Самі вихід знайдете?

  1. Нас замінять наші діти
  2. Їду в Магадан
  3. «Втома від улусного підходу до кадрів»

Шість губернаторів пішли у відставку за останні два тижні. Троє вирушили на роботу в уряд, інші покинули свій пост нібито за власним бажанням, у зв'язку з плановою ротацією. На пост губернатора Ямалу-Ненецького округу призначений син видного тюменського єдинороса.

«Коли дивлюся в очі твої, я відривати від землі, хоч крил немає. Уміння немає, щоб говорити про почуття ці », - з надривом виконує бард з Амурської області Василь Орлов пісню власного твору. На смак кореспондентів «Нової», пісня досить стандартна, але багатьом в регіоні подобається. А на цьому тижні міністр економічного розвитку Амурської області Василь Орлов подивився в очі президенту і відірвався від землі на нову посаду - тепер уже виконуючого обов'язки губернатора.

Співаючий губернатор Орлов став шостим у списку новачків на позиції глав регіону, які помінялися після інавгурації Володимира Путіна. Володимир Якушев, Олександр Козлов та Дмитро Кобилкін вирушили на підмогу Дмитру Медведєву до уряду. Інші раптово почали збиратися у відставку - нібито і без того намічалася ротація губернаторів, так що краще вже вони самі. І до них, і до їх змінникам є питання.

Шість губернаторів пішли у відставку за останні два тижні

Петро Саруханов / «Нова газета». Перейти на сайт художника

Нас замінять наші діти

В середині травня пішли зі своїх постів в уряд глави Тюменської області і Ямало-Ненецького автономного округу. З точки зору адміністративних щаблів це безумовне підвищення, тому і у Якушева, і у Кобилкіна, і у Козлова з'явилася додаткова привілей. «Вони заробили право рекомендувати собі наступників», - говорить економіст Наталія Зубаревич. При цьому підвищення ще і зрівняло пішли губернаторів - того ж тюменського главу Якушева, схильного до губернаторського песимізму (Znak.com зазначає, що зазвичай його виступу будувалися по приблизною схемою: «У нас все важко, треба багато працювати, але з такими людьми, як в Тюмені, все буде добре »), і Дмитра Кобилкіна, якого часто згадують у зв'язку з« золотим унітазом ».

Якушев не став сильно мудрувати з вибором і порадив Олександра Моора - колишнього главу адміністрації міста і свого давнього соратника. Моор був заступником Якушева більше п'яти років з кінця 2005 року, та й потім зв'язок між ними не переривався ніколи. Моор вже пообіцяв, що продовжить курс Якушева: вектор полягає в чіпких лабетах для місцевої системної опозиції і глушіння будь-який інший. Зовсім як у дорослому федеральної політиці.

Олександр Моор. Фото: Сергій Савостьянов / TASS

Моор ще й везе, оскільки з економічною ситуацією в Тюмені, за словами Наталії Зубаревич, «все добре». Наступник Олександра Козлова - той самий бард і глава Мінекономрозвитку регіону Василь Орлов - теж не чужий, причому не тільки пішов губернатору: Орлов раніше працював в СИБУРі у Геннадія Тимченко.

З наступником Кобилкіна на посаді губернатора Ямало-Ненецького автономного округу ситуація складніша в тому сенсі, що це, можливо, і не зовсім його наступник. Дмитро Артюхов, звичайно, працював у губернатора заступником з економіки і відповідав за залучення іноземних інвесторів, але знають його не через це, а через два інших причин. По-перше, йому 30 років, і він - наймолодший в.о. губернатора Росії. По-друге, його батько, Андрій Артюхов, зараз працює в Тюменській обласній думі главою фракції «Єдиної Росії» і віце-спікером, але взагалі-то міцно пов'язаний з Ямалом: до 2000 року він очолював місцеву облдуму.

По-друге, його батько, Андрій Артюхов, зараз працює в Тюменській обласній думі главою фракції «Єдиної Росії» і віце-спікером, але взагалі-то міцно пов'язаний з Ямалом: до 2000 року він очолював місцеву облдуму

Дмитро Артюхов. Фото: РИА Новости

У Росії такі «політичні династії», схоже, перестають бути рідкістю. Крім Артюхова, нагадаємо, на самому верху російської політики є ще один син - Дмитро Патрушев в Мінсільгоспі.

Нічого в цьому дивного немає, але це біда, вважає політолог Аббас Галлямов.

так вважає

«Тенденція до призначення дітей« шанованих людей »на високі посади, безумовно, є і вона посилюється. Чим довше існує режим, тим помітнішою вона буде. Який батько відмовиться допомогти зробити кар'єру своїй дитині? Ну а оскільки ніяких вбудованих блокаторів в політичній системі у нас не залишилося, то можливості деяких батьків нічим не обмежені, - каже політолог. - Ця тенденція - одне з найслабших місць режиму. Виборці сприймають передачу статусів, посад і фінансових потоків у спадок як найяскравіший вияв соціальної несправедливості. Коли-небудь режим спіткнеться саме в цьому місці ».

не тільки Галлямов. Фонд «Петербурзька політика» випустив дослідження, з якого випливає, що кількість «іменитих» дітей у владі буде рости і далі, оскільки руйнуються психологічні бар'єри для просування з боку їх батьків.

«Подібна кадрова лінія досить органічна з точки зору психології. Істеблішмент не може ігнорувати необхідність оновлення еліт і зміни поколінь, проте відчуває цілком природні тривоги з цього приводу з точки зору гарантії збереження власного статусу і становища, внутрішньої потреби в його передачі у спадок, а також уявлень про самоцінність загального збереження керованості, - пишуть автори доповіді . - При цьому слабкість інститутів і сильний вплив держави на бізнес поступово знижують привабливість конвертації нинішнього статусного ресурсу в надання «спадкоємцям» високих позицій в приватному бізнесі, який сприймається як вторинний, надмірно залежить від політичної кон'юнктури, конкурентної боротьби і ринкової стихії ».

Призначення 30-річного губернатора, втім, може мати й інші мотиви.

«Це схоже на такий своєрідний експеримент з молодими людьми, які здатні працювати на цій посаді, - міркує політолог Ростислав Туровський. - Губернаторська посаду з деяких пір перестала бути долею міцних літніх господарників. І все частіше використовується для вирощування нових молодих - в деяких випадках зовсім молодих - кадрів ».

Їду в Магадан

Губернатори, які пішли на тижні у відставку «за власним бажанням» - в Магаданській і Якутській областях, а також в Алтайському краї, - навряд чи думають про підвищення. З економічної точки зору все три регіону, де відбулася зміна глав, не можна назвати дуже благополучними.

«У Магадана все [з бюджетом] як мокре горить. Чи не жив добре, годі й звикати, нічого там особливого не відбувається. У Якутії минулий рік був важкий по бюджету, тому що великі платники податків якось несильно платили, тому у неї провал з податку на прибуток. Протягом року довгий час був дефіцит бюджету, але до кінця року якось вирівнялися. Але все одно, скажімо так, не здорово. Алтайський край - бідний, але дуже акуратний у бюджетній політиці, дефіциту майже немає, боргів майже немає. Все йде на соціалку, а більше ні на що грошей немає », - перераховує Наталія Зубаревич.

Тому причина «добровільних» доглядів, очевидно, лежить в політичній площині. В Якутії і Алтайському краї кадрові заміни стали очевидні, наприклад, ще після 18 березня.

«Губернатори погано відпрацювали президентські вибори - там Володимир Путін набрав найгірший свій результат по країні», - нагадує Ростислав Туровський.

В Алтайському краї, крім іншого, один зі своїх кращих результатів показав Павло Грудінін, що дозволило політологам знову назвати регіон Олександра Карліна частиною «Червоного пояса Росії». А в Якутії губернатор Єгор Борисов зіпсував відносини з елітами, та ще й потрапив в неприємну історію, коли хотів проникнути в кабіну пілотів під час польоту з Москви в Якутськ. Хоча останнім йому б пробачили, що не набери в Якутській області Путін «всього лише» 64,38% - найнижчий його результат по регіонах.

«Забезпечення високих результатів кандидатів від влади - ключове завдання губернатора. Йому можуть пробачити все - неефективність, корупцію, невдоволення населення, авторитарний стиль поведінки - власне, останній взагалі не вважається проблемою, але йому не пробачать, якщо він не зуміє забезпечити потрібний результат на виборах », - виводить нехитру формулу Аббас Галлямов. «Забезпечення високих результатів кандидатів від влади - ключове завдання губернатора Віктор Томенко. Фото: РИА Новости

З Магаданом історія простіше. Володимир Печений, сам відмовився від губернаторства, просто відправився на пенсію, оскільки йому вже під 70 років. Цікава, однак, форма всіх трьох відставок - добровільний відхід «за власним бажанням» без публічної команди зверху. Звичайно, Путін говорив про ротацію губернаторів, але тільки ці троє сприйняли його слова на свій рахунок.

«Люди - розумні, їм сказали, що треба йти, вони і оголосили« за власним бажанням ». Знаєте, після керівників Марій Ел і Удмуртії (довго не бажали йти), яких потім притягнули до кримінальної відповідальності - люди якось навчилися [працювати на випередження] », - іронізує Наталя Зубаревич.

При цьому всі троє змінників пішли губернаторів - Віктор Томенко в Алтайському краї, Сергій Носов в Магаданській області і Айсен Миколаїв в Якутській області - підходять мінімум під два з трьох параметрів: технократ, господарник, людина з регіону.

При цьому всі троє змінників пішли губернаторів - Віктор Томенко в Алтайському краї, Сергій Носов в Магаданській області і Айсен Миколаїв в Якутській області - підходять мінімум під два з трьох параметрів: технократ, господарник, людина з регіону

Сергій Носов. Фото: РИА Новости

А головне, що всі шестеро новачків вже в тій чи іншій мірі дали зрозуміти, що радикальних змін в житті регіонів чекати поки не варто. Як співає тепер уже в.о. губернатора бард Орлов, «краще зовсім не знайти, ніж втратити».

«Втома від улусного підходу до кадрів»

Айталіна Нікіфірова

Редактор інтернет-видання ТайгаПост

Протягом року ряд республіканських незалежних ЗМІ пророкували дострокову відставку Єгора Борисова. Свої позиції він різко почав втрачати в 2016-м, зокрема, через відкрито розв'язаної їм війни з окремими політичними елітами Якутії. Її апогей припав на виборчу кампанію Держдуми, коли вся державна машина Республіки Саха, не соромлячись, працювала проти Справороси Федота Тумусова. Тумус тоді все ж переміг, але цей дзвінок від жителів Іл Дархан не почув. «СР» - в Якутії друга політична сила, з якою треба було рахуватися. Замість цього, Борисов влаштував особисту вендету з Тумусовим і почав відверте переслідування справоросів.

У грудні 2016 року демонстративно в своєму кабінеті був затриманий спецназом глава Нюрбинского району за дивним кримінальній справі, точка в якому до цих пір не поставлена. А в березні 2017 го ми опублікували таємний план політичної зачистки по відношенню до іншої Справороси - глави Вилюйского району. План був розроблений адміністрацією Іл Дархана і включав в себе силові методи впливу на опонента. Якутяне все це бачили і розуміли, довіру до влади падало. За даними соцопитування, в 2017 році вперше рейтинг Єгора Борисова у якутського населення став нижче, ніж у російськомовного.

Багато в чому втома від нього обумовлювалася і улусним підходом до формування кадрової політики. Уродженець Чурапчинського улусу обставити земляками. При Борисові навіть з'явився термін «ЧК» - Чурапча кіhіте (Чурапчинського людина).

У 2017 році у Іл Дархана загострилися проблеми зі здоров'ям. А його команда не зуміла забезпечити Борисову вірну іміджеву політику. За відверту брехню не раз доводилося виправдовуватися, що у багатьох якутян викликало настільки ж відвертий сміх. Багато піар-ходи мали зворотний ефект. Так, з весни 2017 Єгор Борисов намагався розігрувати національну карту, що в багатонаціональній республіці було сприйнято з тривогою. Іншим помилковим ходом була спроба протиставити республіку федеральному центру. Доходило до того, що завезені з Москви політконсультанти Борисова публікували в своїх акаунтах перероблені анекдоти про чукчів, де прості і добрі чукчі (в їх версії якути) були обмануті хитрими приїжджими російськими.

Цю ж карту особисто Борисов спробував розіграти в ході скандалу з «Аерофлотом», коли в лютому 2018 року посварився зі стюардесами. В результаті помічника Іл Дархана зняли з рейсу, а самого Борисова не чіпали лише тому, що його дружина надала поліцейським довідку про перенесеної операції. Багато хто чекав, що Єгор Борисов вибачиться перед стюардесами і покарає занадто завзятого помічника.

Замість цього на своїй сторінці в соцмережах Іл Дархан опублікував звинувачення на адресу «Аерофлоту», який, на його думку, регулярно ображає якутян.

Пошук зовнішнього ворога не привів до консолідації жителів республіки навколо фігури Іл Дархана. Від нього очікували реальних дій по захисту інтересів республіки, але їх не слід було. Нафтогазові корпорації продовжували блокувати ряд населених пунктів, обмежуючи пересування жителів за своїми відомчим дорогах. Єгор Борисов промовчав і тоді, коли в Ленський «Газпром» став будувати каналізаційну станцію зі скиданням стоків у район міського водозабору. Він був і на стороні тих, хто хотів побудувати газохимический завод на березі Лени в районі Якутська, проти чого масово виступили жителі. Зате при Єгора Борисові надрокористувачі отримували багатомільярдні «податкові канікули», що викликало роздратування на тлі «бюджетної дірки» РС (Я) в 50 мільярдів.

Ну і останній дзвінок для Іл Дархана пролунав 18 березня, коли якутяне гірше всіх проголосували за Путіна і краще за всіх підтримали Грудінін. Кампанія Грудінін в республіці йшла під гаслом «Голосуєш за Грудінін - голосуєш проти Борисова». Навіть відкриті прихильники Іл Дархана останнім часом мовчазно погоджувалися з ймовірністю дострокової відставки.

Проте, ця подія стала очікувано несподіваним - саме такий епітет найчастіше призводять до республіканських сегментах соцмереж. З т.в.о. голови Якутії Айсен Ніколаєвим багато хто пов'язує надії на зміни. Це людина іншого покоління і іншої формації.

Це людина іншого покоління і іншої формації

Айсен Миколаїв. Фото: РИА Новости

Але, як і Борисов, махровий єдинорос, хоча в молоді роки і встиг побувати в таборі опозиції - Миколаїв був наймолодшим депутатом Іл Тумен від СПС. Т.в.о. Айсен Миколаїв явно бачить себе «збирачем земель якутських». Одним з перших його фото після призначення на нову посаду було рукостискання з депутатом ГД Тумусовим.

Який батько відмовиться допомогти зробити кар'єру своїй дитині?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация