Рим: Форум, Вівтарі Вітчизни і Миру, туристичні автобуси

[ початок | продовження ]

Римський Форум

Від Колізею починається так звана Священна Дорога (Via Sacra), яка закінчується аркою Тита.

арка Тита
арка Тита

Від цієї арки починається найцікавіше місце - Римський Форум (Roman Forum). Правда, багато туристів, яких заздалегідь готують перед зустріччю з прекрасним, чомусь вирощує в собі якісь нереальні очікування і, з'явилися на Форумі, неодмінно вигукують: "Ну, і на чорта нас сюди привели? Це ж якийсь пустир з зрідка валяються уламками! "

Ну, якщо вивчати Форум по туристичним альбомами з відтвореними (або нафантазувати) зображеннями і сподіватися, що зараз все побачиш на власні очі - тоді так, можливі певні розчарування. Тому що ось, наприклад, як один з розділів Форуму виглядає в альбомі:

відтворене зображення
відтворене зображення

А ось так ця площадка виглядає в реальності:

Сучасна майданчик Форуму
Сучасна майданчик Форуму

Різниця є? Звичайно. Так що гуляючи по Форуму вам доведеться включити уяву по повній, інакше ці уламки, зібрані на невеликій території, належного враження не справлять. Однак з іншого боку, там дійсно дуже цікаво, і я, не чекаючи нічого особливого, був Форумом дуже вражений. Але спочатку трохи про історію цього місця ...

Форум протягом багатьох століть був одним з найпопулярніших місць в Римі. Кажуть, що він сходить ще до Ромулу. Втім, в Римі майже все сходить до Ромулу, за винятком візків з хот-догами.

У перекладі з латині Forum означає площа як таку і ринкову площу зокрема. Тому спочатку на Форумі розташовувалися два ринки - овочевий і ринок делікатесів. А де ринок - там, зрозуміло, тусовка, спілкування, обмін думками, суперечки і висновок ділових контрактів. Крім того, на Форумі була спеціальна трибуна для політичних виступів, і навколо неї розгорялися такі палкі суперечки з приводу долі нещасного Карфагена, що врешті-решт ринки перенесли в іншу зону, а Форум був забудований всякими храмами та громадськими закладами та став улюбленим місцем ділового та дозвільного проведення часу. Також там ставили вистави і проводили гладіаторські змагання, які пішли на спад після спорудження Колізею.

Цезар розширив Форум і створив там нові споруди, імператор Август прикрашав його пам'ятниками, Діаклетіан в III столітті н.е. перебудував Форум в світлі сучасних (на той момент) уявлень.

А потім прийшли брудні і погано пахнуть люди з півночі, Рим занепав і разом з ним зачах і Форум. Зачах він настільки, що в середні віки це місце називали "Кампо Ваччіно", що перекладається як "коров'ячий поле" - поблизу від зруйнованого Форуму знаходився ринок великої рогатої худоби. А сам Форум тривалий час, як і Колізей, служив джерелом будівельних матеріалів, які розтягували все, кому не лінь.

Реконструювати Форум почали тільки в другій половині XIX століття. Стали проводити активні розкопки, привели ділянку в порядок і почали з'ясовувати, яким саме храму належав отой уламок колони. Потихеньку відтворювався зовнішній вигляд Форуму - хоча б на картинках і в вигляді моделей, - ну і формувався сам туристичний комплекс.

Одна з моделей Форуму
Одна з моделей Форуму

Сам Форум був включений в загальний комплекс спільно з Палатином і Колізеєм, але періодично вхід туди, на відміну від Колізею і Палатіна, робили безкоштовним. У той момент, коли ми там були, вхід на Форум також був вільний.

З вашого дозволу я не буду вантажити статтю великою кількістю фотографій всяких уламків, супроводжуючи їх написами "ось цей камінчик - від храму Апполона, он той - кут вівтаря Базиліки Святого Антонія, а це - уламок меморіальної дошки на честь п'ятого руйнування храму Колчедан Великого" - навряд чи це має сенс. Я краще покажу те, що більш-менш збереглося, тому не вимагає при перегляді перегріву уяви.

Одне з найбільш вражаючих будівель на Форумі - залишки собору (базиліки) Максенція. Спорудження (точніше те, що від неї залишилося) величезна і виглядає дуже ефектно. Ось як собор виглядає здалеку, з боку Палатіна:

Базиліка Максенція видали
Базиліка Максенція видали

А ось так вона виглядає поблизу - колосальна споруда, чи не так?

Базиліка Максенція поблизу
Базиліка Максенція поблизу

І якщо трохи напружитися і пронизати поглядом глиб століть, можна побачити, як ця споруда виглядало в давнину:

Реконструкція базиліки Максенція
Реконструкція базиліки Максенція

Бачите три здоровенних арки справа? Ось тільки вони і збереглися. І ще кілька уламків величезних арок зліва. Склепінь, зрозуміло, не залишилося - вони були зруйновані землетрусом в 1349 році.

До речі, незважаючи на те, що собор зводив імператор Максенцій (в свою честь, зрозуміло, так тоді було прийнято), завершення будівництва він не побачив: Максенцій загинув під час битви 312 року проти Костянтина. Тому саме Костянтин відкривав цей собор, в апсиді якого була встановлена ​​його статуя.

Недалеко від собору Максенция розташоване добре збережена будівля, зване Храмом Божественного Ромула. Ромул - син Максенція, який помер молодим. У храму збереглися розкішні бронзові двері:

Бронзові двері Храму Ромула
Бронзові двері Храму Ромула

Поруч з Храмом Божественного Ромула також добре зберігся Храм Антоніна та Фаустини: його побудував імператор Антонін Пій в честь своєї дружини, а після смерті імператора Сенат присвятив цей храм також і йому.

Храм Антоніна та Фаустини
Храм Антоніна та Фаустини

А ось з Храмом Вести, взагалі кажучи, трапилася халепа. Нас дуже цікавив цей пам'ятник - ми про нього багато читали. Як відомо, Храм Вести був присвячений богині "національного вогнища Римського народу". Основна будівля храму мало круглу форму, що символізує вогнище, і там горів вогонь, який постійно повинні були підтримувати діви-весталки, що живуть в храмі. Вогонь символізував вічність Риму.

Весталок було шестеро: спочатку вони вибиралися з дочок патриціїв, але пізніше це почесне звання стали отримувати і дівчата з менш високородних сімей. Посада вважалося дуже почесною і в тридцять з чимось років виходячи на пенсію весталка до кінця життя ні в чому не потребувала - вона отримувала солідні грошові кошти і за ними зберігалося всяке соцзабезпечення. Але горе тій Весталка, з вини якої згасне вогонь або яка зачне спілкуванням з чоловіком! Покарання було нещадним: провинилася весталку ховали живцем з маленьким шматком хліба і ліхтарем.

Так ось, нас дуже цікавило це заклад. Як тільки ми бачили на Форумі який-небудь більш-менш зберігся храм, то тут же підбігали до нього з радісними криками: "Храм Вести, Храм Вести". Але виявлялося, що це не він. І тільки уважно читаючи написи у всяких уламків ми з'ясували, що ось ці кілька колон біля Палатіна - і є залишок Храму Вести.

Колони Храму Вести
Колони Храму Вести

І все, більше ніяких тобі весталок!

Ну і також з'ясувалося, що велика майданчик перед собором Максенція - це колишній Будинок Весталок, від якого збереглися лише залишки двох басейнів і кілька скульптур (як я розумію, скульптури не могли зберегтися: їх просто десь знайшли і підняли там на постаменти, щоб хоч якось позначити визначна споруда).

Ще одна знаменита колонада, яку часто можна бачити на листівках - залишки Храму Сатурна.

Колонада храму Сатурна
Колонада храму Сатурна

Цю колонаду вночі красиво підсвічують, але ми там були вдень, причому в хмарний день. Однак колонада - красива. А вже якщо знати, що в цьому храмі знаходився Errarium, тобто державна скарбниця - так і хочеться завмерти в німому захопленні.

В кінці площі Форуму розташовується Арка Септимія Півночі - найпотужніше спорудження, яке, на мій погляд, затьмарює навіть Арку Тита.

Арка Септимія Півночі
Арка Септимія Півночі

Якщо піднятися вище, то там відкриється чудовий вид на Форум і на Палатин.

Вид на Форум і Палатин
Вид на Форум і Палатин

Завершує весь цей комплекс будівля Капітолію, що розташоване на Капітолійському пагорбі над аркою.

Капітолій
Капітолій

Щось якось не по давньоримських виглядає ця штука, сказали ми і були, безумовно, мають рацію. Якийсь XVI століття - тьху, новобуд. Особливо в порівнянні з Форумом. Але тут потрібно визнати, що зате Капітолій значно краще зберігся, і цього у нього не відняти.

Прямо перед Капітолієм стоїть велична скульптура Марка Аврелія. На думку відразу приходять великі вірші Кардуччі: "Не знайдено Аврелій - не єврей? !!"

Марк Аврелій над тілом свого коня
Марк Аврелій над тілом свого коня

вівтар батьківщини

Все, втомилися ходити, тому вирішили сісти на який-небудь туристичний автобусик, яких по Риму ходять тонни. Добрішали від Капітолію до монумента Вівтар Вітчизни (Altare della Patria). Він перебував чи то на реставрації, то чи на чищенні - в загальному, виглядав непрезентабельно.

вівтар Вітчизни
вівтар Вітчизни

З Вівтарем теж була пов'язана цікава історія. Його з великим пафосом почали будувати в 1885 році, для чого знесли цілий квартал з красивими ренесансними будинками. Будували довго. У 1901 році на зразок як відкрили, але тут почалася Перша Світова, і стало не до нього. Після цього вирішили додати до меморіалу пам'ятник Невідомого Солдата, так що наступна церемонія була вже при Муссоліні в 1927 році.

На честь річниці об'єднання Італії в центрі поставили пам'ятник Віктору-Еммануїла II, який був першим королем. Причому пам'ятник відлили зі старих гармат замку Святого Ангела - мовляв, символ переходу папської влади до короля.

Архітектори щосили намагалися зберегти стиль античних споруд при розробці Вівтаря, проте в Римі споруда не схвалили і зазвичай називають або "весільний торт", або "друкарська машинка" - за характерну форму.

Зате фонтанчики там красиві - цього у "весільного торта" не відняти.

Фонтан Вівтаря Вітчизни
Фонтан Вівтаря Вітчизни

Фонтанів там два - один символізує Тірренське море, інший Адріатичне. Цей, начебто, Тірренське. Принаймні схожий ...

За рогом Вівтаря Вітчизни якраз знаходиться стоянка всяких різних автобусів - звичайних міських і туристичних. Навпаки стоянки, до речі, чергова пам'ятка - Форум Траяна:

Форум Траяна
Форум Траяна

Туристичні автобуси

По Риму дуже зручно кататися на двоповерхових туристичних автобусик. Їх там штук п'ять різновидів - всякі Green Line, Roma's Tours і так далі. Автобусики, по-перше, однотипні: на другому поверсі великий відкритий майданчик, на якій багато сидінь, а на нижньому, закритому, приблизно в три рази менше місць, а по-друге, об'єднані в єдину мережу - тобто квитки, куплені в одному автобусі, підходять до всіх інших.

Фото, зроблене з другого поверху туристичного автобуса
Фото, зроблене з другого поверху туристичного автобуса

На відміну від звичайних міських автобусів, квитки на які треба купувати в кіосках або автоматах заздалегідь, в туристичних автобусах квитки продають самі екскурсоводи. Квиток коштує 18 євро на добу або 24 євро на дві доби, і ви можете на будь-якій зупинці виходити, на будь-якій зупинці сідати знову весь період дії квитка. Це зручно, тому що у всіх ліній маршрути приблизно однакові, і вони охоплюють всі більш-менш помітні пам'ятки Рима. Якщо Ви купуєте квиток вам видають персональні навушники, які можна включити в спеціальне гніздо поруч з кріслом, і тоді екскурсія буде супроводжуватися аудіокоментарями на обраною мовою. (Їх всього сім, російська присутній.)

Хочете - їздите в автобусі хоч весь день (повний маршрут займає години півтора плюс автобус пару раз робить досить тривалі зупинки - наприклад, поруч з Ватиканом він зупиняється аж на півгодини), хочете - зійдіть на зупинці поряд з цікавлять вас місцем, погуляйте там скільки влізе , а потім знову сідайте на будь-який з туристичних автобусів і продовжуйте маршрут. (Зазвичай більше 5-10 хвилин їх чекати не доводиться.)

Правда, автобуси все-таки різні. Деякі нові, і в них комфортно. Але також по маршруту їздять кілька неабияк ухайдаканних машинок, в яких на половині або більше місць навушники не працюють. Крім того, трапляються дуже різні екскурсоводи. У першому автобусі, в якому ми їхали, дама не тільки вільного говорила на п'яти мовах, а й часто сама щось розповідала, оголошувала зупинки, консультувала і так далі. А в другому автобусі сиділа екскурсовод, яка за весь маршрут не вимовила ні слова. І там як раз майже ні у кого не працювали навушники ...

Особливо приємно було кататися по набережній. Там машин багато, на набережній дозволяється паркуватися зліва і справа, тому нерідкі пробки. Автобус їде повільно, можна як слід роздивитися все по сторонам і пофотографувати. Ось, наприклад, римський будинок на набережній:

Будинок на набережній
Будинок на набережній

А ось дуже симпатична церква:

Церква
Церква

Проїжджаючи по набережній ми помітили якесь дивне повністю прозоре будівлю, всередині якого знаходилося явно щось дневнерімское - щось мармурове і різьблене. Зацікавившись, ми вийшли з автобуса і вирушили з'ясовувати, що це таке.

Це одноповерхова скляна будівля-музей, яке містить в собі так званий Вівтар Світу - точніше, те, що від нього залишилося.

вівтар Світу
вівтар Світу

Як виявилося, цей вівтар був зведений Сенатом в 13 році д.н.е. в честь тріумфального повернення імператора Августа після перемоги над Іспанією і Галлією. Вівтар встановили в північно-східному кутку Марсового поля, проте після падіння Риму його затопило Тибром, споруда була зруйнована, а деякі панелі з нього спливали потім (образно кажучи) в колекціях Медічі, Ватикану та інших впливових персон.

Відновив Вівтар Миру, як не дивно, Муссоліні. Він ініціював серйозні розкопки, дещо з збереженого експропріював, після чого Вівтар відтворили в його колишньому вигляді. У 2006 році було прийнято рішення накрити Вівтар скляним ковпаком - для збереження.

Усередині цього музею, вхід в який коштує 9 євро, крім вівтаря практично нічого немає - хіба що ще кілька панелей з членами династії Юліїв-Клавдіїв.

панелі
панелі

Позаду Вівтаря встановлена ​​реклама спонсора всієї акції - фірми Pirelli:

Реклама спонсора
Реклама спонсора

Втім, може бути, я все плутаю, і це зовсім не Pirelli, а який-небудь Corex.

[ закінчення ]

На думку відразу приходять великі вірші Кардуччі: "Не знайдено Аврелій - не єврей?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация