Райські печери: елітна школа Аристотеля

У 30 кілометрах від міста Вергіни, де похований Пилип II, знаходиться місто Наусса. Це місце, де століттями існував культ німф і де в оточенні прекрасних пейзажів знаменитий філософ Аристотель давав уроки дуже знатним учням в IV столітті до н.е. /epochtimes.ru/

Школа в Раю

Аристотель був учнем великого філософа Платона, він слідував ідеям свого знаменитого вчителя, а також, можливо, Сократа. Пізніше Аристотель отримав запрошення царя Македонії Філіппа II навчати його сина Олександра. Школа Аристотеля була розташована в Німфеоне (святилище німф) міста Міезе.

Школа була три печери. На думку Аристотеля, це було ідеальне місце. На вертикальній скелі і сьогодні можна розрізнити отвори для балок, що підтримують колись склепіння печери.

Навколо була пишна рослинність, лилися стрімкі потоки, а затінені печери здавалися ідеальним місцем для вивчення філософії та інших наук. У цій прекрасній середовищі учні Аристотеля отримували знання від їх знаменитого вчителя.

У 30 кілометрах від міста Вергіни, де похований Пилип II, знаходиться місто Наусса

Школа Аристотеля, картина Густава Адольфа Шпангенберг, 1880 р.Фото: Public Domain

Коли Аристотель створив школу в печерах, в цьому місці, крім святилища, присвяченого німфам, знаходилися і інші пам'ятники стародавньої культури. Деякі з них, включаючи двоярусну аркаду з іонічних колон у формі літери П, збереглися до сьогоднішніх днів.

Місцевість, де великий філософ бродив зі своїми учнями, навчаючи їх етики і політики, мало змінилася протягом століть. Така ж пишна рослинність на берегах річок, за якими в'ються стежки, і прохолодні струмки стрімко несуться з гір.

Така ж пишна рослинність на берегах річок, за якими в'ються стежки, і прохолодні струмки стрімко несуться з гір

Школа Аристотеля. Фото: CC BY-SA 2.0

Майстер з Наусса

Аристотель народився десь в 384 р до н.е. в м Стагира на півострові Халкідікі, на північній околиці Греції. Його батько Никомах був придворним лікарем. Мати майбутнього філософа звали ФЕСТ, вона, ймовірно, також мала відношення до медицини. Крім Аристотеля у них був син Арімнест і дочка Арімнесте. Батьки Аристотеля померли, коли він був підлітком, але у нього був опікун, який взяв на себе турботу про юнака. Проксен з Атарнеус навчав Аристотеля пару років, перш ніж відправити його в Академію Платона в Афінах.

У 18 років Аристотель вступив до Академії Платона в Афінах і знаходився там до 37 років. Після смерті Платона в 347 р до н.е. Аристотель залишив Академію і став дуже популярним серед знаті столичного міста Пелла. Після смерті Платона Аристотель занурився в емпіричні дослідження і перейшов від платонізму до емпіризму.

Аристотель вважав, що знання грунтується на сприйнятті і відчуттях. Його погляди на природні науки лежать в основі багатьох його філософських концепцій. Письмові праці Аристотеля охоплюють багато сфер, включаючи біологію, зоологію, метафізику, психологію, фізику, логіку, етику, естетику, поезію, театр, музику, риторику, лінгвістику і політику. Його праці вплинули на формування середньовічної науки і цей вплив тривало до епохи Відродження.

Більш того, вони не піддалися систематичної заміни до епохи Просвітництва і появи таких теорій, як класична механіка. Багато з зоологічних досліджень Аристотеля, наприклад, вивчення регенерує щупалець восьминога, не були ні підтверджені, ні спростовані аж до XIX століття. Деякі з його робіт також містять самі ранні дослідження формальної логіки і в XIX столітті стали основою для сучасної формальної логіки.

Голова Аристотеля. Копія (I або II століття) втраченої бронзової скульптури Лисиппа. Фото: CC BY-SA 2.5

Що стосується зовнішності, Аристотель був невисокого зросту, лисий, очі маленькі. Він мав пристрасть до дорогого одягу та речей. Аристотель мав харизматичною особистістю і притягував до себе учнів. Якби не ця його риса, він, можливо, не надав би такого впливу на своїх вимогливих учнів.

Учні Аристотеля і його вчення

Незабаром після смерті Платона Аристотель залишив Афіни і, починаючи з 343 р до н.е., на запрошення македонського царя Філіппа II став наставником його сина Олександра. Аристотель навчав і інших знатних юнаків покоління Олександра, включаючи Птолемея (засновника династії Птолемеїв в Єгипті) і Кассандра.

Афінська школа. Фрагмент фрески Рафаеля (1509-1511). Фото: CC BY-NC-SA 2.0

Аристотель передавав своїм юним учням всі свої знання, то, чому він навчився в школі Платона, а також розмовляв на інші теми, які цікавили його. Вони читали його книги по метафізиці, написані таким стилем, який робив їх марними для звичайного навчання. Однак його метою було навчити їх формувати свою незалежну точку зору, тому він використовував книги, які були навчальними тільки для тих, хто вже знайомий з його стилем викладання.

Аристотель був великим поціновувачем «Іліади» Гомера і навчав Олександра і його друзів згідно копії, виправленої їм самим. Вони також читали багато п'єс Евріпіда, Софокла і Есхіла, а також деякі дифірамбічній оди Телесте і Філоксена. Аристотель також викладав їм деякі аспекти медицини, наприклад, як розпізнати хворобу і як вирішити проблеми зі здоров'ям. Ці знання мали велике значення для Олександра під час походів і битв. Він також завжди носив з собою «Іліаду».

Він також завжди носив з собою «Іліаду»

«Іліада», книга VIII, грецький манускрипт, кінець V - початок VI століття. Фото: Public Domain

Олександр любив і шанував Арістотеля не менше, ніж свого батька. Він говорив, що перший дав йому життя, а другий навчив жити правильно. Коли в 335 р до н.е. Аристотель повернувся до Афін, його колишній учень готувався до походу на Персію. В Афінах Аристотель заснував школу «Лікей» і викладав в ній більше десяти років.

Аристотель помер в 322 р до н.е., через рік після смерті Олександра. Його спадщина містить багато книг, одна з яких розповідає про знаменитого царя елліністичного світу - Олександра Великого. Багато туристів відвідують Наусса, щоб долучитися до мудрості мислителів давнини там, де Аристотель і Олександр розмовляли на філософські теми.

джерело: Ancient Origins

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация