Сім причин, чому Білорусі не потрібна АЕС

  1. Вибір майданчика для будівництва невдалий
  2. Позаштатні ситуації при будівництві АЕС
  3. Завод, що виготовив корпус реактора, простоював багато років
  4. Будівництво АЕС в Білорусі економічно не обґрунтоване
  5. Куди подіти електрику - невідомо
  6. Непрозорість будівництва БелАЕС для міжнародних конвенцій
  7. Атом мирним не буває

26 квітня Білорусь відзначає 31-ту річницю аварії на Чорнобильській АЕС. В цей час в країні, травмованої Чорнобилем, будується ще власна атомна електростанція. Intex-press вибрала найважливіші аргументи противників Білоруської АЕС.

Вибір майданчика для будівництва невдалий

На думку експертів, обрана майданчик для будівництва атомної станції є неприйнятною з кількох причин.

По-перше, цей регіон за своїми естетичними, біокліматичних і екологічних властивостях є рекреаційною зоною. Вплив АЕС підірве її оздоровчий потенціал.

По-друге, що зводиться в Островецькому районі атомна станція, за словами деяких експертів, будується поруч зі старими могильниками, в яких поховані померлі від сибірської виразки тварини. Не можна повністю виключити ймовірність, що в результаті будівельних робіт зміниться рух грунтових вод і суперечки з могильників потраплять в грунтові води і свердловини для питної води.

РЕКЛАМА

По-третє, поряд з місцем будівництва АЕС знаходиться розлом земної кори, і в 1909 році там нібито було зареєстровано найсильніший землетрус на території Білорусі.

По-третє, поряд з місцем будівництва АЕС знаходиться розлом земної кори, і в 1909 році там нібито було зареєстровано найсильніший землетрус на території Білорусі

Фото: прес-служба «Росатома»

Позаштатні ситуації при будівництві АЕС

У квітні минулого року при укладанні бетону одного з перекриттів підсобних приміщень БелАЕС були частково пошкоджені підтримуючі конструкції опалубки. На будівництві одного з будинків пролили бетон. Фахівці описали це як «тривіальну робочу ситуацію, яку тут же виправили».

У липні 2016 року під час переміщення корпус реактора першого блоку Білоруської АЕС «прослизнув по стропам і стикнувся з землею» - така офіційна версія того, що сталося.

Дефект на опалубці був «усунутий в повній відповідності з діючими при будівництві регламентами і технологією», а що зісковзнув корпус реактора вирішили замінити на той, який призначався для другого блоку. Правда, в дорозі з корпусом нового реактора теж стався інцидент: під час перевезення захисний металевий кожух зачепив опору контактної мережі залізниці. За офіційною інформацією, дотик було незначним і пошкоджень на корпусі виявлено не було. На другий енергоблок БелАЕС встановлять корпус реактора, раніше призначався для Балтійської АЕС.

У зв'язку з позаштатними ситуаціями, в минулому році литовський уряд вручило білоруській стороні ноти з приводу БелАЕС, а незалежні експерти заявили, що подібні нештатні ситуації при будівництві АЕС можуть бути катастрофічними і нагадують історію будівництва Чорнобильської АЕС.

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Фото: С. севка, БелАЕС

Завод, що виготовив корпус реактора, простоював багато років

Корпус реактора зробили на заводі «Атоммаш» в місті Волгодонськ Ростовської області. Історія заводу непроста. Він був побудований в 1970-х як найбільший виробник обладнання для атомних електростанцій. Під час перебудови виробництво обладнання для атомної галузі практично припинилося. У 2012 році «Атоммаш» перейшов під крило «Росатома», і на заводі запустили програму по відновленню виробництва обладнання для АЕС. Корпус білоруського реактора - перший, виготовлений «Атоммаш» майже після 30-річної перерви! І перший, виготовлений в Волгодонську - до цього в Росії корпуси реакторів робилися на «Іжорських заводах» в Санкт-Петербурзі.

Будівництво АЕС в Білорусі економічно не обґрунтоване

Досвід багатьох країн показує, що атомна енергетика вимагає істотних фінансових вливань, у випадку з Білоруської АЕС - повернення російського кредиту (за останніми даними, $ 10 млрд). Спочатку заявлена ​​вартість будівництва БелАЕС вже збільшилася на $ 675 млн і продовжує рости.

Виходить, кожен білорус виявився повинен мінімум тисячу доларів за це будівництво, хоча насправді ця цифра буде набагато вище.

Окремо треба згадати про витрати на закриття станції після закінчення терміну її дії. За прогнозами фахівців, БелАЕС «доживе» до 70 років. Як довго триватиме процес закриття і скільки точно зажадає грошей, поки не підрахували. Але, наприклад, на закриття Ігналінської АЕС передбачено 3 мільярди доларів.

Куди подіти електрику - невідомо

На думку експертів, при ухваленні рішення про зведення Білоруської АЕС не враховані світові тенденції в енергетиці: прогнози зниження енергоспоживання, стрімкий розвиток відновлюваної енергетики (наприклад, вітроенергетики, сонячної енергетики).

Тенденцій до зростання енергоспоживання немає і в самій Білорусі: видана в 2007 році Директива №3 передбачає ряд заходів по збереженню електроенергії.

Надлишки планувалося експортувати в Польщу і країни Балтії, але Польща і Литва вже відмовилися купувати енергію, тому що, на їхню думку, в Білорусі будують небезпечну АЕС.

Питання, що робити з надлишками енергії, залишається відкритим. Експерти припускають, що термін окупності АЕС може не тільки перевищити заплановані 20 років, але і взагалі ніколи не настати.

Фото: С. севка, БелАЕС

Непрозорість будівництва БелАЕС для міжнародних конвенцій

Сусідні країни вимагають впустити на будівництво представників міжнародних конвенцій, однак вдалося туди потрапити тільки організації МАГАТЕ. Це організація, яка пропагує використання атомної енергії. Спостерігачі вважають, що такої місії недостатньо, тому що вона не є незалежною. Ця ж організація перевіряла Чорнобильську АЕС і проект Фукусіми. Причому проблем не бачила ні на одній зі станцій до відбулися аварій в 1986 і 2011 роках відповідно.

Білоруська громадськість не має ніякого доступу до контролю над цією небезпечною будівництвом.

Атом мирним не буває

Пам'ять про що сталася 31 рік тому аварії в Чорнобилі все ще надто свіжа, а наслідки - дуже величезні.

В результаті аварії з сільськогосподарського обороту було виведено близько 5 млн га землі, а навколо АЕС створена 30-кілометрова зона відчуження, знищені і поховані сотні дрібних населених пунктів, а ті, що побільше, просто занедбані.

Забруднення піддалося більше 200 тис. Км². Також значної шкоди було завдано здоров'ю людей. Серед наслідків Чорнобильської аварії експерти називають збільшення чисельності онкохворих.

ДОВІДКА

Указ «Про спорудження Білоруської атомної електростанції» Олександр Лукашенко підписав в 2013 році. БелАЕС будується у північно-західного кордону Білорусі, в 18 кілометрах від міста Островець Гродненської області, в 50 км від столиці Литви - Вільнюса. Будівництво АЕС супроводжується акціями протесту білорусів. Невдоволення з приводу зведення атомної електростанції в Білорусі висловлювали і міжнародні організації.

Читайте також Чорнобильські переселенці: «Це було схоже на війну, тільки не стріляв ніхто»

РЕКЛАМА

Автор: Олена ЗЕЛЕНКО, Юля ГРІЦКЕВИЧ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация