Росія в творчості Альфонса Мухи

Муха виступав одночасно як дизайнер цих постановок; за його ескізами створювалися сукні та сценічні ювелірні прикраси. У ці ж роки Муха стає одним з провідних художників французької реклами, його композиції з'являються в журналах у вигляді плакатів - з незмінною фігурою або головою пані, оповитою елегійним настроєм. У тому ж стилі Art Nouveau створювалися і графічні серії (Пори року, Квіти, Місяці, Зірки), які до сих пір широко тиражуються у вигляді арт-постерів. Саме плакати, створенням яких Альфонс Муха займався в 1895-1905 рр., Допомогли чеському художнику стати одним з лідерів світового модерну. Альфонс Муха став дуже знаменитий ще за життя, в кінці XIX ст. його роботи були показані майже в усіх столицях Європи і в США. Після закінчення першої світової війни Муха повернувся на батьківщину, а після проголошення в 1918 р республіки, йому було довірено виготовлення перших чехословацьких поштових марок, грошових знаків і державного герба. З середини 1920-х років він різко змінює напрямок своєї творчості, створює значний цикл картин Слов'янська Епопея, присвячений історії слов'янства, і, зокрема, язичницької історії. Серед робіт слов'янського циклу найбільш відомі Апофеоз історії слов'янства, Свято Свентовита, Слов'яни на споконвічній батьківщині, Введення слов'янської літургії.

На празької конференції, однією з тем яких стала «Росія у творчості А. Мухи», професор Г. П. Мельников згадував про помилки, які прокралися в альманахи, присвячені Мусі:

«Що стосується дрібних помилок і неточностей в альманах, це сталося через те, що тема« Росія і Муха »ніколи спеціально не досліджували. Зазвичай автори популярних статей переписують щось з передмов до каталогів про Муху. Я навіть з'ясував одну деталь: для американського альбому про А. Мусі писали чеські мистецтвознавці, їх перевели на англійську мову, з англійської на російську, і ось цей подвійний переклад привів до деяких смішним помилок ».

- Tо є це кочують помилки?

«Так, так, і все тому, що солідного наукового дослідження, академічної біографії Мухи ще ніхто не написав. І архіви Фонду Мухи ще не досліджені. Це досить таки прикро, тому що навряд чи знайдеться якась людина в Празі, який не знає, хто такий Муха. У всякому разі, ресторан Мухи знають всі туристи, оскільки повз нього проходять: не кожен може туди зайти, ціни кусаються. У нас в Росії творчість Мухи дуже популярно, московські художники, які роблять масову продукцію, кіч, копіюють його плакати, роблять рекламу, в основному для текстильних фірм, його творчість дуже затребуване. Але про сам Мусі відомо вкрай мало і найменше відома тема «Муха і Росія».

- З метою створення циклу картин на слов'янську тему Муха почав поїздку в Росію в 1913 р Чому саме в цьому році?

«Ніхто з пишуть про Мусі якось не помітив, що це був рік святкування 300-річчя дому Романових. Резонанс був у всьому культурному світі, тому Муха і поїхав в Росію. Він зустрічався в Петербурзі з чиновниками, які ще пам'ятали скасування кріпосного права в 1861 р, багато малював і фотографував, перш за все, на Красній площі, і помістив цю сцену, коли народ чує указ про скасування кріпосного права і дивується, як же ми далі жити то будемо, саме на Красну площу. Мені здається, що він знав картину Сурікова «Ранок стрілецької страти», оскільки всі фігури на його картині поміщені точно на тому ж фоні, як фігури на картині Сурикова ».

- Ви з'ясували, що він відвідав Третьяковську галерею в Москві і залишив там захоплений відгук. Він вважав, що в Росії на зламі століть нарешті прокинувся споконвічний російський дух і написав, що російське мистецтво глибоко символічно.

«... а символізм - в крові у слов'ян, тому Муха дуже радіє символізму в живописі, тому що він адже і сам символіст. Тут він знайшов спільне. Його також дуже порадувало, що всюди в Петербурзі він бачив варіації на тему своїх афіш та плакатів і написав: Я всюди в Петербурзі, треба ж, як добре вони вивчили мою творчість, і був дуже цим гордий. Особлива тема зв'язку Мухи з діячами культури Росії, це ще слід вивчати. Мені вдалося з'ясувати, що він був в будинку у художника Пастернака, коли там відзначали велике торжество сина художника, майбутнього великого поета Бориса Леонідовича Пастернака. Він відзначав закінчення московського університету і вихід у світ збірки, де були опубліковані його вірші. Муха, звичайно, тоді ще не знав, в кого виросте Борис Леонідович. З його батьком він познайомився ще під час навчання в Мюнхені ».

- Може бути, варто було б ще повернутися до дому Романових. Княгиня Романова підтримувала створення російського православного модерну.

«Так, цікаво відзначити, що для виставки робіт російських і французьких художників був використаний ескіз плаката Мухи на тему« Живопис », зроблений для інших замовників, а меценаткою виставки була велика княгиня Єлизавета Федорівна Романова, яка захищала розвитку своєрідного стилю« російський православний модерн » і захищала цей стиль від його критиків. Очевидно, ескіз Мухи їй дуже сподобався, і вона схвалила цю афішу, оскільки її ім'я написано зверху цієї афіші, і, природно, без її згоди це не було б зроблено. На цьому наголошує близькість художніх шукань Мухи розвитку російського модерну. Тому Муху, мабуть, з таким захопленням і брали в Петербурзі і Москві ».

- Муха приїхав в Росію в 1913 р, але його виставка пройшла там вже в 1907 р Але ще дуже цікаво те, що вже в 1906 р в американському журналі були опубліковані ілюстрації його картин, в яких простежується російська тема.

А. Муха. Плакат для організації Помгол, 1922 р «Так, в 1906 р в журналі Everybody's magazin був виданий цикл гравюр або, точніше, літографій Мухи на тему« Блаженні »на мотиви вислови Євангелія, і там є літографія на тему« Блаженні вбогі духом », де представлені двоє росіян, молоді жебраки чоловік і жінка, чоловік, швидше за все, сліпий, який грає на гармошці. Вони відпочивають, сидячи на тлі типового російського пейзажу: тин, гуси, калюжа. І ось ця духовність зовні убогих людей, їх багата духовне життя за контрастом з убогої матеріальної життям Мухою зрозуміла абсолютно ідеально.

Напевно, в даному випадку ми бачимо перший відгомін художника на російську тему, тому, напевно, пропозиція Крейна створити картину на російську тему не було для Мухи несподіванкою. Потрібно також сказати, що в 20-і роки Муха продовжував розробляти російську тему. У 1922 р, коли був величезний голод в радянській Росії, і було організовано міжнародну спільноту «Помгол», він створив плакат, на якому була зображена жінка, що тримає на руках дитину, вмираючого від голоду. Цей плакат зараз висить на постійній експозиції Мухи на Староміської площі ».

- Він називається Russia restituenda.

«У 1922 році він пише величезне полотно, яке має чотири назви -« Жінка в степу »,« Зірка »,« Сибір »,« Зима ». Воно знаходиться в музеї Альфонса Мухи в Празі, російська публіка з ним майже не знайома, тільки в минулому році опублікували цю репродукцію. Там представлена ​​жінка, що сидить на снігу, жебрачка, вмираюча, що тримає руки як перед стигматизацією - зараз рани Христа відкриються на її руках, за пагорбом, вкритим снігом, вже чекає зграя вовків, щоб її розірвати, коли вона помре. На небі сяє зірка, випромінюючи концентричне сяйво - на це вплинуло захоплення Мухи езотерикою. Глядач розуміє, що хоча тіло жінки буде з'їдено вовками, душа її відразу потрапить на небо. Головне тут для Мухи вираз російськості через категорію страждання, це типово комплекс Толстого, Достоєвського, який Муха чудово відчув. Примітно, що його син, письменник Їржі Муха дуже точно визначив те, що потрясло його батька в російських. Він це дуже точно висловив двома словами vasniva pasivita - пристрасна пасивність. Ось поєднання таких протилежних речей і становить сутність загадкової російської душі, якої ми, напевно, майже всі володіємо. Саме це зацікавило Муху, перш за все. Однак в завершальній картині циклу «Слов'янської епопеї», яка називається «Апофеоз - слов'янство для майбутнього» російські і Росія відсутні. Картина була написана в 1926 р і, звичайно, Муха не міг пов'язувати майбутній розквіт слов'янства з діяльністю більшовиків в Росії.

- Ви згадали про Їржі, якраз Їржі стверджував, що фотографії в Росії А. Муха робив сам, хоча існує інша думка, що фотографії робив французький фотограф, котрий подорожував з Мухою. Яка ваша думка?

«Тут є суперечливі дані: Муха, дійсно, завжди сам фотографував, завжди возив з собою фотоапарат і, як вважає чеський дослідник фотографії Ян Млчох, документальні фотографії Мухи, які потім ніяк додатково не оброблялися, що було новинкою для чеського мистецтва початку 20-го століття, означали величезний крок вперед всієї чеської художньої фотографії. Муху можна вважати батьком чеської документальної фотографії, хоча інші дослідники, грунтуючись на спогадах дружини Мухи, вважають, що фотографував французький фотограф, інакше навіщо б його Муха взяв з собою? Так що проблеми ще потребують дослідження ».

Tо є це кочують помилки?
З метою створення циклу картин на слов'янську тему Муха почав поїздку в Росію в 1913 р Чому саме в цьому році?
Яка ваша думка?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация