Прозивним назвемо: що спільного у ватману, джакузі, боїнгу і кравчучки

Люди, увековеівшіе свої імена. За ілюстрації спасибі всесвітньої мережі Інтернет.

ватман

Папір для креслення тушшю і малювання названа ім'ям англійського промисловця Джеймса ватман, який жив поруч з містом Мейдстон, центром паперового виробництва в Англії. Оскільки була велика конкуренція , Ватман поставив собі за мету виробляти кращу в Європі папір. Перше виробництво він відкрив в 1833 році, але спроба була невдалою. Популярність отримала його друга фабрика Turkey Mill, яку він купив в 1840 році. Саме тут Ватман зібрав найдосвідченіших майстрів, і вже через 10 років його папір вважалася кращою у всій Великобританії і Північній Америці. Ватман обігнав інших виробників на 30 років.

будьонівці

16 січня 1919 року в якості елемента відмінності форменого обмундирування червоноармійців від білогвардійців був введений новий головний убір - конусоподібна суконна шапка-шолом з опускаються вухами і зіркою над козирком. Свою назву вона отримала на честь Семена Будьонного, в дивізії якого вперше з'явилася. Літній шолом був частиною обмундирування близько двох років, а в травні 1924 року його замінили кашкетом. Зимовий (на ватній підкладці) використовувався до березня 1943 року (цю дату слід за останнє знімку червоноармійця в будьонівці), потім його змінила шапка-вушанка. За час служби будьонівка кілька разів змінювала колір (з захисного на темно-сірий і назад) і фасон (діаметр і колір зірки).

ДИЗЕЛЬ

Поршневий двигун внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення названий на честь свого творця, німецького інженера Рудольфа Дизеля (1858-1913). У 1878 році він закінчив вищу політехнічну школу в Мюнхені, а в патентах 1892 і 1893 рр. висунув ідею створення двигуна внутрішнього згоряння, що працює по циклу, близькому до ідеального. У 1897-му в Аугсбурзі Дизель побудував двигун, який відрізнявся порівняно високим ККД, але працює на дорогому гасі. У нього був ряд конструктивних дефектів, але після удосконалень, внесених двома роками пізніше, двигун став працювати на дешевому паливі - нафти.

дрезини

Пересувається по рейках транспорт для перевезення людей і вантажів створив Карл Фрідріх Дреза фон Зауербонн (1785-1851). Він працював лісничим і захоплювався деревообробкою. Також німець всерйоз займався механікою і математикою, що іноді виливалося в цікаві ідеї та винаходи. Однак успішними були не всі. Наприклад, в 1813 році Карл сконструював велосипед, але дуже незручний. А ось візок на чотири колеса з ручним керуванням виявилася вдалим експериментом і була поставлена ​​на потік. Згодом дрезини модернізувалися - сучасні мають привід від авто- або мотоциклетного двигуна внутрішнього згоряння.

СИЛУЕТ

Вперше силует був намальований як карикатура у вигляді тіньового профілю генерального контролера фінансів у Франції за Людовіка XV Етьєна де Силуету (1709-1767). Після чого воно і увійшло в побут. Майстер хотів висміяти контролера, відомого тим, що той намагався реформувати податкову систему і зменшити непомірні витрати королівського двору. Жорсткі заходи по здешевленню, що вводяться де Силуетом, викликали різку критику придворних кіл, і в листопаді 1759 року Силует змушений був залишити свою посаду. Виходить, слово "силует" на кілька століть пережило того, в честь кого придумано.

САКСОФОН

Його винайшов бельгієць Антуан-Жозеф (Адольф) Сакс (1814-1894), який був нащадком династії майстрів духових інструментів. У 1842 р він відкрив в Парижі фабрику з виробництва духових інструментів. Світову популярність Саксу принесло винахід саксофона, який був виконаний з латуні (1846 рік). Десять років по тому Сакс вів клас саксофона в паризькій консерваторії і видав посібники з навчання грі на всіх винайдених ним інструментах. Його робота отримувала схвальні відгуки, але в той же час заздрісники неодноразово подавали на нього в суд, звинувачуючи в плагіаті. В результаті судові витрати повністю збанкрутували Сакса. Сакс прожив довге життя, але не дожив до часу розквіту джазу і помер в бідності. Похований він на кладовищі Монмартра (Париж).

Конде

Друга назва презерватива - кондом, за однією з версій, походить від прізвища придворного доктора Карла II - Кондома (XVII століття, дати життя невідомі). Лікар запропонував королю в якості інтимної захисту від небажаної вагітності його жінок і запобігання від всіляких інтимних захворювань використовувати очищені і змащені маслом овечі кишки. Винахід отримав високу оцінку Карла II, і досить скоро цей спосіб запобігання стали застосовувати і інші представники знаті. Такі презервативи були в ходу досить довгий час.

сЕНДВІЧ

Бутерброд з декількох складених скибочок хліба і м'ясної, сирним або ковбасної начинки між ними, став так називатися по імені Джона Монтегю, графа Сендвіча (1718-1792). Згідно з легендою, Лорд Сендвіч вів активну діяльність: був членом палати лордів, брав участь в мирних переговорах після війни за австрійську спадщину, був першим лордом Адміралтейства, сприяв експедиціям Джеймса Кука, був генеральним поштмейстером, державним секретарем і т.д. Через таку зайнятості у нього не завжди знаходилося час на повноцінний обід, і лорд часто мав при собі кілька шматочків хліба з начинкою. Коли про це стало відомо, ця страва увійшло у вжиток.

ДЖАКУЗІ

Гідромасажна вихрова ванна була названа на прізвище американських винахідників і підприємців італійського походження Кандідо і Рея Джакуззи. У них була компанія з виробництва авіаційних пропелерів в Берклі (штат Каліфорнія). Ідея створення ванни виникла випадково, в спробах братів допомогти синові Кандідо - Кенні, який з дитинства страждав від ревматоїдного артіріта і відчував сильні болі. Знаючи, що при різному натиску теплої води при прийомі ванни хлопчикові ставало легше, вони спроектували перший пристрій (в 1968 р). Винахід мало вигляд невеликого басейну з вируючої водою і відразу ж набула широкого резонансу - його стали застосовувати при фізіотерапії.

МАРТЕНОВКА

Мартенівська піч, яка переробляє чавун і лом в сталь потрібного хімічного складу і якості, до цих пір використовується металургами в Україні. А створена вона французом П'єром Емілем Мартеном ще в 1864 р Він був директором металургійного заводу і протягом 10 довгих років шукав способи модернізаіі процесу. В результаті він запропонував новий спосіб отримання литої сталі в регенеративних полум'яних печах. Завдяки його напрацювань вдалося отримати температуру, достатню для виплавки сталі. З 1970-х рр нові мартенівські печі в світі більше не будуються, так як цей процес виробництва сталі практично витіснений киснево-конвертерний процесом і електроплавку.

МАНСАРДА

Вперше вона була спроектована Жюлем Ардуен (1646-1708), придворним архітектором Людовика XIV. Він навчався архітектурі у лібералів Брюан, який прославився створенням Будинку інвалідів в Парижі. Крім того, він був внучатим племінником знаменитого архітектора Франсуа Мансара, який вже в той час був затребуваним серед знаті. Саме це прізвище Жюль взяв після смерті діда, коли дізнався, що в спадок йому дісталася велика колекція планів і креслень архітектора. Службу при дворі Людовика XIV Жюль почав з проекту з розширення палацу в Сен-Жермен-ан-Ле, де і придумав такий хід, як обладнання горищного приміщення, що дозволяло істотно збільшити корисну площу. Серед відомих робіт Ардуена-Мансара - завершення будівництва Версаля, Собор інвалідів, площа Перемог і Вандомська площа.

ВІНЧЕСТЕР

Таку назву отримав перший жорсткий диск комп'ютера, який створила фірма IBM в 1973 р Він мав індекс "30-30" (дві пластини по 30 МБ кожна), і тому керівник проекту запропонував назвати розробку "вінчестером" (за аналогією з позначенням популярного мисливської рушниці Winchester 30-30). Рушниця ж, в свою чергу, було названо по імені Олівера Фішера Вінчестера (1810-1880), який модернізував гвинтівку "Генрі", що використовувалася під час Громадянської війни, але не прийняту урядом США на озброєння армії. "Вінчестери" були запущені у виробництво в 1866 р

ХУЛІГАН

Вважається, що прізвище Хуліган носила в кінці XVIII в. відома династія ірландців - бешкетників і розбійників, яка доставляла чимало клопоту мешканцям лондонського Іст-енду. Глава цього сімейства, Патрік Хуліган, був господарем заїжджого двору неподалік від Лондона. Він був таким скандалістом, що не пропускав привід завести сварку з кимось з постояльців. Його діти допікали сусідам і просто оточуючим, а про всю сімейку постійно рапортувала поліція Лондона. При цьому гостей у них не меншало через невисоку вартість проживання.

кравчучки

Назва походить від прізвища першого президента України. В період його правління "човникарством" набуло масового характеру. Щоб легше було перевозити тяжкості, візки, які часто виготовляли кустарним способом, забезпечувалися колесами. Але незабаром було налагоджено і фабричне виробництво. Перші моделі випустив київський авіазавод в 1991 р, пізніше їх стали робити і на інших заводах. Після зміни президента України, "кравчучку" стали називати "кучмовоз", але ця назва широкого поширення не одержало.

Паркінсона

До того, як Джеймс Паркінсон докладно описав цю хворобу в своїх працях (внаслідок чого недуга і отримав його ім'я), вона була відома як "тремтливий параліч". Справа в тому, що будь-який організм старіє і з плином часу втрачає якісь здібності нервової системи. При цьому ж захворюванні такі процеси багаторазово прискорюються так, що хворий стає нездатним обслуговувати себе самостійно в ще досить активному віці. На сьогоднішній день хвороба до кінця залишається невивченою - ні її походження, ні те, як раз і назавжди позбавити від неї людство.

бандерівка

Форму цієї кепки розробили в Австрії та Німеччині. Колись вона була дуже популярним чоловічим головним убором у австрійських і німецьких військових. При пошитті використовувалися міцні матеріали та нитки, які робили шапку носінням. Прізвисько "бандерівка" вона отримала за часів Степана Бандери і розквіту Української повстанської армії (УПА), коли багато його прихильники носили такий головний убір. Його забарвлення представляла собою "биті" квадрати різного кольору, розташовані так хитро, що "ламали" силует свого господаря і на далеких відстанях його не було видно. Згодом забарвлення стала такою, щоб її власник міг залишатися "непомітним" на більш близькій відстані.

БОЇНГ

Американський авіа- і ракетобудівний концерн і марка вироблених їм літаків названа по імені авіаконструктора і промисловця Уїльяма Боїнга (1881-1956). У 1916-му він спроектував свій перший аероплан і заснував фірму Pacific Aero Products. Але назва останньої не прижилося, і вже через кілька місяців на вивісці було написано Boeing Airplane Co. 11 років фірма випускала в основному військові літаки і займалася авіаперевезеннями. У 1934 р Боїнг вирішив продати свою частку в корпорації і зайнявся розведенням скакових коней. А бренд настільки закріпився, що його вирішено було не міняти. У роки війни "Боїнг" випускав бомбардувальники Б-17 і Б-29, а в 1954 році світ побачив турбореактивний пасажирський літак "Боїнг-707".

тремпелів

Так називають вішалку для одягу (плечики) жителі Харківської, Донецької та Луганської областей. Історія походження слова зводиться до дореволюційного часу: в той час в Харкові працювала швейна фабрика, власником якої був якийсь пан на прізвище Тремпель. Його фабрика продавала свої вироби виключно на вішалках, на яких було написано "Тремпель". А оскільки підприємство було великим, практично у всіх місцевих жителів була не одна деталь гардеробу цієї фабрики. При цьому, за непідтвердженими даними, для брюк був тремпель трохи іншої форми, ніж стандартні трикутники з гачком. В результаті слово почало жити своїм життям, а жителі сходу України з цього "коду" можуть відразу відрізнити приїжджих від корінних.

Мазепинка

У період гетьманства Івана Мазепи в XVII в. такий головний убір активно носили козаки. Вони прозвали шапку мазепинкою, і з тих пір слово закріпилося у військовій термінології. Шапка була зроблена з хорошого матеріалу - оксамиту, сукна або повсті, мала вигляд восьміклінки з розрізом передньої частини. Саме таку шапку можна побачити на отамана, зображеному на знаменитій картині Рєпіна "Козаки пишуть листа турецькому султану". Є відомості, що така ж шапка була головним убором у українських січових стрільців.

Шапка нагадує угорський убір. У сусідній країні подібну прозвали Магерках.

ДАУН

Синдром був названий на честь англійського лікаря Джона Дауна, який описав його вперше в 1866 році як психічний розлад. Хоча в 1975-му пропонувалося ліквідувати присвійну форму в назві, словосполучення "Синдром Дауна" до сих пір широко поширене. Незважаючи на те, що причини виникнення хвороби відомі, вилікувати хворого поки що не представляється можливим. За статистикою, синдром зустрічається у однієї дитини з 700, хоча дані в різних країнах відрізняються. Але при цьому залежність між хворобою і способом життя батьків дитини, кольору їх шкіри або національності не доведена. Цей дефект - результат генетичної випадковості під час утворення статевих клітин або поділу заплідненої яйцеклітини, що знімає "провину" з батьків.

НИКОТИН

Речовина, яка в малих дозах збудливо діє на організм, назвали на честь французького вченого і дипломата Жана Ніко (1530-1600). У 1559-1561 роках він працював послом Франції в Лісабоні, де обговорював питання одруження 16-річної принцеси Маргарити де Валуа і п'ятирічного короля Себастіана Португальського. У 1560 році він запропонував при французькому дворі нюхальний тютюн. Постійним його покупцем стала мати королеви Катерина Медічі. Тютюн також сподобався головному настоятелю Мальтійського ордена, тому незабаром нюхання тютюну стало популярним серед його братії.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация