Росія між Заходом і Сходом, або "Час євразійства"

На рубежі XX і XXI ст. помітно посилилися кризові тенденції в сучасному суспільстві. Не оминули ці процеси стороною і Росію, що багато в чому обумовлено специфікою її розташування між Заходом і Сходом, - не тільки в культурно-історичному, географічному, а й у суспільно-політичному вимірі. При цьому активізувалися пошуки визначення специфіки національного економічного, культурного, державного і суспільно-політичного устрою Росії, її місця в сучасному світі.

При цьому активізувалися пошуки визначення специфіки національного економічного, культурного, державного і суспільно-політичного устрою Росії, її місця в сучасному світі

На думку багатьох аналітиків, найбільш продуктивним у визначенні специфічних особливостей сучасної Росії, є вчення російських вчених-євразійців 20-30-х. рр. XX ст. А багатобічний розвиток їхніх ідей в роботах сучасних дослідників свідчить про прогностичної силі і наукової обгрунтованості «євразійської» методології у вирішенні найбільш гострих проблем сучасності. Сьогодні є підстави говорити про появу двох зустрічних процесів, що відбуваються під ударами посилюється цивілізаційної кризи: з одного боку, зростає кількість наукових досліджень спадщини євразійців - як пошуку відповідей на найгостріші питання порядку денного, з іншого - спостерігається формування в суспільній свідомості світоглядної платформи, що сприяє сприйняттю основ євразійської парадигми.

У цьому сенсі можна говорити про тенденції, що полягає в тому, що в суспільній свідомості особливу популярність стали набувати такі євразійські ідеї.

  1. Етноси - це соціо-природні утворення, що зароджуються внаслідок пасіонарного поштовху, що створюють необхідні соціальні інститути, в тому числі і держави - для забезпечення своєї життєдіяльності і поступального розвитку.
  2. Географічні межі Росії-Євразії є органічними, природно склалися протягом багатьох століть.
  3. Життя етносів на внутріевразійском просторі підпорядковується закону циклічності. Збирання Євразійського простору завжди було наслідком появи нового етносу, що володіє великим потенціалом пасіонарності, достатнім для того, щоб створити оптимальну для даних біосферних умов державність. Періоди дезінтеграції внутрішньої Євразії обумовлювалися розпадом державотворчого етносу, пов'язаних з втратою ним життєвих сил.
  4. Створення російської держави було обумовлено, крім високої пасіонарності російського етносу, особливістю традиційного укладу в сфері міжнаціональних відносин: приєднані народи на рівних правах залучалися до процесу державного будівництва. Тому Російська держава є результатом історичного творчості російського етносу у взаємодії з іншими корінними народами Євразії.
  5. Входження до складу російської держави відповідало об'єктивним інтересам всіх народів внутрішньої Євразії. При цьому тільки єдина суперетнічних цілісність дає можливість самобутнього розвитку кожного етносу. «Незважаючи на складні перипетії євразійської історії, де були і криваві завоювання, і національний гніт, і релігійне насильство, і націоналістичні вивихи, все-таки саме цей дух глибинного міжнаціонального духовної спорідненості і братства досі живе серед євразійських народів. Як показує наша спільна історія, євразійські народи гинуть поодинці, а ось зберігають політичну та господарську незалежність, а, тим більше, встають на шлях процвітання тільки спільно »[Іванов А. В. Вічні цінності народів Євразії // Алтайський вісник, 2007, № 9].
  6. Поліетнічний склад Росії - не слабке місце, а один з джерел сили і високої життєздатності. На розумінні цього своєрідності повинна будуватися державна політика, яка покликана сприяти гармонійному поєднанню інтересів російського етносу, інтересів держави і інтересів всіх корінних народів країни в єдине ціле. Не випадково, Л. Н. Гумільов говорив, що «якщо Росія буде врятована, то тільки як євразійська держава і тільки через євразійство».
  7. Сліпе копіювання, переймання агресивного економізму західного зразка, як його охарактеризував П. Н. Савицький, абсолютно неприйнятно і смертельно небезпечно в умовах Євразійської цивілізації. Її географічні, біосферні, культурно-історичні, геополітичні умови такі, що економічний уклад має специфічні відмінності (засновані на колективно-кооперативному способі господарювання) від економічного укладу Західної цивілізації [Савицький П. Н. Євразійство / Російська ідея: Збірник творів російських мислителів].
  8. Утворюють фундамент людського буття духовні цінності мають явний пріоритет над матеріальними. «Духовні цінності завжди, в кінцевому підсумку, важливіше матеріальних. Моральні підстави особистому та суспільному житті - цінніше будь-яких політичних і економічних розрахунків. Наші мудрі предки ... знали, що якщо у народу не буде духу і культури - не буде і ніяких успіхів в економіці; а якщо буде примат духу і культури, то успішними будуть і всі економічні починання »[Іванов А. В. Вічні цінності народів Євразії // Алтайський вісник, 2007, № 9].

Таким чином, необхідність створення національно орієнтованої (а значить, і євразійської по суті) державної ідеології не викликає сумніву у більшій частині сучасних російських політичних, громадських і наукових діячів, які констатують: тільки на цій основі існує гарантія того, що енергія народу буде направлена ​​в творче русло - на подолання кризових явищ і будівництво нової життєздатної російської державності.

І. Каланчіна.

Показово, що в травні-червні 2017 року в Барнаулі пройдуть два представницьких форуму з євразійської тематиці. Так, 24-27 травня в Алтайському державному інституті культури, за адресою: Леніна, 66 -складаються Міжнародний форум «Культура євразійського регіону». https://altstu.ru/structure/unit/noo/scienceevent/3206/

А 8 червня в Алтайському державному університеті в рамках Всеросійського фестивалю традиційної культури «День Росії на Бірюзовій Катуні» - пройде V Міжнародна наукова конференція «Соціальна інтеграція та розвиток етнокультур в євразійському просторі». http://konf.asu.ru/socintegr/

Пропонуємо вашій увазі дослідження євразійського навчання і його розвитку, представлене в монографії Іванова А.В., Попкова Ю.В., Тюгашева Е.А., Шишина М.Ю. «Євразійство: ключові ідеї, цінності, політичні пріоритети»

https://www.tuva.asia/lib/books_regions/1593-evrazistvo.html

html

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация