Протоієрей Всеволод Чаплін: Світ сьогодні готовий почути послання російської цивілізації

20 років тому, з 26 по 28 травня 1993 року, в московському Свято-Даниловому монастирі відбувся I Всесвітній російський народний собор. Цей громадський форум і сьогодні об'єднує представників усіх традиційних релігій і основних політичних сил Росії. Про те, в яких умовах створювався Собор, які цілі перед ним ставилися і що вдалося за ці роки, розповідає заступник голови ВРНС, голова Відділу по взаєминах Церкви і суспільства Московського патріархату протоієрей Всеволод Чаплін.

- Всесвітній російський народний собор з'явився в той час, коли в Росії слово «російський» було немов під негласною забороною, а сам наш народ досяг вищої точки роз'єднання. Але несподівано під егідою Церкви виник такий грандіозний об'єднує проект. Розкажіть, як це було?

- Святіший Патріарх Кирил, в той час очолював Відділ зовнішніх церковних зв'язків в сані митрополита, в травні 1993 року зібрав кількох представників російської громадської думки, в тому числі голови Спілки письменників Росії Валерія Миколайовича Ганичева і вашого покірного слугу. Всім нам було задано кілька простих запитань. Зокрема, якщо татари, буряти, євреї та інші народи, які населяють Росію, мають свої глобальні національні форуми, організації, то чому такий організації не може бути у російського народу? Думка була дуже смілива. Теми, які став піднімати Собор, теж не додавали його учасникам спокійного життя, було багато критики, чимало нашіптування в органах влади. Проте Собор пішов своїм шляхом - шляхом постановки складних суспільних питань і пошуку спокійного, розумного, співзвучного сподіванням народу відповіді на них. Всі ці двадцять років було нелегко, як нелегко і зараз, тому що і сьогодні чимало людей, які хотіли б через окрики в Інтернеті, через доноси змусити ВРНС замовкнути. Але всі ми бачимо, що з багатьох громадських організацій лише кілька пережили 20-річний період. І зокрема, наш Собор. А це говорить про те, що він пройшов перевірку часом.

- Які були перші завдання Собору? Що вдалося вирішити за ці два десятиліття і які нові питання виникли?

- В першу чергу, треба було почути голос російського народу з основних питань життя країни: економічним, національним, а також налагодити діалог політичних сил в умовах їх найжорстокішого поділу, що завершився трагедією жовтня 1993 го. І я вважаю, що в підсумку нам це вдалося зробити. Адже не випадково свого часу саме наш Собор став однією з центральних знімальних майданчиків, де зустрічалися і отримували можливість вести діалог різні політичні сили, в тому числі, здавалося б, непримиренні опоненти. Так, наприклад, в 1998 році, в умовах жорсткої політичної кризи, в рамках Всесвітнього російського народного собору пройшла зустріч представників влади та опозиції «Росія: шлях до порятунку». Це допомогло знизити градус напруги.

Сьогодні гострих тем теж чимало, перш за все, це міжнаціональні відносини. І я дякую Богові за те, що нам вдається спілкуватися з представниками різних суспільних верств: від інтелігенції до футбольних фанатів, від представників північнокавказьких народів до жителів російської глибинки. І бачиш, що основну частину суспільства хвилюють не інтернет-дискусії, а жорстка реальність міжнаціональних відносин, які перегукуються з відносинами соціальними. Це питання номер один для справді активної частини суспільства - не в віртуальної, а в реальному житті.

- Всесвітній російський народний собор обіймає представників різних конфесій, різних народів, політичних сил. І все-таки за ці роки склалася якась соборна ідеологія, перша основа - традиційні цінності, які об'єднують усіх представників традиційних конфесій і при цьому ідеал соціальної справедливості.

- Звичайно, ВРНС - це не tabula rasa в ідеологічному сенсі, в повному обсязі нейтральна майданчик. У Собору є свої цінності, вони поділяються основними, традиційними для Росії релігійними громадами, представники яких регулярно беруть участь в нашій роботі. Хочеться сподіватися, що ці принципи будуть підтримані і основними політичними силами, хоча відомо, що для деяких сил одна частина цінностей більш актуальна і близька, інша менш ... Але дуже важливо, наприклад, говорити в сучасному суспільстві про справедливість. У перші пострадянські роки вважалося, що особиста свобода і самореалізація важливіша, ніж співвіднесення себе з іншими членами суспільства і суспільством в цілому. Зараз же практично для всіх, навіть для представників ліберального крила, очевидно, що без соціальної справедливості не може бути ні свободи, ні гармонійного суспільства як такого.

- Відомо, що ВРНС представлений в ООН.

- Представником ВРНС при ООН в Нью-Йорку є протоієрей Георгій Рощин, також наш представник є і в Женеві - протоієрей Михаїл Гундяєв. Вони беруть участь в заходах світової спільноти, озвучують позицію Собору з різних питань. Вважаю цю роботу дуже важливою, тому що світ сьогодні готовий почути послання російської цивілізації, і це послання потрібно голосно, ясно, спокійно, з гідністю проголошувати.

- Які проекти Собору реалізуються сьогодні?

- 29 травня ми проводимо конференцію, присвячену філософу Івану Ільїну. Також ведемо роботу над концептуальними документами з міжнаціональних відносин, по глобальній економіці. Діє дискусійний клуб. У щоденному режимі працює правозахисний центр. Так, нещодавно до нас звернулися мешканці ряду регіонів, стурбовані планами підняти рівень Чебоксарского водосховища. Їх позиція підтримана владою Марій Ел і Нижегородської області - тільки на днях отримав відповідний лист від губернатора Шанцева. Будемо з цього приводу клопотати перед федеральними властями.

Михайло Тюренков

Газета «Культура»

Розкажіть, як це було?
Зокрема, якщо татари, буряти, євреї та інші народи, які населяють Росію, мають свої глобальні національні форуми, організації, то чому такий організації не може бути у російського народу?
Які були перші завдання Собору?
Що вдалося вирішити за ці два десятиліття і які нові питання виникли?
Які проекти Собору реалізуються сьогодні?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация