"Біла книга" Бундесверу

  1. урок німецької
  2. Питання про фінанси
  3. Ступінь "загрози"
  4. Відносини не змінюються

Навіщо Німеччина викреслила Росію зі списку партнерів

Фото: Reuters

Москва. 6 червня. INTERFAX.RU - У неділю з публікації німецької газети Die Welt стало відомо, що міністерство оборони Німеччини підготувало 80-сторінкову редакцію "Білої книги" з питань політики безпеки, в якій визначено 10 викликів для ФРН. В якості одного з викликів позначена Росія. Статус "Білої книги" носить, швидше, декларативний характер, це свого роду заяву про пріоритети, які, на думку військових, офіційним Берліном було б прийняти в якості керівництва до дії. Що це означає для подальшого розвитку російсько-німецьких відносин? Як вони можуть змінитися і в який бік? Зрозуміти це "Інтерфаксу" допомагають германіст Владислав Бєлов і військовий експерт Сергій Фокін, що спеціалізується з історії Німеччини.

урок німецької

У документі Росія названа "суперником", але всі тонкощі саме в смисловим навантаженням цього словами. "Давайте переведемо німецьке слово rivale на російську мову. Це не" противник ", а" суперник ". Найголовніше, що Москва не розглядається в якості супротивника. Це важливо. І якщо Росія і Німеччина суперники, то логічно обговорювати, в чому саме вони можу змагатися. Однозначно, що це абсолютно не ознака конфронтації між Москвою і Берліном ", - говорить керівник Центру німецький досліджень Інституту Європи РАН, віце-президент товариства" Росія-Німеччина "Владислав Бєлов.

Багато, які володіють німецькою мовою, знають, що слово "суперник" буває доречно і серед партнерів, між якими виникають розбіжності. З німецького слово rivale можна перекласти і як "конкурент". У чому ж тоді сенс слова rivale в даній ситуації?

Питання про фінанси

Не те, щоб резонанс, але, як мінімум, увагу, з яким поставилися в Москві до новацій в "Білій книзі" бундесверу, цілком зрозуміло, в тому числі і в контексті нинішніх відносин між Росією і НАТО. Чи є визначення Росії як виклик якоюсь несподіванкою? Навряд чи.

"Те, що Москву назвуть суперником, було очікувано. У міністерстві оборони Німеччини давно схилялися до того, щоб розглядати Росію як суперника. І як наслідок отримати підстави для збільшення фінансування переозброєння бундесверу. Вважаю, що відповідний пункт про суперництво саме для цього і написаний . Німецькі військові це навіть не приховують, коли міркують про "гібридних війнах", - говорить Бєлов.

Отже, перш за все, у німецького генералітету тут чисто практичний мотив - фінансування. Якщо згадати історію недавніх військових реформ в ФРН, що супроводжувалися скороченням чисельності бундесверу, то, мабуть, багато що стає на свої місця. Напередодні XXI століття чисельність збройних сил Німеччини становила близько 300 тис. Чоловік. 10 років тому бундесвер включав в себе близько 250 тис. Чоловік, а в даний час - в межах 180 тис. Чоловік.

Модернізація, навчання, та інші важливі напрямки військової діяльності вимагають коштів. А коли в наявності горезвісний "російський фактор", то привід для збільшення додаткового фінансування виглядає вельми барвисто.

Ступінь "загрози"

Для того, щоб підвищити рівень фінансування армії, дуже зручно заявити, що політика Москви являє собою певну небезпеку, або, щонайменше, до позиції російської сторони слід проявити певну настороженість.

"На мій погляд, тут слід дуже акуратно поставитися до смисловим навантаженням. Росія, з точки зору Берліна, розглядається в якості країни, що має свої інтереси, які стикаються з інтересами Заходу по зовнішніх межах Росії з ЄС, де Москва, нібито, проявляє агресію, погрожуючи країнам Балтії та Центральної Європи, перш за все, Польщі та Румунії ", - зазначає Бєлов.

При цьому, за оцінкою експерта, якщо проаналізувати інші виклики, певні в "Білій книзі", то виходить, що військове відомство ФРН саме собі ставить риторичне питання про те, ким сьогодні є Росія для Німеччини.

"З усіх 10 пунктів, представлених в" Білій книзі в якості викликів для Німеччини, Росія згадана лише в одному пункті. Якщо розглянути багато глобальні виклики, то ніхто в Німеччині, перебуваючи в здоровому глузді, не візьметься заперечувати, що Росія є і для Берліна, і для НАТО в цілому, партнером в боротьбі з тероризмом. Серед викликів в концепції вказано клімат. Росія тут хто? Суперник, або партнер? Вважаю, що відповідь тут очевидна. А загроза кібератак? Російські технології тут теж корисні, і німці це розуміють ", - зазначає Бєлов.

З тим, що в основі нової редакції "Білої книги" лежить суто фінансова підоснова, згоден і професор кафедри зовнішньої політики Росії Інституту права і національної безпеки РАНХиГС, дійсний член Академії військових наук Сергій Фокін.

"Ніяких військових ризиків немає. По суті, все (викладене в" Білій книзі "- ІФ) гра. Навіщо це потрібно бундесверу, зрозуміло. Було скорочення чисельного складу. Тому весь сенс у фінансуванні. Це найдоступніший варіант отримати гроші", - говорить Фокін. Військове відомство ФРН пішло максимально зручним для себе шляхом, вважає він.

При цьому військовий експерт зазначив, що не варто перебільшувати і статус самого документа. "Це не доктринальний документ, а якесь заяву. Написання" Білих книг "йде постійно, це, свого роду, традиція", - сказав він.

Відносини не змінюються

На думку Бєлова, доводи, які наводяться в "Білій книзі", зовсім не означають, що офіційний Берлін збирається міняти в негативну сторону російський напрямок своєї зовнішньої політики.

"Треба до цього спокійно ставитися. Тим більше, що слід врахувати висловлювання Ангели Меркель нещодавно на партійному форумі в Мекленбург-Передня Померанія за можливість створення єдиного економічного простору від Лісабона до Владивостока", - сказав він.

Виходить, що Берлін, зберігаючи прихильність західним курсом санкцій тиску на Москву, проте, постійно демонструє російській стороні обидві сторони однієї медалі. Так було кілька місяців тому, коли в Росію приїжджав прем'єр-міністр Баварії і лідер Християнського соціального союзу Хорст Зеехофер. Порядок була відповідною - необхідність скасування санкцій і розвиток співпраці.

У деяких ЗМІ були оцінки, що спрямованість того візиту була мало не проросійською. Але це, щонайменше, оману. Це була справжня, в чистому вигляді, "пробаварская" позиція. Як мінімум, третину німецьких компаній, що мають діловий інтерес в Росії, свої головні офіси тримають саме в Баварії. Говорити про те, що цей візит був "в піку" Меркель, щонайменше, не зовсім об'єктивно. Бундесканцлер, яка звикла за останній час критикувати Москву, не змогла собі дозволити "відійти від образу", і різко поміняти риторику. У зв'язку з цим той візит лідера ХСС, партії, що брала участь у формуванні нинішнього федерального уряду, був вельми показовий.

Ймовірно, і в нинішній ситуації навколо міркувань про Росію в "Білій книзі" також є і інша сторона медалі. По всій видимості, Ангела Меркель не для "красного слівця" згадала про співпрацю від Лісабона до Владивостока.

Олександр Іващенко

Що це означає для подальшого розвитку російсько-німецьких відносин?
Як вони можуть змінитися і в який бік?
Чи є визначення Росії як виклик якоюсь несподіванкою?
Росія тут хто?
Суперник, або партнер?
А загроза кібератак?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация