Розповідь про індуїстських божеств

"Індуїзм" - така назва закріпилася у нас за сукупністю найбільш древніх традиційних форм релігійної системи індійців на відміну від інших етичних і релігійних навчань, поширених в цих краях - а тут сповідують буддизм, джайнізм, іслам. Сьогодні ми почнемо розповідь про богів і богинь цієї релігії і про світогляд її послідовників ... Індуїзм - така назва закріпилася у нас за сукупністю найбільш древніх традиційних форм релігійної системи індійців на відміну від інших етичних і релігійних навчань, поширених в цих краях - а тут сповідують буддизм, джайнізм, іслам

Як і звичне нам найменування країни "Індія", назва релігії "індуїзм" виникло не в середовищі її корінних жителів, але було дано воєначальниками і правителями сусідніх країн, які сповідували іслам. Дано були ці назви на ім'я головної водної артерії регіону, куди раніше всього вторглися іноземці та де почало поширюватися їх вплив - річки Інд.

Самі індійці називають свою країну Бхарат, а то, що ми називаємо індуїзмом - насправді сантана-дхарма або просто дхарма. Для останнього слова в європейських мовах немає точної відповідності; в залежності від контексту можна перевести його як "те, що підтримує", "моральні підвалини", "релігійний борг", "універсальний закон буття" і т. д. (сантана - вічний (санскрит)). Дхарма охоплює собою всю складну систему релігійних і світоглядних уявлень, етичних і соціально-правових звичаїв і законів, які склалися в середовищі населення країни за останні п'ять тисяч років.

Відають такі дхарми, що багато богів в трьох світах. Для індуїзму характерна рівна висота всіх богів; всі вони мають надмірной суттю і заслуговують на увагу, шанування і слухняності. Але перед усім - невимогливою любові. Боги інших земель з точки зору індуїзму - це або місцеві втілення рідних богів, або, рідше, самостійні боги, рівні рідним по величі.

За даними на 2001 рік, індуїзм сповідує 80 відсотків населення Індії. На всій території відношення до богів і святинь подібне, а часто і єдине. І це при повній відсутності об'єднуючої і очолює церковної організації! У кожному храмі є своя група незалежних жерців; віруючі можуть відвідувати будь-який храм, присвячений будь-якого з богів або їх групі. Основою уявлень про богів і їх велич є священні тексти Вед. У Ведах ж містяться і вказівки на те, як слід людям жити в згоді з волею богів; з Відами повинні вони щохвилини звіряти своє життя.

Читайте також: На Землю прийшов "Століття демонів"?

Що ж розповідають нам про богів Веди і інші правдиві перекази? Хто ці боги і які вони? Чиї імена і любовно зображені образи можна і понині зустріти на вулицях і в храмах Індії?

Шива. Породжує і руйнує. Танцюючий і батько аскези. Його ім'я можна перекласти з санскриту як "благої", "милостивий", "приносить щастя"; але є він і богом грізним і гнівним, особливо щодо тих, хто порушує його заглибленість в пізнання себе чи своєї коханої дружини.

Велика сила Шиви. Він породжує життя, він батько всіх тварям земним. Згідно "Шива-пуране", він створив і Вішну, і Брахму. Його сила - джерело, породження нових істот, нового життя цього світу, джерело всього нового, що приходить у світ, чому Шива допомагає народитися і протегує.

Так, велика сила життєтворення Шиви, а й гнів його страшний і нездоланний. До кінця кожного з великих періодів людської історії, Махаюг, світ грузне в неправді і гріху і знемагають живуть в ньому під їх тягарем. Тоді дає Шива волю своєму гніву. Відкриває він третій своє око, і виходить з нього промінь смертоносного спека падає на все, що ілюзорно і помилково і несе зло, що відволікає і веде від істини і саме ухилилося від неї.

І оскільки весь старий світ в кінці часів пронизаний злом і гріхом (гріх як відхід від істини, істинного шляху), то гине він весь, постарілий, зносився, згорає в тому по суті очисному полум'я, що виходить від Шиви. Руйнуючи старий світ, розчищаючи простір від того, чого повинно піти, і творячи потім світ новий і нове життя, Шива світ оновлює. Без Шиви світ би загинув остаточно під вагою власних недосконалостей і гріхів.

Читайте також: Ганг - священна річка, що тече по небесам

Говорячи про Шиві, не можна не згадати, що він і перший йог-відлюдник. Першим пізнав він велику силу самозречення і мистецтво самозанурення і навчив їм інших. Шиву найчастіше зображують сидячим в позі лотоса, з білою шкірою і з синьою шиєю; одягнений він у тигрову шкуру, і змії обвилися навколо його рук і ніг подібно браслетів, а також навколо шиї. Синє горло Шиви - пам'ять про його великої самовідданості, якій боги, та й весь світ, зобов'язані життям. Легенди свідчать, що коли на початку часів боги добували з молочного океану амриту, напій безсмертя, побачив Шива, що на дні посудини з нектаром зачаївся страшна отрута, здатний спалити весь Всесвіт.

І коли боги проковтнули вже майже весь напій, вихопив Шива чашу у них з рук і влив цю отруту собі в глотку. Чи не вивернув він його, щоб ніхто не загинув, але і не проковтнув, щоб не загинути самому. Незважаючи на нетерпиме печіння отрути, зупинив і втримав його Шива в своєму горлі і врятував таким чином всіх; але шия його з тих пір посиніла майже до чорноти, і отримав він горде прізвисько Сінегорлий. Пізніше, коли він вийшов для медитації, змії побажали прийти йому на допомогу в його зосередженості і обвилися навколо його шиї, щоб холодом своїх тіл остудити палаюче горло.

Багато іншого можна згадати з переказів про Шиві. Так, саме він створив священну мову санскрит, звуки для якого витягнув зі свого маленького барабана. Шива - вічний рух, трансформація, оновлення. Виявляються ці його якості і в його божественне танці, і в невпинному породженні нового життя, і в глибокій внутрішній роботі в його самопогруженности, і в руйнуванні старого світу в кінці епох.

Читайте найцікавіше в рубриці "Релігія"

Що ж розповідають нам про богів Веди і інші правдиві перекази?
Хто ці боги і які вони?
Чиї імена і любовно зображені образи можна і понині зустріти на вулицях і в храмах Індії?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация