"Немовлята" народилися: як Роберт Оппенгеймер став батьком атомної бомби

Роберт Оппенгеймер. Фото: lanl.gov

22 квітня виповнюється 110 років від дня народження фізика, керівника "Манхеттенського проекту" і батька атомної бомби Роберта Оппенгеймера. M24.ru розповідає про те, чим він відомий, і яку роль в житті вченого зіграло найстрашніша зброя XX століття.

Роберт Оппенгеймер народився в 1904 році в Нью-Йорку в родині німецьких іммігрантів. З дитячих років майбутній учений почав проявляти свої таланти: за один рік вивчив програму третього і четвертого класів, через кілька років за півроку освоїв програму восьмого класу і перейшов в дев'ятий. У той час його цікавила література, мінералогія, а до кінця навчання захопила хімія.

Спершу Оппенгеймер вступив до Гарвардського коледжу, де прослухав курс термодинаміки і почав серйозно захоплюватися експериментальної фізикою. У 1924 році перейшов в коледж Кембриджа і поїхав вчитися до Європи. У березні 1927 року, коли йому було всього 23 роки, Оппенгеймер став доктором наук.

Роберт Оппенгеймер (справа) і Норріс Бредбері, 1964 рік. Фото: lanl.gov

Все, з ким він спілкувався в той час, відзначали його ексцентричність і зайву захопленість. На семінарах він часто переривав виступаючих, щоб висловити свою точку зору. А якось Оппенгеймер підклав яблуко, вимочене в отруйної рідини, своєму керівнику. Завдяки щасливому випадку той не з'їв його. Учений не прагнув заробляти собі хорошу репутацію і був складний у спілкуванні. "Фізика мені потрібна більше, ніж друзі", - говорив Оппенгеймер своєму братові Френку.

Але, незважаючи на всі дивацтва, Роберт Оппенгеймер був хорошим вченим. У 1927 році він почав викладати в знаменитому "Калтесі" (Каліфорнійському технологічному університеті). А ще через рік його запросили в Каліфорнійський університет в Берклі, дозволивши паралельно викладати в "Калтесі".

У своїх наукових роботах Оппенгеймер передбачив такі пізніші відкриття як нейтрони і нейтронні зірки, існування позитрона і чорних дірок. Але в історію йому судилося увійти завдяки дослідженням в галузі ядерної фізики. Ви могли ніколи не чути імені Роберта Оппенгеймера, але точно знаєте про бомбардування Хіросіми і Нагасакі в серпні 1945 року. Яку роль зіграв Оппенгеймер в цих подіях? Під його керівництвом була створена американська атомна бомба.

Манхеттенський проект

Кінець 1938 року. Німецькі фізики Отто Ган і Фріц Штрассман першими в світі розщепили ядро ​​атома урану. Це був крок до створення керованої ланцюгової реакції і, як наслідок, самого страшного зброї масового ураження. Відтепер стало ясно, що перша країна, яка зможе скористатися досягненнями ядерної фізики, придбає перевагу над іншими.

Німці розраховували створити свою бомбу за 10 місяців. Але проект з будівництва ядерного реактора зазнав невдачі через проблеми зі збагаченням урану і отриманням оксиду дейтерію - "важкої води" - в необхідних кількостях. "Важку воду" доставляли з Норвегії, але в 1943 році диверсанти розбомбили завод по її виробництву. В результаті для розробки бомби німцям банально не вистачило часу.

Роберт Оппенгеймер і Леслі Гровс на місці випробування "Трініті". Фото: lanl.gov

Тим часом США почали власну програму по створенню ядерної зброї, яка увійшла в історію як "Манхеттенський проект". 1942 рік, у роботи зі створення бомби поки не з'явилося кодову назву, проектом керують цивільні, а не військові. Оппенгеймер очолює дослідницьку групу, яка розробляла принцип конструкції бомби і розраховувала, які умови треба дотримати, щоб вибух відбувся.

Спершу вчений виконував розрахунки, пов'язані з нейтронами, а потім на запрошення генерала Леслі Гровса (людини, яка очолювала "Манхеттенський проект") став науковим керівником програми. Незважаючи на те, що деякі вважали Оппенгеймера абсолютно невідповідним для роботи над таким важливим проектом, - у вченого не було Нобелівської премії, він славився своїм ексцентричним характером і, до того ж, його підозрювали в симпатії і зв'язках з комуністами, - він зміг організувати в пустелі Нью-Мексико лабораторію Лос-Аламос, де одержимі своєю роботою професіонали за три роки створили атомну бомбу. А саме це від них і було потрібно.

"Немовлята народилися"

16 липня 1945 року в 5:29:45 за місцевим часом на полігоні "Трініті" була випробувана перша в світі атомна бомба The Gadget ( "Виріб"). Місце для випробувань почали вибирати в 1944 році. Воно повинно було відповідати двом критеріям - з Лос-Аламоса дістатися до нього можна було приблизно один день; майданчик повинен бути якомога більш плоскою. Коли місце було визначено, на ньому обрали майданчик "Відмітка нуль", де спорудили вежу для підриву бомби, а також побудували бункери для фото- та кінокамер і персоналу на відстані 3000 метрів від місця майбутнього вибуху. Поки йшли останні приготування, вчені, щоб зняти напругу, билися об заклад про те, якою буде фактична сила вибуху. Песимісти натякали на те, що нічого не вдасться, оптимісти говорили про потужності в 45 кілотонн у тротиловому еквіваленті (в результаті потужність оцінили в 21 кілотонн).

Перші секунди вибуху атомної бомби. Фото: trinityremembered.com

14 липня бомбу почали піднімати на саму вершину 30-метрової вежі, а потім підключати електродетонатори. На наступний день випробування мало не зірвалися через раптово вибухнула грози. Але в 2 ночі вона закінчилася. Близько 5.30 небо освітилося спалахом. Єдиний допущений до випробувань журналіст описував вибух як схід гігантського сонця, яке піднімалося все вище і вище, заливаючи сліпучим світлом все навколо. Слідом за кулею, пробиваючи хмари, вгору зростання гігантський гриб.

Згадуючи про цей день кілька років по тому Оппенгеймер говорив: "Ми зрозуміли, що світ вже не буде таким, як раніше. Хтось із присутніх сміявся, а хтось плакав. Більшість людей стояли мовчки".
17 липня прем'єр-міністр Великобританії Уїнстон Черчилль отримав записку, в якій говорилося: "Немовлята благополучно народилися". Це означало, що досвід в пустелі вдався. Атомна бомба була створена і почала свій шлях до Японії.

Життя після вибуху

6 і 9 серпня "Малюк" і "Товстун" були скинуті на Хіросіму і Нагасакі. Про існування у американців ядерної зброї дізнався весь світ. Оппенгеймер став символом американської науки, його обличчя з'явилося на обкладинках журналу Life і Time.

Фото: time.com

Після завершення роботи над "Манхеттенським проектом", Оппенгеймер спробував повернутися до викладання, але це чи не доставляло такого ж задоволення як раніше. У 1947 році він очолив Інститут національних досліджень в Прінстоні, де зайнявся теоретичною роботою і вирішенням поточних проблем науки, намагаючись об'єднати вчених з різних областей.

У ті ж роки Оппенгеймер виступав за міжнародний контроль над ядерною зброєю, а також противився гонці озброєнь і розробці водневої бомби. Він розумів, що така зброя може використовуватися тільки стратегічно, застосовуючи проти цивільного населення і залишаючи після себе мільйони жертв.

Тоді ж про вченого згадує ФБР, яке стежило за ним ще до початку Другої світової війни, підозрюючи його в зв'язках з комуністами. 7 червня 1949 року Оппенгеймер дав свідчення перед Комісією з розслідування антиамериканської діяльності, де визнав, що в 1930-х роках був пов'язаний з Комуністичною партією.

Після цього його на деякий час залишили в спокої. Але в 1953 році почалися нові слухання у справі Оппенгеймера. В результаті був анульований його допуск до секретної роботи. Останні роки життя вчений продовжував читати лекції і писати наукові роботи. Помер Роберт Оппенгеймер 18 лютого 1967 року.

сюжет: міські історії

Яку роль зіграв Оппенгеймер в цих подіях?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация