Російські і Росія: як нас зображають на Заході

  1. Дивіться також
  2. Євген Борисович Волгін
  3. Павло Андрійович Чехов
  4. Наташа Романофф, Чорна вдова
  5. Зангиев
  6. Распутін
  7. * * *

Я не можу передбачити дій Росії. Це головоломка, загорнута в таємницю, загорнуту в загадку.
Уїнстон Черчілль

Здавалося б, минули часи, коли нашу країну на Заході вважали Імперією Зла. Холодна війна давно скінчилася, «залізна завіса» впала, а переможцю махати кулаками після бійки так само смішно, як тому, хто програв. Проте для більшості іноземців Росія залишається terra incognita. А невідомість, крім інтересу, викликає ще й страх. І завжди привертає - особливо творчих людей.

Дивіться також

Я не можу передбачити дій Росії

02.09.2012

Як нас зображають східні сусіди. Росія-кун, російські спортсмени і космонавти, мафіозі і КДБ-шники, і засніжена Сибір як місце дії.

Існує думка, що, якщо західні творці беруться зображати росіян, завжди виходить розлога журавлина. І, на жаль, такого дійсно вистачає. В очах багатьох авторів ми нерідко виглядаємо як Мордор, тільки з комуністами замість орків.

Радянського Союзу вже двадцять років як немає, тому Холодну війну розігрівають за допомогою альтернативної історії. Особливо це люблять робити в ігровій індустрії. Так, в стратегії World in Conflict СРСР в 1989 році сталевим катком пройшовся по США. Тепер гравець повинен виправити цю несправедливість. А в стратегії Tom Clancy's EndWar розробники, навпаки, помістили Третю світову в майбутнє. Росія, прибрати до рук Східну Європу, тут стала найпотужнішою державою на планеті.

Явною «журавлини», на щастя, зумів уникнути знаменитий ігроробів Хідео Кодзіма в Metal Gear Solid 3. Так, головним лиходієм став полковник Волгін, безсердечний маніяк, який мріяв скинути Хрущова. Але в грі знайшлося місце і геніальним вченим Соколову і Гранін, «батькам» Метал Гіра. Та й у головного суперника Снейк, оцелота, виявилися російське коріння - на зорі кар'єри знаменитий найманець служив в ГРУ.

Євген Борисович Волгін

Кар'єра Волгіна, головного лиходія Metal Gear Solid 3, почалася в роки Другої світової в рядах НКВД
Кар'єра Волгіна, головного лиходія Metal Gear Solid 3, почалася в роки Другої світової в рядах НКВД. Уже тоді він прославився як людина жорстокий, рішучий і вкрай амбітний. Після війни Волгін заснував власний наукоград, щоб розробити абсолютну зброю. Волгін вже примірявся до ролі радянського сірого кардинала, коли його планам завадив Снейк.

Розробники трилогії Command and Conquer: Red Alert знайшли інший підхід: вони навіть не намагалися претендувати на серйозність. Ейнштейн, винайшовши машину часу, відправився в минуле і запобіг прихід Гітлера до влади - що може бути гротескно? На жаль, в створеній фізиком реальності Другу світову розв'язав Сталін, який жадав світового панування. За канонічного фіналу оригінальної Red Alert Поради, незважаючи на явне технічна перевага, зазнавали поразки. Але в двох сиквелах СРСР відроджувався і починав знову погрожувати Заходу.

Red Alert: у совьетскіх жінок все найбільше в світі!

Складно знайти таке кліше про росіян, яке не потрапило в Red Alert, та ще й в пародійно роздутий вигляді. Бойові ведмеді, засніжена Москва (в середині літа!), Куполи храмів над військовими базами, придуркуваті генерали, з ніг до голови обвішані орденами, навіжений Сталін і лиходій-телепат Юрій, нагадує клон Леніна ...

Втім, американцям з японцями в трилогії дісталося не менше. А захопити США і замінити статую Свободи на пам'ятник Леніну все одно страшенно приємно.

Совьетскій марш з Red Alert. Всім підспівувати, товарішч!

Карикатурними вийшли червоноармійці і в четвертій частині «Індіани Джонса: Королівстві кришталевого черепа». Настільки карикатурними, що скандальні псевдокоммуністи Петербурга і Ленінградської області навіть склали черговий відкритий лист, де звинуватили Спілберга в очорненні образу радянських розвідників. На критику режисер відповів, що в ті часи у американця не могло бути інших гідних супротивників. І правда, хіба можна соромитися за улюбленицю Сталіна, екстрасенса, фехтувальницю і просто фатальну красуню Ірину Спалько? Або за червоноармійців, які з балалайками наперевіс проникають на захищену американську базу?

Втім, колись Індіана не рахував непристойним співпрацювати і з росіянами. Так, в коміксі «Індіана Джонс і Залізний фенікс» вони об'єднували зусилля, щоб перешкодити фашистам заволодіти філософським каменем.

В ім'я автентичності червоноармійців, які супроводжують Ірину Спалько, грали слов'янські актори.

Особливою статтею в протистоянні СРСР і США була космічна гонка. Спочатку американці відставали, але в останній момент вирвали психологічну перемогу, висадивши людини на Місяці. Як змінився б хід історії, посміхнися фортуна Радам? Ця думка розбурхує фантазію земляків Ніла Армстронга.

Міф про радянських космонавтів-смертників виник ще в 60-е. Але золотою жилою стала ідея «запустити» їх на Місяць. У романі Девіда Майклз і Деніела Брентона «Червона Місяць» міжнародна експедиція в 2019 році виявляє на Місяці останки радянського космічного корабля ... але без тіла пілота. Поки астронавти з'ясовують долю космонавта-смертника, на Землі царський уряд ховає кінці у воду. Схоже, російські при будь-якому режимі годяться для залякування.

Зовсім іншу картину малює в романі «Сходження» Джед Меркурио. Він розповідає про героїчне радянському льотчику Євгенії Єрьомін, який першим ступив на поверхню Місяця. Єрьомін теж загинув, але лише через випадкову поломки корабля, а не тому, що був смертником спочатку.

У 70-е на зміну «космічній гонці» прийшло міжнародне співробітництво в освоєнні космосу. Але ще до того творець « зоряного шляху »Джин Родденберрі не побоявся ввести в екіпаж« Ентерпрайза »російського: видатного навігатора і тактика Павла Чехова. Була потрібна чимала сміливість, щоб в розпал Холодної війни показати на екрані майже бездоганного російського (не брати до уваги же за недолік легке пристрасть до горілки), та ще й відкрито вихваляють заслуги своєї батьківщини. Втім, Родденберрі - відомий ідеаліст, а всесвіт «Зоряного шляху» дуже близька до утопії.

Павло Андрійович Чехов

Один з героїв оригінального серіалу «   Зоряний шлях   »
Один з героїв оригінального серіалу « Зоряний шлях ». Павло Чехов закінчив Зоряну академію, отримав звання Енсіна і був направлений служити на «Ентерпрайз». Незабаром юнак заслужив довіру капітана Кірка і пост навігатора, а час від часу підміняв Спока в якості офіцера по науці. Цей досвід пізніше допоміг Чехову зробити в Зоряному флоті блискучу кар'єру. Серед товаришів по службі Павло мав славу затятим патріотом Росії і постійно приписував її вченим все найбільші відкриття.

І в іншому культовому космічному серіалі знайшлося місце російському офіцерові. Командор Сюзан Іванова була другою людиною на станції «Вавилон-5». В її особі перед шанувальниками постав зразковий офіцер, поборниця суворої дисципліни і умілий адміністратор. Іванова стала гідною спадкоємицею російських військових традицій - справжньою космічною валькірією.

Стражинські втілив в Івановій своє уявлення про російською характері.

Як не дивно, благородному російському герою знайшлося місце і на сторінках коміксів. У 1975 році команда Людей Ікс поповнилася радянським силачем Петром Распутіним на прізвисько Колос, який умів перетворювати свою шкіру в прочнейший метал. Так-так, він нащадок того самого Гришки Распутіна. Колос втілює типове уявлення про «російською ведмедя»: добродушний нехитрий телепень, під гарячий кулак якого краще не потрапляти.

Чи то прізвища російським героям, американці рідко напружують уяву. Найчастіше їх називають на честь культурних і історичних діячів. Так, в коміксах Marvel , Крім Колоса-Распутіна, можна зустріти персонажів з прізвищами Невський, Бухарін і Тургенєв, а один з героїв всесвіту BattleTech носить прізвище Керенський.

Зрозуміло, Колос був не першим радянським персонажем, придуманим сценаристами американських коміксів. За тридцять років до того сценаристи Marvel придумали «радянського Капітана Америку» - Червоного Варта. Спочатку він бився пліч-о-пліч з американськими колегами по супергеройський цеху, але в наступних коміксах слуга «кривавої гебні» втратив всю позитивність.

На відміну від Капітана Америки, Червоний Страж не володів суперздатностями. Він просто добре тренувався.

Але набагато частіше в коміксах XX століття російським давали ролі лиходіїв. Понад десять втілень пережив Червоне Динамо - радянський аналог Залізної людини. Під цим псевдонімом в різний час ховалися геніальний вчений Антон Ванко, оперативник КДБ, підступний генерал, радянський суперсолдатів ... І всі вони незмінно зазнавали поразки від заокеанських героїв. А мутанта на ім'я Червоний Омега навіть КДБ вважав занадто небезпечним. Так що довелося бідоласі служити найманим вбивцею іншому улюбленого жупел - російської мафії.

З потеплінням російсько-американських відносин автори Marvel так розщедрилися, що подарували Росії власну команду героїв, «Зимову варту». Правда, значущої ролі вони у всесвіті не грають.

видавництво DC Comics російськими цікавилося куди менше. Але саме йому потрібно сказати спасибі за саму несподівану історію про російською героя: «Супермен: Червоний син». Взявши за основу класичний сюжет про Супермена, Марк Міллар змінив лише одну деталь: корабель з Криптону звалився не в американській глибинці, а в українському колгоспі. Кал-Ел, вихований на радянських цінностях, став сподвижником, а потім і спадкоємцем Сталіна і впевнено повів СРСР до торжества комунізму.

Однак підступи імперіалістів на чолі з підступним Лекс Лютор і одягненим в вушанку анархістом Бетменом поставили хрест на його великих планах. Червоному синові довелося піти в тінь і спостерігати, як на руїнах комуністичної утопії його вороги будують Сполучені Штати Миру.

Наташа Романофф, Чорна вдова

Щоб залишитися позитивним, радянський супергерой часів Холодної війни був зобов'язаний перейти під прапори свободи і демократії - просто кажучи, змінити Батьківщині. Саме так вчинила дружина Червоного Варта Наташа Романова, більш відома як Чорна вдова з коміксів Marvel. Вона була одним з кращих агентів КДБ, але потім «прозріла» і емігрувала в США. Тут Наташа стала популярною героїнею, співпрацювала з «Месниками», «Щ.И.Т.» і з багатьма героями-одинаками.

» і з багатьма героями-одинаками

Зангиев

Гігантський самбіст Зангиев з серії файтинга Street Fighter відмінно втілює уявлення про росіян як про злегка облисів ведмедів. Японські розробники спочатку навіть хотіли назвати його Vodka Gobalsky. На турнір «Вуличний боєць» його послав сам президент СРСР. Зангиева зображують тупуватий ідеалістом, який легко приходить в лють. Зате у нього найвеселіші фінальні ролики.

До речі, незважаючи на дивну прізвище, персонаж названий на честь реальну людину - борця Віктора Зангиева родом з Осетії. На відміну від ігрового персонажа, схожого на незграбного ведмедя, реальний Зангиев прославився гнучкістю і спритністю.

З падінням «залізної завіси» західні фантасти стали частіше черпати ідеї в історії і культурі Росії. Першопрохідцем став Майкл Стекпол з романом «Очі зі срібла», світ якого нагадує Європу після наполеонівських воєн. Місцевому аналогу Росії, Крайіне, відведена в сюжеті ключова роль: вона змагається з місцевою «Англією» за владу над Близьким Сходом. Стекпол з рідкісним повагою поставився до «російським»: всі вони яскраві особистості і, мабуть, затьмарюють нудних «англійців».

Джасперу Кенту, висхідній зірці фентезі, приніс славу роман «1812» про наполеоновском нашестя на Росію - густий коктейль з історії та містики. Зневірившись здолати французів, російські офіцери на чолі з капітаном Олексієм Даниловим звертаються за допомогою до нечистої сили. Група вампіров- найманців, які іменують себе «опричниками», незабаром виявиться страшніше, ніж велика армія Наполеона ... Місцями автор йде на поводу у стереотипів, але в цілому книга пройнята повагою і навіть замилуванням перед Росією і її народом.

Срібні ікла з Миру темряви

А ось вампіри Миру Тьми обходять Росію десятою дорогою. Тут вона вважається вотчиною стародавнього і войовничого племені перевертнів - Срібних іклів. Російські вервольфи ні за що не дадуть свою Батьківщину в образу будь-якої кровоссальні нечисті. Саме Срібні ікла здолали і вигнали з Росії давню могутню вампіршу - Бабу Ягу.

Роман Орсона Скотта Карда «Закляття» народився з інтересу автора до слов'янських міфів і легенд. Головний герой Іван, переслідуючи цілком казкову мета - одружитися на прекрасній принцесі, - відкриває в наш світ дорогу легендам минулого на чолі з підступною Бабою Ягою. Навколо Івана починають набувати плоть стародавні казки - ті, які не розповідають дітям тому, що вони холодять кров в жилах. За визнанням Карда, лише почавши писати Enchantment, він зрозумів, як мало знає про культуру та історію Росії. Але він ні секунди не шкодує про час, витрачений на їх вивчення, і вважає цей роман однієї з вершин своєї творчості.

На задвірках «Забутих королівств», що нагадують шалену мозаїку з різних культур і міфів, знайшлося місце і для країни, заснованої на слов'янському фольклорі. Рашем - це суворий край, де духи часом живуть серед людей, а варварськими племенами правлять могутні відьми. З цього народу нам найкраще знаком добродушний слідопит Мінськ, герой серії комп'ютерних рольових ігор Baldur's Gate і господар «космічного хом'яка» Бу. Звичайно, персонаж в черговий раз втілював обридлий образ недалекого телепня. Але в цій парочці було стільки чарівності, що гравці пробачили сценаристам BioWare все натяжки.

Середньовічну псевдо-Росію можна виявити і на карті світу Warhammer Fantasy Battles . Морозний край Кіслев, яким править чародійка Катерина, славен легкої кавалерією на чолі з крилатими гусарами. Рідкісний випадок: кіслевци - суто позитивні герої і непримиренні вороги сил Хаосу.

Распутін

Мало хто російські так відомі в США, як Григорій Распутін
Мало хто російські так відомі в США, як Григорій Распутін. Кіно перетворило спритного царедворця на справжнього диявола. Серед акторів, що грали цю роль, - такий фахівець по лиходіям, як Крістофер Лі . Демонізація Распутіна досягла апогею в коміксах і першому фільмі про Хеллбоя . Тут божевільний монах діє заодно з нацистами, прагнучи заволодіти всією потужністю пекла.

* * *

Справжні майстри, такі як Хідео Кодзіма або Орсон Скотт Кард, здатні створити оригінальні і неповторні сюжети, пропустивши російську історію і російські легенди через призму своєї уяви. Спасибі їм за це. Але все ще дуже часто Росію зводять, вільно чи мимоволі, до набору розхожих стереотипів, які викликають лише поблажливу посмішку.

Втім, будь-який творець, розповідаючи про чужу культуру, ризикує сісти в калюжу. Легко піддатися в'ївся в свідомість міфів, часом далеких від реальності. Так що і ви, коли смієтеся над жартами про «тупих американців», пам'ятайте, що це лише ще один «журавлинний» національний стереотип.

Ейнштейн, винайшовши машину часу, відправився в минуле і запобіг прихід Гітлера до влади - що може бути гротескно?
І правда, хіба можна соромитися за улюбленицю Сталіна, екстрасенса, фехтувальницю і просто фатальну красуню Ірину Спалько?
Або за червоноармійців, які з балалайками наперевіс проникають на захищену американську базу?
Як змінився б хід історії, посміхнися фортуна Радам?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация