Результатом "стрибка з краю стратосфери" стали три нових світових рекорди

14 жовтня 2012 австрійський парашутист Фелікс Баумгартнер (Felix Baumgartner) встановив відразу три нових світових рекорди та став першою людиною, що подолав у вільному падінні звуковий бар'єр. Історичної події передувала багаторічна підготовка, а рівень технічного оснащення був найвищим, проте стрибок все ж пройшов не зовсім так, як було заплановано. 14 жовтня 2012 австрійський парашутист Фелікс Баумгартнер (Felix Baumgartner) встановив відразу три нових світових рекорди та став першою людиною, що подолав у вільному падінні звуковий бар'єр

Підготовка до запуску місії "To the edge of space"

За планом стратостаті повинен був підняти Баумгартнера в герметизированной капсулі на висоту 120000 футів (36580 м). Одна зі складностей такого стрибка полягає в тому, що він має на увазі тривале перебування вище лінії Армстронга, що проходить на висоті близько 19 км. На такій висоті атмосферний тиск становить 47 мм ртутного стовпа, і вода кипить на позначці 37 ° С. Розгерметизація на висоті вище 18900 м призводить до закипання крові. Тому, незважаючи на капсулу, Фелікс був екіпірований як космонавт.

Пристрій скафандра Фелікса Баумгартнера (зображення: Red Bull Stratos)

Маса Баумгартнера зі спорядженням склала 118 кг. Закріплюється на грудях 5,5 кг модуль містив засоби моніторингу та передачі даних наземним службам. Для запобігання засліплення і в цілях захисту від ультрафіолету у Баумгартнера був опущений визор з сильним затемненням.

Капсула утримується підйомним краном

О 15:49 за Гринвічем стався відрив капсули від стріли мобільного крана, що їде в напрямку горизонтального руху стратостата. Без такої хитрої системи запуску величезний гелевий балон протягнув би капсулу по землі, піддавши небезпеки Баумгартнера і розбивши всі закріплені зовні камери.

Успішний зліт Фелікса Баумгартнера на стратостаті

На сайті проекту Red Bull Stratos крім прямої трансляції в реальному часі відображалися різні дані - від погоди в зоні запуску до параметрів польоту капсули і умов всередині неї.

Відображення метеоумов в районі запуску

Початкова швидкість підйому склала 6,5 м / с. Вона плавно знижувалася до 2,1 м / с в міру наближення до наміченої висоті. Температура за бортом спершу різко падала, зупинившись на рівні -69 ° С, а потім знову стала підвищуватися приблизно з 20 км над рівнем моря. Усередині капсули температура коливалася незначно, залишаючись весь час в межах від +12 до + 19 ° С градусів.

Трансляція параметрів польоту капсули Фелікса Баумгартнера

Система подачі кисню функціонувала без збоїв (для підвищення безпеки вона була продубльована чотириразовий), але недостатньо адаптивно. Кілька разів в ході підйому рівень кисню підвищувався до небезпечної позначки 30%, підходячи впритул до червоної зони.

Крім Центру управління польотами в Нью-Мехіко ведення капсули по технології NASA здійснювали вертольоти і мобільні наземні станції стеження.

Крім Центру управління польотами в Нью-Мехіко ведення капсули по технології NASA здійснювали вертольоти і мобільні наземні станції стеження

Наземні мобільні станції стеження (зображення: Red Bull Stratos)

Тривалість підйому перевищила 2,5 години. Весь цей час Фелікс здійснював радіообмін з ЦУП, повторюючи послідовність етапів стрибка і передаючи показання приладів для корекції даних телеметрії.

Проблеми почалися на висоті близько 30 км. Спершу Баумгартнер передав, що у нього сильно пітніє визор. Потім з'ясувалося, що нагрів гелію виявився сильнішим очікуваного, і капсула на останній ділянці підйому розігналася до 10,7 м / с.

Капсулу не вдалося вчасно уповільнити, і через 2 години 38 хвилин після старту вона досягла висоти 39068 м (на 2,5 км вище розрахункової), продовжуючи підніматися. За рахунок плавного скидання гелію через верхній клапан вдалося зменшити підйомну силу і стабілізувати висоту капсули.

Незважаючи на ускладнення, Фелікс прийняв рішення діяти за планом. Через хвилину після дозволу Центру Фелікс перемкнув подачу кисню на балон в скафандрі, постав перед камерами за бортом капсули і зробив історичний стрибок.

Через хвилину після дозволу Центру Фелікс перемкнув подачу кисню на балон в скафандрі, постав перед камерами за бортом капсули і зробив історичний стрибок

Історичний стрибок Фелікса Баумгартнера

За даними телеметрії висота підйому на стратостаті перевищила 39100 м, а висота подальшого стрибка склала 39044 метрів - це два нових світових рекорди. На 48 секунді вільного польоту Фелікс досяг швидкості 1 173 км / год, подолав звуковий бар'єр і продовжив прискорення.

Офіційно підтверджена ВВС США максимальна швидкість вільного падіння Баумгартнера дорівнює 1342 км / год (1,24 Маха) - третій світовий рекорд, встановлений в ході однієї місії.

Під час стрибка Фелікс міг увійти в штопор, почати неконтрольовано обертатися і втратити свідомість. На цей випадок було передбачено автоматичне розкриття стабілізуючого парашута, але воно не було потрібно - Фелікс впорався самостійно, і це робить рекорд технічно чистим.

Ті, хто цікавиться фізичними процесами, що виникали при надзвуковому польоті Баумгартнера, можуть ознайомитися з деталями тут .

В ході зниження наростало гальмівну дію більш щільних шарів повітря, і після досягнення максимальної швидкості Баумгартнер став сповільнюватися. На висоті 1500 метрів його швидкість знизилася до 277 км / год, що дозволило безпечно розкрити парашут.

Час вільного падіння склало 4 хвилини 19 секунд. Це менше встановленого раніше світового рекорду, який належить наставнику Фелікса Баумгартнера - Джозефу Кіттінгеру, нині полковнику ВПС США у відставці.

Ще до стрибка Фелікс встановив інший рекорд, який не має, правда, відношення до спорту. У прямому ефірі на YouTube за його успіхами стежило близько 8 мільйонів людей. Ключові моменти можна подивитися в запису.

Слід зазначити, що Міжнародна авіаційна федерація (ФАІ) не визнає рекорду Кіттінгера і відмовлялася визнавати попередні заявки на рекорди Баумгартнера через використання під час минулих стрибків стабілізуючого парашута.

Слід зазначити, що Міжнародна авіаційна федерація (ФАІ) не визнає рекорду Кіттінгера і відмовлялася визнавати попередні заявки на рекорди Баумгартнера через використання під час минулих стрибків стабілізуючого парашута

Розбіжності з приводу рекордів

За версією ФАІ до 14 жовтня 2012 року рекорд висоти залишався за парашутистом-випробувачем Євгеном Миколайовичем Андрєєвим. 1 листопада 1962 він здійснив стрибок з 25 500 метрів, з яких 24 500 м подолав у вільному падінні за 4 хвилини 30 секунд, досягнувши максимальної швидкості 900 кілометрів на годину.

Навіть якщо ФАІ відкине три нових заявки від команди Red Bull Stratos, проект вартістю 50 млн. Доларів можна вважати успішним. Його головною метою було наукові дослідження верхніх шарів атмосфери, перевірка пристрою капсули, інноваційних парашутних систем і меж людських можливостей.

Його головною метою було наукові дослідження верхніх шарів атмосфери, перевірка пристрою капсули, інноваційних парашутних систем і меж людських можливостей

Команда проекту Red Bull Stratos

Згуртована команда надовго отримає їжу для роздумів, піддаючи всебічного аналізу масу унікальних даних і донімая Баумгартнера похлеще журналістів.

Спортивні амбіції Фелікса вже задоволені сповна.

Спортивні амбіції Фелікса вже задоволені сповна

Фелікс Баумгартнер успішно приземлився, встановивши поспіль три світові рекорди

Він збирається відмовитися від подальших стрибків і скоріше зробити пропозицію чекати його на землі Ніколь.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация