Романови: як імператорська сім'я відзначала Різдво, які дарували подарунки і звідки традиція ставити ялинку.

  1. Подарунок від дочки кайзера
  2. Ігри та маскаради
  3. Зразок для наслідування
  4. Європа відстане

П ому за різдвяне дерево ми повинні бути вдячні царської сім'ї? Які подарунки отримували імператорські діти на Новий рік? Подобалося Миколі I вбиратися в маскарадні костюми? П ому за різдвяне дерево ми повинні бути вдячні царської сім'ї

А.Ф. Чернишов. Сцени з сімейного життя імператора Миколи I. Різдвяна ялинка в Аничковом палаці

Варвара Пономарьова - історик, фахівець з історії російської культури XVIII - початку XX століття. Співробітник історичного факультету МГУ.

Кажуть, що ялинки в Росії з'явилися завдяки Петру Великому. Насправді, хоч ми дійсно зобов'язані цьому імператору святкуванням Нового року, це була ще зовсім не та ялинка, до якої ми звикли.

З 1700 року за його вказівкою в Росії цю ніч святкують, як в Європі. Указ був такий:

Так що мова йшла всього-на-всього про вінки і всяких гірляндах.

Подарунок від дочки кайзера

Х. Дехлінг. Кайзер Фрідріх Вільгельм III зі своєю сім'єю. 1 806

1 806

Дж. Доу. Олександра Федорівна зі старшими дітьми - Олександром і Марією. 1820-е. ГРМ

ГРМ

А.І. Шарлемань. Великий князь Костянтин Миколайович з дітьми на ковзанці. Початок 1860-х. колекція Подстаніцкого

А перша російська святкова ялинка, як свідчать історики побуту, була встановлена ​​в Росії в 1817 році. Її влаштувала велика княгиня Олександра Федорівна, дружина майбутнього імператора Миколи I і дочка кайзера Фрідріха Вільгельма III.

Майбутня імператриця ввела це свято, пам'ятаючи про власне дитинство в Німеччині, де цей звичай існував з незапам'ятних, ще язичницьких часів.

Дочка Олександри Федорівни та Миколи I, велика княжна Ольга, королева Вюртемберзькі, в своїх спогадах «Сон юності» розповідає про традиції зимових урочистостей в імператорській родині. Новорічні свята включали Різдво, Святки, Новий рік, Водохреще. Все каталися на ковзанах, на санках, будували льодові містечка, шили маскарадні костюми. Ялинок в палаці вбираються кілька відразу - для кожного члена сім'ї.

Т.А. Нефф. Великі княжни Марія і Ольга Миколаївни. 1 838

1 838

Л.І. Кіль. Портрет Миколи I з молодшим сином Костянтином. 1 832

1 832

Ф. Крюгер. Цесаревич Олександр Миколайович. 1832. Ермітаж

Ермітаж

В.І. Гау. Великі княжни Катерина, Єлизавета і Марія Михайлівни. 1 838

Готувалися і розкладалися на столах подарунки. Звичайно ж, серед них були різноманітні іграшки, а також книги, наряди, прикраси, картини та багато іншого. Ольга Миколаївна одного разу отримала на Новий рік чудовий рояль. Хлопчиків очікували військові іграшки - солдатики, шаблі і рушниці, а також мундирчиках їх полків. Якось серед інших подарунків спадкоємець Миколи I отримав від батька бюст імператора Петра Великого, якого він вважав зразком для наслідування.

Імператор любив отримувати від своїх дітей подарунки, виготовлені ними власноруч, а покупних і дорогих презентів він не жалував. Діти дарували один одному невеликі сувеніри, куплені на власні заощадження. Подарунками обділяє і придворні. Для них влаштовувалася особлива лотерея, до якої заздалегідь готувалися квиточки. Часто дарувалися предмети, виготовлені на Імператорському фарфоровому заводі.

Ігри та маскаради

Велика княгиня Олександра Федорівна і великий князь Микола Павлович в костюмах Лалли Рук і принца Аліріса. Бал 27 січня 1822 року

Бал 27 січня 1822 року

А. Лагрене. Микола I і Олександра Федорівна в образі римських правителів. 1820-і

1820-і

О. Верне. Царскосельская карусель. 1842. ГМЗ «Царське Село»

ГМЗ «Царське Село»

О. Бреверн. Портрет цесаревича Олександра Миколайовича в юності в східному костюмі. Колекція князя Юр'ївського

Колекція князя Юр'ївського

Я. Йорданс. Бобовий король. 1640-1645. Музей історії мистецтв, Відень

В останній день старого року до палацу, як згадувала дочка імператора, «незмінно приїжджав митрополит Серафим з монахами Олександро-Невської лаври, які співали ... чудове славослів'я». Потім імператор з імператрицею власноруч підносили їм частування.

А ще Олександра Федорівна в новорічні дні любила влаштовувати традиційний для Західної Європи свято «бобового короля». Своїм корінням він сходить до легенди про поклоніння королів немовляті Христу. В пиріг запікається біб, і той, кому він діставався, ставав королем свята. Король вибирав собі королеву, і на коротку мить вони розпоряджалися всім оточуючим. Велика княжна Ольга описує один з таких «бобових свят», коли був влаштований китайський маскарад. Всі присутні надягли китайські костюми. Сам імператор був у наряді мандарина, «зі штучним товстим животом, в рожевій шапочці, з висить косою на голові. Він був абсолютно невпізнанним ».

Микола I взагалі не боявся виступити в несподіваному вигляді. Наприклад, в травні 1842 року, на честь 25-ої ​​річниці свого весілля з Олександрою Федорівною, він влаштував «Царськосельський карусель». Слово «карусель» тут використовується не в тому сенсі, як ми звикли: раніше так називали лицарські «дефіле», під час яких закуті в зброю воїни, рухаючись по колу, демонстрували свої навички володіння зброєю. На це свято зібралася майже вся величезна сім'я. Для всіх пошили середньовічні костюми. Імператриця виступала в образі Прекрасної Дами, а імператор хизувався блискучими обладунками.

Зразок для наслідування

А. Ладюрнер. Гербовий зал Зимового палацу. 1834

1834

А. Ладюрнер. Гербовий зал Зимового палацу. Фрагмент: російські сукні фрейлін. 1834

1834

А. Малюков. Портрет імператриці Олександри Федорівни в російській плаття. 1836. Ермітаж

Ермітаж

А. Ладюрнер. Микола I і Олександра Федорівна приймають представників податкових станів. 1840-е. колекція Подстаніцкого

Але для царських осіб свята ніколи не обмежувалися лише сімейними рамками. Найважливішу роль в існуванні інституту верховної влади завжди грали ритуали. Церемонію новорічних привітань в 1837 році описує американський посланник при російському імператорському дворі Джордж Даллас (майбутній віце-президент, в честь якого назвуть столицю Техасу).

Це було воістину чудове видовище. Для привітання государя і його сімейства до палацу з'їжджалися всі придворні, «цілий квітник фрейлін в багатих і чудових національних костюмах, камер-юнкери в гаптованих золотом мундирах, білих лосинах, панчохах і черевиках, багато виряджені сановники, важливі цивільні чиновники. Хоча імператриця Олександра Федорівна не відрізнялася міцним здоров'ям, вона повинна була відстояти всю церемонію від початку до кінця. Розмовляючи з посланником, імператриця помітила: «По утвердившемуся звичаєм мені доводиться привітатися і поговорити майже з чотирма тисячами людей».

Наприклад коронованих осіб поспішали слідувати багато, і звичай прикрашати ялинку під Різдво поступово поширювався серед дворянства. Ялинки наряджали в громадських місцях - в Дворянських зборах, клубах і театрах.

Цікаво, що дітище імператорської сім'ї - інститути шляхетних дівчат - дуже рано сприйняли цей чудовий звичай, разом з усіма супутніми радостями: маскарадами, балами, саморобними подарунками. До речі, перший з них, Смольний, в 1764 році заснувала інша німецька принцеса - Катерина Велика. У поміщицькому побуті ялинка затверджувалася протягом усієї другої половини XIX століття. Поширенню традиції сприяли дочки дворян, які поверталися в свої родини після інститутів. Тема чарівного Різдва проникала до тями і завдяки музиці, наприклад «Лускунчика» Чайковського ...

Європа відстане

Різдвяна ялинка в Віндзорському замку. 1848. Ілюстрація з газети The Illustrated London News

Ілюстрація з газети The Illustrated London News

Д. Робертс. Ялинка королеви в Віндзорському замку. 1850. Королівська колекція Великобританії

Королівська колекція Великобританії

Д. Робертс. Ялинка герцогині Кентской і королівських дітей в Віндзорському замку. 1850. Королівська колекція Великобританії

Цікаво, що в поширенні моди на ялинку Росія навіть була попереду всієї Європи. Традиція зробила крок з Німеччини до Англії лише в 1848 році, разом з німецьким чоловіком королеви Вікторії - принцом Альбертом. Того року гравюра, на якій була зображена королівська сім'я, яка хотіла навколо різдвяного дерева в Віндзорському замку, з'явилася в газеті The Illustrated London News. І після цього англійці з радістю підхопили новий звичай.

А з численними дітьми Вікторії і Альберта, які виросли і поріднилися з усіма монаршими домами Європи, про це прекрасному звичаї дізналися всюди. Різдвяні ялинки стали запалюватися по всіх краях континенту. Нарешті, Європа наздогнала Росію.

Які подарунки отримували імператорські діти на Новий рік?
Подобалося Миколі I вбиратися в маскарадні костюми?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация