Розбираємо статтю 193 ТК РФ: порядок застосування дисциплінарних стягнень

  1. Зі статті ви дізнаєтесь:
  2. Детальніше про статті 193 ТК РФ читайте в статтях:
  3. Практика використання дисциплінарних стягнень з урахуванням ст. 193 ТК РФ
  4. Роз'яснення з коментарями до ст. 193 ТК РФ: дисциплінарні стягнення
  5. З урахуванням статті 193 Трудового кодексу РФ місячний термін може бути збільшений на час:
  6. На що слід звернути особливу увагу, застосовуючи ст. 193 ТК РФ
  7. Якщо працівник не згоден з залученням до дисциплінарної відповідальності: розбираємо статтю 193 ТК РФ

Дізнайтеся, який порядок застосування дисциплінарних стягнень, які роз'яснення та коментарі до статті 193 ТК РФ дають юристи, на що звернути особливу увагу. Розберемо статтю 193 ТК РФ в новій редакції.

Зі статті ви дізнаєтесь:

Який порядок застосування дисциплінарного стягнення на підставі ст. 193 ТК РФ

Розберемо статтю 193 ТК РФ, з огляду на, який порядок застосування дисциплінарного стягнення повинен дотримуватися роботодавцем. До застосування дисциплінарного стягнення від працівника необхідно зажадати письмове пояснення (Ч. 1 ст. 193 ТК РФ). На отримання цього пояснення відводиться термін, що становить два робочих дня.

Скачайте документи по темі:

Якщо працівник не представив пояснення протягом двох днів, на підставі статті 193 ТК РФ по закінченню цього періоду необхідно скласти акт. Слід враховувати, що ненадання працівником пояснення не є перешкодою для застосування дисциплінарного стягнення .

Слід враховувати, що ненадання працівником пояснення не є перешкодою для застосування   дисциплінарного стягнення

Роботодавцю слід враховувати, в який термін з дня виявлення проступку до працівника може бути застосовано дисциплінарне стягнення. За загальним правилом стягнення застосовується протягом одного місяця. Відлік терміну проводиться з дня виявлення відповідного проступку. Якщо працівник хворів або знаходився в відпустці , Думка представницького органу працівників було отримано після закінчення встановленого терміну, то стягнення може застосовуватися пізніше встановлених термінів.

Детальніше про статті 193 ТК РФ читайте в статтях:

Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше 6 місяців з того дня, коли був вчинено проступок, а за результатами ревізії, як і за результатами перевірки фінансово-господарської діяльності, аудиторської перевірки - пізніше 2 років з дня вчинення такого проступку . У зазначені терміни не включають час провадження у кримінальній справі. За кожний дисциплінарний проступок може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення.

Наказ, випущений роботодавцем, про застосування дисциплінарного стягнення оголошують працівникові під розпис. Зробити це необхідно протягом 3-х робочих днів з дня видання розпорядження , Не рахуючи того часу, коли співробітник на роботі був відсутній.

Зробити це необхідно протягом 3-х робочих днів з дня   видання розпорядження   , Не рахуючи того часу, коли співробітник на роботі був відсутній

З урахуванням ст. 193 ТК РФ, якщо працівник відмовляється від ознайомлення з наказом роботодавця під розпис, то необхідно скласти відповідний акт.

193 ТК РФ, якщо працівник відмовляється від ознайомлення з наказом роботодавця під розпис, то необхідно скласти відповідний акт

Важливо! Дисциплінарне стягнення співробітник може оскаржити в державній інспекції праці та (або) в органах по розгляду індивідуальних трудових спорів.

Практика використання дисциплінарних стягнень з урахуванням ст. 193 ТК РФ

Стаття 193 ТК РФ присвячена практиці використання в компаніях дисциплінарних стягнень. Необхідно враховувати, що існує кілька спірних моментів за особливим порядком застосування зазначеної статті. Від працівника слід отримати письмове пояснення його вчинку, наприклад, відсутність на робочому місці , Запізнення і так далі. При цьому таке пояснення працівник має право і не дати роботодавцю.

Протягом одного місяця проводиться дисциплінарне стягнення. Це може бути догана, зауваження. Після чого керівник зобов'язаний випустити наказ, ознайомити з ним співробітника під розписку. Крім того, що робота щодо дотримання порядку застосування дисциплінарних стягнень на підставі ст. 193 ТК РФ досить тривала, така міра покарання вважається непривабливою для роботодавців з іншої причини.

Будь-яке стягнення може бути оскаржене працівником в суді. При цьому суд буде враховувати тяжкість вчиненого проступку. наприклад, догану , Винесений роботодавцем за запізнення, за неналежну форму одягу і т.д. найчастіше знімається судом.

На практиці російські роботодавці досить часто застосовують стягнення у вигляді догани. За чинним законодавством після двох доган співробітника можна звільнити, якщо він скоїв третє порушення. Працівники погано ознайомлені зі своїми правами, тому і в суди звертаються вкрай рідко. Роботодавці користуються незнанням своїх підлеглих і часто використовують догани з будь-якого приводу.

Роз'яснення з коментарями до ст. 193 ТК РФ: дисциплінарні стягнення

З урахуванням того, що по ТК РФ на підставі статті 193 в поясненні, яке представлено роботодавцю, повинна бути вказана причина проступку і описані обставини, при яких він був здійснений. При відмові працівника від пояснення, це не розглядається в якості самостійного дисциплінарного проступку. Однак це самим безпосереднім чином впливає на оцінку особистості співробітника.

Якщо протягом двох робочих днів пояснення так і не отримано, роботодавець складає акт (на підставі ст. 193 ТК РФ), в якому вказує:

  • календарну дату;
  • місце і причину складання;
  • вносить реквізити (П.І.Б. із зазначенням займаної посади) не менше двох свідків, які були присутні при ситуації, коли працівнику було запропоновано представити пояснювальну записку, але він відмовився виконати це прохання.

Акт підписує роботодавець або посадові особи, що діють від його особи, а також присутні свідки. Варто враховувати, що при отриманому відмову працівника від надання пояснення його дія не є перешкодою для притягнення до дисциплінарної відповідальності. документальним доказом вчинення проступку можуть служити: доповідна (службова) записка безпосереднього керівника і акт, який підтверджує відмову давати пояснення досконалим провиною.

За загальним правилом дисциплінарне стягнення застосовується не пізніше одного місяця з моменту виявлення проступку. Тільки за такої умови зберігається виховне значення. Причому днем ​​виявлення вважається дата, коли керівникові порушника стало відомо про факт вчиненого проступку.

Якщо питання стоїть про звільнення співробітника, який вчинив дрібне або велике розкрадання за місцем роботи , Розтрату, пошкодження або знищення майна роботодавця, то термін в один місяць обчислюють з того дня, коли в законну силу вступить судовий вирок. Або вступить в силу акт органів, уповноважених на застосування стягнень адміністративного характеру, наприклад, постанову посадової особи від органів внутрішніх справ.

Довідка

З урахуванням статті 193 Трудового кодексу РФ місячний термін може бути збільшений на час:

  1. хвороби працівника;
  2. відпустки;
  3. необхідне для обліку мотивованої думки виборного органу первинної профспілкової організації.

Роботодавцю необхідно враховувати, що під часом хвороби співробітника розуміється період, протягом якого працівник перебував на лікарняному листі. А під часом перебування у відпустці слід розуміти періоди всіх відпусток, які надаються працівникові (в тому числі і навчальних, а також у зв'язку з вагітністю та пологами , Що надаються без збереження заробітної плати).

За неодноразове вчинення проступків членом профспілкового комітету роботодавець може його звільнити. Але попередньо необхідно довести до відома виборний профспілковий орган , Який повинен в письмовій формі повідомити роботодавцю своє мотивоване думку з показаного питання, де містяться пояснення, в тому числі і про недоцільність або про незаконність звільнення.

Якщо роботодавець не згоден з отриманим письмовим думкою профспілкового комітету, він має право розірвати трудові відносини протягом одного місяця з дня представленого мотивованої думки виборного профспілкового органу. Термін в один місяць вже не може бути продовжений через відсутність працівника, наприклад, якщо він перебуває у відпустці.

Чи не послужать підставою продовження термінів дисциплінарного стягнення та інші обставини, які представляються об'єктивними. З урахуванням того, що позиція судових органів і законодавця досить жорстка і стоїть на захисті інтересів усіх сторін трудових відносин, продовження термінів дисциплінарного стягнення не передбачено.

Розбираючи статтю 193 ТК РФ можна відзначити, що ефективність покарання залежить від невідворотності його застосування і оперативності. Але при цьому працівник не повинен протягом тривалого часу відчувати загрозу застосування дисциплінарних санкцій. У зв'язку з цим дисциплінарне стягнення може застосовуватися не пізніше 6 місяців з того дня, коли скоєно правопорушення. А за результатами проведення ревізії, перевірки фінансово-господарської діяльності, а також аудиторської перевірки - не пізніше 2-х років. Встановлені терміни можна продовжити тільки на період провадження кримінальної справи, що проводиться органами дізнання та слідства.

На що слід звернути особливу увагу, застосовуючи ст. 193 ТК РФ

За загальним чинним правилом за кожен скоєний дисциплінарний проступок може застосовуватися тільки одне стягнення, передбачене Трудовим кодексом, статутами компанії і положеннями про дисципліну.

Але поряд з цим допустимо одночасно залучати працівників до майнової, тобто, до матеріальної відповідальності - за нормами чинного трудового права або до цивільно-правової, коли проступок спричинив заподіяння роботодавцю майнової шкоди. Необхідно пам'ятати, що при такому варіанті повинні бути дотримані відповідні правила і терміни, які передбачені трудовим і цивільним законодавством.

Поряд із заходами застосування дисциплінарного стягнення одночасно допустимо застосувати і заходи дисциплінарного впливу. Наприклад, роботодавець може оголосити догану співробітнику , Позбавити його премії за той період, коли безпосередньо було допущено порушення трудової дисципліни.

Розбираючи статтю 193 Трудового кодексу, можна відзначити, повноваженнями на застосування відповідних заходів дисциплінарного стягнення в повному обсязі користується безпосередній керівник організації. Але локальними нормативними актами або наказами керівника, а також посадовими інструкціями, правилами внутрішнього трудового розпорядку керівник має право перерозподілити компетенції на залучення працівників до дисциплінарної відповідальності.

Уповноваженими роботодавця можуть стати посадові особи організації. Наприклад, начальник цеху зможе оголошувати зауваження, догани. А керівник представництва або філії за дорученням буде володіти повноваженнями керівника у повному обсязі. Це означає, що він зможе проводити всю процедуру щодо накладення стягнення, звільнення за неодноразове порушення трудової дисципліни і т.д.

У централізованому порядку можуть розподілятися компетенції на вживання всіх необхідних заходів дисциплінарного стягнення. Наприклад, статутом про дисципліну екіпажів суден забезпечення Військово-Морського Флоту може бути передбачено, що оголошувати догану або зауваження, а також сувору догану і виносити попередження про неповну службову відповідність або невідповідність вправі капітан (командир судна). А в повному обсязі всіма дисциплінарними повноваженнями користується то посадова особа, яка має право вести прийом на роботу. Це може бути командир з'єднання кораблів або військової частини.

Наказ про покарання пред'являється працівнику протягом трьох днів з дня його видання під розпис. Це дозволить ознайомити співробітника з застосовуваним до нього стягненням. Безпосередньо на бланку наказу може бути передбачена відповідна графа для відмітки, що співробітник ознайомлений з розпорядженням . При відмові від підпису слід скласти акт у присутності не менше двох свідків.

Якщо працівник не згоден з залученням до дисциплінарної відповідальності: розбираємо статтю 193 ТК РФ

Притягнення до дисциплінарної відповідальності на підставі статті 193 ТК, може бути оскаржене в органах по розгляду трудових спорів або в державній інспекції праці. Роботодавцю може бути видано припис, яке підлягає обов'язковому виконанню.

Таке розпорядження може бути також оскаржене в судовому порядку протягом 10 днів з моменту його отримання. Федеральна інспекція праці або підвідомча державна інспекція праці наділені правом розглядати всі пропозиції, що надійшли справи про порушення законодавства про праці . При виявленні порушень притягувати винних посадових осіб, призначених роботодавцем, до адміністративної відповідальності.

У справах за заявами працівників про їх поновлення на роботі суди загальної юрисдикції є першою інстанцією. На підставі отриманих результатів з розгляду справи суд винесе рішення або видасть судовий наказ. такий наказ підлягає негайному виконанню. Роботодавець буде зобов'язаний виплатити працівникові всю суму за період вимушеного відпочинку і відновити його на роботі. Ось чому так важливо дотримуватися порядку застосування дисциплінарного стягнення. Надалі це допоможе довести правомірність позиції роботодавця і уникнути багатьох проблем, пов'язаних з трудовими спорами.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация