Ракета "Союз" з космонавтами зазнала аварії після старту з космодрому Байконур. Що про це відомо?

  1. Що привело до аварії?
  2. Що відомо про екіпаж?
  3. Реакції на аварію
  4. Наслідки аварії для МКС

Вранці в четвер ракета-носій "Союз-ФГ", яка повинна була доставити новий екіпаж до Міжнародної космічної станції (МКС), зазнав аварії після старту з космодрому Байконур. Російська служба Бі-бі-сі розповідає, що відомо про цю надзвичайну подію на даний момент.

Аварія пілотованого корабля "Союз" сталася через дві хвилини після старту при відділенні бічних блоків першого ступеня від центрального блоку другого ступеня ракети. Після цього спрацювала система аварійного порятунку, корабель розділився на відсіки і випустив парашут.

Запуск "Союзу" був присвячений сторіччю з дня заснування Заводу експериментального машинобудування РКК "Енергія", який виготовив ракету. За запуском корабля з Байконура спостерігали гендиректор "Роскосмосу" Дмитро Рогозін і глава НАСА Джим Брайденстайн.

На кораблі перебували російський космонавт Олексій Овчінін (командир аварійного "Союзу") і американський астронавт Нік Хейг. Вони обидва залишилися живі. Спусковий апарат з космонавтами приземлився в Казахстані.

Уламки корабля, як повідомив голова комітету з надзвичайних ситуацій МВС Казахстану Володимир Беккер, впали в 30-50 км від казахстанського міста Жезказган.

Що привело до аварії?

Офіційна причина аварії поки не встановлена. Для її з'ясування Рогозін розпорядився створити державну комісію. "Вона вже приступила до роботи. Вивчається телеметрія", - повідомив він у своєму "Твіттері".

Інтерфакс з посиланням на джерело повідомило, що аварію могла спровокувати нештатна робота першого ступеня ракети.

"При відділенні не розкрився клапан відведення одного з бічних блоків першого ступеня. Другий ступінь втратила орієнтацію, і аварійно відключилися двигуни", - сказав він.

Media playback is unsupported on your device

Аварія ракети "Союз ФГ". Головні факти

Як кажуть джерела РІА Новини, до аварії могло призвести те, що один з блоків першого ступеня ракети-носія відокремився в заданий час.

"За попередніми даними, один з блоків у верхній частині відокремився і вдарив нижньою частиною по другого ступеня. Сталося аварійне вимкнення двигуна другого ступеня", - розповів один зі співрозмовників агентства.

Що відомо про екіпаж?

Після екстреної посадки членів екіпажу доставили в Жезказган, де їх оглянули медики. В "Роскосмосі" повідомили, що з космонавтами все в порядку, госпіталізація їм не знадобилася.

"Олексій Овчінін і Нік Хейг відчувають себе добре. Медики їх обстежили, ніяких проблем зі здоров'ям немає. П'ють чай і жартують", - розповіли в держкорпорації.

Після огляду Овчінін і Хейг спеціальним бортом "Роскосмосу" вилетіли на Байконур. Літак успішно приземлився в аеропорту Крайній.

Стан здоров'я космонавтів не викликає побоювань у медиків, вони повернуться до Москви в п'ятницю вранці, повідомив "Роскосмос".

Реакції на аварію

Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Володимир Путін отримує всю необхідну інформацію про аварію, але ніяких екстрених зустрічей в зв'язку з тим, що сталося у нього не заплановано.

"Слава богу, космонавти живі ... І це головне. Добре, що належним чином спрацювали системи безпеки і екіпаж", - зазначив Пєсков.

Посольство США в Росії заявило, що благополучного результату аварії посприяло багаторічну співпрацю двох країн.

"Ми раді благополучному приземленню екіпажу" Союзу ". Широка програма спільної підготовки членів екіпажу, розроблена в результаті багаторічного досвіду відкритої співпраці наших країн в області космосу, внесла свій внесок в благополучний результат інциденту", - йдеться в "Твіттері" дипмісії.

Image caption Космонавт Олексій Овчінін (зліва) і астронавт Нік Хейг перед запуском ракети

Москва розраховує, що Вашингтон з розумінням поставиться до ситуації, заявив журналістам віце-прем'єр Юрій Борисов, який курирує в уряді космічну галузь.

"Ми не будемо приховувати причин [аварії]. Сьогодні практично тільки Росія забезпечує доставку екіпажів на МКС. Звичайно, вони зобов'язані знати, і ми доведемо до них всю необхідну інформацію, яка привела до аварії", - сказав він, відповідаючи на питання Бі бі-сі про те, як аварія може вплинути на співпрацю з США.

Тим часом Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу за статтею про порушення правил безпеки будівельних робіт, а страхова компанія "Згода" приступила до розгляду обставин аварії.

Як повідомила гендиректор компанії Майя Тихонова, поки сума збитку в страхову компанію не заявлена, але в разі визнання події страховим, виплата по ньому стане однією з найбільших за останні десятиліття. Об'єктами страхування є ракета-носій "Союз ФГ" і транспортний пілотований корабель "Союз МС-10", ліміт відповідальності страховика становить 4,66 млрд рублів (70 млн доларів), зазначила Тихонова.

Наслідки аварії для МКС

Після аварії "Союзу" опинився під загрозою запуск транспортника "Прогрес", який повинен був доставити продовольство для екіпажу МКС, повідомило джерело Інтерфаксу. Старт планувався на 31 жовтня.

"Під питанням тому, що його мала вивести на орбіту аналогічна аварійної ракета" Союз-ФГ ", - пояснив він.

При цьому співрозмовник агентства в ракетно-космічній галузі повідомило, що на МКС достатньо запасів для того, щоб екіпаж міг продовжувати автономний політ до весни наступного року.

"Запас продовольства і предметів першої необхідності на МКС достатній не тільки для того, щоб дочекатися наступної планової експедиції в грудні, але і продовжувати автономний політ навіть при розумному споживанні до квітня 2019 року", - сказав він.

Також під питанням опинився політ на МКС першого астронавта з ОАЕ, який в квітні 2019 року мав відправитися на станцію на тиждень.

"Він повинен був зробити тижневий політ і повернутися назад в капсулі корабля, який потрапив в аварію", - пояснило джерело агентства.

Через аварію також передбачається припинення не тільки пілотованих, але і непілотованих пусків на ракетах "Союз", стверджує джерело Інтерфаксу в ракетно-космічній галузі. Йдеться в тому числі про запуски 19 жовтня з Плесецка, 31 жовтня з Байконура і 7 листопада з Куру.

Що привело до аварії?
Що відомо про екіпаж?
Що привело до аварії?
Що відомо про екіпаж?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация