Рецензія на фільм «Тарас Бульба»

У війні «Тараса Бульби» з Гоголем наклали головами незліченні Прокопенко і навіть дружина Тараса, лякаюче розкатана з килима.

У війні «Тараса Бульби» з Гоголем наклали головами незліченні Прокопенко і навіть дружина Тараса, лякаюче розкатана з килима

коли режисер Володимир Бортко взявся за екранізацію «Тараса Бульби», він припускав, що знімає епос, що демонструвало верх його поваги до оригіналу. Епічно-ні епічно, але громадянськи вивірено початок картини, коли Тарас - Бодан Ступка надихає козаків промовою про ні з чим не порівнянне російське товариство, яке ого-го яке товариство і життя за нього віддати не складно. Товариші дивляться зі схваленням, але вигляд мають при цьому цілком правдоподібний - відчайдушних маргіналів з явною тягою до алкоголю, насильства, саморуйнування і самовпевнено-насуплені дикістю. Хрестоматійна зустріч синів «повернись-но, синку! Який ти смішний »проходить гладко, Вдовиченков в ролі Остапа і Петренко -Андрій самовіддані в своїх безглуздих свитках, і можна ще списати на епічний замах прямолінійні плани на кшталт трьох кінних фігур, картинно віддаляються на тлі заходу, але з приїздом на Січ картину починає загрозливо кренити кудись рішуче не туди.

Який ти смішний »проходить гладко,   Вдовиченков   в ролі Остапа і   Петренко   -Андрій самовіддані в своїх безглуздих свитках, і можна ще списати на епічний замах прямолінійні плани на кшталт трьох кінних фігур, картинно віддаляються на тлі заходу, але з приїздом на Січ картину починає загрозливо кренити кудись рішуче не туди

Запорожці, як їм було і належить, гуляв, пиячили і беспредельничают, але на відкриті військові дії штовхає їх не Тарасова військова хитрість - вогняне бажання поїхати наваляти-таки ворогам. Так було у Гоголя, який упивався в своєму тексті вільної реставрацією старих часів, і багато мотивів і вчинки прямо пояснював тим, що вік був, мовляв, таким і люди, мовляв, відповідними, і судити їх за це не можна з нашими мірками. Ні, у фільмі козаки йдуть на поляків за цілком етичним і цивільним причин - поляки вторглися, захопили, все спалили і навіть убили Тарасову дружину (для демонстрації мертву дружину у виконанні актриси Ади Роговцевої розкочують з килима).

Ні, у фільмі козаки йдуть на поляків за цілком етичним і цивільним причин - поляки вторглися, захопили, все спалили і навіть убили Тарасову дружину (для демонстрації мертву дружину у виконанні актриси   Ади Роговцевої   розкочують з килима)

Надалі глядач, зі школи мимоволі ознайомився з «Тарасом Бульбою», може зі змішаними почуттями спостерігати не тільки протистояння козаків з поляками, а й складну боротьбу режисера з першоджерелом. Режисер намагається ум'яти твір під ідеологічно-вірний крій (наприклад, випустивши моменти звірства і всяких непотрібних такого фільму немовлят на козацьких піках), але при цьому трепетно ​​залишаючи героям всю громіздку літературну мову Миколи Васильовича, який вже і в 26 років не був ніяк письменником реалістом, і створював епічні тексти, а скоріше - прозові головоломки, отруйні для простодушного трактувальників.

Режисер намагається ум'яти твір під ідеологічно-вірний крій (наприклад, випустивши моменти звірства і всяких непотрібних такого фільму немовлят на козацьких піках), але при цьому трепетно ​​залишаючи героям всю громіздку літературну мову Миколи Васильовича, який вже і в 26 років не був ніяк письменником реалістом, і створював епічні тексти, а скоріше - прозові головоломки, отруйні для простодушного трактувальників

При передачі вирвані з контексту монологи і діалоги починають виробляти ударний і незапланований комічний ефект. Планомірно гинуть в кінці облоги фортеці козаки по черзі піднімаючи на плече клянуться у вірності батьківщині, війську і, так і чекаєш, що хтось із них збереться силами і скаже особисту подяку комусь з представників вищих лідерів. Перерахування загиблих Прокопенок душевним закадровим голосом Безрукова доводить сцену до кульмінації. Палаючий на багатті Тарас цілком по тексту докладно просить соратників вийти за наміченим їм маршруту, а також радить повернутися навесні і погуляти від душі. Богдан Ступка, актор величезного таланту, створений, здавалося б для цієї ролі, потрапляє як курей в ощип, а що вже говорити про Вдовиченкова і Петренко. Михайло Боярський віддав усі сили ролі Мосія Шило, виглядає просто вставним цирковим номером - через відсутність інших мотивацій він теж захищає товариство і честь як давно вміє, а ми добре пам'ятаємо цей малюнок за серіалом Юнгвальда-Хількевича .

Михайло Боярський   віддав усі сили ролі Мосія Шило, виглядає просто вставним цирковим номером - через відсутність інших мотивацій він теж захищає товариство і честь як давно вміє, а ми добре пам'ятаємо цей малюнок за серіалом   Юнгвальда-Хількевича

Вся чесна і якісна робота - ретельно відтворена гоголівська Січ, прекрасна характерна масовка, масштабні батальні сцени, точний основний кастинг, все, все лягло жертвою нерівної битви фільму з гоголівської треллю. І перший Прокопенко загинув, і другий, і третій і двадцять п'ятого. Усі без винятку.

Залишайтеся з нами на зв'язку і отримуйте свіжі рецензії, добірки і новини про кіно першими!
Яндекс Дзен | Instagram | Telegram | Твіттер

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация