Розгром місії ООН в Афганістані: погляд зсередини

Напад на місію ООН в Афганістані влади трактують як провокацію невеликої групи екстремістів. Відеоматеріали і розповіді очевидців відновлюють реальну картину погрому і вбивства співробітників ООН Напад на місію ООН в Афганістані влади трактують як провокацію невеликої групи екстремістів

Афганські демонстранти, які протестують проти спалення Корану. Фото: AP

Напад на місію ООН в найбільшому місті на півночі Афганістану , Мазарі-Шаріфі, що спровокувало хвилю насильства по всій країні, влада трактують як провокацію невеликої групи екстремістів, які скористалися протестами проти спалення Корану в США для прикриття свого кривавого плану. Розгром місії і загибель співробітників ООН - одна з основних тем запитів пошукової системи Google в понеділок.

Однак аналіз подій п'ятниці на основі неопублікованих відео і інтерв'ю з демонстрантами, а також розповідей очевидців з служб ООН висуває більш складну картину і свідчить про те, що важливу роль в цьому нападі зіграли рядові афганці - учасники демонстрацій, пише The Wall Street Journal.

Протести, які переросли у заворушення, почалися в Афганістані в минулу п'ятницю. Афганці розгнівані витівкою одіозного американського священика з штату Флорида Террі Джонса. 20 березня він виконав оголошене влітку 2010 року намір і спалив копію священної для мусульман книги Коран.

У п'ятницю група екстремістів, яка відокремилася від демонстрації протесту проти спалення копії Корану в США, напала на відділення Місії ООН зі сприяння Афганістану . Подолавши збройний опір охорони, вони проникли в будівлю місії. ООН підтвердила загибель семи міжнародних співробітників в Афганістані. Серед загиблих також охоронці і нападники, повідомляється на сайті ООН.

У вихідні демонстрації прокотилися по всьому Афганістану і обернулися новими жертвами в Кандагарі.

Мазарі-Шаріф вважався одним з найбезпечніших міст в Афганістані. Тому співробітники ООН не робили особливих запобіжних заходів, навіть коли на території зібрався натовп і стала палити американський прапор і кидати каміння у вікна, пише The Wall Street Journal.

За даними очевидців, глава місії ООН в Афганістані Стаффан де Містура (Staffan De Mistura) зробив висновок, що п'ятничну атаку на укріплені бункери в будівлі місії очолювали кілька бойовиків, які прибули, судячи з акценту, з інших районів країни. Заворушення, які, за словами талібів, спалахнули спонтанно, стають ще однією небезпечною загрозою для держави, яке намагається боротися з периферійним екстремізмом. Зарубіжні і місцеві правоохоронні служби погано підготовлені до боротьби з заворушеннями.

Генерал Девід Петреус (David Petraeus), командувач збройними силами США і НАТО в Афганістані, каже, що «найбільший кошмар для будь-якого представника сил безпеки - зіткнутися з натовпом», особливо з натовпом, яка може діяти під впливом екстремістів, які намагаються спровокувати насильство і зіграти на емоціях, можливо, в даному випадку, цілком зрозумілих.

У п'ятницю тисячі афганців зібралися в Блакитній мечеті в місті Мазарі-Шаріф. Один за іншим виступають засудили спалення Корану. На відео зафіксовано заклики повстати проти ворогів Корану, озброївшись словом і зброєю.

Після це протестувальники вийшли на вулицю і рушили в бік будівлі ООН, що знаходиться приблизно в двох кілометрах від мечеті. На одній з дільниць, як видно на відео, значно поступаються за чисельністю сили поліції спробували перепинити шлях натовпі за допомогою двометрового колоди, але безуспішно.

На місці подій виявилося лише близько 60 поліцейських, які, по всій видимості, не знали, як діяти. Спроби розігнати натовп і попереджувальні постріли тільки розпалювали протестуючих. Співробітники місії ООН перемістилися в укріплені приміщення, які призначені для захисту від вторгнень і бомбардування, повідомляє The Wall Street Journal.

По телефону була викликана підтримка з найближчих військових баз Німеччини і Швеції, повідомляють джерела The Wall Street Journal. Ситуація швидко загострювалася, але команда швидкого реагування прибула на місце тільки після того, як демонстранти пішли.

За повідомленнями очевидців, поліція пасивно спостерігала, як демонстранти увірвалися на територію місії. Поліцейські були оточені і збиті з пантелику, каже бригадний генерал Есматулла Алізай.

На території місії непальська гуркскій контингент, який працює на ООН, повинен був виконувати розпорядження ООН, що забороняють відкривати вогонь по демонстрантах, повідомляє The Wall Street Journal.

На відеоплівці зафіксовано, як демонстранти залізними прутами громлять машини ООН, повідомляє The Wall Street Journal. Один з учасників бійні, студент із віддаленої села, повідомив в інтерв'ю, як разом з напарником влаштував вибух, помістивши під один з автомобілів балон з пропаном.

Два афганських поліцейських і один іноземець намагалися сховатися за цистерною. Коли один з них вистрілив і поранив демонстранта, хтось із нападників вихопив у нього автомат Клашнікова і вистрілив в беззбройного іноземця.

Прорвавшись в будівлю місії, екстремісти попрямували в притулок, де сховалися співробітники служби. Вони досить швидко штурмували двері в бункер. Російський дипломат Павло Єршов, який вільно говорить на дарі, спробував захистити трьох своїх колег, відволікаючи увагу нападників на себе, розповів де Містура.

На питання бойовиків Єршов відповів, що сповідує іслам. На їхню вимогу він виголосив на доказ текст свідоцтва ісламської віри. Бойовики залишили його в живих.

Спробувала врятуватися з бункера норвезька співробітниця місії, колишній військовий льотчик підполковник Сірі Скарі була застрелена з зброї, відібраного бойовиками у поліцейського. Були вбиті шведський і румунський співробітники місії.

Троє інших дипломатів, які перебували в іншому притулок, вижили. В ООН ведуть розгляд, чому поліція не зупинила кровопролиття, повідомляє The Daily Telegraph.

Додати BFM.ru в ваші джерела новин?

Ru в ваші джерела новин?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация