"Я атеїст - порушую я Кримінальний кодекс?"

  1. У 2015 - 2 засуджених, в 2016 - 6 2017 - 9, 2018 -?
  2. Нові "образи" - і крок до примирення
  3. За лайки, репости і не тільки
  4. "Я атеїст - порушую я Кримінальний кодекс?"

Останнім часом в новинах з'являються повідомлення про нові кримінальні справи за статтею 148 Кримінального кодексу, або як її називають "про образу почуттів віруючих". Тим часом представники Російської Православної Церкви закликали завершувати такі кримінальні справи примиренням сторін, а не покаранням людини, який визнав свою провину. «Правмір» розібрався, що ображає віруючих і як працює стаття.

У 2015 - 2 засуджених, в 2016 - 6 2017 - 9, 2018 -?

Кримінальна стаття про образу почуттів віруючих з'явилася в російському законодавстві навесні 2013 року. Вона стала відповіддю законодавців на панк-молебень групи Pussy Riot - відеоролик із записом акції «Богородиця, Путіна прожени!» в Храмі Христа Спасителя в лютому 2012 року. Так учасниці скандальної опозиційної групи протестували проти повернення Володимира Путіна на пост президента Росії. Суд визнав трьох учасниць групи винними в хуліганстві за мотивами релігійної ненависті і засудив до 2 років позбавлення волі з відбуванням покарання у виправній колонії загального режиму. Згодом Катерині Самуцевич суд замінив покарання на умовне, а дві інші учасниці акції Надія Толоконникова і Марія Альохіна вийшли на свободу за амністією в грудні 2013 року.

Уже на етапі розробки нової кримінальної статті, яка повинна була захистити релігійні почуття жителів Росії, виявилися її головні недоліки. Верховний суд і Громадська палата вказали на те, що стаття багато в чому повторює вже існуючі положення Кримінального кодексу (зокрема, «екстремістську» статтю 282), а багато термінів «не мають правового закріплення», а й «не цілком відповідають понятійному апарату, традиційно використовуваному в кримінальному законодавстві ». Глава ради з прав людини при президенті (РПЛ) Михайло Федотов припускав, що стаття про релігійній образі буде трактуватися розширено. В результаті Держдума вирішила не вносити додаткову статтю в Кримінальний кодекс, а доповнити вже існуючу статтю 148 новими положеннями і посилити покарання за статтею КоАП про порушення законодавства про свободу совісті, свободу віросповідання та релігійні об'єднання - розмір штрафу збільшився з 1 тис. до 50 тис. рублів.

Стаття 148 Кримінального кодексу Росії називається «Порушення права на свободу совісті та віросповідань» і складається з чотирьох частин. Найбільший суспільний резонанс викликають перші дві. Саме в них йдеться про образу релігійних почуттів:

- публічні дії, що виражають явну неповагу до суспільства і вчинені з метою образи релігійних почуттів віруючих (максимальне покарання - рік позбавлення волі);

- ті самі діяння, вчинені в місцях, спеціально призначених для проведення богослужінь, інших релігійних обрядів і церемоній (до 3 років позбавлення волі).

У двох інших частинах мова йде про перешкоджання діяльності релігійних організацій або проведення богослужінь, інших релігійних обрядів і церемоній.

З 2014 року, коли стаття про образу почуттів віруючих у новій редакції була застосована вперше, число засуджених за нею постійно зростала. У 2015 році суди покарали за ст. 148 двох осіб, в 2016 році - шість, в 2017 - вже дев'ять. Двоє людей, звинувачених в релігійній образі, були визнані неосудними.

Нові "образи" - і крок до примирення

Зараз увагу на ст. 148 КК ЗМІ і громадськість звернули після появи відразу трьох справ про образу почуттів віруючих в одному регіоні - Алтайському краї.

Слідчий комітет порушив справу щодо 23-річної студентки режисерського факультету Марії Мотузний в травні 2018 року. Приводом для нього стали дев'ять інтернет-мемів і демотиваторів із зображенням патріарха Кирила, хресного ходу по розбитій дорозі і брудних калюжах, священнослужителів з саркастичними підписами. Ці зображення Марія зберегла на своїй сторінці в соцмережі «Вконтакте» ще в 2015 році. Заявниками по її справі стали дві студентки юридичного факультету алтайського філії РАНХиГС Дарина Ісаєнко та Анастасія Бітнер. кілька ЗМІ висунули версію, що дівчат могли попросити написати заяви співробітники правоохоронних органів.

Друге барнаульское справа - студента Данила Маркіна - теж почалося з заяви тих же студенток юрфаку. Їх образило зображення персонажа серіалу «Гра Престолів» Джона Сноу (за сюжетом після смерті його оживила служниця фентазійной релігійного культу), підписану православним пасхальним привітанням. Всього на сторінці Данила в соцмережі слідчі знайшли близько десяти картинок навколорелігійні тематики з імовірно образливим змістом. Як і Марія Мотузний Данило Маркін видалив спірні зображення зі своєї сторінки.

Ще один барнаульський підозрюваний - 38-річний Андрій Шашерин - стверджує , Що видалив свій аккаунт ще в 2012 році. Проте на початку 2018 року в відношенні нього було порушено кримінальну справу. Серед зображень, в яких слідчі знайшли ознаки образи віруючих, був, наприклад, комікс із зображенням Ісуса Христа та патріарха Кирила і натяком на «скандал з годинником» на відредагованою фотографії предстоятеля Російської Православної Церкви. Слідчі пред'явили Андрію Шашеріна звинувачення в червні.

Спочатку Марія Мотузний і Андрій Шашерин визнали свою провину, проте потім відкликали свої заяви. За їхніми словами, правоохоронці чинили на них тиск і погрожували відправити їх в СІЗО.

Суд щодо Марії Мотузний почався в день, коли заступник голови Синодального відділу із взаємин Церкви з суспільством і ЗМІ Вахтанг Кипшидзе від імені Церкви закликав слідчих, суддів та заявників, які вважають себе православними віруючими прагнути до завершення справ про образу почуттів віруючих «в порядку, передбаченому ст. 25 Кримінально-процесуального кодексу ». Ця стаття передбачає припинення кримінального переслідування людини, який «примирився з потерпілим та загладив заподіяну шкоду».

Останнім часом в новинах з'являються повідомлення про нові кримінальні справи за статтею 148 Кримінального кодексу, або як її називають про образу почуттів віруючих

Вахтанг Кипшидзе

Єдиною умовою примирення Вахтанг Кипшидзе назвав визнання провини і співчуття людини, яке допустило образу.

- Віруючі люди і православні громадські організації, які подають скарги на підставі статті 148, не можуть ставити іншої мети, ніж визнання людьми, допускають знущання над святинею, своєї провини. Ми закликаємо слідчих, суддів та заявників, які вважають себе православними віруючими, до того, щоб більшість, а бажано, і все провадження у образі почуттів віруючих закінчувалися саме примиренням сторін, - йдеться в заяві заступника голови Синодального відділу, опублікованому на сайті Патріархії .

За лайки, репости і не тільки

Загальна риса трьох алтайських справ про образу релігійних почуттів - це те, що всі проступки були знайдені в інтернеті. Більшість справ по 148 статті дійсно відносяться до покарань «за лайки і репости» - тобто за неправильну поведінку в інтернеті. До 2013 року такі порушення вважалися адміністративними, кримінально каралися тільки образливі дії, вчинені в місцях, призначених для релігійних церемоній і обрядів.

Перший вирок у «новій» 148 статті в серпні 2014 року отримав 24-річний житель Іжевська за картинку із зображенням молиться мусульманина і спирається на нього свині. Хоча сам підсудний стверджував, що «у нього не було наміру когось образити», а картинку він вважав просто смішний, суд визнав його винним в образі представників ісламу і засудив до 200 годин виправних робіт.

Велика частина судових вироків і надалі фіксували інтернет-злочини. Наприклад, в 2016 році суд в Оренбурзі порахував образливим статтю викладача місцевого медичного університету «Злий Христос», в якій автор використовував негативні епітети щодо Ісуса Христа. Педагог отримав штраф в 35 тис. Рублів.

Втім, бували й винятки з інтернет-правила. За образу буддистів в 2016 році суд Елісти засудив до умовного терміну дагестанського спортсмена, який справив малу нужду на статую Будди і вдарив її. У Єкатеринбурзі за статтею про образу почуттів віруючих відправили на примусове лікування «магістра магії вуду», який в присутності журналістів «здійснив обряд жертвопринесення, для чого обезголовив живого півня і окропив його кров'ю православний покрив».

Мабуть, найгучнішою справою по ст. 148 до появи барнаульской серії було так звана «справа ловця покемонів». В травнем 2017 року суд Єкатеринбурга засудив місцевого блогера Руслана Соколовського до 3,5 років умовно. Влітку 2016 року юнак зняв і розмістив в інтернеті кілька роликів про те, як він грав в PokemonGo (додаток з функцією доповненої реальності для смартфонів) в Храмі-на-Крові в Єкатеринбурзі. Під час розслідування блогер вибачився перед віруючими, яких могли образити його відеозапису і коментарі.

"Я атеїст - порушую я Кримінальний кодекс?"

Не менший суспільний інтерес викликали і не відбулися або що не дійшли до вироку «релігійні» справи. Одним із символів 148 статті стала історія заборони опери «Тангейзер», поставленої в Новосибірському театрі опери та балету в 2014 році. За сюжетом опери її герой представляє фільм «Венерин грот» з вільним трактуванням молодих років Ісуса Христа, які він нібито провів в оточенні напівоголених дівчат.

Взимку 2015 митрополит Новосибірський і Бердський Тихон (Ємельянов) заявив, що постановка порушує права віруючих людей.

Митрополит Новосибірський і Бердський Тихон

- Там використовується не за призначенням церковна символіка. Віруючі люди обурені. Ті, хто подивився постановку, пишуть листи, телефонують і просять якось посприяти дотриманню закону, - заявив він.

Митрополит звернувся в прокуратуру і Слідчий комітет з проханням перевірити Новосибірську трактування «Тангейзера», однак правоохоронці не знайшли в ній ознак кримінального злочину. Адміністративне провадження про умисне публічному оскверненні предметів релігійного шанування припинив суд.

Однак скандал навколо «Тангейзера» привів до відставку директора Новосибірського театру Бориса Мездріча, фактичної скасування постановки і початку дискусії про те, яке саме мистецтво має фінансуватися державою з бюджету.

Єпископ Тихон (Шевкунов)

- Церква не втручається в свободу творчості. Тим більше Церква не хоче і не збирається брати на себе функції нагляду. Але коли у нас намагаються відібрати навіть право протестувати проти ображає нас блюзнірства, тобто права на просте почуття, заявляючи, що те, що відбувається в громадському просторі не наша справа, - це явний перебір навіть для лібералів, панове, - висловився про ситуацію навколо «Тангейзера» єпископ Тихон (Шевкунов).

Ще одне гучне справу за 148 статтею стосувалося фраз «Бохан немає» і «Біблія - ​​збірка єврейських казок», які житель Ставрополя Віктор Краснов використовував в суперечці в соціальній мережі «Вконтакте». Його опоненти звернулися в правоохоронні органи, однак, хоча експерти визнали висловлювання Краснова образливими, в 2017 році суд припинив справу за закінченням терміну давності.

Це рішення і вирок у справі «ловця покемонів» Романа Соколовського викликали заочну дискусію між відомим телеведучим Володимиром Познером та діячами православної церкви.

Володимир Познер

- Я, як відомо, атеїст. Отже, вважаю, що Бога немає. Я не те щоб бігаю кругом і кричу «немає, немає» з ранку до вечора, а й не приховую своїх переконань. Я хотів би отримати вичерпне роз'яснення: сповідуючи цей погляд, я порушую Кримінальний кодекс РФ? Може бути Патріарх Кирило скаже, ображаю я його релігійні почуття, стверджуючи, що Бога немає? - запитав Володимир Познер в своєму блозі .

- Ми виходимо з того, що якщо людина дотримується атеїстичних переконань, то це не ображає нічиїх почуттів. Ми завжди виступали за відкритий і чесний діалог в тому числі і з атеїстами. Діалог з ними будується на повазі гідності як віруючих людей, так і невіруючих. Віруючі і невіруючі люди володіють гідністю, оскільки людина створена за образом і подобою Божою, - відповів йому тоді Вахтанг Кипшидзе.

У 2015 - 2 засуджених, в 2016 - 6 2017 - 9, 2018 -?
У 2015 - 2 засуджених, в 2016 - 6 2017 - 9, 2018 -?
Я атеїст - порушую я Кримінальний кодекс?
Я хотів би отримати вичерпне роз'яснення: сповідуючи цей погляд, я порушую Кримінальний кодекс РФ?
Може бути Патріарх Кирило скаже, ображаю я його релігійні почуття, стверджуючи, що Бога немає?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация