Сенс кліпу Вінтаж - Трохи реклами

  1. Аналіз тексту пісні Вінтаж - Трохи реклами
  2. Насмішка і прийом обманутого очікування в кліпі Вінтаж - Трохи реклами
  3. Три смислові частини кліпу Вінтаж - Трохи реклами

Кліп «Трохи реклами» можна назвати епатажним, але мені здається більш відповідним визначення «хуліганський». Значну частину глядачів і слухачів знущальний тон відеоролика не на жарт обурив, іншу ж частину ввело в ступор позірна відсутність сенсу. Але ми-то з вами знаємо, що сенс є завжди, хоча творці відео не завжди мають на увазі саме те, що бачать глядачі. Наша версія сенсу кліпу «Трохи реклами» групи Вінтаж - нижче.

Аналіз тексту пісні Вінтаж - Трохи реклами

А почнемо ми, як завжди, з тексту. Хоча взаємозв'язок лірики і відеоряду може бути не очевидна, саркастичний тон і якась знущання властива і тому, й іншому. Коли ми зрозуміємо текст, то розібратися зі змістом кліпу буде куди простіше. Давайте пройдемося по найбільш образним рядках:

З тобою мені все одно куди летіти,
Я собі вже непідвладна,
Тільки ось яке плаття надягти:
Біле або червоне?

Уже з перших рядків пісні започатковано химерного переплетення низького і високого, піднесеного і глузливого. «З тобою мені все одно куди летіти», - дуже урочисте визнання, гідне головної героїні класичного роману. Другий рядок вже насторожує: з одного боку, героїня начебто продовжує свій піднесений дискурс, кажучи «Я собі вже непідвладна». Але з іншого ... Звідки в слові «непідвладна» з'явилася ця по-селянськи проста буква «я» на кінці? Тут вже не героїня роману представляється, а сільська жіночка на сіннику, шепочуть свого кавалера: «Я на все згодна!». Настільки різке невідповідність форми змісту вже починає різати слух, і нарешті слухача добивають останніми двома рядками. Наша «головна героїня» раптом перетворюється в найпростішу земну жінку, охоплену абсолютно побутової проблемою - вибором сукні ...

Наша «головна героїня» раптом перетворюється в найпростішу земну жінку, охоплену абсолютно побутової проблемою - вибором сукні

Біле, чорне, червоне - цими фарбами обмежений штучний світ кліпу «Трохи реклами»

Дальше більше. «Нехай будуть світитися на небі алмази», - все ще красива і піднесена, хоч і злегка затаскана метафора. «І на світлофорах всі кольори відразу», - а ось це вже зовсім піднесено. Нагадує скоріше аварійну ситуацію на дорозі, ніж сцену з класичного роману, вірно?

І ключова фраза: «Трохи любові, трохи реклами, трохи невинного самообману». Ці рядки, мабуть, і послужили відправною точкою для сюжету відеокліпу. Глузлива подвійність проявилася в них з особливою різкістю. Любов - високе, неземне почуття - сусідить в них з рекламою - нав'язливою побутової деталлю. А примиряє ці два світи - любові і реклами - «невинний самообман». Самообман героїні, яка живе одночасно в обох світах, для якої любов і вибір сукні невіддільні одна від одної.

Насмішка і прийом обманутого очікування в кліпі Вінтаж - Трохи реклами

Є таке поняття в літературознавстві - прийом обманутого очікування. Як цей прийом реалізується в тексті пісні, ми вже побачили, а й на рівні відеоряду він непогано спрацював. Творці кліпу примудрилися в чотири з половиною хвилини укласти невеликий сюжетний твіст: на перших кадрах, бачачи сцену похорону і плачуть гостей, ми очікуємо побачити щось романтично-сльозливі, як в кліпі «Я буду пам'ятати» Олександра Маршала . Однак замість цього посеред траурної сцени опускається діскошар, і гості з розчуленням і захопленням піднімають до нього свої заплакані обличчя. А «покійна» і зовсім починає мастурбувати, лежачи в труні. Хтось після цього відразу з обуренням вимкне відео - не можна, мовляв, сміятися над смертю! Але сенс кліпу зовсім не в тому, щоб познущатися над небіжчиками і їх родичами.

Але сенс кліпу зовсім не в тому, щоб познущатися над небіжчиками і їх родичами

Розчулення і надія в очах гостей настільки різко дисонують з тим, що відбувається, що це породжує комічний ефект

Давайте розберемося, що ж ховається за цією саркастичною насмішкою в кліпі «Трохи реклами». А ховається все той же - «трохи реклами, трохи невинного самообману». Сцена похорону нарочито «красива», пригладжено - гості не ридають, а лише картинно пускають сльозу, «покійниця» бездоганно одягнена і нафарбована - так чи насправді виглядають померлі люди? Весь кліп забарвлений в три контрастні кольори - білий, червоний, чорний. Все це в цілому символізує прагнення простих людей жити і вести себе так, як у фільмах, як в рекламі. Прийшовши на похорон, убиті горем люди не дають волю своїм справжнім почуттям, а лише прагнуть відповідати відретушованою зображенні, яку вони багато разів бачили на екрані.

Образ дівчини, що лежить в труні, також несе в собі чимало сенсу. «Покійна» виглядає надзвичайно, сексуально, вона сміється ... Це все не в'яжеться з нашим уявленням про трагедію. Дівчина виглядає скоріше як винуватиця якогось торжества. Вона в центрі уваги, навколо неї зібралося стільки людей ... Мимоволі пригадується галас і маркетингові кампанії, які оточують практично будь-які трагічні події в наш час. Смерть відомої людини породжує хвилю статей, реклами і навіть, як це не парадоксально, жартів; теракти і нещасні випадки стають популярними темами для обговорення, а підлітки готові накласти на себе руки заради лайків. Все це, на мій погляд, і висловлює образ красивої юної дівчини в труні - вона символізує загальне бажання стати причетними до трагедії заради хайпа.

Три смислові частини кліпу Вінтаж - Трохи реклами

Якщо дивитися кліп уважно, можна помітити, що за настроєм він ділиться на три умовних частини. У першій ми бачимо інсценізацію «голлівудських» похорону, де гості картинно сумують, а «покійниця» не менше картинно лежить в труні. Ця частина - те, що ми звикли бачити в рекламі, в фільмах, одним словом, на великому екрані. Це шоу в тому вигляді, в якому його отримує глядач - відретушувати і бездоганне.

Друга умовна частина починається з того моменту, коли зверху спускається діскошар. І актори-гості, і сама «винуватиця торжества» немов втрачають самовладання і замість показної смутку починають веселитися. Якщо повернутися до нашої теорії про те, що в кліпі змальовано ставлення суспільства і мас-медіа до трагедій, то це якраз та стадія, на якій чиясь загибель перетворюється в інфопривід і починає обговорюватися у всіх подробицях. Це - шоу в тому вигляді, в якому його знають самі творці. Зворотний бік ЗМІ, реклами та телебачення - весела танець, хоровод на чиїхось кістках.

Прагнення перетворити трагедію в тренд сезону - ось що обігрується в кліпі «Трохи реклами»

І нарешті, третя частина - сумні акорди на роялі, сумна посмішка на обличчі «небіжчиці». Герої кліпу сміються, але це дивний сміх - в ньому відчувається і сарказм, про який я вже так багато написала вище, і немов би сором, незручність за те, що тільки що відбулося на очах у всіх.

Отже, про що ж кліп «Трохи реклами», в чому його сенс? Він - про наше ставлення до трагічних подій, про бажання долучитися до популярної теми новин, про прагнення перетворити чиюсь загибель в тренд сезону. А разом з текстом пісні він ще й викриває «показуху», самообман, який багато хто з нас впускають в своє життя, прагнучи відповідати рекламної картинці. Так що наступного разу, коли ви почуєте, що кого-то образив або зачепив кліп «Трохи реклами» - запитаєте, а зрозумів ця людина сенс побаченого і почутого?

Поділитися в соціальних мережах:

Звідки в слові «непідвладна» з'явилася ця по-селянськи проста буква «я» на кінці?
Нагадує скоріше аварійну ситуацію на дорозі, ніж сцену з класичного роману, вірно?
Сцена похорону нарочито «красива», пригладжено - гості не ридають, а лише картинно пускають сльозу, «покійниця» бездоганно одягнена і нафарбована - так чи насправді виглядають померлі люди?
Отже, про що ж кліп «Трохи реклами», в чому його сенс?
Так що наступного разу, коли ви почуєте, що кого-то образив або зачепив кліп «Трохи реклами» - запитаєте, а зрозумів ця людина сенс побаченого і почутого?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация