Протоієрей Всеволод Чаплін: Може бути, християнську партію ми побачимо на виборах в Думу в 2016 році: Аналітика Накануне.RU

Протоієрей Всеволод Чаплін: Може бути, християнську партію ми побачимо на виборах в Думу в 2016 році

сьогодні з'явилися витяги з колективного блогу "Православна політика", один з авторів якого глава синодального відділу по взаємодії Церкви і суспільства, протоієрей Всеволод Чаплін запропонував поміркувати, чи потрібна в Росії політична партія православних. Тут же пішли коментарі як затятих супротивників цієї ідеї, так і прихильників. В інтерв'ю Накануне.RU автор цієї ідеї розповів, які з християнських організацій змогли б поборотися за місце в Держдумі і про яку альтернативу "болотним персонажам" напередодні говорив патріарх Кирило.

Питання: Сьогодні один з членів Громадської палати Георгій Федоров заявив, що Ваші висловлювання з приводу створення християнкою партії є таким собі пробним шаром, який Ви запустили, щоб "прощупати" громадську думку ...

Протоієрей Всеволод Чаплін: Ну, що ж, це одна з думок, є чимало інших думок. Я і не приховував того, що пропоную обговорити цю ідею. До речі, я навмисне поставив питання скептично: "А чи потрібні такі партії взагалі? Чи можливі вони?" Якщо ви пам'ятаєте, то в 90-і роки було чимало спроб створити такі партії. Їх було не менше десяти, і я з ними працював за дорученням священноначалія нашої Церкви. Тоді в роботі цих організацій було виявлено дві серйозних проблеми - невеликий вождізм і взаємна роз'єднаність, яка доходила до ворожості. Чи зможе ця ситуація якось змінитися? Не знаю. Подивимося. Втім, я впевнений, що люди можуть об'єднуватися на основі будь-яких цінностей і релігійних і не релігійних. Так, Протоієрей Всеволод Чаплін: Ну, що ж, це одна з думок, є чимало інших думок наше сьогоднішнє законодавство не допускає створення партії за релігійною або національною ознакою, так що, люди, які мають спільні цінності, можуть об'єднатися під якимось нейтральним назвою. Так, наприклад, в Європарламенті є християни, які називають себе Європейською народною партією. Дискусію з цього приводу я вважаю корисною. Хтось висловлюється за, хтось проти! Поживемо побачимо! Може бути, кому-то реально вдасться щось побудувати ...

Питання: Чи здатна хоч одна з діючих християнських організацій перебудуватися і стати партією. Наприклад, російської народної партією?

Протоієрей Всеволод Чаплін: Зараз є спроба створення християнської політичної організації на православно-протестантської основі. Вона називається "Благодатна Росія". Подивимося, що з цього може вийти. Я був у них на одному із зібрань, і через кілька днів я буду зустрічатися з ними знову, щоб обговорити деякі питання.

Для довідки:
Християнське громадський рух "Благодатна Росія" було засновано 8 жовтня 2011 року.
Організатори руху декларують, що Християнське громадський рух "Благодатна Росія" - перше в сучасній історії Російської Федерації рух, створений з метою утвердження в усіх сферах життя російського суспільства християнської системи цінностей, для створення в країні таких умов, при яких права і гідність кожної людини поважаються на тій підставі, що кожна людина є носієм образу і подоби Божої. Рух створено росіянами, для яких соціальні вчення Руської Православної Церкви та інших християнських церков про гідність, свободу і права людини стали закликом до дії. У число учасників руху увійшли не тільки православні віруючі, але й протестанти і католики, які підтримали основні документи руху і розділяють його цілі і завдання.

Але я думаю, що "Благодатна Росія" не залишиться самотня на цьому полі, і продовжує створення декількох чисто православних організацій. Ну, а далі, повторюю, подивимося, як вони будуть працювати. Досвід дев'яностих років був таким, що розчаровує, але зараз вже інший час ...

Питання: Де такі партії візьмуть сили і засоби, щоб наприклад, отримати представництво в парламенті? Ви ж в своєму блозі обмовилися, що не варто, напевно, створювати партію, щоб врешті-решт, вона отримала 0,5 - 1% голосів, і де взяти справжнього християнського лідера, який поведе за собою народ?

Протоієрей Всеволод Чаплін: А може, і не потрібен ніякий лідер, може, потрібен технічний координатор. Цю ідею можна реалізувати дуже добре, а можна огидно. Все залежить від того, хто візьме на себе відповідальність за організацію Протоієрей Всеволод Чаплін: А може, і не потрібен ніякий лідер, може, потрібен технічний координатор цієї партії. Може бути, таку християнську партію ми побачимо вже на виборах в Думу в 2016 році. Все може бути. А може бути, більш ефективним вийде створення всередині великих партій груп, які орієнтовані на релігійно-моральні цінності. В кінцевому підсумку все буде залежати від того, наскільки політики, які будуть відчувати близькість до цих цінностей, зможуть знайти відгук у народній душі. Якщо такий відгук буде знайдений, то прийдуть і гроші, і вплив. Час створення партій зверху, шляхом застосування політтехнологій проходить!

Питання: Давайте торкнемося іншу тему. Не буде перебільшенням сказати, що Патріарх Кирило практично всі своє традиційне різдвяне інтерв'ю присвятив виступам прихильників теорій фальсифікацій в Москві. Зокрема, він закликав владу змінити курс, чим викликав радість у ліберальному таборі. Заговорили про новий вплив Церкви на російську політику, в чому, на Вашу думку, це нове вплив і чи є воно?

Протоієрей Всеволод Чаплін: Я б розділяв політичну боротьбу, міжпартійну протистояння і громадську позицію церкви. Церква завжди висловлювалася і буде висловлюватися з важливих для суспільства питань - соціальним і економічним. Те, що Патріарх висловився, в цьому немає нічого нового. У 1993 році, в 1996 році в період наростання напруженості перед президентськими виборами Церква збирала разом представників протиборчих сторін, такого роду роль для церкви природна. Чи не висловлюватися з приводу таких значущих для народу подій церква не може, звичайно, святійший Патріарх висловлюється максимально відповідально. Якби Ви були патріархом, Ви б, напевно, робили так само. На цьому тлі інші представники Церкви висловлюються більш вільно, перед мітингом багато священиків говорили, і Ваш покірний слуга теж. Патріарх говорить на цю тему все останні два тижні, як мінімум.

Питання: Патріарх закликав суспільство звернути увагу на пристрій Церкви як демократичної системи. Прийнято вважати, що Російська Православна Церква - досить авторитарна система. Що, на Вашу думку, мав на увазі Патріарх?

Протоієрей Всеволод Чаплін: Церква ієрархічна, всі рішення приймаються єпископами. На рівні єпархії або на особистому загальноцерковному рівні або через собор єпископів. Правила вважають, що єпископ повинен радитися з духовенством і народом. Точно такий же спосіб був закладений в російській монархії і, між іншим, на мою думку, що тоді контакт між владою і народом був більш прямий і живіший, ніж у багатьох варіантах сучасної демократії.

Питання: Чи можете навести приклад?

Протоієрей Всеволод Чаплін: Досить звернутися до книг Олександра Гореліна, який наводить безліч прикладів дорадчих органів - як в Стародавній Русі, так і в Російській Імперії. А в Церкві сьогодні посилюється советованія Патріарха та інших ієрархів з духовенством, церковним народом, експертами, через Міжсоборна присутність, в якому беруть участь самі різні люди від монархів до політологів. Так що, таке советованія необхідно. Надзвичайно воно було б корисно для нинішньої влади.

Питання: Також була висловлена думка про те, що Церква могла б внести свою лепту у створення в Росії громадянського суспільства, збільшивши соціальну і громадянську активність на рівні парафій. Зокрема, Патріарх Кирило відзначив, що на рівні парафій можна ефективно боротися з корупцією. Православна громадськість в останні роки дійсно активізувалася, ми знаємо, що ряд громадських виступів проти законодавчих ініціатив в галузі освіти, охорони здоров'я досягли свого успіху. Чи можна вважати пропозицію Патріарха альтернативою? Здається, він запропонував альтернативний механізм створення громадянської активності, альтернативу "героям" Болотній площі?

Протоієрей Всеволод Чаплін: Бачите, я б не пов'язував це з місцевими та політичними подіями. Парафіям властиво бути центрами суспільного життя, так у нас було до революції, так відбувається в багатьох країнах світу. Святійший патріарх, ще будучи митрополитом, 20 років тому, активно до цього закликав. Я, наприклад, служу в храмі, в якому в кінці 19-го - початку 20-го століття об'єднувалися на ниві громадської діяльності робочі і власник місцевої мануфактури, було багато різних ініціатив, в тому числі і соціальні. Ці процеси пішли за радянських часів завдяки зрозумілим обставинам. У більшості країн парафії є ​​основою громадянського суспільства на місцевому рівні, а іноді і на національному.

Питання: А як щодо корупції?

Протоієрей Всеволод Чаплін: Звичайно, природно, оскільки ця проблема одна з найбільш хвилюючих для громадян Росії, вона хвилює і Церква. Більш того, мені доводилося, як священику, пропонувати викладати дані про різного роду злочинах в інтернет, щоб викривати їх таким чином. Викриття пороків завжди було органічним для християнської громади дією.

Питання: Патріарх згадував, що шанс створити таке суспільство було втрачено на початку ХХ століття. Він згадав, що такий проект розробляв Вітте. Можете докладніше розповісти?

Протоієрей Всеволод Чаплін: Не тільки Вітте і не тільки митрополит Антоній Московський працювали над тим, щоб парафії відігравали важливу роль в житті держави. Святий праведний Іоанн Кронштадтський свого часу зробив свій храм в Кронштадті центром соціального служіння, відкривши будинок працьовитості, в якому працювали люди, позбавлені соціального статусу, він активно висловлювався з різних питань життя країни. Був одним із засновників Союзу Російського Народу, можна цю організацію по-різному оцінювати, але вона була одна з найсильніших в країні. Прикладів достатньо.

Питання: Інша альтернатива - "християнський універсалізм" замість націоналізму. Що це таке?

Протоієрей Всеволод Чаплін: У Церкви завжди з'єднувалися патріотизм і універсалізм. Церква відкрита всім народам без винятку. Більш того, наша Церква стає все більш і більш багатонаціональна, зараз в ній з'явилися і китайці, і вихідці з Африки. Історично вона складалася як багатонаціональна, українці, білоруси, православна місія зібрала навколо себе багатьох представників західних народностей. Бажаний або зневажливе ставлення до тієї чи іншої людини або цілого народу - це гріховне почуття. У той же самий час християнин покликаний бути патріотом своєї країни, дбати про її майбутнє, про її духовної свободи і незалежності і про те, щоб вона була гідно представлена ​​в світі.

Питання: Як тоді пояснити, чому священики і парафіяни Російської Православної Церкви - часті гості Російських Маршів Питання: Як тоді пояснити, чому священики і парафіяни Російської Православної Церкви - часті гості Російських Маршів? Це не дискредитує ідею "універсалізму"?

Протоієрей Всеволод Чаплін: Знаєте, я серед православних людей, які беруть участь в Російських Марші, ні разу не зустрічав тих, хто б ставився з упередженням або принизливо до будь-яких народів або їх представникам за визначенням. Ці люди ставлять питання про нелегальну міграцію з етнічно забарвленої злочинністю, дбають краще майбутнє для Росії, про сильнішою Росії в світі. Це цілком природно, це не націоналізм, це справедливість і патріотизм. У нас звикли клеїти ярлики націоналістів і мало не нацистів до всіх, хто вживає слово "русский", я вважаю це несправедливим і неправильним.

Сергій Ганьжін, Іван Зуєв

До речі, я навмисне поставив питання скептично: "А чи потрібні такі партії взагалі?
Чи можливі вони?
Чи зможе ця ситуація якось змінитися?
Наприклад, російської народної партією?
Ви ж в своєму блозі обмовилися, що не варто, напевно, створювати партію, щоб врешті-решт, вона отримала 0,5 - 1% голосів, і де взяти справжнього християнського лідера, який поведе за собою народ?
Заговорили про новий вплив Церкви на російську політику, в чому, на Вашу думку, це нове вплив і чи є воно?
Що, на Вашу думку, мав на увазі Патріарх?
Чи можна вважати пропозицію Патріарха альтернативою?
Здається, він запропонував альтернативний механізм створення громадянської активності, альтернативу "героям" Болотній площі?
Можете докладніше розповісти?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация