто вас легалізували як церковного дисидента?

- Знаєте, це дуже дивне рішення, нелогічне. Якщо Академія звільняє мене за те, що я зробив щось не те в моєму блозі, щось виніс назовні, щось розповів з церковних таємниць, це миттєво означає, що вся блогосфера кидається до мене. Відбувається - кажучи мовою Інтернету - посилення аудиторії, багаторазове посилення аудиторії. Тобто ефект рівно зворотний. Вони хотіли щось приховувати. Навпаки, це стало гранично очевидно.

- Те, що начальство стежить за вашим блогом - це, з одного боку, приємно для вас, з іншого боку - чи були такі натяки раніше?

- Натяки такі були, в тому числі в ситуації з Пуссі Райт, коли моя думка розійшлося з офіційною думкою Патріархії. Розумієте, ми говоримо про питання, в яких мова йде про моїй совісті.

Протоієрей Максим Козлов: На жаль, батько протодиякон не почув то братське умовляння, яке мало місце вже понад півтора року тому, в березні 2013, коли його корпорація його вже просила піклуватися про гідність того місця, в якому він покликаний служити, просила припинити епатажні провокаційні виступу в сфері масової інформації. Проблеми, які є в Казанської семінарії, і які, зокрема, привели до звільнення проректора, вони, як і в будь-який духовній школі, ті чи інші проблеми є, вони розглядаються. Звільнення о. Андрія з професури МДА ніяк не слід пов'язувати з даними казанським справою, в цьому сенсі він приймає бажане за дійсне.

- Що це за казанське справу?

- Це безпрецедентний випадок - звільнення професора посеред навчального року. не в кінці, коли можна було не продовжити контракт. Ясно, що саме зараз щось сталося, не колись в минулому. У минулому у мене було розбіжність з приводу Пусси Райотс, але вони зараз на свободі. Зараз ця тема неактуальна.

Я жорстко висловлювався з приводу сурогатного материнства Філіпа Кіркорова та Алли Пугачової, але моя позиція тепер - це офіційна позиція Церкви. Подивіться заяву Синоду в кінці грудня про сурогатне материнство.

Тому єдине, що могло вважатися скандальним - це казанське справу. В кінці грудня комісія на чолі з о. Максимом Козловим їздила в Казань у відповідь на численні скарги семінаристів на сексуальне домагання з боку керівництва цієї семінарії. Вони пробували звертатися до місцевого митрополиту багато років. Комісія з'їздила і до честі О.Максимов - підтвердила правоту їх. Проводилось анкетування семінаристів - з 74 42 або більше сказали, що домагання мали місце.

Проректора, якого звинувачували, звільнили з посади проректора, але в поліцію це не було передано. А начальник, який пристає до підлеглого - це стаття. Не було звернення в прокуратуру, не було церковного суду, не було заявлено, що це буде зроблено, не було зняття сану чи заборони, йому тут же був оформлений вільний політ, він став шукати собі нове місце благоустрою і знайшов його в Тверській єпархії. Я про це написав, але не я перший, я взяв це з казанської преси.

Потім коли місцеві семінаристи побачили, що я на їхньому боці, вони стали слати мені свої позови. Зокрема вони прислали мені виступ митрополита Анастасія перед ними після від'їзду комісії, мовляв, як ви смієте скаржитися, ми вас напуваємо-годуємо, а ви мене зрадили і так далі.

- Ви чекали якоїсь реакції?

- Нормальна реакція - це те, що результати перевірки о. Максима Козлова передаються до Слідчого комітету. Поки виходить, що скандал в Казанської семінарії, а звільняють за це чомусь мене.

- Наш спікер пояснив, що ви видаєте бажане за дійсне, і мотиви були інші.

- Він кривить душею і видає бажане за дійсне. Інших мотивів немає.

- Він сказав, що вас про щось попереджали і ви тоді не почули.

- У березні було засідання Вченої ради, присвячене мені, спеціально скликані: в березні у нас зазвичай не проводяться засідання, тільки в кінці грудня і в кінці травня. Був один питання на порядку денному - Кураєв і Пусси Райотс. Але мої заяви не були скандальними - пропозиція нагодувати млинцями - що тут епатажного? Що тут скандального?

- Чи були раніше такі скандали?

- Були. Наприклад, в Єкатеринбурзі в 1994 році був скандал з єпископом Никоном Єкатеринбурзький, але тільки коли це пішло в пресу. Патріархія не реагувала ніяк. Коли виникла перспектива кримінальної справи і почала реагувати преса федерального рівня, тоді зі скреготом послали перевіряє комісію з Патріархії і рішення було таке: звільнити всіх. Єпископа - за формулюванням - за те, що не контролює ситуацію в єпархії. Тобто не за педофілію, а за те, що писк почувся за стінами єпархії.

- Що в ваших висловлюваннях в блогах ще могло вплинути?

- Все інше багаторічних перевірено в рамках нормальної богословської дискусії.

- Ви будете пробувати опротестувати рішення?

- Я думаю, що це буде неприємно моїм колегам. Я не люблю з'являтися там, де мене не чекають. Нехай навіть Патріархія змусить пере голосувати - все одно буде неприємно. Люди своє рішення так чи інакше взяли, нехай і з порушенням протоколу.

- Тобто ви не хочете боротися за справедливість?

- Для мене справедливістю буде, якщо буде повернута чистота життя казанським семінаристам.

- Ви пишете, що "офіційна позиція РПЦ" по актуально-політичним сюжетів у своїй претензії на непогрішність і внутрішньоцерковну обов'язковість є богословським невдалим ...

- Немає такого терміна в Біблії і в древніх канонах Церкви. Є заповіді, є церковні догмати, канони - ми їх всі знаємо. Але немає такого правила, що якщо церковне керівництво дало якийсь коментар до суспільно-політичного життя то всі члени Церкви повинні з цим погодитися. Всі коментарі неминуче партійних, тобто це думка частини (слово "партія" - від слова "частина"). А Церква об'єднує людей на підставі віри в Христа. Тому Церква не може ставити політичний партійний фільтр при вході в себе і не може вимагати політичної лояльності.

Є в Церкві 5 осіб - Патріарх, митрополит Іларіон, прот. Всеволод Чаплін, Володимир Романович Легойда - у них така важка робота - вести GR - діалог з урядом - вони змушені говорити компліменти уряду. Але вони не вимагають, щоб всі священики у своїх проповідях той же говорили.

Я вже 20 років викладаю в МГУ, вже зараз отримую дуже цікаві пропозиції від різних університетів в Москві і за кордоном, моя письменницька робота завжди зі мною. Я не настільки ідіот, щоб займати позицію людини, якого зсадили з поїзда, а він здалеку кричить: "Ви без мене тепер розіб'ється!". У Церкві все буде нормально, в Академії чудові люди залишилися, яких я поважаю і ставлю вище себе з богословського рівня. Я не збираюся йти з Церкви. Патріарх Кирило - це мій канонічний Патріарх.

- Ви не боїтеся подальших переслідувань?

- Не виключено, що мене виключать ще з кількох комісій, де я перебуваю. Можливо позбавлення мене сану. Напевно, єпархії будуть боятися запрошувати мене з лекціями. Якщо єпископи будуть боятися мене запрошувати - як займатися місією? Мені кажуть: "Пишіть книги" - покажіть мені то видавництво, яке погодиться мене видавати. Доведеться більше виходити на світське поле.

Коментарі

Протоієрей Владислав Ципін,

професор Московської духовної академії прокоментував причину виключення протодиякона Андрія Кураєва з професорського складу

На Раді Академії не йшла мова про позиції отця Андрія з питань богословським, церковно-історичним, або з питань відносин Церкви, держави і суспільства "На Раді Академії не йшла мова про позиції отця Андрія з питань богословським, церковно-історичним, або з питань відносин Церкви, держави і суспільства. Причиною стали питання етичні. Оскільки батько Андрій близько двох років тому вже був попереджений про необхідність змінити тон своїх публікацій, ввести його в рамки церковного етикету, але цим попередженням знехтував, то у Духовній академії не залишалося іншого вибору, крім прийняття адміністративних заходів ".

Протоієрей Всеволод Чаплін:

з розумінням поставився до рішення про виключення з числа професорів Московської духовної академії   (МДА) протодиякона Андрія Кураєва, зазначивши, що часом його висловлювання сприймалися як такі, що суперечать документам, які висловлюють соборну волю Церкви з розумінням поставився до рішення про виключення з числа професорів Московської духовної академії (МДА) протодиякона Андрія Кураєва, зазначивши, що часом його висловлювання сприймалися як такі, що суперечать документам, які висловлюють соборну волю Церкви. "Я йому (Кураєва - ред.) Не суддя і не начальник, але рішення прийнято професорсько-викладацької корпорації Московської духовної академії; по-моєму, досить чітко пояснено. Я особисто міг би додати тільки одне: відвідуючи регіони, зустрічаючись з духовенством і мирянами, я постійно чую питання про деякі висловлюваннях батька Андрія, і питання це критичні ", - сказав РІА Новини Чаплін на прохання прокоментувати рішення керівництва МДА з приводу Кураєва. Як пояснив священнослужитель, багато людей, з якими йому доводилося зустрічатися, "вважають, що заради того, щоб зробити оригінальне і несподіване висловлювання, він часом йшов досить далеко від соборного самовідчуття нашої Церкви, від позицій, які поділяються абсолютною більшістю її духовенства і мирян" . Ці висловлювання Кураєва "часом суперечили документам, в яких виражена соборна воля Церкви", додав співрозмовник агентства.

За словами Чапліна, яскраве, оригінальне, нестандартне висловлювання - це не завжди погано, і "сьогодні, щоб докричатися до людей, іноді потрібно говорити коротко і яскраво".

"Але з багатьох питань - згадаймо хоча б історію з блюзнірством в храмі Христа Спасителя або погляд на російську державність, на принципи пристрою церковного життя, на можливість звернення християнина до влади для захисту значущих для християн цінностей і святинь - думка батька Андрія досить сильно розходилося з тим, що думають і про що говорять, за небагатьма винятками, практично всі пастирі і миряни нашої Церкви. А прислухатися до їхнього голосу варто, тому що цей голос лежить в руслі православної традиції, заснованої на Євангелії і є Божим одкровенням людям ", - зазначив представник РПЦ.

Протоієрей Максим Козлов

за   словами   протоієрея Максима Козлова, рішення про виключення Кураєва з числа професорів МДА стосується людини, що виступає в публічній сфері, - це не якесь дисциплінарне звинувачення або порушення професійної дисципліни всередині корпорації за словами протоієрея Максима Козлова, рішення про виключення Кураєва з числа професорів МДА "стосується людини, що виступає в публічній сфері, - це не якесь дисциплінарне звинувачення або порушення професійної дисципліни всередині корпорації".

Прот. Максим Козлов зазначив, що протодиякон в свою чергу "не поставив Вчена рада академії до відома про те, що він не буде на ньому присутній". Як зазначив священнослужитель, способи прийняття рішень на Вченій раді різні. "Абсолютна більшість питань, які обговорюються на Раді, не передбачають голосування руками і вже тим більше якогось таємного голосування. У нас академічна корпорація, сім'я, де люди обговорюють один з одним ті чи інші питання, і коли ясно, що консенсус і спільне бачення ситуації досягнуто, то це не вимагає якихось формальних процедур з підрахунком голосів ", - сказав прот. Максим Козлов РІА Новини.

"Дивно говорити, що ми обговорюємо заяви людини, який не був присутній сам (на засіданні ради МДА) і пише (про те, що там відбувалося) невідомо з чиїх слів, невідомо якої міри авторитетності", - зазначив прот. Максим Козлов.

Коментуючи заяву протодиякона про те, що однією з причин його виключення стало його висловлювання "про гомосексуальний скандал в Казанської семінарії", представник РПЦ зазначив, що "якщо батько Андрій хоче побачити себе постраждалим в Московській духовній академії за свою позицію з приводу Казані, то він приймає бажане за дійсне ".

Протодиякон Андрій Кураєв: Залишаюся віруючим православним християнином

Протодиякон Андрій Кураєв заявив, що не змінить позиції: Бути може, розчаровуючи очікування деяких людей, кажу, що я не змінився після вчорашнього. Це означає, що я залишаюся віруючим православним християнином, вважаю патріарха Кирила канонічним главою Російської православної церкви, як і раніше вважаю, що "офіційна позиція РПЦ" по актуально-політичним сюжетів у своїй претензії на непогрішність і внутрішньоцерковну обов'язковість є богословським невдалим

Підготовлено за матеріалами відкритих джерел: Телеканал " дощ ", РІА Новини , " російська газета ".

Скажіть, за що ж вас звільнили?
Хіба до вас кого-небудь коли-небудь звільняли з Московської духовної академії за висловлювання в блогах?
А чому колеги не висловилися проти?
Тобто вас легалізували як церковного дисидента?
Те, що начальство стежить за вашим блогом - це, з одного боку, приємно для вас, з іншого боку - чи були такі натяки раніше?
Що це за казанське справу?
Ви чекали якоїсь реакції?
Але мої заяви не були скандальними - пропозиція нагодувати млинцями - що тут епатажного?
Що тут скандального?
Чи були раніше такі скандали?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация