Система магії в фентезі як точна наука | світи | Світ фантастики і фентезі

  1. Система магії в фентезі як точна наука У III столітті до н. е. розумний хлопець на ім'я Евклід...
  2. Способи отримання магії
  3. Роберт Говард, Стів Перрі. «Конан і Чотири стихії»
  4. властивості мага
  5. Роджер Желязни. «Одержимий магією»
  6. Сфера використання
  7. Анджей Сапковський. «Володарка озера»
  8. забуті королівства
  9. Ravenloft
  10. Амбер
  11. Земномор'я
  12. Урсула Ле Гуїн. «Правило імен»
  13. психоаналіз
  14. йога
  15. Система магії в фентезі як точна наука
  16. джерела магії
  17. Способи отримання магії
  18. Роберт Говард, Стів Перрі. «Конан і Чотири стихії»
  19. властивості мага
  20. Роджер Желязни. «Одержимий магією»
  21. Сфера застосування
  22. Анджей Сапковський. «Володарка озера»
  23. забуті королівства
  24. Ravenloft
  25. Амбер
  26. Земномор'я
  27. Урсула Ле Гуїн. «Правило імен»
  28. психоаналіз
  29. йога
  30. Система магії в фентезі як точна наука
  31. джерела магії
  32. Способи отримання магії
  33. Роберт Говард, Стів Перрі. «Конан і Чотири стихії»
  34. властивості мага
  35. Роджер Желязни. «Одержимий магією»
  36. Сфера застосування
  37. Анджей Сапковський. «Володарка озера»
  38. забуті королівства
  39. Ravenloft
  40. Амбер
  41. Земномор'я
  42. Урсула Ле Гуїн. «Правило імен»
  43. психоаналіз
  44. йога
  45. Система магії в фентезі як точна наука
  46. джерела магії
  47. Способи отримання магії
  48. Роберт Говард, Стів Перрі. «Конан і Чотири стихії»
  49. властивості мага
  50. Роджер Желязни. «Одержимий магією»
  51. Сфера застосування
  52. Анджей Сапковський. «Володарка озера»
  53. забуті королівства
  54. Ravenloft
  55. Амбер
  56. Земномор'я
  57. Урсула Ле Гуїн. «Правило імен»
  58. психоаналіз
  59. йога
  60. Система магії в фентезі як точна наука
  61. джерела магії
  62. Способи отримання магії
  63. Роберт Говард, Стів Перрі. «Конан і Чотири стихії»
  64. властивості мага
  65. Роджер Желязни. «Одержимий магією»
  66. Сфера застосування
  67. Анджей Сапковський. «Володарка озера»
  68. забуті королівства
  69. Ravenloft
  70. Амбер
  71. Земномор'я
  72. Урсула Ле Гуїн. «Правило імен»
  73. психоаналіз
  74. йога
  75. Система магії в фентезі як точна наука
  76. джерела магії
  77. Способи отримання магії
  78. Роберт Говард, Стів Перрі. «Конан і Чотири стихії»
  79. властивості мага
  80. Роджер Желязни. «Одержимий магією»
  81. Сфера застосування
  82. Анджей Сапковський. «Володарка озера»
  83. забуті королівства
  84. Ravenloft
  85. Амбер
  86. Земномор'я
  87. Урсула Ле Гуїн. «Правило імен»
  88. психоаналіз
  89. йога
  90. Система магії в фентезі як точна наука
  91. джерела магії
  92. Способи отримання магії
  93. Роберт Говард, Стів Перрі. «Конан і Чотири стихії»
  94. властивості мага
  95. Роджер Желязни. «Одержимий магією»
  96. Сфера застосування
  97. Анджей Сапковський. «Володарка озера»
  98. забуті королівства
  99. Ravenloft
  100. Амбер
  101. Земномор'я
  102. Урсула Ле Гуїн. «Правило імен»
  103. психоаналіз
  104. йога

Система магії в фентезі як точна наука

У III столітті до н. е. розумний хлопець на ім'я Евклід зібрав всі відомості про сучасну йому геометрії і написав знамениті «Начала». В кінці XVII століття Ньютон сформулював закон всесвітнього тяжіння і початку механіки. У 1869 році Менделєєв класифікував хімічні елементи і створив Періодичну систему.

Кожен з цих вчених мужів розклав по поличках досягнення однієї наукової галузі. Звичайно, їхні праці пізніше були доповнені, а закони - переформуліровани. Все це ви проходили в школі. Сьогодні вас чекає тема, яку в школі поки не вивчають. Ми будемо класифікувати магію. А джерелом нашого дослідження послужать твори фентезі.

Читаючи будь-який твір жанру фентезі, ми зустрічаємося зі світом, багато в чому схожим на наш, за вирахуванням присутніх там чудес. «Реалістичність» вигаданого світу зазвичай зводиться до того, що в ньому, як і у нас, працюють закони фізики, математики, хімії і т.д. Причому зазвичай, якщо в світі не працюють закони історії і суспільного розвитку, це помилка, а не «особливий задум» автора, не дуже розбирається в історії та соціології. Всі згадані закони назвемо Постійними.

А ось з магією справа йде зовсім інакше: кожен казковий світ має свої магічними законами. Щоб говорити про них, нам знадобляться нові визначення.

Визначення 1: Чудо - явище, яке суперечить постійним законам. Якщо диво стає науково зрозумілим, воно наше дослідження не цікавить.

Якщо диво стає науково зрозумілим, воно наше дослідження не цікавить

Визначення 2: Магія - система, що дозволяє викликати явище чуда і повторювати його за певних умов. Наприклад, людина впала з 16 поверху без страховки, але залишився живий. Типове чудо, бо суперечить якщо не механіці, то хоча б зі статистикою. А ось магією воно стане, коли ця ж людина зможе повторити подібний трюк ще раз п'ять. Зауважте, при такому визначенні і жрець, і чаклун, і екстрасенс - все стають магами.

Визначення 3: Маг - істота, що володіє магією. У наведеному вище прикладі самогубець-невдаха стане магом тільки за умови, що сам буде застосовувати магію, що дозволяє йому перекидатися з 16 поверху.

Визначення 4: Джерело магії - сила, що дозволяє порушувати постійні закони. Будь-яка магія отримує право на тимчасове ігнорування деяких законів за рахунок чогось. Місце або субстанцію, звідки походить це право, назвемо її джерелом.

Визначення 5: Спосіб отримання магії - послідовність дій, що здійснюються магом, необхідна для доступу до джерела магії. Навіть в магії працює причинно-наслідковий зв'язок. Відповідь на питання «що повинен зробити маг для того, щоб сталося диво?» - і є спосіб отримання магії.

Визначення 6: Властивості мага - набір якостей і умінь, який відрізняє мага від не мага. Далеко не у всіх всесвітів фентезі магом може стати будь-який бажаючий. Часом на подібне здатні одиниці. Хто саме - залежить від конкретних умов.

Ось ми прояснили деякі первинні поняття. Тепер настав час розібрати їх більш детально.

джерела магії

1. Загальна магічна енергія. При використанні такого типу джерел будь-маг черпає енергію із загального поля, не прив'язаного до будь-якого об'єкта чи явища. Вся складність полягають в умінні до цього поля підключитися, а потім утримати і спрямувати енергію в потрібне русло. В іншому ж все маги мають однакові можливості і, як правило, будь-яка людина може стати магом після навчання.

Приклади: магічний ефір, загальне енергетичне поле, «Пряжа» Забутих Королівств.

2. Внутрішні сили. Для досягнення своїх цілей маг використовує приховані сили свого власного організму. Труднощі в тому, що ресурси організму не безмежні і вимагають поповнення. До того ж, щоб черпати «з себе» великі обсяги енергії, для початку треба в собі цю енергію накопичити. У збільшенні обсягу внутрішньої енергії і полягає самовдосконалення мага.

Приклади: псионічеськая енергія.

3. Позикові сили особистої природи. Сам маг в даному випадку не має доступу до енергії, але користується допомогою істот, цим доступом володіють. Причому самі істоти можуть і не знати про цю «магічною» експлуатації. Щоб оперувати магією, потрібно знайти це особлива істота і «переконати» поділиться енергією.

Приклади: демони, джини, теплокровні (для вампірів).

4. Позикові сили безособової природи. У цьому випадку, як і в попередньому, також йде пошук зовнішніх джерел, але більш загального порядку. Багато в чому це джерело схожий на перший. Головні вміння - підключення до джерела і утримання енергії. Різниця в тому, що джерело може бути доступний далеко не всім.

Приклади: магія стихій, Світ Мертвих, природні ландшафти, Джерело в «Колесі часу».

5. Особливі предмети. У варіанті такої системи маг не має безпосереднього доступу до енергії, а працює тільки з її носієм, від потужності якого все і залежить. У носіїв є маса недоліків - вони зазвичай обмежені по дальності і способам впливу, швидко витрачаються, іноді навіть володіють власною волею і розумом.

Приклади: магічні палиці, чарівні кільця.

6. Особливі місця. Є світи, в яких особливою силою володіють тільки спеціально обумовлені локації. Уміння добувати і використовувати цю силу і є ключове вміння мага в такому світі. Пошук відповідного місця - не останній навик в арсеналі мага.

Приклади: священні гаї друїдів, могили стародавніх героїв, поля магічних битв, аномальні зони.

7. Віра. Іноді саме віра дозволяє відступати від постійних законів. Причому як віра в себе самого, так і віра інших людей в вас. Маги використовують і те, і інше. Мистецтво переконати інших людей повірити в вас або в реальність уявних подій буде ключовим для мага цієї системи.

Приклади: пожвавлення фантазій і кошмарів, вигнання злих духів священиками, природа божественних сил в Забутих Королівства.

Способи отримання магії

1. Ретельний. При цьому способі маг просто виконує послідовність деяких дій, не замислюючись про причини і не уявляючи, що відбувається на рівні фізики. Все, що він бачить - це кінцевий результат. Тут чіткість дій і складність ритуалу визначають.

Приклад: обрядові танці, церковні ритуали; магія в «Гаррі Поттера», чари червоної жриці в «Грі престолів».

2. Науковий. В основу способу покладена теорія магії. Ефективність залежить від глибини знань і свободи мислення мага. Сама теорія магії може бути глибоко антинаукової, навіть з точки зору формальної логіки. Науковий спосіб - це тільки назва, але не зміст!

Приклад: магія в Крін ( «Сага про Спис»), у всесвіті «Відьмака», Спрег де Камп «Дипломований чарівник».

3. Інстинктивний. Таке використання магії має на увазі більш тісний контакт з енергією. Сам маг може не мати уявлення про теорію або ритуалах, але при цьому працює безпосередньо з магічним матеріалом на рівні інстинктів, формуючи і направляючи його так, як йому потрібно.

Приклад: Роберт Джордан «Колесо часу», Роджер Желязни «Хроніки Амбера», «Одержимий магією», «Аватар: Легенда про Аанга», «Доктор Стрендж», Сюзанна Кларк «Джонатан Стрейндж і містер Норрелл».

Роберт Говард, Стів Перрі. «Конан і Чотири стихії»

Читати

Він бурмотів арканское заклинання, складене з похмурих формул Зла. Тіло чарівника здригалася під натиском сил, які пронизують його. Хрипким, низьким голосом він вимовляв:

- Вийди, вийди, дитя Сірих Країн! Вийди, про вийди, породження пекла! Вийди, вийди, бо я тобі наказую!

Потім він додав Сім Слів Пергаменту. Йому варто було великих зусиль вимовити кожне з Семи слів. Будь-яка недбалість могла означати негайну смерть: одне неправильно вимовлене слово - і демон може вирватися з зв'язала його пентаграми, яка була написана на кам'яних плитах.

З надр гори піднявся страшний крик, немов хтось занурював в розплавлений свинець якась істота, що не належить до цього світу.

У центрі пентаграми заклубочився дим. Стікаючи з однієї точки простору, він розповзався огидно смердючими темно-червоними хмарами, змішаними з яскраво-жовтим туманом, і в повітрі спокою немов відкрилися зяючі рани. Пекельні спалаху світла зліпили очі; потім почувся запах сірки. Несподівано всередині геометричної фігури виявився демон. Чорна слиз струменіла по його тілу; кожна його пора виливала сморід. У висоту він був півтора людських зрости. Шкіра його була кольору свіжої крові. Оголений і безволосий, стояв він у магічному візерунку на підлозі. Тільки сліпий не побачив би його моторошною мужності.

- Хто насмілився? - проскреготав демон. Він підскочив до Совартусу, щоб схопити за горло цієї людини з вугільно-чорним волоссям і клиноподібної борідкою, який посміхався йому. Силова стіна, яка замикає пентаграму, відштовхнула демона. Гігантські м'язи здулися на руках чудовиська, коли він ударив по невидимій перешкоді кулаками. Він закричав. У цьому крику звучала вся лють пекла. Демон оголив довгі білі ікла ...

властивості мага

1. Вроджений дар. Цей випадок - антитеза до утвердження «магами не народжуються». Або цей дар є, або його немає. І нічого з цим не поробиш. Безумовно, сама наявність дару ще не означає вміння його використовувати. Але от якщо його немає, то, на жаль, навіть найглибші пізнання в теорії нічого не принесуть.

Приклад: безсмертні з «Горця», дракони, Роджер Желязни «підмінений», «Одержимий магією».

2. Навчання. Магом може стати кожен, але лише пройшовши спеціальну підготовку і отримавши необхідні знання. Незважаючи на очевидну доступність цієї властивості, процес навчання зазвичай складний.

Приклад: магія в Крін ( «Сага про Спис»), «Доктор Стрендж»

3. Особливі заслуги і виняткові обставини. Є світи, де магія стає доступна тільки найвидатнішим індивідам або дарується випадково (наприклад, після удару блискавки в голову). Причому розподіляють її вищі сили або воля сліпої фортуни.

Приклад: назгули, лорди доменів Равенлофта.

Роджер Желязни. «Одержимий магією»

Читати

Він відчув тремтіння в драконове плямі, повітря був заповнений нитками заклинань. Він витягнув руку і схопив пучок ниток, затиснувши їх у кулак. Намотавши на руку, він клацнув ними, немов батогом, прямо перед обличчям противника.

Як тільки хлист з ниток наблизився, незнайомець перехопив його. Вихопивши батіг, він направив у відповідь удар в сторону Поля. Щільність ниток заклинань між ними стала такою непролазні густий, який Полю ще не доводилося бачити. Густота ниток майже повністю приховала противника.

Поль обертав лівою рукою, намагаючись згорнути нитки в клубок. Раптово він кинув їх в полум'я і жбурнув палаючий клубок в противника. Вивернувши праву долоню тильним боком, чоловік відхилив палаючий пучок. Потім підняв руки і затряс кистями.

Світло в кімнаті запульсіровал. Повітря кишів нитками заклинань. Немов розбуджені змії, вони звивалися і іскрилися різними кольорами. Вони ставали все товщі, і ось зловісна пелена повністю приховала противника.
Пульсація драконова рідної плями злилася в єдиний струм, охопила всю праву руку і викликала оніміння. Поль направив на пляму всю енергію, концентруючи волю на пошуку ясного виразного образу супротивника. Негайно ж силует противника спалахнув різнокольоровими вогнями і засяяв, немов веселка під час дощу. Кімната зникла. Поль зауважив, що його тіло теж люминесцирует.

Двоє людей опинилися віч-на-віч, розділені маленьким світом, заповненим рухом і переливами світла.

Сфера використання

1. Вплив на навколишнє середовище. Рухати предмети зусиллям волі, кидатися шкідливими руйнівними заклинаннями, звертати одні об'єкти в інші - ось неповний список подібних впливів. Чим крутіше маг, тим серйозніше заподіяні «впливу». Особливо цинічні маги навіть відбудовують собі чарівні замки подібним чином. На мій погляд, вельми грубий і неестетичний спосіб прояви сили. Ні б рабів або найманих робітників використовувати!

Приклади: телекінез, бойові заклинання (скандуючи: «Fireball, fireball, fireball!»).

Авада Кедавра!

2. Вплив на свідомість. Вельми елегантний спосіб усунення конкурентів. Нехай самі розбираються з тим, що у них тепер діється в голові.

Приклади: ілюзії, навіювання, самонавіювання.

3. Вплив на організм. Використання прихованих сил організму. Не так потужно і вражаюче, як робота з навколишнім середовищем, зате цілком самодостатньо. Крім свого тіла і джерела енергії, нічого не потрібно. А коли вони ще одна і та ж субстанція - взагалі чудово.

Приклади: перевертні, самолікування, левітація.

4. Переміщення в просторі і часі. Мрія нашого дитинства: раз - і вже в школі, вдома, на море - потрібне підкреслити. А ще краще - злітати у вчора, виправити помилку в контрольній ... Звертаю особливу увагу на передбачення і пророцтва. Якщо провісник отримав оні знання шляхом переміщення частини свідомості в майбутнє, то це - та сама сфера магії. А якщо ж він метеоролог, то - ніякої магією тут і не пахне.

Приклади: телепортація, створення предметів з порожнечі, заклик екстрапланарних істот, подорожі в часі.

Приклади: телепортація, створення предметів з порожнечі, заклик екстрапланарних істот, подорожі в часі

Анджей Сапковський. «Володарка озера»

Читати

Сліпуча блискавка пробила підлогу, в повітрі засвистіли оскільки теракоти і гострі шматочки мозаїки. Друга блискавка влучила в колону, за якою сховався відьмак. Колона розвалилася на три частини. Від зводу відвалилася половина арки і з оглушливим гуркотом звалилася на підлогу. Геральт, притулившись животом до підлоги, прикрив голову руками, розуміючи, наскільки ефемерною такий захист від падаючих на нього пудів. Він приготувався до найгіршого, але було зовсім не так погано. Він схопився, встиг побачити над собою блиск магічного щита і зрозумів, що врятувала його магія Йенніфер.

Вільгефорц повернувся до чарівниці, розбив на порох колону, за якою вона сховалася. Люто крикнув, прошив хмару диму і пилу вогняними нитками. Йенніфер встигла відскочити, відповіла, пустивши в чародія власну блискавку, яку, однак, Вільгефорц без всяких зусиль і майже граючи відбив. Відповів ударом, який шпурнув Йенніфер на підлогу.

Геральт кинувся на чарівника, змахуючи з обличчя штукатурку. Вільгефорц втупився на нього і простягнув руку, з якої з шипінням вирвалося полум'я. Відьмак машинально затулився мечем. Про диво! Покритий рунами Краснолюдський клинок захистив його, розрубав вогняну смугу навпіл.

- Хо! Прекрасно, відьмак! А що скажеш на це?

Відьмак нічого не сказав, а відлетів так, немов по ньому вдарили тараном, впав на підлогу і проїхався, зупинившись тільки у цоколя колони. Колона розкололася і розвалилася на дрібні шматочки, знову прихопивши з собою частину купола. На цей раз Йенніфер не зуміла прикрити його магічним щитом. Величезний шматок, що відвалився від арки, потрапив йому в бік, звалив з ніг. Біль на мить паралізував його.

Йенніфер, скандуючи заклинання, жбурляла в Вільгефорц блискавку за блискавкою. Жодна не досягла мети, все безсило відбивалися від захищає чародія магічної сфери. Вільгефорц несподівано витягнув руки, швидко розвів їх в сторони. Йенніфер скрикнула від болю, піднялася в повітря. Вільгефорц звів руки так, немов витискав мокру ганчірку. Чародійка пронизливо завила. І почала скручуватися ...

Одна з проблем письменників фентезі в тому, що вперто не хочуть розкривати секрети своїх магічних систем. Або ж - самі їх не знають. Ось і виходить, що магія в світі є, а чому і як вона працює - залишається тільки гадати. Будемо визначати за вторинними ознаками. Крім того, в більшості відомих світів співіснують відразу кілька магічних систем. Одні з'являються там як данина традиції, інші запозичуються, а треті представляються автору якимось новаторством, що далеко не завжди так. Перефразовуючи класика жанру, щоб створити нову магію - недостатньо перефарбувати fireball в зелений колір.

Звичайно, зручніше за все класифікувати світи, за якими існують ігрові керівництва. А ще краще, якщо спочатку створювалася магічна система, а потім «під неї» вже робили світ. В цьому випадку автори заздалегідь задаються питанням, що ж таке магія і як вона дістається персонажам. Але ми не будемо обмежуватися лише такими світами, оскільки найбільш талановиті письменники-фантасти детально розповідають про магію своїх фентезі-всесвітів.

Спробуємо застосувати нашу класифікацію магічних систем на практиці і розглянемо магію окремих фентезі-світів, тих, які опрацьовані найглибше.

забуті королівства

У світі Фейруна магія розвивалася і перероблялася разом з системою рольових правил. Спочатку це було AD & D, а тепер - D & D 3.5 edition (d20 system). Основою і джерелом магії Королевств служить «Плетіння» (weave), всепроникна субстанція, якою завідує Містера, місцева богиня магії. Містера підтримує «Плетіння» в порядку та оберігає від дурних людців, які намагаються глибше запустити в неї пальці. Крім «Плетіння» існує також і її відображення - «Тіньовий плетіння», створена богинею пітьми на ім'я Куля. Будь-маг, а священики в цьому світі фактично зараховуються до магів, використовує «Плетіння» для своїх заклинань (деякі замість цього застосовують «Тіньовий плетіння»). Доступ до магії має будь-яку істоту, але деяких природа наділяє особливими здібностями. Повна класифікація магії Фейруна виглядає так.

Джерела магії - загальна магічна енергія ( «плетіння» обох відів). Можна також використовувати магічні предмети і запозичувати сили від демонів, але все це - опосередковане використання того ж «Плетіння».

Способи отримання магії - ритуальний або науковий. У священиків - перший варіант, у університетських магів - другий.

Властивості мага - навчання, вроджений дар, особливі заслуги / обставини. Навчають тут багато і по-різному, так що вибір шкіл і напрямків багатий. Деяким щастить з особливим природним даром, а є ще й цілі раси магічних істот - ельфи, дракони та інші. За особливі заслуги тут відзначають боги. Не скажу, що багатьох, але прецеденти відомі.

Сфера застосування - всі чотири. При такому розмаїтті систем підготовки це і не дивно.

Ravenloft

Світ, в чому схожий на Фейрун, бо існує і розвивається в тій же ігрової системі. За одним винятком - просто так в нього ніхто не потрапляє. Завідувачі всім Темні Сили Равенлофта вибирають, кому в нього потрапляти, як і що в ньому робити.

Джерела магії - загальна магічна енергія. Її уособлюють Темні Сили Равенлофта. Наскільки мені відомо, особливою розбірливістю вони не відрізняються, і навіть священики світлих богів можуть розраховувати на підтримку своїх заклинань.

Способи отримання магії - ритуальний і науковий. Тут магія підпорядковується тим же законам, що і в Фейруне, тільки неясно, природне чи це властивість світу або бажання темних мистецтв.

Властивості мага - особливі заслуги / обставини, навчання, вроджений дар. Якщо останні два властивості такі ж, як і в попередньому світі, то особливі заслуги тут мають зовсім інший статус. Будь-яка істота, що йде по шляху Мороку, отримує від Сил нові здібності і можливості, натомість втрачаючи залишків людяності. Пройшовши цей шлях до кінця, рідко хто бував радий результату.

Сфера застосування - всі чотири.

Амбер

Світ відомий всім любителям жанру по «Хроніки Амбера», написаним Роджером Желязни. У ньому діти Оберона і Єдинорога переміщаються між світами, як ми - між станціями метрополітену. А іноді - і того швидше. Всі світи - відображення одне одного і нанизані, як намистини на нитку, на одну Дорогу, на крайніх точках якої знаходяться Амбер і Хаос. Пройшли ініціацію можуть по цій Дорозі переміщатися.

Джерела магії - особливі предмети, особливі локації. Під «локаціями» я маю на увазі Лабіринт і Логрус, а під предметами - карти та інші артефакти. Хоча з цієї точки зору і Лабіринт з ЛОГРУС - предмети.

Спосіб отримання магії - інстинктивний. Ніяких ритуалів, ніякої системи - тільки воля мага і доступні йому сили.

Властивість мага - особливі заслуги / обставини. Під ними мається на увазі проходження Лабіринту або ЛОГРУС. Після цього маг знаходить силу.
Сфера застосування - переміщення в просторі. А якщо точніше - то між просторами.

Земномор'я

Світ Урсули Ле Гуїн знаком нам по пригодах Геда Сокола, Повелителя Драконів. У цьому світі магом стає той, хто знає справжні імена речей і істот. А навіть у драконів і наймогутніших магів є справжнє ім'я!

Джерела магії - позикові сили особистої природи. Знання істинного імені дає владу як над предметом, так і над істотою.

Спосіб отримання магії - науковий. Тільки вивчаючи імена і продумуючи правильні комбінації, можна отримати бажаний результат.

Властивості мага - навчання. Зубріння імен та практика визначення справжнього імені - основні дисципліни.

Сфера застосування - вплив на навколишнє середовище. Будь-який предмет або істота, що володіють ім'ям, схильні до дії магії.

Урсула Ле Гуїн. «Правило імен»

Читати

Тут містер Андерхилл почав повільно заливатися фарбою, як це завжди бувало, коли хто-то з жителів села приймався грубити йому. Однак далі сталося щось незвичайне. Він раптом весь пожовтів, волосся його стало дибки, і в наступну мить страшний лев видав оглушливий рев і кинувся, вишкіривши білі ікла, вниз по схилу пагорба на Чорнобородого.

Але Чорнобородого там вже не було. Гігантський тигр кольору нічного неба, смугастість грозовими блискавками, стрибнув назустріч леву ...

Лев зник. Біля печери раптом виросла гай високих дерев, чорних в слабкому світлі зимового сонця. Тигр завмер в повітрі на самому кордоні відкидаємо ними тіні і перетворився у вогняний смерч, який бив язиками полум'я сухі чорні гілки ...

Але там, де тільки що височіли дерева, схил пагорба несподівано спучився, і потоки відливає сріблом води потекли вниз, загрожуючи залити полум'я. Але вогню вже не було ...

В одну мить перед широко розкритими очима рибалки постали два пагорба - зелений, знайомий йому з дитинства, і новий, казна-звідки взявся, голий коричневий пагорб, готовий поглинути падаючу воду. Все це сталося швидше, ніж він встиг моргнути, але те, що він бачив тепер, відкривши очі, змусило його застогнати і заплющити очі ще міцніше. Там, де тільки що струменів водоспад, вже ширяв дракон. Чорні крила заступали весь пагорб від сонячного світла, відкрита паща викидала вогонь і дим.

Під цим жахливим чудовиськом стояв, презирливо посміхаючись, Чорнобородий.

Тепер звернемося до магії в нашій з вами реальності. Існують системи, які для людини непосвяченого здаються прямо-таки магічними. Насправді нічого надприродного в них може і не бути, а все «чудесні» результати цілком зрозумілі сучасною наукою. Інтерес вони представляють тільки в плані приміщення цих явищ в нашу класифікацію магічних систем. Відразу хочу зауважити, що мова піде лише про форму, а не про зміст. А ось справжня це магія або тільки формально підпадає під це визначення - зовсім інше питання!

психоаналіз

Джерело магії - внутрішні сили. Причому завжди це сили самого пацієнта, спрямовані в потрібне магу русло.

Спосіб отримання - науковий. Це можна стверджувати, так як існують спеціальні курси підготовки.

Властивості мага - навчання, природний дар. Тут потрібні деякі вроджені здібності, які розвиваються шляхом навчання.

Сфера застосування - вплив на свідомість.

йога

Джерело магії - внутрішні сили, загальна магічна енергія.

Спосіб отримання - ритуальний, науковий. Заняття йогою - це і філософія, і відповідні фізичні вправи. Беручи філософію за «наукову основу», а вправи - за ритуали, ми наведемо йогу до вищеописаної класифікації.

Властивості мага - навчання.

Сфера застосування - вплив на організм.

Отже, вами тільки що був прочитаний короткий курс, присвячений структурі магії. Як і праці Евкліда, Ньютона і Менделєєва (з яких ми почали статтю), цей курс може бути доповнений і навіть переглянутий - в майбутніх статтях «Миру фантастики».

Сфера застосування нашого курсу - створення нових магічних систем і класифікація добре забутих старих. На основі нашого дослідження ви можете самі класифікувати системи магії в інших творах. Наприклад, використання Сили (the Force) в «Зоряних війнах» або чарівництва в «Гаррі Поттера».

Але пам'ятайте, що магія - це мистецтво. А мистецтво не можна заганяти в рамки. І ще, магія - це обман. Так що не вірте тому, хто скаже вам, що розбирається в цій магії. Я ж сам маг, я-то знаю!

Я ж сам маг, я-то знаю

Система магії в фентезі як точна наука

У III столітті до н. е. розумний хлопець на ім'я Евклід зібрав всі відомості про сучасну йому геометрії і написав знамениті «Начала». В кінці XVII століття Ньютон сформулював закон всесвітнього тяжіння і початку механіки. У 1869 році Менделєєв класифікував хімічні елементи і створив Періодичну систему.

Кожен з цих вчених мужів розклав по поличках досягнення однієї наукової галузі. Звичайно, їхні праці пізніше були доповнені, а закони - переформуліровани. Все це ви проходили в школі. Сьогодні вас чекає тема, яку в школі поки не вивчають. Ми будемо класифікувати магію. А джерелом нашого дослідження послужать твори фентезі.

Читаючи будь-який твір жанру фентезі, ми зустрічаємося зі світом, багато в чому схожим на наш, за вирахуванням присутніх там чудес. «Реалістичність» вигаданого світу зазвичай зводиться до того, що в ньому, як і у нас, працюють закони фізики, математики, хімії і т.д. Причому зазвичай, якщо в світі не працюють закони історії і суспільного розвитку, це помилка, а не «особливий задум» автора, не дуже розбирається в історії та соціології. Всі згадані закони назвемо Постійними.

А ось з магією справа йде зовсім інакше: кожен казковий світ має свої магічними законами. Щоб говорити про них, нам знадобляться нові визначення.

Визначення 1: Чудо - явище, яке суперечить постійним законам. Якщо диво стає науково зрозумілим, воно наше дослідження не цікавить.

Якщо диво стає науково зрозумілим, воно наше дослідження не цікавить

Визначення 2: Магія - система, що дозволяє викликати явище чуда і повторювати його за певних умов. Наприклад, людина впала з 16 поверху без страховки, але залишився живий. Типове чудо, бо суперечить якщо не механіці, то хоча б зі статистикою. А ось магією воно стане, коли ця ж людина зможе повторити подібний трюк ще раз п'ять. Зауважте, при такому визначенні і жрець, і чаклун, і екстрасенс - все стають магами.

Визначення 3: Маг - істота, що володіє магією. У наведеному вище прикладі самогубець-невдаха стане магом тільки за умови, що сам буде застосовувати магію, що дозволяє йому перекидатися з 16 поверху.

Визначення 4: Джерело магії - сила, що дозволяє порушувати постійні закони. Будь-яка магія отримує право на тимчасове ігнорування деяких законів за рахунок чогось. Місце або субстанцію, звідки походить це право, назвемо її джерелом.

Визначення 5: Спосіб отримання магії - послідовність дій, що здійснюються магом, необхідна для доступу до джерела магії. Навіть в магії працює причинно-наслідковий зв'язок. Відповідь на питання «що повинен зробити маг для того, щоб сталося диво?» - і є спосіб отримання магії.

Визначення 6: Властивості мага - набір якостей і умінь, який відрізняє мага від не мага. Далеко не у всіх всесвітів фентезі магом може стати будь-який бажаючий. Часом на подібне здатні одиниці. Хто саме - залежить від конкретних умов.

Ось ми прояснили деякі первинні поняття. Тепер настав час розібрати їх більш детально.

джерела магії

1. Загальна магічна енергія. При використанні такого типу джерел будь-маг черпає енергію із загального поля, не прив'язаного до будь-якого об'єкта чи явища. Вся складність полягають в умінні до цього поля підключитися, а потім утримати і спрямувати енергію в потрібне русло. В іншому ж все маги мають однакові можливості і, як правило, будь-яка людина може стати магом після навчання.

Приклади: магічний ефір, загальне енергетичне поле, «Пряжа» Забутих Королівств.

2. Внутрішні сили. Для досягнення своїх цілей маг використовує приховані сили свого власного організму. Труднощі в тому, що ресурси організму не безмежні і вимагають поповнення. До того ж, щоб черпати «з себе» великі обсяги енергії, для початку треба в собі цю енергію накопичити. У збільшенні обсягу внутрішньої енергії і полягає самовдосконалення мага.

Приклади: псионічеськая енергія.

3. Позикові сили особистої природи. Сам маг в даному випадку не має доступу до енергії, але користується допомогою істот, цим доступом володіють. Причому самі істоти можуть і не знати про цю «магічною» експлуатації. Щоб оперувати магією, потрібно знайти це особлива істота і «переконати» поділиться енергією.

Приклади: демони, джини, теплокровні (для вампірів).

4. Позикові сили безособової природи. У цьому випадку, як і в попередньому, також йде пошук зовнішніх джерел, але більш загального порядку. Багато в чому це джерело схожий на перший. Головні вміння - підключення до джерела і утримання енергії. Різниця в тому, що джерело може бути доступний далеко не всім.

Приклади: магія стихій, Світ Мертвих, природні ландшафти, Джерело в «Колесі часу».

5. Особливі предмети. У варіанті такої системи маг не має безпосереднього доступу до енергії, а працює тільки з її носієм, від потужності якого все і залежить. У носіїв є маса недоліків - вони зазвичай обмежені по дальності і способам впливу, швидко витрачаються, іноді навіть володіють власною волею і розумом.

Приклади: магічні палиці, чарівні кільця.

6. Особливі місця. Є світи, в яких особливою силою володіють тільки спеціально обумовлені локації. Уміння добувати і використовувати цю силу і є ключове вміння мага в такому світі. Пошук відповідного місця - не останній навик в арсеналі мага.

Приклади: священні гаї друїдів, могили стародавніх героїв, поля магічних битв, аномальні зони.

7. Віра. Іноді саме віра дозволяє відступати від постійних законів. Причому як віра в себе самого, так і віра інших людей в вас. Маги використовують і те, і інше. Мистецтво переконати інших людей повірити в вас або в реальність уявних подій буде ключовим для мага цієї системи.

Приклади: пожвавлення фантазій і кошмарів, вигнання злих духів священиками, природа божественних сил в Забутих Королівства.

Способи отримання магії

1. Ретельний. При цьому способі маг просто виконує послідовність деяких дій, не замислюючись про причини і не уявляючи, що відбувається на рівні фізики. Все, що він бачить - це кінцевий результат. Тут чіткість дій і складність ритуалу визначають.

Приклад: обрядові танці, церковні ритуали; магія в «Гаррі Поттера», чари червоної жриці в «Грі престолів».

2. Науковий. В основу способу покладена теорія магії. Ефективність залежить від глибини знань і свободи мислення мага. Сама теорія магії може бути глибоко антинаукової, навіть з точки зору формальної логіки. Науковий спосіб - це тільки назва, але не зміст!

Приклад: магія в Крін ( «Сага про Спис»), у всесвіті «Відьмака», Спрег де Камп «Дипломований чарівник».

3. Інстинктивний. Таке використання магії має на увазі більш тісний контакт з енергією. Сам маг може не мати уявлення про теорію або ритуалах, але при цьому працює безпосередньо з магічним матеріалом на рівні інстинктів, формуючи і направляючи його так, як йому потрібно.

Приклад: Роберт Джордан «Колесо часу», Роджер Желязни «Хроніки Амбера», «Одержимий магією», «Аватар: Легенда про Аанга», «Доктор Стрендж», Сюзанна Кларк «Джонатан Стрейндж і містер Норрелл».

Роберт Говард, Стів Перрі. «Конан і Чотири стихії»

Читати

Він бурмотів арканское заклинання, складене з похмурих формул Зла. Тіло чарівника здригалася під натиском сил, які пронизують його. Хрипким, низьким голосом він вимовляв:

- Вийди, вийди, дитя Сірих Країн! Вийди, про вийди, породження пекла! Вийди, вийди, бо я тобі наказую!

Потім він додав Сім Слів Пергаменту. Йому варто було великих зусиль вимовити кожне з Семи слів. Будь-яка недбалість могла означати негайну смерть: одне неправильно вимовлене слово - і демон може вирватися з зв'язала його пентаграми, яка була написана на кам'яних плитах.

З надр гори піднявся страшний крик, немов хтось занурював в розплавлений свинець якась істота, що не належить до цього світу.

У центрі пентаграми заклубочився дим. Стікаючи з однієї точки простору, він розповзався огидно смердючими темно-червоними хмарами, змішаними з яскраво-жовтим туманом, і в повітрі спокою немов відкрилися зяючі рани. Пекельні спалаху світла зліпили очі; потім почувся запах сірки. Несподівано всередині геометричної фігури виявився демон. Чорна слиз струменіла по його тілу; кожна його пора виливала сморід. У висоту він був півтора людських зрости. Шкіра його була кольору свіжої крові. Оголений і безволосий, стояв він у магічному візерунку на підлозі. Тільки сліпий не побачив би його моторошною мужності.

- Хто насмілився? - проскреготав демон. Він підскочив до Совартусу, щоб схопити за горло цієї людини з вугільно-чорним волоссям і клиноподібної борідкою, який посміхався йому. Силова стіна, яка замикає пентаграму, відштовхнула демона. Гігантські м'язи здулися на руках чудовиська, коли він ударив по невидимій перешкоді кулаками. Він закричав. У цьому крику звучала вся лють пекла. Демон оголив довгі білі ікла ...

властивості мага

1. Вроджений дар. Цей випадок - антитеза до утвердження «магами не народжуються». Або цей дар є, або його немає. І нічого з цим не поробиш. Безумовно, сама наявність дару ще не означає вміння його використовувати. Але от якщо його немає, то, на жаль, навіть найглибші пізнання в теорії нічого не принесуть.

Приклад: безсмертні з «Горця», дракони, Роджер Желязни «підмінений», «Одержимий магією».

2. Навчання. Магом може стати кожен, але лише пройшовши спеціальну підготовку і отримавши необхідні знання. Незважаючи на очевидну доступність цієї властивості, процес навчання зазвичай складний.

Приклад: магія в Крін ( «Сага про Спис»), «Доктор Стрендж»

3. Особливі заслуги і виняткові обставини. Є світи, де магія стає доступна тільки найвидатнішим індивідам або дарується випадково (наприклад, після удару блискавки в голову). Причому розподіляють її вищі сили або воля сліпої фортуни.

Приклад: назгули, лорди доменів Равенлофта.

Роджер Желязни. «Одержимий магією»

Читати

Він відчув тремтіння в драконове плямі, повітря був заповнений нитками заклинань. Він витягнув руку і схопив пучок ниток, затиснувши їх у кулак. Намотавши на руку, він клацнув ними, немов батогом, прямо перед обличчям противника.

Як тільки хлист з ниток наблизився, незнайомець перехопив його. Вихопивши батіг, він направив у відповідь удар в сторону Поля. Щільність ниток заклинань між ними стала такою непролазні густий, який Полю ще не доводилося бачити. Густота ниток майже повністю приховала противника.

Поль обертав лівою рукою, намагаючись згорнути нитки в клубок. Раптово він кинув їх в полум'я і жбурнув палаючий клубок в противника. Вивернувши праву долоню тильним боком, чоловік відхилив палаючий пучок. Потім підняв руки і затряс кистями.

Світло в кімнаті запульсіровал. Повітря кишів нитками заклинань. Немов розбуджені змії, вони звивалися і іскрилися різними кольорами. Вони ставали все товщі, і ось зловісна пелена повністю приховала противника.
Пульсація драконова рідної плями злилася в єдиний струм, охопила всю праву руку і викликала оніміння. Поль направив на пляму всю енергію, концентруючи волю на пошуку ясного виразного образу супротивника. Негайно ж силует противника спалахнув різнокольоровими вогнями і засяяв, немов веселка під час дощу. Кімната зникла. Поль зауважив, що його тіло теж люминесцирует.

Двоє людей опинилися віч-на-віч, розділені маленьким світом, заповненим рухом і переливами світла.

Сфера застосування

1. Вплив на навколишнє середовище. Рухати предмети зусиллям волі, кидатися шкідливими руйнівними заклинаннями, звертати одні об'єкти в інші - ось неповний список подібних впливів. Чим крутіше маг, тим серйозніше заподіяні «впливу». Особливо цинічні маги навіть відбудовують собі чарівні замки подібним чином. На мій погляд, вельми грубий і неестетичний спосіб прояви сили. Ні б рабів або найманих робітників використовувати!

Приклади: телекінез, бойові заклинання (скандуючи: «Fireball, fireball, fireball!»).

Авада Кедавра!

2. Вплив на свідомість. Вельми елегантний спосіб усунення конкурентів. Нехай самі розбираються з тим, що у них тепер діється в голові.

Приклади: ілюзії, навіювання, самонавіювання.

3. Вплив на організм. Використання прихованих сил організму. Не так потужно і вражаюче, як робота з навколишнім середовищем, зате цілком самодостатньо. Крім свого тіла і джерела енергії, нічого не потрібно. А коли вони ще одна і та ж субстанція - взагалі чудово.

Приклади: перевертні, самолікування, левітація.

4. Переміщення в просторі і часі. Мрія нашого дитинства: раз - і вже в школі, вдома, на море - потрібне підкреслити. А ще краще - злітати у вчора, виправити помилку в контрольній ... Звертаю особливу увагу на передбачення і пророцтва. Якщо провісник отримав оні знання шляхом переміщення частини свідомості в майбутнє, то це - та сама сфера магії. А якщо ж він метеоролог, то - ніякої магією тут і не пахне.

Приклади: телепортація, створення предметів з порожнечі, заклик екстрапланарних істот, подорожі в часі.

Приклади: телепортація, створення предметів з порожнечі, заклик екстрапланарних істот, подорожі в часі

Анджей Сапковський. «Володарка озера»

Читати

Сліпуча блискавка пробила підлогу, в повітрі засвистіли оскільки теракоти і гострі шматочки мозаїки. Друга блискавка влучила в колону, за якою сховався відьмак. Колона розвалилася на три частини. Від зводу відвалилася половина арки і з оглушливим гуркотом звалилася на підлогу. Геральт, притулившись животом до підлоги, прикрив голову руками, розуміючи, наскільки ефемерною такий захист від падаючих на нього пудів. Він приготувався до найгіршого, але було зовсім не так погано. Він схопився, встиг побачити над собою блиск магічного щита і зрозумів, що врятувала його магія Йенніфер.

Вільгефорц повернувся до чарівниці, розбив на порох колону, за якою вона сховалася. Люто крикнув, прошив хмару диму і пилу вогняними нитками. Йенніфер встигла відскочити, відповіла, пустивши в чародія власну блискавку, яку, однак, Вільгефорц без всяких зусиль і майже граючи відбив. Відповів ударом, який шпурнув Йенніфер на підлогу.

Геральт кинувся на чарівника, змахуючи з обличчя штукатурку. Вільгефорц втупився на нього і простягнув руку, з якої з шипінням вирвалося полум'я. Відьмак машинально затулився мечем. Про диво! Покритий рунами Краснолюдський клинок захистив його, розрубав вогняну смугу навпіл.

- Хо! Прекрасно, відьмак! А що скажеш на це?

Відьмак нічого не сказав, а відлетів так, немов по ньому вдарили тараном, впав на підлогу і проїхався, зупинившись тільки у цоколя колони. Колона розкололася і розвалилася на дрібні шматочки, знову прихопивши з собою частину купола. На цей раз Йенніфер не зуміла прикрити його магічним щитом. Величезний шматок, що відвалився від арки, потрапив йому в бік, звалив з ніг. Біль на мить паралізував його.

Йенніфер, скандуючи заклинання, жбурляла в Вільгефорц блискавку за блискавкою. Жодна не досягла мети, все безсило відбивалися від захищає чародія магічної сфери. Вільгефорц несподівано витягнув руки, швидко розвів їх в сторони. Йенніфер скрикнула від болю, піднялася в повітря. Вільгефорц звів руки так, немов витискав мокру ганчірку. Чародійка пронизливо завила. І почала скручуватися ...

Одна з проблем письменників фентезі в тому, що вперто не хочуть розкривати секрети своїх магічних систем. Або ж - самі їх не знають. Ось і виходить, що магія в світі є, а чому і як вона працює - залишається тільки гадати. Будемо визначати за вторинними ознаками. Крім того, в більшості відомих світів співіснують відразу кілька магічних систем. Одні з'являються там як данина традиції, інші запозичуються, а треті представляються автору якимось новаторством, що далеко не завжди так. Перефразовуючи класика жанру, щоб створити нову магію - недостатньо перефарбувати fireball в зелений колір.

Звичайно, зручніше за все класифікувати світи, за якими існують ігрові керівництва. А ще краще, якщо спочатку створювалася магічна система, а потім «під неї» вже робили світ. В цьому випадку автори заздалегідь задаються питанням, що ж таке магія і як вона дістається персонажам. Але ми не будемо обмежуватися лише такими світами, оскільки найбільш талановиті письменники-фантасти детально розповідають про магію своїх фентезі-всесвітів.

Спробуємо застосувати нашу класифікацію магічних систем на практиці і розглянемо магію окремих фентезі-світів, тих, які опрацьовані найглибше.

забуті королівства

У світі Фейруна магія розвивалася і перероблялася разом з системою рольових правил. Спочатку це було AD & D, а тепер - D & D 3.5 edition (d20 system). Основою і джерелом магії Королевств служить «Плетіння» (weave), всепроникна субстанція, якою завідує Містера, місцева богиня магії. Містера підтримує «Плетіння» в порядку та оберігає від дурних людців, які намагаються глибше запустити в неї пальці. Крім «Плетіння» існує також і її відображення - «Тіньовий плетіння», створена богинею пітьми на ім'я Куля. Будь-маг, а священики в цьому світі фактично зараховуються до магів, використовує «Плетіння» для своїх заклинань (деякі замість цього застосовують «Тіньовий плетіння»). Доступ до магії має будь-яку істоту, але деяких природа наділяє особливими здібностями. Повна класифікація магії Фейруна виглядає так.

Джерела магії - загальна магічна енергія ( «плетіння» обох відів). Можна також використовувати магічні предмети і запозичувати сили від демонів, але все це - опосередковане використання того ж «Плетіння».

Способи отримання магії - ритуальний або науковий. У священиків - перший варіант, у університетських магів - другий.

Властивості мага - навчання, вроджений дар, особливі заслуги / обставини. Навчають тут багато і по-різному, так що вибір шкіл і напрямків багатий. Деяким щастить з особливим природним даром, а є ще й цілі раси магічних істот - ельфи, дракони та інші. За особливі заслуги тут відзначають боги. Не скажу, що багатьох, але прецеденти відомі.

Сфера застосування - всі чотири. При такому розмаїтті систем підготовки це і не дивно.

Ravenloft

Світ, в чому схожий на Фейрун, бо існує і розвивається в тій же ігрової системі. За одним винятком - просто так в нього ніхто не потрапляє. Завідувачі всім Темні Сили Равенлофта вибирають, кому в нього потрапляти, як і що в ньому робити.

Джерела магії - загальна магічна енергія. Її уособлюють Темні Сили Равенлофта. Наскільки мені відомо, особливою розбірливістю вони не відрізняються, і навіть священики світлих богів можуть розраховувати на підтримку своїх заклинань.

Способи отримання магії - ритуальний і науковий. Тут магія підпорядковується тим же законам, що і в Фейруне, тільки неясно, природне чи це властивість світу або бажання темних мистецтв.

Властивості мага - особливі заслуги / обставини, навчання, вроджений дар. Якщо останні два властивості такі ж, як і в попередньому світі, то особливі заслуги тут мають зовсім інший статус. Будь-яка істота, що йде по шляху Мороку, отримує від Сил нові здібності і можливості, натомість втрачаючи залишків людяності. Пройшовши цей шлях до кінця, рідко хто бував радий результату.

Сфера застосування - всі чотири.

Амбер

Світ відомий всім любителям жанру по «Хроніки Амбера», написаним Роджером Желязни. У ньому діти Оберона і Єдинорога переміщаються між світами, як ми - між станціями метрополітену. А іноді - і того швидше. Всі світи - відображення одне одного і нанизані, як намистини на нитку, на одну Дорогу, на крайніх точках якої знаходяться Амбер і Хаос. Пройшли ініціацію можуть по цій Дорозі переміщатися.

Джерела магії - особливі предмети, особливі локації. Під «локаціями» я маю на увазі Лабіринт і Логрус, а під предметами - карти та інші артефакти. Хоча з цієї точки зору і Лабіринт з ЛОГРУС - предмети.

Спосіб отримання магії - інстинктивний. Ніяких ритуалів, ніякої системи - тільки воля мага і доступні йому сили.

Властивість мага - особливі заслуги / обставини. Під ними мається на увазі проходження Лабіринту або ЛОГРУС. Після цього маг знаходить силу.
Сфера застосування - переміщення в просторі. А якщо точніше - то між просторами.

Земномор'я

Світ Урсули Ле Гуїн знаком нам по пригодах Геда Сокола, Повелителя Драконів. У цьому світі магом стає той, хто знає справжні імена речей і істот. А навіть у драконів і наймогутніших магів є справжнє ім'я!

Джерела магії - позикові сили особистої природи. Знання істинного імені дає владу як над предметом, так і над істотою.

Спосіб отримання магії - науковий. Тільки вивчаючи імена і продумуючи правильні комбінації, можна отримати бажаний результат.

Властивості мага - навчання. Зубріння імен та практика визначення справжнього імені - основні дисципліни.

Сфера застосування - вплив на навколишнє середовище. Будь-який предмет або істота, що володіють ім'ям, схильні до дії магії.

Урсула Ле Гуїн. «Правило імен»

Читати

Тут містер Андерхилл почав повільно заливатися фарбою, як це завжди бувало, коли хто-то з жителів села приймався грубити йому. Однак далі сталося щось незвичайне. Він раптом весь пожовтів, волосся його стало дибки, і в наступну мить страшний лев видав оглушливий рев і кинувся, вишкіривши білі ікла, вниз по схилу пагорба на Чорнобородого.

Але Чорнобородого там вже не було. Гігантський тигр кольору нічного неба, смугастість грозовими блискавками, стрибнув назустріч леву ...

Лев зник. Біля печери раптом виросла гай високих дерев, чорних в слабкому світлі зимового сонця. Тигр завмер в повітрі на самому кордоні відкидаємо ними тіні і перетворився у вогняний смерч, який бив язиками полум'я сухі чорні гілки ...

Але там, де тільки що височіли дерева, схил пагорба несподівано спучився, і потоки відливає сріблом води потекли вниз, загрожуючи залити полум'я. Але вогню вже не було ...

В одну мить перед широко розкритими очима рибалки постали два пагорба - зелений, знайомий йому з дитинства, і новий, казна-звідки взявся, голий коричневий пагорб, готовий поглинути падаючу воду. Все це сталося швидше, ніж він встиг моргнути, але те, що він бачив тепер, відкривши очі, змусило його застогнати і заплющити очі ще міцніше. Там, де тільки що струменів водоспад, вже ширяв дракон. Чорні крила заступали весь пагорб від сонячного світла, відкрита паща викидала вогонь і дим.

Під цим жахливим чудовиськом стояв, презирливо посміхаючись, Чорнобородий.

Тепер звернемося до магії в нашій з вами реальності. Існують системи, які для людини непосвяченого здаються прямо-таки магічними. Насправді нічого надприродного в них може і не бути, а все «чудесні» результати цілком зрозумілі сучасною наукою. Інтерес вони представляють тільки в плані приміщення цих явищ в нашу класифікацію магічних систем. Відразу хочу зауважити, що мова піде лише про форму, а не про зміст. А ось справжня це магія або тільки формально підпадає під це визначення - зовсім інше питання!

психоаналіз

Джерело магії - внутрішні сили. Причому завжди це сили самого пацієнта, спрямовані в потрібне магу русло.

Спосіб отримання - науковий. Це можна стверджувати, так як існують спеціальні курси підготовки.

Властивості мага - навчання, природний дар. Тут потрібні деякі вроджені здібності, які розвиваються шляхом навчання.

Сфера застосування - вплив на свідомість.

йога

Джерело магії - внутрішні сили, загальна магічна енергія.

Спосіб отримання - ритуальний, науковий. Заняття йогою - це і філософія, і відповідні фізичні вправи. Беручи філософію за «наукову основу», а вправи - за ритуали, ми наведемо йогу до вищеописаної класифікації.

Властивості мага - навчання.

Сфера застосування - вплив на організм.

Отже, вами тільки що був прочитаний короткий курс, присвячений структурі магії. Як і праці Евкліда, Ньютона і Менделєєва (з яких ми почали статтю), цей курс може бути доповнений і навіть переглянутий - в майбутніх статтях «Миру фантастики».

Сфера застосування нашого курсу - створення нових магічних систем і класифікація добре забутих старих. На основі нашого дослідження ви можете самі класифікувати системи магії в інших творах. Наприклад, використання Сили (the Force) в «Зоряних війнах» або чарівництва в «Гаррі Поттера».

Але пам'ятайте, що магія - це мистецтво. А мистецтво не можна заганяти в рамки. І ще, магія - це обман. Так що не вірте тому, хто скаже вам, що розбирається в цій магії. Я ж сам маг, я-то знаю!

Я ж сам маг, я-то знаю

Система магії в фентезі як точна наука

У III столітті до н. е. розумний хлопець на ім'я Евклід зібрав всі відомості про сучасну йому геометрії і написав знамениті «Начала». В кінці XVII століття Ньютон сформулював закон всесвітнього тяжіння і початку механіки. У 1869 році Менделєєв класифікував хімічні елементи і створив Періодичну систему.

Кожен з цих вчених мужів розклав по поличках досягнення однієї наукової галузі. Звичайно, їхні праці пізніше були доповнені, а закони - переформуліровани. Все це ви проходили в школі. Сьогодні вас чекає тема, яку в школі поки не вивчають. Ми будемо класифікувати магію. А джерелом нашого дослідження послужать твори фентезі.

Читаючи будь-який твір жанру фентезі, ми зустрічаємося зі світом, багато в чому схожим на наш, за вирахуванням присутніх там чудес. «Реалістичність» вигаданого світу зазвичай зводиться до того, що в ньому, як і у нас, працюють закони фізики, математики, хімії і т.д. Причому зазвичай, якщо в світі не працюють закони історії і суспільного розвитку, це помилка, а не «особливий задум» автора, не дуже розбирається в історії та соціології. Всі згадані закони назвемо Постійними.

А ось з магією справа йде зовсім інакше: кожен казковий світ має свої магічними законами. Щоб говорити про них, нам знадобляться нові визначення.

Визначення 1: Чудо - явище, яке суперечить постійним законам. Якщо диво стає науково зрозумілим, воно наше дослідження не цікавить.

Якщо диво стає науково зрозумілим, воно наше дослідження не цікавить

Визначення 2: Магія - система, що дозволяє викликати явище чуда і повторювати його за певних умов. Наприклад, людина впала з 16 поверху без страховки, але залишився живий. Типове чудо, бо суперечить якщо не механіці, то хоча б зі статистикою. А ось магією воно стане, коли ця ж людина зможе повторити подібний трюк ще раз п'ять. Зауважте, при такому визначенні і жрець, і чаклун, і екстрасенс - все стають магами.

Визначення 3: Маг - істота, що володіє магією. У наведеному вище прикладі самогубець-невдаха стане магом тільки за умови, що сам буде застосовувати магію, що дозволяє йому перекидатися з 16 поверху.

Визначення 4: Джерело магії - сила, що дозволяє порушувати постійні закони. Будь-яка магія отримує право на тимчасове ігнорування деяких законів за рахунок чогось. Місце або субстанцію, звідки походить це право, назвемо її джерелом.

Визначення 5: Спосіб отримання магії - послідовність дій, що здійснюються магом, необхідна для доступу до джерела магії. Навіть в магії працює причинно-наслідковий зв'язок. Відповідь на питання «що повинен зробити маг для того, щоб сталося диво?» - і є спосіб отримання магії.

Визначення 6: Властивості мага - набір якостей і умінь, який відрізняє мага від не мага. Далеко не у всіх всесвітів фентезі магом може стати будь-який бажаючий. Часом на подібне здатні одиниці. Хто саме - залежить від конкретних умов.

Ось ми прояснили деякі первинні поняття. Тепер настав час розібрати їх більш детально.

джерела магії

1. Загальна магічна енергія. При використанні такого типу джерел будь-маг черпає енергію із загального поля, не прив'язаного до будь-якого об'єкта чи явища. Вся складність полягають в умінні до цього поля підключитися, а потім утримати і спрямувати енергію в потрібне русло. В іншому ж все маги мають однакові можливості і, як правило, будь-яка людина може стати магом після навчання.

Приклади: магічний ефір, загальне енергетичне поле, «Пряжа» Забутих Королівств.

2. Внутрішні сили. Для досягнення своїх цілей маг використовує приховані сили свого власного організму. Труднощі в тому, що ресурси організму не безмежні і вимагають поповнення. До того ж, щоб черпати «з себе» великі обсяги енергії, для початку треба в собі цю енергію накопичити. У збільшенні обсягу внутрішньої енергії і полягає самовдосконалення мага.

Приклади: псионічеськая енергія.

3. Позикові сили особистої природи. Сам маг в даному випадку не має доступу до енергії, але користується допомогою істот, цим доступом володіють. Причому самі істоти можуть і не знати про цю «магічною» експлуатації. Щоб оперувати магією, потрібно знайти це особлива істота і «переконати» поділиться енергією.

Приклади: демони, джини, теплокровні (для вампірів).

4. Позикові сили безособової природи. У цьому випадку, як і в попередньому, також йде пошук зовнішніх джерел, але більш загального порядку. Багато в чому це джерело схожий на перший. Головні вміння - підключення до джерела і утримання енергії. Різниця в тому, що джерело може бути доступний далеко не всім.

Приклади: магія стихій, Світ Мертвих, природні ландшафти, Джерело в «Колесі часу».

5. Особливі предмети. У варіанті такої системи маг не має безпосереднього доступу до енергії, а працює тільки з її носієм, від потужності якого все і залежить. У носіїв є маса недоліків - вони зазвичай обмежені по дальності і способам впливу, швидко витрачаються, іноді навіть володіють власною волею і розумом.

Приклади: магічні палиці, чарівні кільця.

6. Особливі місця. Є світи, в яких особливою силою володіють тільки спеціально обумовлені локації. Уміння добувати і використовувати цю силу і є ключове вміння мага в такому світі. Пошук відповідного місця - не останній навик в арсеналі мага.

Приклади: священні гаї друїдів, могили стародавніх героїв, поля магічних битв, аномальні зони.

7. Віра. Іноді саме віра дозволяє відступати від постійних законів. Причому як віра в себе самого, так і віра інших людей в вас. Маги використовують і те, і інше. Мистецтво переконати інших людей повірити в вас або в реальність уявних подій буде ключовим для мага цієї системи.

Приклади: пожвавлення фантазій і кошмарів, вигнання злих духів священиками, природа божественних сил в Забутих Королівства.

Способи отримання магії

1. Ретельний. При цьому способі маг просто виконує послідовність деяких дій, не замислюючись про причини і не уявляючи, що відбувається на рівні фізики. Все, що він бачить - це кінцевий результат. Тут чіткість дій і складність ритуалу визначають.

Приклад: обрядові танці, церковні ритуали; магія в «Гаррі Поттера», чари червоної жриці в «Грі престолів».

2. Науковий. В основу способу покладена теорія магії. Ефективність залежить від глибини знань і свободи мислення мага. Сама теорія магії може бути глибоко антинаукової, навіть з точки зору формальної логіки. Науковий спосіб - це тільки назва, але не зміст!

Приклад: магія в Крін ( «Сага про Спис»), у всесвіті «Відьмака», Спрег де Камп «Дипломований чарівник».

3. Інстинктивний. Таке використання магії має на увазі більш тісний контакт з енергією. Сам маг може не мати уявлення про теорію або ритуалах, але при цьому працює безпосередньо з магічним матеріалом на рівні інстинктів, формуючи і направляючи його так, як йому потрібно.

Приклад: Роберт Джордан «Колесо часу», Роджер Желязни «Хроніки Амбера», «Одержимий магією», «Аватар: Легенда про Аанга», «Доктор Стрендж», Сюзанна Кларк «Джонатан Стрейндж і містер Норрелл».

Роберт Говард, Стів Перрі. «Конан і Чотири стихії»

Читати

Він бурмотів арканское заклинання, складене з похмурих формул Зла. Тіло чарівника здригалася під натиском сил, які пронизують його. Хрипким, низьким голосом він вимовляв:

- Вийди, вийди, дитя Сірих Країн! Вийди, про вийди, породження пекла! Вийди, вийди, бо я тобі наказую!

Потім він додав Сім Слів Пергаменту. Йому варто було великих зусиль вимовити кожне з Семи слів. Будь-яка недбалість могла означати негайну смерть: одне неправильно вимовлене слово - і демон може вирватися з зв'язала його пентаграми, яка була написана на кам'яних плитах.

З надр гори піднявся страшний крик, немов хтось занурював в розплавлений свинець якась істота, що не належить до цього світу.

У центрі пентаграми заклубочився дим. Стікаючи з однієї точки простору, він розповзався огидно смердючими темно-червоними хмарами, змішаними з яскраво-жовтим туманом, і в повітрі спокою немов відкрилися зяючі рани. Пекельні спалаху світла зліпили очі; потім почувся запах сірки. Несподівано всередині геометричної фігури виявився демон. Чорна слиз струменіла по його тілу; кожна його пора виливала сморід. У висоту він був півтора людських зрости. Шкіра його була кольору свіжої крові. Оголений і безволосий, стояв він у магічному візерунку на підлозі. Тільки сліпий не побачив би його моторошною мужності.

- Хто насмілився? - проскреготав демон. Він підскочив до Совартусу, щоб схопити за горло цієї людини з вугільно-чорним волоссям і клиноподібної борідкою, який посміхався йому. Силова стіна, яка замикає пентаграму, відштовхнула демона. Гігантські м'язи здулися на руках чудовиська, коли він ударив по невидимій перешкоді кулаками. Він закричав. У цьому крику звучала вся лють пекла. Демон оголив довгі білі ікла ...

властивості мага

1. Вроджений дар. Цей випадок - антитеза до утвердження «магами не народжуються». Або цей дар є, або його немає. І нічого з цим не поробиш. Безумовно, сама наявність дару ще не означає вміння його використовувати. Але от якщо його немає, то, на жаль, навіть найглибші пізнання в теорії нічого не принесуть.

Приклад: безсмертні з «Горця», дракони, Роджер Желязни «підмінений», «Одержимий магією».

2. Навчання. Магом може стати кожен, але лише пройшовши спеціальну підготовку і отримавши необхідні знання. Незважаючи на очевидну доступність цієї властивості, процес навчання зазвичай складний.

Приклад: магія в Крін ( «Сага про Спис»), «Доктор Стрендж»

3. Особливі заслуги і виняткові обставини. Є світи, де магія стає доступна тільки найвидатнішим індивідам або дарується випадково (наприклад, після удару блискавки в голову). Причому розподіляють її вищі сили або воля сліпої фортуни.

Приклад: назгули, лорди доменів Равенлофта.

Роджер Желязни. «Одержимий магією»

Читати

Він відчув тремтіння в драконове плямі, повітря був заповнений нитками заклинань. Він витягнув руку і схопив пучок ниток, затиснувши їх у кулак. Намотавши на руку, він клацнув ними, немов батогом, прямо перед обличчям противника.

Як тільки хлист з ниток наблизився, незнайомець перехопив його. Вихопивши батіг, він направив у відповідь удар в сторону Поля. Щільність ниток заклинань між ними стала такою непролазні густий, який Полю ще не доводилося бачити. Густота ниток майже повністю приховала противника.

Поль обертав лівою рукою, намагаючись згорнути нитки в клубок. Раптово він кинув їх в полум'я і жбурнув палаючий клубок в противника. Вивернувши праву долоню тильним боком, чоловік відхилив палаючий пучок. Потім підняв руки і затряс кистями.

Світло в кімнаті запульсіровал. Повітря кишів нитками заклинань. Немов розбуджені змії, вони звивалися і іскрилися різними кольорами. Вони ставали все товщі, і ось зловісна пелена повністю приховала противника.
Пульсація драконова рідної плями злилася в єдиний струм, охопила всю праву руку і викликала оніміння. Поль направив на пляму всю енергію, концентруючи волю на пошуку ясного виразного образу супротивника. Негайно ж силует противника спалахнув різнокольоровими вогнями і засяяв, немов веселка під час дощу. Кімната зникла. Поль зауважив, що його тіло теж люминесцирует.

Двоє людей опинилися віч-на-віч, розділені маленьким світом, заповненим рухом і переливами світла.

Сфера застосування

1. Вплив на навколишнє середовище. Рухати предмети зусиллям волі, кидатися шкідливими руйнівними заклинаннями, звертати одні об'єкти в інші - ось неповний список подібних впливів. Чим крутіше маг, тим серйозніше заподіяні «впливу». Особливо цинічні маги навіть відбудовують собі чарівні замки подібним чином. На мій погляд, вельми грубий і неестетичний спосіб прояви сили. Ні б рабів або найманих робітників використовувати!

Приклади: телекінез, бойові заклинання (скандуючи: «Fireball, fireball, fireball!»).

Авада Кедавра!

2. Вплив на свідомість. Вельми елегантний спосіб усунення конкурентів. Нехай самі розбираються з тим, що у них тепер діється в голові.

Приклади: ілюзії, навіювання, самонавіювання.

3. Вплив на організм. Використання прихованих сил організму. Не так потужно і вражаюче, як робота з навколишнім середовищем, зате цілком самодостатньо. Крім свого тіла і джерела енергії, нічого не потрібно. А коли вони ще одна і та ж субстанція - взагалі чудово.

Приклади: перевертні, самолікування, левітація.

4. Переміщення в просторі і часі. Мрія нашого дитинства: раз - і вже в школі, вдома, на море - потрібне підкреслити. А ще краще - злітати у вчора, виправити помилку в контрольній ... Звертаю особливу увагу на передбачення і пророцтва. Якщо провісник отримав оні знання шляхом переміщення частини свідомості в майбутнє, то це - та сама сфера магії. А якщо ж він метеоролог, то - ніякої магією тут і не пахне.

Приклади: телепортація, створення предметів з порожнечі, заклик екстрапланарних істот, подорожі в часі.

Приклади: телепортація, створення предметів з порожнечі, заклик екстрапланарних істот, подорожі в часі

Анджей Сапковський. «Володарка озера»

Читати

Сліпуча блискавка пробила підлогу, в повітрі засвистіли оскільки теракоти і гострі шматочки мозаїки. Друга блискавка влучила в колону, за якою сховався відьмак. Колона розвалилася на три частини. Від зводу відвалилася половина арки і з оглушливим гуркотом звалилася на підлогу. Геральт, притулившись животом до підлоги, прикрив голову руками, розуміючи, наскільки ефемерною такий захист від падаючих на нього пудів. Він приготувався до найгіршого, але було зовсім не так погано. Він схопився, встиг побачити над собою блиск магічного щита і зрозумів, що врятувала його магія Йенніфер.

Вільгефорц повернувся до чарівниці, розбив на порох колону, за якою вона сховалася. Люто крикнув, прошив хмару диму і пилу вогняними нитками. Йенніфер встигла відскочити, відповіла, пустивши в чародія власну блискавку, яку, однак, Вільгефорц без всяких зусиль і майже граючи відбив. Відповів ударом, який шпурнув Йенніфер на підлогу.

Геральт кинувся на чарівника, змахуючи з обличчя штукатурку. Вільгефорц втупився на нього і простягнув руку, з якої з шипінням вирвалося полум'я. Відьмак машинально затулився мечем. Про диво! Покритий рунами Краснолюдський клинок захистив його, розрубав вогняну смугу навпіл.

- Хо! Прекрасно, відьмак! А що скажеш на це?

Відьмак нічого не сказав, а відлетів так, немов по ньому вдарили тараном, впав на підлогу і проїхався, зупинившись тільки у цоколя колони. Колона розкололася і розвалилася на дрібні шматочки, знову прихопивши з собою частину купола. На цей раз Йенніфер не зуміла прикрити його магічним щитом. Величезний шматок, що відвалився від арки, потрапив йому в бік, звалив з ніг. Біль на мить паралізував його.

Йенніфер, скандуючи заклинання, жбурляла в Вільгефорц блискавку за блискавкою. Жодна не досягла мети, все безсило відбивалися від захищає чародія магічної сфери. Вільгефорц несподівано витягнув руки, швидко розвів їх в сторони. Йенніфер скрикнула від болю, піднялася в повітря. Вільгефорц звів руки так, немов витискав мокру ганчірку. Чародійка пронизливо завила. І почала скручуватися ...

Одна з проблем письменників фентезі в тому, що вперто не хочуть розкривати секрети своїх магічних систем. Або ж - самі їх не знають. Ось і виходить, що магія в світі є, а чому і як вона працює - залишається тільки гадати. Будемо визначати за вторинними ознаками. Крім того, в більшості відомих світів співіснують відразу кілька магічних систем. Одні з'являються там як данина традиції, інші запозичуються, а треті представляються автору якимось новаторством, що далеко не завжди так. Перефразовуючи класика жанру, щоб створити нову магію - недостатньо перефарбувати fireball в зелений колір.

Звичайно, зручніше за все класифікувати світи, за якими існують ігрові керівництва. А ще краще, якщо спочатку створювалася магічна система, а потім «під неї» вже робили світ. В цьому випадку автори заздалегідь задаються питанням, що ж таке магія і як вона дістається персонажам. Але ми не будемо обмежуватися лише такими світами, оскільки найбільш талановиті письменники-фантасти детально розповідають про магію своїх фентезі-всесвітів.

Спробуємо застосувати нашу класифікацію магічних систем на практиці і розглянемо магію окремих фентезі-світів, тих, які опрацьовані найглибше.

забуті королівства

У світі Фейруна магія розвивалася і перероблялася разом з системою рольових правил. Спочатку це було AD & D, а тепер - D & D 3.5 edition (d20 system). Основою і джерелом магії Королевств служить «Плетіння» (weave), всепроникна субстанція, якою завідує Містера, місцева богиня магії. Містера підтримує «Плетіння» в порядку та оберігає від дурних людців, які намагаються глибше запустити в неї пальці. Крім «Плетіння» існує також і її відображення - «Тіньовий плетіння», створена богинею пітьми на ім'я Куля. Будь-маг, а священики в цьому світі фактично зараховуються до магів, використовує «Плетіння» для своїх заклинань (деякі замість цього застосовують «Тіньовий плетіння»). Доступ до магії має будь-яку істоту, але деяких природа наділяє особливими здібностями. Повна класифікація магії Фейруна виглядає так.

Джерела магії - загальна магічна енергія ( «Плетіння» обох видів). Можна також використовувати магічні предмети і запозичувати сили від демонів, але все це - опосередковане використання того ж «Плетіння».

Способи отримання магії - ритуальний або науковий. У священиків - перший варіант, у університетських магів - другий.

Властивості мага - навчання, вроджений дар, особливі заслуги / обставини. Навчають тут багато і по-різному, так що вибір шкіл і напрямків багатий. Деяким щастить з особливим природним даром, а є ще й цілі раси магічних істот - ельфи, дракони та інші. За особливі заслуги тут відзначають боги. Не скажу, що багатьох, але прецеденти відомі.

Сфера застосування - всі чотири. При такому розмаїтті систем підготовки це і не дивно.

Ravenloft

Світ, в чому схожий на Фейрун, бо існує і розвивається в тій же ігрової системі. За одним винятком - просто так в нього ніхто не потрапляє. Завідувачі всім Темні Сили Равенлофта вибирають, кому в нього потрапляти, як і що в ньому робити.

Джерела магії - загальна магічна енергія. Її уособлюють Темні Сили Равенлофта. Наскільки мені відомо, особливою розбірливістю вони не відрізняються, і навіть священики світлих богів можуть розраховувати на підтримку своїх заклинань.

Способи отримання магії - ритуальний і науковий. Тут магія підпорядковується тим же законам, що і в Фейруне, тільки неясно, природне чи це властивість світу або бажання темних мистецтв.

Властивості мага - особливі заслуги / обставини, навчання, вроджений дар. Якщо останні два властивості такі ж, як і в попередньому світі, то особливі заслуги тут мають зовсім інший статус. Будь-яка істота, що йде по шляху Мороку, отримує від Сил нові здібності і можливості, натомість втрачаючи залишків людяності. Пройшовши цей шлях до кінця, рідко хто бував радий результату.

Сфера застосування - всі чотири.

Амбер

Світ відомий всім любителям жанру по «Хроніки Амбера», написаним Роджером Желязни. У ньому діти Оберона і Єдинорога переміщаються між світами, як ми - між станціями метрополітену. А іноді - і того швидше. Всі світи - відображення одне одного і нанизані, як намистини на нитку, на одну Дорогу, на крайніх точках якої знаходяться Амбер і Хаос. Пройшли ініціацію можуть по цій Дорозі переміщатися.

Джерела магії - особливі предмети, особливі локації. Під «локаціями» я маю на увазі Лабіринт і Логрус, а під предметами - карти та інші артефакти. Хоча з цієї точки зору і Лабіринт з ЛОГРУС - предмети.

Спосіб отримання магії - інстинктивний. Ніяких ритуалів, ніякої системи - тільки воля мага і доступні йому сили.

Властивість мага - особливі заслуги / обставини. Під ними мається на увазі проходження Лабіринту або ЛОГРУС. Після цього маг знаходить силу.
Сфера застосування - переміщення в просторі. А якщо точніше - то між просторами.

Земномор'я

Світ Урсули Ле Гуїн знаком нам по пригодах Геда Сокола, Повелителя Драконів. У цьому світі магом стає той, хто знає справжні імена речей і істот. А навіть у драконів і наймогутніших магів є справжнє ім'я!

Джерела магії - позикові сили особистої природи. Знання істинного імені дає владу як над предметом, так і над істотою.

Спосіб отримання магії - науковий. Тільки вивчаючи імена і продумуючи правильні комбінації, можна отримати бажаний результат.

Властивості мага - навчання. Зубріння імен та практика визначення справжнього імені - основні дисципліни.

Сфера застосування - вплив на навколишнє середовище. Будь-який предмет або істота, що володіють ім'ям, схильні до дії магії.

Урсула Ле Гуїн. «Правило імен»

Читати

Тут містер Андерхилл почав повільно заливатися фарбою, як це завжди бувало, коли хто-то з жителів села приймався грубити йому. Однак далі сталося щось незвичайне. Він раптом весь пожовтів, волосся його стало дибки, і в наступну мить страшний лев видав оглушливий рев і кинувся, вишкіривши білі ікла, вниз по схилу пагорба на Чорнобородого.

Але Чорнобородого там вже не було. Гігантський тигр кольору нічного неба, смугастість грозовими блискавками, стрибнув назустріч леву ...

Лев зник. Біля печери раптом виросла гай високих дерев, чорних в слабкому світлі зимового сонця. Тигр завмер в повітрі на самому кордоні відкидаємо ними тіні і перетворився у вогняний смерч, який бив язиками полум'я сухі чорні гілки ...

Але там, де тільки що височіли дерева, схил пагорба несподівано спучився, і потоки відливає сріблом води потекли вниз, загрожуючи залити полум'я. Але вогню вже не було ...

В одну мить перед широко розкритими очима рибалки постали два пагорба - зелений, знайомий йому з дитинства, і новий, казна-звідки взявся, голий коричневий пагорб, готовий поглинути падаючу воду. Все це сталося швидше, ніж він встиг моргнути, але те, що він бачив тепер, відкривши очі, змусило його застогнати і заплющити очі ще міцніше. Там, де тільки що струменів водоспад, вже ширяв дракон. Чорні крила заступали весь пагорб від сонячного світла, відкрита паща викидала вогонь і дим.

Під цим жахливим чудовиськом стояв, презирливо посміхаючись, Чорнобородий.

Тепер звернемося до магії в нашій з вами реальності. Існують системи, які для людини непосвяченого здаються прямо-таки магічними. Насправді нічого надприродного в них може і не бути, а все «чудесні» результати цілком зрозумілі сучасною наукою. Інтерес вони представляють тільки в плані приміщення цих явищ в нашу класифікацію магічних систем. Відразу хочу зауважити, що мова піде лише про форму, а не про зміст. А ось справжня це магія або тільки формально підпадає під це визначення - зовсім інше питання!

психоаналіз

Джерело магії - внутрішні сили. Причому завжди це сили самого пацієнта, спрямовані в потрібне магу русло.

Спосіб отримання - науковий. Це можна стверджувати, так як існують спеціальні курси підготовки.

Властивості мага - навчання, природний дар. Тут потрібні деякі вроджені здібності, які розвиваються шляхом навчання.

Сфера застосування - вплив на свідомість.

йога

Джерело магії - внутрішні сили, загальна магічна енергія.

Спосіб отримання - ритуальний, науковий. Заняття йогою - це і філософія, і відповідні фізичні вправи. Беручи філософію за «наукову основу», а вправи - за ритуали, ми наведемо йогу до вищеописаної класифікації.

Властивості мага - навчання.

Сфера застосування - вплив на організм.

Отже, вами тільки що був прочитаний короткий курс, присвячений структурі магії. Як і праці Евкліда, Ньютона і Менделєєва (з яких ми почали статтю), цей курс може бути доповнений і навіть переглянутий - в майбутніх статтях «Миру фантастики».

Сфера застосування нашого курсу - створення нових магічних систем і класифікація добре забутих старих. На основі нашого дослідження ви можете самі класифікувати системи магії в інших творах. Наприклад, використання Сили (the Force) в «Зоряних війнах» або чарівництва в «Гаррі Поттера».

Але пам'ятайте, що магія - це мистецтво. А мистецтво не можна заганяти в рамки. І ще, магія - це обман. Так що не вірте тому, хто скаже вам, що розбирається в цій магії. Я ж сам маг, я-то знаю!

Я ж сам маг, я-то знаю

Система магії в фентезі як точна наука

У III столітті до н. е. розумний хлопець на ім'я Евклід зібрав всі відомості про сучасну йому геометрії і написав знамениті «Начала». В кінці XVII століття Ньютон сформулював закон всесвітнього тяжіння і початку механіки. У 1869 році Менделєєв класифікував хімічні елементи і створив Періодичну систему.

Кожен з цих вчених мужів розклав по поличках досягнення однієї наукової галузі. Звичайно, їхні праці пізніше були доповнені, а закони - переформуліровани. Все це ви проходили в школі. Сьогодні вас чекає тема, яку в школі поки не вивчають. Ми будемо класифікувати магію. А джерелом нашого дослідження послужать твори фентезі.

Читаючи будь-який твір жанру фентезі, ми зустрічаємося зі світом, багато в чому схожим на наш, за вирахуванням присутніх там чудес. «Реалістичність» вигаданого світу зазвичай зводиться до того, що в ньому, як і у нас, працюють закони фізики, математики, хімії і т.д. Причому зазвичай, якщо в світі не працюють закони історії і суспільного розвитку, це помилка, а не «особливий задум» автора, не дуже розбирається в історії та соціології. Всі згадані закони назвемо Постійними.

А ось з магією справа йде зовсім інакше: кожен казковий світ має свої магічними законами. Щоб говорити про них, нам знадобляться нові визначення.

Визначення 1: Чудо - явище, яке суперечить постійним законам. Якщо диво стає науково зрозумілим, воно наше дослідження не цікавить.

Якщо диво стає науково зрозумілим, воно наше дослідження не цікавить

Визначення 2: Магія - система, що дозволяє викликати явище чуда і повторювати його за певних умов. Наприклад, людина впала з 16 поверху без страховки, але залишився живий. Типове чудо, бо суперечить якщо не механіці, то хоча б зі статистикою. А ось магією воно стане, коли ця ж людина зможе повторити подібний трюк ще раз п'ять. Зауважте, при такому визначенні і жрець, і чаклун, і екстрасенс - все стають магами.

Визначення 3: Маг - істота, що володіє магією. У наведеному вище прикладі самогубець-невдаха стане магом тільки за умови, що сам буде застосовувати магію, що дозволяє йому перекидатися з 16 поверху.

Визначення 4: Джерело магії - сила, що дозволяє порушувати постійні закони. Будь-яка магія отримує право на тимчасове ігнорування деяких законів за рахунок чогось. Місце або субстанцію, звідки походить це право, назвемо її джерелом.

Визначення 5: Спосіб отримання магії - послідовність дій, що здійснюються магом, необхідна для доступу до джерела магії. Навіть в магії працює причинно-наслідковий зв'язок. Відповідь на питання «що повинен зробити маг для того, щоб сталося диво?» - і є спосіб отримання магії.

Визначення 6: Властивості мага - набір якостей і умінь, який відрізняє мага від не мага. Далеко не у всіх всесвітів фентезі магом може стати будь-який бажаючий. Часом на подібне здатні одиниці. Хто саме - залежить від конкретних умов.

Ось ми прояснили деякі первинні поняття. Тепер настав час розібрати їх більш детально.

джерела магії

1. Загальна магічна енергія. При використанні такого типу джерел будь-маг черпає енергію із загального поля, не прив'язаного до будь-якого об'єкта чи явища. Вся складність полягають в умінні до цього поля підключитися, а потім утримати і спрямувати енергію в потрібне русло. В іншому ж все маги мають однакові можливості і, як правило, будь-яка людина може стати магом після навчання.

Приклади: магічний ефір, загальне енергетичне поле, «Пряжа» Забутих Королівств.

2. Внутрішні сили. Для досягнення своїх цілей маг використовує приховані сили свого власного організму. Труднощі в тому, що ресурси організму не безмежні і вимагають поповнення. До того ж, щоб черпати «з себе» великі обсяги енергії, для початку треба в собі цю енергію накопичити. У збільшенні обсягу внутрішньої енергії і полягає самовдосконалення мага.

Приклади: псионічеськая енергія.

3. Позикові сили особистої природи. Сам маг в даному випадку не має доступу до енергії, але користується допомогою істот, цим доступом володіють. Причому самі істоти можуть і не знати про цю «магічною» експлуатації. Щоб оперувати магією, потрібно знайти це особлива істота і «переконати» поділиться енергією.

Приклади: демони, джини, теплокровні (для вампірів).

4. Позикові сили безособової природи. У цьому випадку, як і в попередньому, також йде пошук зовнішніх джерел, але більш загального порядку. Багато в чому це джерело схожий на перший. Головні вміння - підключення до джерела і утримання енергії. Різниця в тому, що джерело може бути доступний далеко не всім.

Приклади: магія стихій, Світ Мертвих, природні ландшафти, Джерело в «Колесі часу».

5. Особливі предмети. У варіанті такої системи маг не має безпосереднього доступу до енергії, а працює тільки з її носієм, від потужності якого все і залежить. У носіїв є маса недоліків - вони зазвичай обмежені по дальності і способам впливу, швидко витрачаються, іноді навіть володіють власною волею і розумом.

Приклади: магічні палиці, чарівні кільця.

6. Особливі місця. Є світи, в яких особливою силою володіють тільки спеціально обумовлені локації. Уміння добувати і використовувати цю силу і є ключове вміння мага в такому світі. Пошук відповідного місця - не останній навик в арсеналі мага.

Приклади: священні гаї друїдів, могили стародавніх героїв, поля магічних битв, аномальні зони.

7. Віра. Іноді саме віра дозволяє відступати від постійних законів. Причому як віра в себе самого, так і віра інших людей в вас. Маги використовують і те, і інше. Мистецтво переконати інших людей повірити в вас або в реальність уявних подій буде ключовим для мага цієї системи.

Приклади: пожвавлення фантазій і кошмарів, вигнання злих духів священиками, природа божественних сил в Забутих Королівства.

Способи отримання магії

1. Ретельний. При цьому способі маг просто виконує послідовність деяких дій, не замислюючись про причини і не уявляючи, що відбувається на рівні фізики. Все, що він бачить - це кінцевий результат. Тут чіткість дій і складність ритуалу визначають.

Приклад: обрядові танці, церковні ритуали; магія в «Гаррі Поттера», чари червоної жриці в «Грі престолів».

2. Науковий. В основу способу покладена теорія магії. Ефективність залежить від глибини знань і свободи мислення мага. Сама теорія магії може бути глибоко антинаукової, навіть з точки зору формальної логіки. Науковий спосіб - це тільки назва, але не зміст!

Приклад: магія в Крін ( «Сага про Спис»), у всесвіті «Відьмака», Спрег де Камп «Дипломований чарівник».

3. Інстинктивний. Таке використання магії має на увазі більш тісний контакт з енергією. Сам маг може не мати уявлення про теорію або ритуалах, але при цьому працює безпосередньо з магічним матеріалом на рівні інстинктів, формуючи і направляючи його так, як йому потрібно.

Приклад: Роберт Джордан «Колесо часу», Роджер Желязни «Хроніки Амбера», «Одержимий магією», «Аватар: Легенда про Аанга», «Доктор Стрендж», Сюзанна Кларк «Джонатан Стрейндж і містер Норрелл».

Роберт Говард, Стів Перрі. «Конан і Чотири стихії»

Читати

Він бурмотів арканское заклинання, складене з похмурих формул Зла. Тіло чарівника здригалася під натиском сил, які пронизують його. Хрипким, низьким голосом він вимовляв:

- Вийди, вийди, дитя Сірих Країн! Вийди, про вийди, породження пекла! Вийди, вийди, бо я тобі наказую!

Потім він додав Сім Слів Пергаменту. Йому варто було великих зусиль вимовити кожне з Семи слів. Будь-яка недбалість могла означати негайну смерть: одне неправильно вимовлене слово - і демон може вирватися з зв'язала його пентаграми, яка була написана на кам'яних плитах.

З надр гори піднявся страшний крик, немов хтось занурював в розплавлений свинець якась істота, що не належить до цього світу.

У центрі пентаграми заклубочився дим. Стікаючи з однієї точки простору, він розповзався огидно смердючими темно-червоними хмарами, змішаними з яскраво-жовтим туманом, і в повітрі спокою немов відкрилися зяючі рани. Пекельні спалаху світла зліпили очі; потім почувся запах сірки. Несподівано всередині геометричної фігури виявився демон. Чорна слиз струменіла по його тілу; кожна його пора виливала сморід. У висоту він був півтора людських зрости. Шкіра його була кольору свіжої крові. Оголений і безволосий, стояв він у магічному візерунку на підлозі. Тільки сліпий не побачив би його моторошною мужності.

- Хто насмілився? - проскреготав демон. Він підскочив до Совартусу, щоб схопити за горло цієї людини з вугільно-чорним волоссям і клиноподібної борідкою, який посміхався йому. Силова стіна, яка замикає пентаграму, відштовхнула демона. Гігантські м'язи здулися на руках чудовиська, коли він ударив по невидимій перешкоді кулаками. Він закричав. У цьому крику звучала вся лють пекла. Демон оголив довгі білі ікла ...

властивості мага

1. Вроджений дар. Цей випадок - антитеза до утвердження «магами не народжуються». Або цей дар є, або його немає. І нічого з цим не поробиш. Безумовно, сама наявність дару ще не означає вміння його використовувати. Але от якщо його немає, то, на жаль, навіть найглибші пізнання в теорії нічого не принесуть.

Приклад: безсмертні з «Горця», дракони, Роджер Желязни «підмінений», «Одержимий магією».

2. Навчання. Магом може стати кожен, але лише пройшовши спеціальну підготовку і отримавши необхідні знання. Незважаючи на очевидну доступність цієї властивості, процес навчання зазвичай складний.

Приклад: магія в Крін ( «Сага про Спис»), «Доктор Стрендж»

3. Особливі заслуги і виняткові обставини. Є світи, де магія стає доступна тільки найвидатнішим індивідам або дарується випадково (наприклад, після удару блискавки в голову). Причому розподіляють її вищі сили або воля сліпої фортуни.

Приклад: назгули, лорди доменів Равенлофта.

Роджер Желязни. «Одержимий магією»

Читати

Він відчув тремтіння в драконове плямі, повітря був заповнений нитками заклинань. Він витягнув руку і схопив пучок ниток, затиснувши їх у кулак. Намотавши на руку, він клацнув ними, немов батогом, прямо перед обличчям противника.

Як тільки хлист з ниток наблизився, незнайомець перехопив його. Вихопивши батіг, він направив у відповідь удар в сторону Поля. Щільність ниток заклинань між ними стала такою непролазні густий, який Полю ще не доводилося бачити. Густота ниток майже повністю приховала противника.

Поль обертав лівою рукою, намагаючись згорнути нитки в клубок. Раптово він кинув їх в полум'я і жбурнув палаючий клубок в противника. Вивернувши праву долоню тильним боком, чоловік відхилив палаючий пучок. Потім підняв руки і затряс кистями.

Світло в кімнаті запульсіровал. Повітря кишів нитками заклинань. Немов розбуджені змії, вони звивалися і іскрилися різними кольорами. Вони ставали все товщі, і ось зловісна пелена повністю приховала противника.
Пульсація драконова рідної плями злилася в єдиний струм, охопила всю праву руку і викликала оніміння. Поль направив на пляму всю енергію, концентруючи волю на пошуку ясного виразного образу супротивника. Негайно ж силует противника спалахнув різнокольоровими вогнями і засяяв, немов веселка під час дощу. Кімната зникла. Поль зауважив, що його тіло теж люминесцирует.

Двоє людей опинилися віч-на-віч, розділені маленьким світом, заповненим рухом і переливами світла.

Сфера застосування

1. Вплив на навколишнє середовище. Рухати предмети зусиллям волі, кидатися шкідливими руйнівними заклинаннями, звертати одні об'єкти в інші - ось неповний список подібних впливів. Чим крутіше маг, тим серйозніше заподіяні «впливу». Особливо цинічні маги навіть відбудовують собі чарівні замки подібним чином. На мій погляд, вельми грубий і неестетичний спосіб прояви сили. Ні б рабів або найманих робітників використовувати!

Приклади: телекінез, бойові заклинання (скандуючи: «Fireball, fireball, fireball!»).

Авада Кедавра!

2. Вплив на свідомість. Вельми елегантний спосіб усунення конкурентів. Нехай самі розбираються з тим, що у них тепер діється в голові.

Приклади: ілюзії, навіювання, самонавіювання.

3. Вплив на організм. Використання прихованих сил організму. Не так потужно і вражаюче, як робота з навколишнім середовищем, зате цілком самодостатньо. Крім свого тіла і джерела енергії, нічого не потрібно. А коли вони ще одна і та ж субстанція - взагалі чудово.

Приклади: перевертні, самолікування, левітація.

4. Переміщення в просторі і часі. Мрія нашого дитинства: раз - і вже в школі, вдома, на море - потрібне підкреслити. А ще краще - злітати у вчора, виправити помилку в контрольній ... Звертаю особливу увагу на передбачення і пророцтва. Якщо провісник отримав оні знання шляхом переміщення частини свідомості в майбутнє, то це - та сама сфера магії. А якщо ж він метеоролог, то - ніякої магією тут і не пахне.

Приклади: телепортація, створення предметів з порожнечі, заклик екстрапланарних істот, подорожі в часі.

Приклади: телепортація, створення предметів з порожнечі, заклик екстрапланарних істот, подорожі в часі

Анджей Сапковський. «Володарка озера»

Читати

Сліпуча блискавка пробила підлогу, в повітрі засвистіли оскільки теракоти і гострі шматочки мозаїки. Друга блискавка влучила в колону, за якою сховався відьмак. Колона розвалилася на три частини. Від зводу відвалилася половина арки і з оглушливим гуркотом звалилася на підлогу. Геральт, притулившись животом до підлоги, прикрив голову руками, розуміючи, наскільки ефемерною такий захист від падаючих на нього пудів. Він приготувався до найгіршого, але було зовсім не так погано. Він схопився, встиг побачити над собою блиск магічного щита і зрозумів, що врятувала його магія Йенніфер.

Вільгефорц повернувся до чарівниці, розбив на порох колону, за якою вона сховалася. Люто крикнув, прошив хмару диму і пилу вогняними нитками. Йенніфер встигла відскочити, відповіла, пустивши в чародія власну блискавку, яку, однак, Вільгефорц без всяких зусиль і майже граючи відбив. Відповів ударом, який шпурнув Йенніфер на підлогу.

Геральт кинувся на чарівника, змахуючи з обличчя штукатурку. Вільгефорц втупився на нього і простягнув руку, з якої з шипінням вирвалося полум'я. Відьмак машинально затулився мечем. Про диво! Покритий рунами Краснолюдський клинок захистив його, розрубав вогняну смугу навпіл.

- Хо! Прекрасно, відьмак! А що скажеш на це?

Відьмак нічого не сказав, а відлетів так, немов по ньому вдарили тараном, впав на підлогу і проїхався, зупинившись тільки у цоколя колони. Колона розкололася і розвалилася на дрібні шматочки, знову прихопивши з собою частину купола. На цей раз Йенніфер не зуміла прикрити його магічним щитом. Величезний шматок, що відвалився від арки, потрапив йому в бік, звалив з ніг. Біль на мить паралізував його.

Йенніфер, скандуючи заклинання, жбурляла в Вільгефорц блискавку за блискавкою. Жодна не досягла мети, все безсило відбивалися від захищає чародія магічної сфери. Вільгефорц несподівано витягнув руки, швидко розвів їх в сторони. Йенніфер скрикнула від болю, піднялася в повітря. Вільгефорц звів руки так, немов витискав мокру ганчірку. Чародійка пронизливо завила. І почала скручуватися ...

Одна з проблем письменників фентезі в тому, що вперто не хочуть розкривати секрети своїх магічних систем. Або ж - самі їх не знають. Ось і виходить, що магія в світі є, а чому і як вона працює - залишається тільки гадати. Будемо визначати за вторинними ознаками. Крім того, в більшості відомих світів співіснують відразу кілька магічних систем. Одні з'являються там як данина традиції, інші запозичуються, а треті представляються автору якимось новаторством, що далеко не завжди так. Перефразовуючи класика жанру, щоб створити нову магію - недостатньо перефарбувати fireball в зелений колір.

Звичайно, зручніше за все класифікувати світи, за якими існують ігрові керівництва. А ще краще, якщо спочатку створювалася магічна система, а потім «під неї» вже робили світ. В цьому випадку автори заздалегідь задаються питанням, що ж таке магія і як вона дістається персонажам. Але ми не будемо обмежуватися лише такими світами, оскільки найбільш талановиті письменники-фантасти детально розповідають про магію своїх фентезі-всесвітів.

Спробуємо застосувати нашу класифікацію магічних систем на практиці і розглянемо магію окремих фентезі-світів, тих, які опрацьовані найглибше.

забуті королівства

У світі Фейруна магія розвивалася і перероблялася разом з системою рольових правил. Спочатку це було AD & D, а тепер - D & D 3.5 edition (d20 system). Основою і джерелом магії Королевств служить «Плетіння» (weave), всепроникна субстанція, якою завідує Містера, місцева богиня магії. Містера підтримує «Плетіння» в порядку та оберігає від дурних людців, які намагаються глибше запустити в неї пальці. Крім «Плетіння» існує також і її відображення - «Тіньовий плетіння», створена богинею пітьми на ім'я Куля. Будь-маг, а священики в цьому світі фактично зараховуються до магів, використовує «Плетіння» для своїх заклинань (деякі замість цього застосовують «Тіньовий плетіння»). Доступ до магії має будь-яку істоту, але деяких природа наділяє особливими здібностями. Повна класифікація магії Фейруна виглядає так.

Джерела магії - загальна магічна енергія ( «Плетіння» обох видів). Можна також використовувати магічні предмети і запозичувати сили від демонів, але все це - опосередковане використання того ж «Плетіння».

Способи отримання магії - ритуальний або науковий. У священиків - перший варіант, у університетських магів - другий.

Властивості мага - навчання, вроджений дар, особливі заслуги / обставини. Навчають тут багато і по-різному, так що вибір шкіл і напрямків багатий. Деяким щастить з особливим природним даром, а є ще й цілі раси магічних істот - ельфи, дракони та інші. За особливі заслуги тут відзначають боги. Не скажу, що багатьох, але прецеденти відомі.

Сфера застосування - всі чотири. При такому розмаїтті систем підготовки це і не дивно.

Ravenloft

Світ, в чому схожий на Фейрун, бо існує і розвивається в тій же ігрової системі. За одним винятком - просто так в нього ніхто не потрапляє. Завідувачі всім Темні Сили Равенлофта вибирають, кому в нього потрапляти, як і що в ньому робити.

Джерела магії - загальна магічна енергія. Її уособлюють Темні Сили Равенлофта. Наскільки мені відомо, особливою розбірливістю вони не відрізняються, і навіть священики світлих богів можуть розраховувати на підтримку своїх заклинань.

Способи отримання магії - ритуальний і науковий. Тут магія підпорядковується тим же законам, що і в Фейруне, тільки неясно, природне чи це властивість світу або бажання темних мистецтв.

Властивості мага - особливі заслуги / обставини, навчання, вроджений дар. Якщо останні два властивості такі ж, як і в попередньому світі, то особливі заслуги тут мають зовсім інший статус. Будь-яка істота, що йде по шляху Мороку, отримує від Сил нові здібності і можливості, натомість втрачаючи залишків людяності. Пройшовши цей шлях до кінця, рідко хто бував радий результату.

Сфера застосування - всі чотири.

Амбер

Світ відомий всім любителям жанру по «Хроніки Амбера», написаним Роджером Желязни. У ньому діти Оберона і Єдинорога переміщаються між світами, як ми - між станціями метрополітену. А іноді - і того швидше. Всі світи - відображення одне одного і нанизані, як намистини на нитку, на одну Дорогу, на крайніх точках якої знаходяться Амбер і Хаос. Пройшли ініціацію можуть по цій Дорозі переміщатися.

Джерела магії - особливі предмети, особливі локації. Під «локаціями» я маю на увазі Лабіринт і Логрус, а під предметами - карти та інші артефакти. Хоча з цієї точки зору і Лабіринт з ЛОГРУС - предмети.

Спосіб отримання магії - інстинктивний. Ніяких ритуалів, ніякої системи - тільки воля мага і доступні йому сили.

Властивість мага - особливі заслуги / обставини. Під ними мається на увазі проходження Лабіринту або ЛОГРУС. Після цього маг знаходить силу.
Сфера застосування - переміщення в просторі. А якщо точніше - то між просторами.

Земномор'я

Світ Урсули Ле Гуїн знаком нам по пригодах Геда Сокола, Повелителя Драконів. У цьому світі магом стає той, хто знає справжні імена речей і істот. А навіть у драконів і наймогутніших магів є справжнє ім'я!

Джерела магії - позикові сили особистої природи. Знання істинного імені дає владу як над предметом, так і над істотою.

Спосіб отримання магії - науковий. Тільки вивчаючи імена і продумуючи правильні комбінації, можна отримати бажаний результат.

Властивості мага - навчання. Зубріння імен та практика визначення справжнього імені - основні дисципліни.

Сфера застосування - вплив на навколишнє середовище. Будь-який предмет або істота, що володіють ім'ям, схильні до дії магії.

Урсула Ле Гуїн. «Правило імен»

Читати

Тут містер Андерхилл почав повільно заливатися фарбою, як це завжди бувало, коли хто-то з жителів села приймався грубити йому. Однак далі сталося щось незвичайне. Він раптом весь пожовтів, волосся його стало дибки, і в наступну мить страшний лев видав оглушливий рев і кинувся, вишкіривши білі ікла, вниз по схилу пагорба на Чорнобородого.

Але Чорнобородого там вже не було. Гігантський тигр кольору нічного неба, смугастість грозовими блискавками, стрибнув назустріч леву ...

Лев зник. Біля печери раптом виросла гай високих дерев, чорних в слабкому світлі зимового сонця. Тигр завмер в повітрі на самому кордоні відкидаємо ними тіні і перетворився у вогняний смерч, який бив язиками полум'я сухі чорні гілки ...

Але там, де тільки що височіли дерева, схил пагорба несподівано спучився, і потоки відливає сріблом води потекли вниз, загрожуючи залити полум'я. Але вогню вже не було ...

В одну мить перед широко розкритими очима рибалки постали два пагорба - зелений, знайомий йому з дитинства, і новий, казна-звідки взявся, голий коричневий пагорб, готовий поглинути падаючу воду. Все це сталося швидше, ніж він встиг моргнути, але те, що він бачив тепер, відкривши очі, змусило його застогнати і заплющити очі ще міцніше. Там, де тільки що струменів водоспад, вже ширяв дракон. Чорні крила заступали весь пагорб від сонячного світла, відкрита паща викидала вогонь і дим.

Під цим жахливим чудовиськом стояв, презирливо посміхаючись, Чорнобородий.

Тепер звернемося до магії в нашій з вами реальності. Існують системи, які для людини непосвяченого здаються прямо-таки магічними. Насправді нічого надприродного в них може і не бути, а все «чудесні» результати цілком зрозумілі сучасною наукою. Інтерес вони представляють тільки в плані приміщення цих явищ в нашу класифікацію магічних систем. Відразу хочу зауважити, що мова піде лише про форму, а не про зміст. А ось справжня це магія або тільки формально підпадає під це визначення - зовсім інше питання!

психоаналіз

Джерело магії - внутрішні сили. Причому завжди це сили самого пацієнта, спрямовані в потрібне магу русло.

Спосіб отримання - науковий. Це можна стверджувати, так як існують спеціальні курси підготовки.

Властивості мага - навчання, природний дар. Тут потрібні деякі вроджені здібності, які розвиваються шляхом навчання.

Сфера застосування - вплив на свідомість.

йога

Джерело магії - внутрішні сили, загальна магічна енергія.

Спосіб отримання - ритуальний, науковий. Заняття йогою - це і філософія, і відповідні фізичні вправи. Беручи філософію за «наукову основу», а вправи - за ритуали, ми наведемо йогу до вищеописаної класифікації.

Властивості мага - навчання.

Сфера застосування - вплив на організм.

Отже, вами тільки що був прочитаний короткий курс, присвячений структурі магії. Як і праці Евкліда, Ньютона і Менделєєва (з яких ми почали статтю), цей курс може бути доповнений і навіть переглянутий - в майбутніх статтях «Миру фантастики».

Сфера застосування нашого курсу - створення нових магічних систем і класифікація добре забутих старих. На основі нашого дослідження ви можете самі класифікувати системи магії в інших творах. Наприклад, використання Сили (the Force) в «Зоряних війнах» або чарівництва в «Гаррі Поттера».

Але пам'ятайте, що магія - це мистецтво. А мистецтво не можна заганяти в рамки. І ще, магія - це обман. Так що не вірте тому, хто скаже вам, що розбирається в цій магії. Я ж сам маг, я-то знаю!

Я ж сам маг, я-то знаю

Система магії в фентезі як точна наука

У III столітті до н. е. розумний хлопець на ім'я Евклід зібрав всі відомості про сучасну йому геометрії і написав знамениті «Начала». В кінці XVII століття Ньютон сформулював закон всесвітнього тяжіння і початку механіки. У 1869 році Менделєєв класифікував хімічні елементи і створив Періодичну систему.

Кожен з цих вчених мужів розклав по поличках досягнення однієї наукової галузі. Звичайно, їхні праці пізніше були доповнені, а закони - переформуліровани. Все це ви проходили в школі. Сьогодні вас чекає тема, яку в школі поки не вивчають. Ми будемо класифікувати магію. А джерелом нашого дослідження послужать твори фентезі.

Читаючи будь-який твір жанру фентезі, ми зустрічаємося зі світом, багато в чому схожим на наш, за вирахуванням присутніх там чудес. «Реалістичність» вигаданого світу зазвичай зводиться до того, що в ньому, як і у нас, працюють закони фізики, математики, хімії і т.д. Причому зазвичай, якщо в світі не працюють закони історії і суспільного розвитку, це помилка, а не «особливий задум» автора, не дуже розбирається в історії та соціології. Всі згадані закони назвемо Постійними.

А ось з магією справа йде зовсім інакше: кожен казковий світ має свої магічними законами. Щоб говорити про них, нам знадобляться нові визначення.

Визначення 1: Чудо - явище, яке суперечить постійним законам. Якщо диво стає науково зрозумілим, воно наше дослідження не цікавить.

Якщо диво стає науково зрозумілим, воно наше дослідження не цікавить

Визначення 2: Магія - система, що дозволяє викликати явище чуда і повторювати його за певних умов. Наприклад, людина впала з 16 поверху без страховки, але залишився живий. Типове чудо, бо суперечить якщо не механіці, то хоча б зі статистикою. А ось магією воно стане, коли ця ж людина зможе повторити подібний трюк ще раз п'ять. Зауважте, при такому визначенні і жрець, і чаклун, і екстрасенс - все стають магами.

Визначення 3: Маг - істота, що володіє магією. У наведеному вище прикладі самогубець-невдаха стане магом тільки за умови, що сам буде застосовувати магію, що дозволяє йому перекидатися з 16 поверху.

Визначення 4: Джерело магії - сила, що дозволяє порушувати постійні закони. Будь-яка магія отримує право на тимчасове ігнорування деяких законів за рахунок чогось. Місце або субстанцію, звідки походить це право, назвемо її джерелом.

Визначення 5: Спосіб отримання магії - послідовність дій, що здійснюються магом, необхідна для доступу до джерела магії. Навіть в магії працює причинно-наслідковий зв'язок. Відповідь на питання «що повинен зробити маг для того, щоб сталося диво?» - і є спосіб отримання магії.

Визначення 6: Властивості мага - набір якостей і умінь, який відрізняє мага від не мага. Далеко не у всіх всесвітів фентезі магом може стати будь-який бажаючий. Часом на подібне здатні одиниці. Хто саме - залежить від конкретних умов.

Ось ми прояснили деякі первинні поняття. Тепер настав час розібрати їх більш детально.

джерела магії

1. Загальна магічна енергія. При використанні такого типу джерел будь-маг черпає енергію із загального поля, не прив'язаного до будь-якого об'єкта чи явища. Вся складність полягають в умінні до цього поля підключитися, а потім утримати і спрямувати енергію в потрібне русло. В іншому ж все маги мають однакові можливості і, як правило, будь-яка людина може стати магом після навчання.

Приклади: магічний ефір, загальне енергетичне поле, «Пряжа» Забутих Королівств.

2. Внутрішні сили. Для досягнення своїх цілей маг використовує приховані сили свого власного організму. Труднощі в тому, що ресурси організму не безмежні і вимагають поповнення. До того ж, щоб черпати «з себе» великі обсяги енергії, для початку треба в собі цю енергію накопичити. У збільшенні обсягу внутрішньої енергії і полягає самовдосконалення мага.

Приклади: псионічеськая енергія.

3. Позикові сили особистої природи. Сам маг в даному випадку не має доступу до енергії, але користується допомогою істот, цим доступом володіють. Причому самі істоти можуть і не знати про цю «магічною» експлуатації. Щоб оперувати магією, потрібно знайти це особлива істота і «переконати» поділиться енергією.

Приклади: демони, джини, теплокровні (для вампірів).

4. Позикові сили безособової природи. У цьому випадку, як і в попередньому, також йде пошук зовнішніх джерел, але більш загального порядку. Багато в чому це джерело схожий на перший. Головні вміння - підключення до джерела і утримання енергії. Різниця в тому, що джерело може бути доступний далеко не всім.

Приклади: магія стихій, Світ Мертвих, природні ландшафти, Джерело в «Колесі часу».

5. Особливі предмети. У варіанті такої системи маг не має безпосереднього доступу до енергії, а працює тільки з її носієм, від потужності якого все і залежить. У носіїв є маса недоліків - вони зазвичай обмежені по дальності і способам впливу, швидко витрачаються, іноді навіть володіють власною волею і розумом.

Приклади: магічні палиці, чарівні кільця.

6. Особливі місця. Є світи, в яких особливою силою володіють тільки спеціально обумовлені локації. Уміння добувати і використовувати цю силу і є ключове вміння мага в такому світі. Пошук відповідного місця - не останній навик в арсеналі мага.

Приклади: священні гаї друїдів, могили стародавніх героїв, поля магічних битв, аномальні зони.

7. Віра. Іноді саме віра дозволяє відступати від постійних законів. Причому як віра в себе самого, так і віра інших людей в вас. Маги використовують і те, і інше. Мистецтво переконати інших людей повірити в вас або в реальність уявних подій буде ключовим для мага цієї системи.

Приклади: пожвавлення фантазій і кошмарів, вигнання злих духів священиками, природа божественних сил в Забутих Королівства.

Способи отримання магії

1. Ретельний. При цьому способі маг просто виконує послідовність деяких дій, не замислюючись про причини і не уявляючи, що відбувається на рівні фізики. Все, що він бачить - це кінцевий результат. Тут чіткість дій і складність ритуалу визначають.

Приклад: обрядові танці, церковні ритуали; магія в «Гаррі Поттера», чари червоної жриці в «Грі престолів».

2. Науковий. В основу способу покладена теорія магії. Ефективність залежить від глибини знань і свободи мислення мага. Сама теорія магії може бути глибоко антинаукової, навіть з точки зору формальної логіки. Науковий спосіб - це тільки назва, але не зміст!

Приклад: магія в Крін ( «Сага про Спис»), у всесвіті «Відьмака», Спрег де Камп «Дипломований чарівник».

3. Інстинктивний. Таке використання магії має на увазі більш тісний контакт з енергією. Сам маг може не мати уявлення про теорію або ритуалах, але при цьому працює безпосередньо з магічним матеріалом на рівні інстинктів, формуючи і направляючи його так, як йому потрібно.

Приклад: Роберт Джордан «Колесо часу», Роджер Желязни «Хроніки Амбера», «Одержимий магією», «Аватар: Легенда про Аанга», «Доктор Стрендж», Сюзанна Кларк «Джонатан Стрейндж і містер Норрелл».

Роберт Говард, Стів Перрі. «Конан і Чотири стихії»

Читати

Він бурмотів арканское заклинання, складене з похмурих формул Зла. Тіло чарівника здригалася під натиском сил, які пронизують його. Хрипким, низьким голосом він вимовляв:

- Вийди, вийди, дитя Сірих Країн! Вийди, про вийди, породження пекла! Вийди, вийди, бо я тобі наказую!

Потім він додав Сім Слів Пергаменту. Йому варто було великих зусиль вимовити кожне з Семи слів. Будь-яка недбалість могла означати негайну смерть: одне неправильно вимовлене слово - і демон може вирватися з зв'язала його пентаграми, яка була написана на кам'яних плитах.

З надр гори піднявся страшний крик, немов хтось занурював в розплавлений свинець якась істота, що не належить до цього світу.

У центрі пентаграми заклубочився дим. Стікаючи з однієї точки простору, він розповзався огидно смердючими темно-червоними хмарами, змішаними з яскраво-жовтим туманом, і в повітрі спокою немов відкрилися зяючі рани. Пекельні спалаху світла зліпили очі; потім почувся запах сірки. Несподівано всередині геометричної фігури виявився демон. Чорна слиз струменіла по його тілу; кожна його пора виливала сморід. У висоту він був півтора людських зрости. Шкіра його була кольору свіжої крові. Оголений і безволосий, стояв він у магічному візерунку на підлозі. Тільки сліпий не побачив би його моторошною мужності.

- Хто насмілився? - проскреготав демон. Він підскочив до Совартусу, щоб схопити за горло цієї людини з вугільно-чорним волоссям і клиноподібної борідкою, який посміхався йому. Силова стіна, яка замикає пентаграму, відштовхнула демона. Гігантські м'язи здулися на руках чудовиська, коли він ударив по невидимій перешкоді кулаками. Він закричав. У цьому крику звучала вся лють пекла. Демон оголив довгі білі ікла ...

властивості мага

1. Вроджений дар. Цей випадок - антитеза до утвердження «магами не народжуються». Або цей дар є, або його немає. І нічого з цим не поробиш. Безумовно, сама наявність дару ще не означає вміння його використовувати. Але от якщо його немає, то, на жаль, навіть найглибші пізнання в теорії нічого не принесуть.

Приклад: безсмертні з «Горця», дракони, Роджер Желязни «підмінений», «Одержимий магією».

2. Навчання. Магом може стати кожен, але лише пройшовши спеціальну підготовку і отримавши необхідні знання. Незважаючи на очевидну доступність цієї властивості, процес навчання зазвичай складний.

Приклад: магія в Крін ( «Сага про Спис»), «Доктор Стрендж»

3. Особливі заслуги і виняткові обставини. Є світи, де магія стає доступна тільки найвидатнішим індивідам або дарується випадково (наприклад, після удару блискавки в голову). Причому розподіляють її вищі сили або воля сліпої фортуни.

Приклад: назгули, лорди доменів Равенлофта.

Роджер Желязни. «Одержимий магією»

Читати

Він відчув тремтіння в драконове плямі, повітря був заповнений нитками заклинань. Він витягнув руку і схопив пучок ниток, затиснувши їх у кулак. Намотавши на руку, він клацнув ними, немов батогом, прямо перед обличчям противника.

Як тільки хлист з ниток наблизився, незнайомець перехопив його. Вихопивши батіг, він направив у відповідь удар в сторону Поля. Щільність ниток заклинань між ними стала такою непролазні густий, який Полю ще не доводилося бачити. Густота ниток майже повністю приховала противника.

Поль обертав лівою рукою, намагаючись згорнути нитки в клубок. Раптово він кинув їх в полум'я і жбурнув палаючий клубок в противника. Вивернувши праву долоню тильним боком, чоловік відхилив палаючий пучок. Потім підняв руки і затряс кистями.

Світло в кімнаті запульсіровал. Повітря кишів нитками заклинань. Немов розбуджені змії, вони звивалися і іскрилися різними кольорами. Вони ставали все товщі, і ось зловісна пелена повністю приховала противника.
Пульсація драконова рідної плями злилася в єдиний струм, охопила всю праву руку і викликала оніміння. Поль направив на пляму всю енергію, концентруючи волю на пошуку ясного виразного образу супротивника. Негайно ж силует противника спалахнув різнокольоровими вогнями і засяяв, немов веселка під час дощу. Кімната зникла. Поль зауважив, що його тіло теж люминесцирует.

Двоє людей опинилися віч-на-віч, розділені маленьким світом, заповненим рухом і переливами світла.

Сфера застосування

1. Вплив на навколишнє середовище. Рухати предмети зусиллям волі, кидатися шкідливими руйнівними заклинаннями, звертати одні об'єкти в інші - ось неповний список подібних впливів. Чим крутіше маг, тим серйозніше заподіяні «впливу». Особливо цинічні маги навіть відбудовують собі чарівні замки подібним чином. На мій погляд, вельми грубий і неестетичний спосіб прояви сили. Ні б рабів або найманих робітників використовувати!

Приклади: телекінез, бойові заклинання (скандуючи: «Fireball, fireball, fireball!»).

Авада Кедавра!

2. Вплив на свідомість. Вельми елегантний спосіб усунення конкурентів. Нехай самі розбираються з тим, що у них тепер діється в голові.

Приклади: ілюзії, навіювання, самонавіювання.

3. Вплив на організм. Використання прихованих сил організму. Не так потужно і вражаюче, як робота з навколишнім середовищем, зате цілком самодостатньо. Крім свого тіла і джерела енергії, нічого не потрібно. А коли вони ще одна і та ж субстанція - взагалі чудово.

Приклади: перевертні, самолікування, левітація.

4. Переміщення в просторі і часі. Мрія нашого дитинства: раз - і вже в школі, вдома, на море - потрібне підкреслити. А ще краще - злітати у вчора, виправити помилку в контрольній ... Звертаю особливу увагу на передбачення і пророцтва. Якщо провісник отримав оні знання шляхом переміщення частини свідомості в майбутнє, то це - та сама сфера магії. А якщо ж він метеоролог, то - ніякої магією тут і не пахне.

Приклади: телепортація, створення предметів з порожнечі, заклик екстрапланарних істот, подорожі в часі.

Приклади: телепортація, створення предметів з порожнечі, заклик екстрапланарних істот, подорожі в часі

Анджей Сапковський. «Володарка озера»

Читати

Сліпуча блискавка пробила підлогу, в повітрі засвистіли оскільки теракоти і гострі шматочки мозаїки. Друга блискавка влучила в колону, за якою сховався відьмак. Колона розвалилася на три частини. Від зводу відвалилася половина арки і з оглушливим гуркотом звалилася на підлогу. Геральт, притулившись животом до підлоги, прикрив голову руками, розуміючи, наскільки ефемерною такий захист від падаючих на нього пудів. Він приготувався до найгіршого, але було зовсім не так погано. Він схопився, встиг побачити над собою блиск магічного щита і зрозумів, що врятувала його магія Йенніфер.

Вільгефорц повернувся до чарівниці, розбив на порох колону, за якою вона сховалася. Люто крикнув, прошив хмару диму і пилу вогняними нитками. Йенніфер встигла відскочити, відповіла, пустивши в чародія власну блискавку, яку, однак, Вільгефорц без всяких зусиль і майже граючи відбив. Відповів ударом, який шпурнув Йенніфер на підлогу.

Геральт кинувся на чарівника, змахуючи з обличчя штукатурку. Вільгефорц втупився на нього і простягнув руку, з якої з шипінням вирвалося полум'я. Відьмак машинально затулився мечем. Про диво! Покритий рунами Краснолюдський клинок захистив його, розрубав вогняну смугу навпіл.

- Хо! Прекрасно, відьмак! А що скажеш на це?

Відьмак нічого не сказав, а відлетів так, немов по ньому вдарили тараном, впав на підлогу і проїхався, зупинившись тільки у цоколя колони. Колона розкололася і розвалилася на дрібні шматочки, знову прихопивши з собою частину купола. На цей раз Йенніфер не зуміла прикрити його магічним щитом. Величезний шматок, що відвалився від арки, потрапив йому в бік, звалив з ніг. Біль на мить паралізував його.

Йенніфер, скандуючи заклинання, жбурляла в Вільгефорц блискавку за блискавкою. Жодна не досягла мети, все безсило відбивалися від захищає чародія магічної сфери. Вільгефорц несподівано витягнув руки, швидко розвів їх в сторони. Йенніфер скрикнула від болю, піднялася в повітря. Вільгефорц звів руки так, немов витискав мокру ганчірку. Чародійка пронизливо завила. І почала скручуватися ...

Одна з проблем письменників фентезі в тому, що вперто не хочуть розкривати секрети своїх магічних систем. Або ж - самі їх не знають. Ось і виходить, що магія в світі є, а чому і як вона працює - залишається тільки гадати. Будемо визначати за вторинними ознаками. Крім того, в більшості відомих світів співіснують відразу кілька магічних систем. Одні з'являються там як данина традиції, інші запозичуються, а треті представляються автору якимось новаторством, що далеко не завжди так. Перефразовуючи класика жанру, щоб створити нову магію - недостатньо перефарбувати fireball в зелений колір.

Звичайно, зручніше за все класифікувати світи, за якими існують ігрові керівництва. А ще краще, якщо спочатку створювалася магічна система, а потім «під неї» вже робили світ. В цьому випадку автори заздалегідь задаються питанням, що ж таке магія і як вона дістається персонажам. Але ми не будемо обмежуватися лише такими світами, оскільки найбільш талановиті письменники-фантасти детально розповідають про магію своїх фентезі-всесвітів.

Спробуємо застосувати нашу класифікацію магічних систем на практиці і розглянемо магію окремих фентезі-світів, тих, які опрацьовані найглибше.

забуті королівства

У світі Фейруна магія розвивалася і перероблялася разом з системою рольових правил. Спочатку це було AD & D, а тепер - D & D 3.5 edition (d20 system). Основою і джерелом магії Королевств служить «Плетіння» (weave), всепроникна субстанція, якою завідує Містера, місцева богиня магії. Містера підтримує «Плетіння» в порядку та оберігає від дурних людців, які намагаються глибше запустити в неї пальці. Крім «Плетіння» існує також і її відображення - «Тіньовий плетіння», створена богинею пітьми на ім'я Куля. Будь-маг, а священики в цьому світі фактично зараховуються до магів, використовує «Плетіння» для своїх заклинань (деякі замість цього застосовують «Тіньовий плетіння»). Доступ до магії має будь-яку істоту, але деяких природа наділяє особливими здібностями. Повна класифікація магії Фейруна виглядає так.

Джерела магії - загальна магічна енергія ( «Плетіння» обох видів). Можна також використовувати магічні предмети і запозичувати сили від демонів, але все це - опосередковане використання того ж «Плетіння».

Способи отримання магії - ритуальний або науковий. У священиків - перший варіант, у університетських магів - другий.

Властивості мага - навчання, вроджений дар, особливі заслуги / обставини. Навчають тут багато і по-різному, так що вибір шкіл і напрямків багатий. Деяким щастить з особливим природним даром, а є ще й цілі раси магічних істот - ельфи, дракони та інші. За особливі заслуги тут відзначають боги. Не скажу, що багатьох, але прецеденти відомі.

Сфера застосування - всі чотири. При такому розмаїтті систем підготовки це і не дивно.

Ravenloft

Світ, в чому схожий на Фейрун, бо існує і розвивається в тій же ігрової системі. За одним винятком - просто так в нього ніхто не потрапляє. Завідувачі всім Темні Сили Равенлофта вибирають, кому в нього потрапляти, як і що в ньому робити.

Джерела магії - загальна магічна енергія. Її уособлюють Темні Сили Равенлофта. Наскільки мені відомо, особливою розбірливістю вони не відрізняються, і навіть священики світлих богів можуть розраховувати на підтримку своїх заклинань.

Способи отримання магії - ритуальний і науковий. Тут магія підпорядковується тим же законам, що і в Фейруне, тільки неясно, природне чи це властивість світу або бажання темних мистецтв.

Властивості мага - особливі заслуги / обставини, навчання, вроджений дар. Якщо останні два властивості такі ж, як і в попередньому світі, то особливі заслуги тут мають зовсім інший статус. Будь-яка істота, що йде по шляху Мороку, отримує від Сил нові здібності і можливості, натомість втрачаючи залишків людяності. Пройшовши цей шлях до кінця, рідко хто бував радий результату.

Сфера застосування - всі чотири.

Амбер

Світ відомий всім любителям жанру по «Хроніки Амбера», написаним Роджером Желязни. У ньому діти Оберона і Єдинорога переміщаються між світами, як ми - між станціями метрополітену. А іноді - і того швидше. Всі світи - відображення одне одного і нанизані, як намистини на нитку, на одну Дорогу, на крайніх точках якої знаходяться Амбер і Хаос. Пройшли ініціацію можуть по цій Дорозі переміщатися.

Джерела магії - особливі предмети, особливі локації. Під «локаціями» я маю на увазі Лабіринт і Логрус, а під предметами - карти та інші артефакти. Хоча з цієї точки зору і Лабіринт з ЛОГРУС - предмети.

Спосіб отримання магії - інстинктивний. Ніяких ритуалів, ніякої системи - тільки воля мага і доступні йому сили.

Властивість мага - особливі заслуги / обставини. Під ними мається на увазі проходження Лабіринту або ЛОГРУС. Після цього маг знаходить силу.
Сфера застосування - переміщення в просторі. А якщо точніше - то між просторами.

Земномор'я

Світ Урсули Ле Гуїн знаком нам по пригодах Геда Сокола, Повелителя Драконів. У цьому світі магом стає той, хто знає справжні імена речей і істот. А навіть у драконів і наймогутніших магів є справжнє ім'я!

Джерела магії - позикові сили особистої природи. Знання істинного імені дає владу як над предметом, так і над істотою.

Спосіб отримання магії - науковий. Тільки вивчаючи імена і продумуючи правильні комбінації, можна отримати бажаний результат.

Властивості мага - навчання. Зубріння імен та практика визначення справжнього імені - основні дисципліни.

Сфера застосування - вплив на навколишнє середовище. Будь-який предмет або істота, що володіють ім'ям, схильні до дії магії.

Урсула Ле Гуїн. «Правило імен»

Читати

Тут містер Андерхилл почав повільно заливатися фарбою, як це завжди бувало, коли хто-то з жителів села приймався грубити йому. Однак далі сталося щось незвичайне. Він раптом весь пожовтів, волосся його стало дибки, і в наступну мить страшний лев видав оглушливий рев і кинувся, вишкіривши білі ікла, вниз по схилу пагорба на Чорнобородого.

Але Чорнобородого там вже не було. Гігантський тигр кольору нічного неба, смугастість грозовими блискавками, стрибнув назустріч леву ...

Лев зник. Біля печери раптом виросла гай високих дерев, чорних в слабкому світлі зимового сонця. Тигр завмер в повітрі на самому кордоні відкидаємо ними тіні і перетворився у вогняний смерч, який бив язиками полум'я сухі чорні гілки ...

Але там, де тільки що височіли дерева, схил пагорба несподівано спучився, і потоки відливає сріблом води потекли вниз, загрожуючи залити полум'я. Але вогню вже не було ...

В одну мить перед широко розкритими очима рибалки постали два пагорба - зелений, знайомий йому з дитинства, і новий, казна-звідки взявся, голий коричневий пагорб, готовий поглинути падаючу воду. Все це сталося швидше, ніж він встиг моргнути, але те, що він бачив тепер, відкривши очі, змусило його застогнати і заплющити очі ще міцніше. Там, де тільки що струменів водоспад, вже ширяв дракон. Чорні крила заступали весь пагорб від сонячного світла, відкрита паща викидала вогонь і дим.

Під цим жахливим чудовиськом стояв, презирливо посміхаючись, Чорнобородий.

Тепер звернемося до магії в нашій з вами реальності. Існують системи, які для людини непосвяченого здаються прямо-таки магічними. Насправді нічого надприродного в них може і не бути, а все «чудесні» результати цілком зрозумілі сучасною наукою. Інтерес вони представляють тільки в плані приміщення цих явищ в нашу класифікацію магічних систем. Відразу хочу зауважити, що мова піде лише про форму, а не про зміст. А ось справжня це магія або тільки формально підпадає під це визначення - зовсім інше питання!

психоаналіз

Джерело магії - внутрішні сили. Причому завжди це сили самого пацієнта, спрямовані в потрібне магу русло.

Спосіб отримання - науковий. Це можна стверджувати, так як існують спеціальні курси підготовки.

Властивості мага - навчання, природний дар. Тут потрібні деякі вроджені здібності, які розвиваються шляхом навчання.

Сфера застосування - вплив на свідомість.

йога

Джерело магії - внутрішні сили, загальна магічна енергія.

Спосіб отримання - ритуальний, науковий. Заняття йогою - це і філософія, і відповідні фізичні вправи. Беручи філософію за «наукову основу», а вправи - за ритуали, ми наведемо йогу до вищеописаної класифікації.

Властивості мага - навчання.

Сфера застосування - вплив на організм.

Отже, вами тільки що був прочитаний короткий курс, присвячений структурі магії. Як і праці Евкліда, Ньютона і Менделєєва (з яких ми почали статтю), цей курс може бути доповнений і навіть переглянутий - в майбутніх статтях «Миру фантастики».

Сфера застосування нашого курсу - створення нових магічних систем і класифікація добре забутих старих. На основі нашого дослідження ви можете самі класифікувати системи магії в інших творах. Наприклад, використання Сили (the Force) в «Зоряних війнах» або чарівництва в «Гаррі Поттера».

Але пам'ятайте, що магія - це мистецтво. А мистецтво не можна заганяти в рамки. І ще, магія - це обман. Так що не вірте тому, хто скаже вам, що розбирається в цій магії. Я ж сам маг, я-то знаю!

Я ж сам маг, я-то знаю

Система магії в фентезі як точна наука

У III столітті до н. е. розумний хлопець на ім'я Евклід зібрав всі відомості про сучасну йому геометрії і написав знамениті «Начала». В кінці XVII століття Ньютон сформулював закон всесвітнього тяжіння і початку механіки. У 1869 році Менделєєв класифікував хімічні елементи і створив Періодичну систему.

Кожен з цих вчених мужів розклав по поличках досягнення однієї наукової галузі. Звичайно, їхні праці пізніше були доповнені, а закони - переформуліровани. Все це ви проходили в школі. Сьогодні вас чекає тема, яку в школі поки не вивчають. Ми будемо класифікувати магію. А джерелом нашого дослідження послужать твори фентезі.

Читаючи будь-який твір жанру фентезі, ми зустрічаємося зі світом, багато в чому схожим на наш, за вирахуванням присутніх там чудес. «Реалістичність» вигаданого світу зазвичай зводиться до того, що в ньому, як і у нас, працюють закони фізики, математики, хімії і т.д. Причому зазвичай, якщо в світі не працюють закони історії і суспільного розвитку, це помилка, а не «особливий задум» автора, не дуже розбирається в історії та соціології. Всі згадані закони назвемо Постійними.

А ось з магією справа йде зовсім інакше: кожен казковий світ має свої магічними законами. Щоб говорити про них, нам знадобляться нові визначення.

Визначення 1: Чудо - явище, яке суперечить постійним законам. Якщо диво стає науково зрозумілим, воно наше дослідження не цікавить.

Якщо диво стає науково зрозумілим, воно наше дослідження не цікавить

Визначення 2: Магія - система, що дозволяє викликати явище чуда і повторювати його за певних умов. Наприклад, людина впала з 16 поверху без страховки, але залишився живий. Типове чудо, бо суперечить якщо не механіці, то хоча б зі статистикою. А ось магією воно стане, коли ця ж людина зможе повторити подібний трюк ще раз п'ять. Зауважте, при такому визначенні і жрець, і чаклун, і екстрасенс - все стають магами.

Визначення 3: Маг - істота, що володіє магією. У наведеному вище прикладі самогубець-невдаха стане магом тільки за умови, що сам буде застосовувати магію, що дозволяє йому перекидатися з 16 поверху.

Визначення 4: Джерело магії - сила, що дозволяє порушувати постійні закони. Будь-яка магія отримує право на тимчасове ігнорування деяких законів за рахунок чогось. Місце або субстанцію, звідки походить це право, назвемо її джерелом.

Визначення 5: Спосіб отримання магії - послідовність дій, що здійснюються магом, необхідна для доступу до джерела магії. Навіть в магії працює причинно-наслідковий зв'язок. Відповідь на питання «що повинен зробити маг для того, щоб сталося диво?» - і є спосіб отримання магії.

Визначення 6: Властивості мага - набір якостей і умінь, який відрізняє мага від не мага. Далеко не у всіх всесвітів фентезі магом може стати будь-який бажаючий. Часом на подібне здатні одиниці. Хто саме - залежить від конкретних умов.

Ось ми прояснили деякі первинні поняття. Тепер настав час розібрати їх більш детально.

джерела магії

1. Загальна магічна енергія. При використанні такого типу джерел будь-маг черпає енергію із загального поля, не прив'язаного до будь-якого об'єкта чи явища. Вся складність полягають в умінні до цього поля підключитися, а потім утримати і спрямувати енергію в потрібне русло. В іншому ж все маги мають однакові можливості і, як правило, будь-яка людина може стати магом після навчання.

Приклади: магічний ефір, загальне енергетичне поле, «Пряжа» Забутих Королівств.

2. Внутрішні сили. Для досягнення своїх цілей маг використовує приховані сили свого власного організму. Труднощі в тому, що ресурси організму не безмежні і вимагають поповнення. До того ж, щоб черпати «з себе» великі обсяги енергії, для початку треба в собі цю енергію накопичити. У збільшенні обсягу внутрішньої енергії і полягає самовдосконалення мага.

Приклади: псионічеськая енергія.

3. Позикові сили особистої природи. Сам маг в даному випадку не має доступу до енергії, але користується допомогою істот, цим доступом володіють. Причому самі істоти можуть і не знати про цю «магічною» експлуатації. Щоб оперувати магією, потрібно знайти це особлива істота і «переконати» поділиться енергією.

Приклади: демони, джини, теплокровні (для вампірів).

4. Позикові сили безособової природи. У цьому випадку, як і в попередньому, також йде пошук зовнішніх джерел, але більш загального порядку. Багато в чому це джерело схожий на перший. Головні вміння - підключення до джерела і утримання енергії. Різниця в тому, що джерело може бути доступний далеко не всім.

Приклади: магія стихій, Світ Мертвих, природні ландшафти, Джерело в «Колесі часу».

5. Особливі предмети. У варіанті такої системи маг не має безпосереднього доступу до енергії, а працює тільки з її носієм, від потужності якого все і залежить. У носіїв є маса недоліків - вони зазвичай обмежені по дальності і способам впливу, швидко витрачаються, іноді навіть володіють власною волею і розумом.

Приклади: магічні палиці, чарівні кільця.

6. Особливі місця. Є світи, в яких особливою силою володіють тільки спеціально обумовлені локації. Уміння добувати і використовувати цю силу і є ключове вміння мага в такому світі. Пошук відповідного місця - не останній навик в арсеналі мага.

Приклади: священні гаї друїдів, могили стародавніх героїв, поля магічних битв, аномальні зони.

7. Віра. Іноді саме віра дозволяє відступати від постійних законів. Причому як віра в себе самого, так і віра інших людей в вас. Маги використовують і те, і інше. Мистецтво переконати інших людей повірити в вас або в реальність уявних подій буде ключовим для мага цієї системи.

Приклади: пожвавлення фантазій і кошмарів, вигнання злих духів священиками, природа божественних сил в Забутих Королівства.

Способи отримання магії

1. Ретельний. При цьому способі маг просто виконує послідовність деяких дій, не замислюючись про причини і не уявляючи, що відбувається на рівні фізики. Все, що він бачить - це кінцевий результат. Тут чіткість дій і складність ритуалу визначають.

Приклад: обрядові танці, церковні ритуали; магія в «Гаррі Поттера», чари червоної жриці в «Грі престолів».

2. Науковий. В основу способу покладена теорія магії. Ефективність залежить від глибини знань і свободи мислення мага. Сама теорія магії може бути глибоко антинаукової, навіть з точки зору формальної логіки. Науковий спосіб - це тільки назва, але не зміст!

Приклад: магія в Крін ( «Сага про Спис»), у всесвіті «Відьмака», Спрег де Камп «Дипломований чарівник».

3. Інстинктивний. Таке використання магії має на увазі більш тісний контакт з енергією. Сам маг може не мати уявлення про теорію або ритуалах, але при цьому працює безпосередньо з магічним матеріалом на рівні інстинктів, формуючи і направляючи його так, як йому потрібно.

Приклад: Роберт Джордан «Колесо часу», Роджер Желязни «Хроніки Амбера», «Одержимий магією», «Аватар: Легенда про Аанга», «Доктор Стрендж», Сюзанна Кларк «Джонатан Стрейндж і містер Норрелл».

Роберт Говард, Стів Перрі. «Конан і Чотири стихії»

Читати

Він бурмотів арканское заклинання, складене з похмурих формул Зла. Тіло чарівника здригалася під натиском сил, які пронизують його. Хрипким, низьким голосом він вимовляв:

- Вийди, вийди, дитя Сірих Країн! Вийди, про вийди, породження пекла! Вийди, вийди, бо я тобі наказую!

Потім він додав Сім Слів Пергаменту. Йому варто було великих зусиль вимовити кожне з Семи слів. Будь-яка недбалість могла означати негайну смерть: одне неправильно вимовлене слово - і демон може вирватися з зв'язала його пентаграми, яка була написана на кам'яних плитах.

З надр гори піднявся страшний крик, немов хтось занурював в розплавлений свинець якась істота, що не належить до цього світу.

У центрі пентаграми заклубочився дим. Стікаючи з однієї точки простору, він розповзався огидно смердючими темно-червоними хмарами, змішаними з яскраво-жовтим туманом, і в повітрі спокою немов відкрилися зяючі рани. Пекельні спалаху світла зліпили очі; потім почувся запах сірки. Несподівано всередині геометричної фігури виявився демон. Чорна слиз струменіла по його тілу; кожна його пора виливала сморід. У висоту він був півтора людських зрости. Шкіра його була кольору свіжої крові. Оголений і безволосий, стояв він у магічному візерунку на підлозі. Тільки сліпий не побачив би його моторошною мужності.

- Хто насмілився? - проскреготав демон. Він підскочив до Совартусу, щоб схопити за горло цієї людини з вугільно-чорним волоссям і клиноподібної борідкою, який посміхався йому. Силова стіна, яка замикає пентаграму, відштовхнула демона. Гігантські м'язи здулися на руках чудовиська, коли він ударив по невидимій перешкоді кулаками. Він закричав. У цьому крику звучала вся лють пекла. Демон оголив довгі білі ікла ...

властивості мага

1. Вроджений дар. Цей випадок - антитеза до утвердження «магами не народжуються». Або цей дар є, або його немає. І нічого з цим не поробиш. Безумовно, сама наявність дару ще не означає вміння його використовувати. Але от якщо його немає, то, на жаль, навіть найглибші пізнання в теорії нічого не принесуть.

Приклад: безсмертні з «Горця», дракони, Роджер Желязни «підмінений», «Одержимий магією».

2. Навчання. Магом може стати кожен, але лише пройшовши спеціальну підготовку і отримавши необхідні знання. Незважаючи на очевидну доступність цієї властивості, процес навчання зазвичай складний.

Приклад: магія в Крін ( «Сага про Спис»), «Доктор Стрендж»

3. Особливі заслуги і виняткові обставини. Є світи, де магія стає доступна тільки найвидатнішим індивідам або дарується випадково (наприклад, після удару блискавки в голову). Причому розподіляють її вищі сили або воля сліпої фортуни.

Приклад: назгули, лорди доменів Равенлофта.

Роджер Желязни. «Одержимий магією»

Читати

Він відчув тремтіння в драконове плямі, повітря був заповнений нитками заклинань. Він витягнув руку і схопив пучок ниток, затиснувши їх у кулак. Намотавши на руку, він клацнув ними, немов батогом, прямо перед обличчям противника.

Як тільки хлист з ниток наблизився, незнайомець перехопив його. Вихопивши батіг, він направив у відповідь удар в сторону Поля. Щільність ниток заклинань між ними стала такою непролазні густий, який Полю ще не доводилося бачити. Густота ниток майже повністю приховала противника.

Поль обертав лівою рукою, намагаючись згорнути нитки в клубок. Раптово він кинув їх в полум'я і жбурнув палаючий клубок в противника. Вивернувши праву долоню тильним боком, чоловік відхилив палаючий пучок. Потім підняв руки і затряс кистями.

Світло в кімнаті запульсіровал. Повітря кишів нитками заклинань. Немов розбуджені змії, вони звивалися і іскрилися різними кольорами. Вони ставали все товщі, і ось зловісна пелена повністю приховала противника.
Пульсація драконова рідної плями злилася в єдиний струм, охопила всю праву руку і викликала оніміння. Поль направив на пляму всю енергію, концентруючи волю на пошуку ясного виразного образу супротивника. Негайно ж силует противника спалахнув різнокольоровими вогнями і засяяв, немов веселка під час дощу. Кімната зникла. Поль зауважив, що його тіло теж люминесцирует.

Двоє людей опинилися віч-на-віч, розділені маленьким світом, заповненим рухом і переливами світла.

Сфера застосування

1. Вплив на навколишнє середовище. Рухати предмети зусиллям волі, кидатися шкідливими руйнівними заклинаннями, звертати одні об'єкти в інші - ось неповний список подібних впливів. Чим крутіше маг, тим серйозніше заподіяні «впливу». Особливо цинічні маги навіть відбудовують собі чарівні замки подібним чином. На мій погляд, вельми грубий і неестетичний спосіб прояви сили. Ні б рабів або найманих робітників використовувати!

Приклади: телекінез, бойові заклинання (скандуючи: «Fireball, fireball, fireball!»).

Авада Кедавра!

2. Вплив на свідомість. Вельми елегантний спосіб усунення конкурентів. Нехай самі розбираються з тим, що у них тепер діється в голові.

Приклади: ілюзії, навіювання, самонавіювання.

3. Вплив на організм. Використання прихованих сил організму. Не так потужно і вражаюче, як робота з навколишнім середовищем, зате цілком самодостатньо. Крім свого тіла і джерела енергії, нічого не потрібно. А коли вони ще одна і та ж субстанція - взагалі чудово.

Приклади: перевертні, самолікування, левітація.

4. Переміщення в просторі і часі. Мрія нашого дитинства: раз - і вже в школі, вдома, на море - потрібне підкреслити. А ще краще - злітати у вчора, виправити помилку в контрольній ... Звертаю особливу увагу на передбачення і пророцтва. Якщо провісник отримав оні знання шляхом переміщення частини свідомості в майбутнє, то це - та сама сфера магії. А якщо ж він метеоролог, то - ніякої магією тут і не пахне.

Приклади: телепортація, створення предметів з порожнечі, заклик екстрапланарних істот, подорожі в часі.

Приклади: телепортація, створення предметів з порожнечі, заклик екстрапланарних істот, подорожі в часі

Анджей Сапковський. «Володарка озера»

Читати

Сліпуча блискавка пробила підлогу, в повітрі засвистіли оскільки теракоти і гострі шматочки мозаїки. Друга блискавка влучила в колону, за якою сховався відьмак. Колона розвалилася на три частини. Від зводу відвалилася половина арки і з оглушливим гуркотом звалилася на підлогу. Геральт, притулившись животом до підлоги, прикрив голову руками, розуміючи, наскільки ефемерною такий захист від падаючих на нього пудів. Він приготувався до найгіршого, але було зовсім не так погано. Він схопився, встиг побачити над собою блиск магічного щита і зрозумів, що врятувала його магія Йенніфер.

Вільгефорц повернувся до чарівниці, розбив на порох колону, за якою вона сховалася. Люто крикнув, прошив хмару диму і пилу вогняними нитками. Йенніфер встигла відскочити, відповіла, пустивши в чародія власну блискавку, яку, однак, Вільгефорц без всяких зусиль і майже граючи відбив. Відповів ударом, який шпурнув Йенніфер на підлогу.

Геральт кинувся на чарівника, змахуючи з обличчя штукатурку. Вільгефорц втупився на нього і простягнув руку, з якої з шипінням вирвалося полум'я. Відьмак машинально затулився мечем. Про диво! Покритий рунами Краснолюдський клинок захистив його, розрубав вогняну смугу навпіл.

- Хо! Прекрасно, відьмак! А що скажеш на це?

Відьмак нічого не сказав, а відлетів так, немов по ньому вдарили тараном, впав на підлогу і проїхався, зупинившись тільки у цоколя колони. Колона розкололася і розвалилася на дрібні шматочки, знову прихопивши з собою частину купола. На цей раз Йенніфер не зуміла прикрити його магічним щитом. Величезний шматок, що відвалився від арки, потрапив йому в бік, звалив з ніг. Біль на мить паралізував його.

Йенніфер, скандуючи заклинання, жбурляла в Вільгефорц блискавку за блискавкою. Жодна не досягла мети, все безсило відбивалися від захищає чародія магічної сфери. Вільгефорц несподівано витягнув руки, швидко розвів їх в сторони. Йенніфер скрикнула від болю, піднялася в повітря. Вільгефорц звів руки так, немов витискав мокру ганчірку. Чародійка пронизливо завила. І почала скручуватися ...

Одна з проблем письменників фентезі в тому, що вперто не хочуть розкривати секрети своїх магічних систем. Або ж - самі їх не знають. Ось і виходить, що магія в світі є, а чому і як вона працює - залишається тільки гадати. Будемо визначати за вторинними ознаками. Крім того, в більшості відомих світів співіснують відразу кілька магічних систем. Одні з'являються там як данина традиції, інші запозичуються, а треті представляються автору якимось новаторством, що далеко не завжди так. Перефразовуючи класика жанру, щоб створити нову магію - недостатньо перефарбувати fireball в зелений колір.

Звичайно, зручніше за все класифікувати світи, за якими існують ігрові керівництва. А ще краще, якщо спочатку створювалася магічна система, а потім «під неї» вже робили світ. В цьому випадку автори заздалегідь задаються питанням, що ж таке магія і як вона дістається персонажам. Але ми не будемо обмежуватися лише такими світами, оскільки найбільш талановиті письменники-фантасти детально розповідають про магію своїх фентезі-всесвітів.

Спробуємо застосувати нашу класифікацію магічних систем на практиці і розглянемо магію окремих фентезі-світів, тих, які опрацьовані найглибше.

забуті королівства

У світі Фейруна магія розвивалася і перероблялася разом з системою рольових правил. Спочатку це було AD & D, а тепер - D & D 3.5 edition (d20 system). Основою і джерелом магії Королевств служить «Плетіння» (weave), всепроникна субстанція, якою завідує Містера, місцева богиня магії. Містера підтримує «Плетіння» в порядку та оберігає від дурних людців, які намагаються глибше запустити в неї пальці. Крім «Плетіння» існує також і її відображення - «Тіньовий плетіння», створена богинею пітьми на ім'я Куля. Будь-маг, а священики в цьому світі фактично зараховуються до магів, використовує «Плетіння» для своїх заклинань (деякі замість цього застосовують «Тіньовий плетіння»). Доступ до магії має будь-яку істоту, але деяких природа наділяє особливими здібностями. Повна класифікація магії Фейруна виглядає так.

Джерела магії - загальна магічна енергія ( «Плетіння» обох видів). Можна також використовувати магічні предмети і запозичувати сили від демонів, але все це - опосередковане використання того ж «Плетіння».

Способи отримання магії - ритуальний або науковий. У священиків - перший варіант, у університетських магів - другий.

Властивості мага - навчання, вроджений дар, особливі заслуги / обставини. Навчають тут багато і по-різному, так що вибір шкіл і напрямків багатий. Деяким щастить з особливим природним даром, а є ще й цілі раси магічних істот - ельфи, дракони та інші. За особливі заслуги тут відзначають боги. Не скажу, що багатьох, але прецеденти відомі.

Сфера застосування - всі чотири. При такому розмаїтті систем підготовки це і не дивно.

Ravenloft

Світ, в чому схожий на Фейрун, бо існує і розвивається в тій же ігрової системі. За одним винятком - просто так в нього ніхто не потрапляє. Завідувачі всім Темні Сили Равенлофта вибирають, кому в нього потрапляти, як і що в ньому робити.

Джерела магії - загальна магічна енергія. Її уособлюють Темні Сили Равенлофта. Наскільки мені відомо, особливою розбірливістю вони не відрізняються, і навіть священики світлих богів можуть розраховувати на підтримку своїх заклинань.

Способи отримання магії - ритуальний і науковий. Тут магія підпорядковується тим же законам, що і в Фейруне, тільки неясно, природне чи це властивість світу або бажання темних мистецтв.

Властивості мага - особливі заслуги / обставини, навчання, вроджений дар. Якщо останні два властивості такі ж, як і в попередньому світі, то особливі заслуги тут мають зовсім інший статус. Будь-яка істота, що йде по шляху Мороку, отримує від Сил нові здібності і можливості, натомість втрачаючи залишків людяності. Пройшовши цей шлях до кінця, рідко хто бував радий результату.

Сфера застосування - всі чотири.

Амбер

Світ відомий всім любителям жанру по «Хроніки Амбера», написаним Роджером Желязни. У ньому діти Оберона і Єдинорога переміщаються між світами, як ми - між станціями метрополітену. А іноді - і того швидше. Всі світи - відображення одне одного і нанизані, як намистини на нитку, на одну Дорогу, на крайніх точках якої знаходяться Амбер і Хаос. Пройшли ініціацію можуть по цій Дорозі переміщатися.

Джерела магії - особливі предмети, особливі локації. Під «локаціями» я маю на увазі Лабіринт і Логрус, а під предметами - карти та інші артефакти. Хоча з цієї точки зору і Лабіринт з ЛОГРУС - предмети.

Спосіб отримання магії - інстинктивний. Ніяких ритуалів, ніякої системи - тільки воля мага і доступні йому сили.

Властивість мага - особливі заслуги / обставини. Під ними мається на увазі проходження Лабіринту або ЛОГРУС. Після цього маг знаходить силу.
Сфера застосування - переміщення в просторі. А якщо точніше - то між просторами.

Земномор'я

Світ Урсули Ле Гуїн знаком нам по пригодах Геда Сокола, Повелителя Драконів. У цьому світі магом стає той, хто знає справжні імена речей і істот. А навіть у драконів і наймогутніших магів є справжнє ім'я!

Джерела магії - позикові сили особистої природи. Знання істинного імені дає владу як над предметом, так і над істотою.

Спосіб отримання магії - науковий. Тільки вивчаючи імена і продумуючи правильні комбінації, можна отримати бажаний результат.

Властивості мага - навчання. Зубріння імен та практика визначення справжнього імені - основні дисципліни.

Сфера застосування - вплив на навколишнє середовище. Будь-який предмет або істота, що володіють ім'ям, схильні до дії магії.

Урсула Ле Гуїн. «Правило імен»

Читати

Тут містер Андерхилл почав повільно заливатися фарбою, як це завжди бувало, коли хто-то з жителів села приймався грубити йому. Однак далі сталося щось незвичайне. Він раптом весь пожовтів, волосся його стало дибки, і в наступну мить страшний лев видав оглушливий рев і кинувся, вишкіривши білі ікла, вниз по схилу пагорба на Чорнобородого.

Але Чорнобородого там вже не було. Гігантський тигр кольору нічного неба, смугастість грозовими блискавками, стрибнув назустріч леву ...

Лев зник. Біля печери раптом виросла гай високих дерев, чорних в слабкому світлі зимового сонця. Тигр завмер в повітрі на самому кордоні відкидаємо ними тіні і перетворився у вогняний смерч, який бив язиками полум'я сухі чорні гілки ...

Але там, де тільки що височіли дерева, схил пагорба несподівано спучився, і потоки відливає сріблом води потекли вниз, загрожуючи залити полум'я. Але вогню вже не було ...

В одну мить перед широко розкритими очима рибалки постали два пагорба - зелений, знайомий йому з дитинства, і новий, казна-звідки взявся, голий коричневий пагорб, готовий поглинути падаючу воду. Все це сталося швидше, ніж він встиг моргнути, але те, що він бачив тепер, відкривши очі, змусило його застогнати і заплющити очі ще міцніше. Там, де тільки що струменів водоспад, вже ширяв дракон. Чорні крила заступали весь пагорб від сонячного світла, відкрита паща викидала вогонь і дим.

Під цим жахливим чудовиськом стояв, презирливо посміхаючись, Чорнобородий.

Тепер звернемося до магії в нашій з вами реальності. Існують системи, які для людини непосвяченого здаються прямо-таки магічними. Насправді нічого надприродного в них може і не бути, а все «чудесні» результати цілком зрозумілі сучасною наукою. Інтерес вони представляють тільки в плані приміщення цих явищ в нашу класифікацію магічних систем. Відразу хочу зауважити, що мова піде лише про форму, а не про зміст. А ось справжня це магія або тільки формально підпадає під це визначення - зовсім інше питання!

психоаналіз

Джерело магії - внутрішні сили. Причому завжди це сили самого пацієнта, спрямовані в потрібне магу русло.

Спосіб отримання - науковий. Це можна стверджувати, так як існують спеціальні курси підготовки.

Властивості мага - навчання, природний дар. Тут потрібні деякі вроджені здібності, які розвиваються шляхом навчання.

Сфера застосування - вплив на свідомість.

йога

Джерело магії - внутрішні сили, загальна магічна енергія.

Спосіб отримання - ритуальний, науковий. Заняття йогою - це і філософія, і відповідні фізичні вправи. Беручи філософію за «наукову основу», а вправи - за ритуали, ми наведемо йогу до вищеописаної класифікації.

Властивості мага - навчання.

Сфера застосування - вплив на організм.

Отже, вами тільки що був прочитаний короткий курс, присвячений структурі магії. Як і праці Евкліда, Ньютона і Менделєєва (з яких ми почали статтю), цей курс може бути доповнений і навіть переглянутий - в майбутніх статтях «Миру фантастики».

Сфера застосування нашого курсу - створення нових магічних систем і класифікація добре забутих старих. На основі нашого дослідження ви можете самі класифікувати системи магії в інших творах. Наприклад, використання Сили (the Force) в «Зоряних війнах» або чарівництва в «Гаррі Поттера».

Але пам'ятайте, що магія - це мистецтво. А мистецтво не можна заганяти в рамки. І ще, магія - це обман. Так що не вірте тому, хто скаже вам, що розбирається в цій магії. Я ж сам маг, я-то знаю!

Я ж сам маг, я-то знаю

Система магії в фентезі як точна наука

У III столітті до н. е. розумний хлопець на ім'я Евклід зібрав всі відомості про сучасну йому геометрії і написав знамениті «Начала». В кінці XVII століття Ньютон сформулював закон всесвітнього тяжіння і початку механіки. У 1869 році Менделєєв класифікував хімічні елементи і створив Періодичну систему.

Кожен з цих вчених мужів розклав по поличках досягнення однієї наукової галузі. Звичайно, їхні праці пізніше були доповнені, а закони - переформуліровани. Все це ви проходили в школі. Сьогодні вас чекає тема, яку в школі поки не вивчають. Ми будемо класифікувати магію. А джерелом нашого дослідження послужать твори фентезі.

Читаючи будь-який твір жанру фентезі, ми зустрічаємося зі світом, багато в чому схожим на наш, за вирахуванням присутніх там чудес. «Реалістичність» вигаданого світу зазвичай зводиться до того, що в ньому, як і у нас, працюють закони фізики, математики, хімії і т.д. Причому зазвичай, якщо в світі не працюють закони історії і суспільного розвитку, це помилка, а не «особливий задум» автора, не дуже розбирається в історії та соціології. Всі згадані закони назвемо Постійними.

А ось з магією справа йде зовсім інакше: кожен казковий світ має свої магічними законами. Щоб говорити про них, нам знадобляться нові визначення.

Визначення 1: Чудо - явище, яке суперечить постійним законам. Якщо диво стає науково зрозумілим, воно наше дослідження не цікавить.

Якщо диво стає науково зрозумілим, воно наше дослідження не цікавить

Визначення 2: Магія - система, що дозволяє викликати явище чуда і повторювати його за певних умов. Наприклад, людина впала з 16 поверху без страховки, але залишився живий. Типове чудо, бо суперечить якщо не механіці, то хоча б зі статистикою. А ось магією воно стане, коли ця ж людина зможе повторити подібний трюк ще раз п'ять. Зауважте, при такому визначенні і жрець, і чаклун, і екстрасенс - все стають магами.

Визначення 3: Маг - істота, що володіє магією. У наведеному вище прикладі самогубець-невдаха стане магом тільки за умови, що сам буде застосовувати магію, що дозволяє йому перекидатися з 16 поверху.

Визначення 4: Джерело магії - сила, що дозволяє порушувати постійні закони. Будь-яка магія отримує право на тимчасове ігнорування деяких законів за рахунок чогось. Місце або субстанцію, звідки походить це право, назвемо її джерелом.

Визначення 5: Спосіб отримання магії - послідовність дій, що здійснюються магом, необхідна для доступу до джерела магії. Навіть в магії працює причинно-наслідковий зв'язок. Відповідь на питання «що повинен зробити маг для того, щоб сталося диво?» - і є спосіб отримання магії.

Визначення 6: Властивості мага - набір якостей і умінь, який відрізняє мага від не мага. Далеко не у всіх всесвітів фентезі магом може стати будь-який бажаючий. Часом на подібне здатні одиниці. Хто саме - залежить від конкретних умов.

Ось ми прояснили деякі первинні поняття. Тепер настав час розібрати їх більш детально.

джерела магії

1. Загальна магічна енергія. При використанні такого типу джерел будь-маг черпає енергію із загального поля, не прив'язаного до будь-якого об'єкта чи явища. Вся складність полягають в умінні до цього поля підключитися, а потім утримати і спрямувати енергію в потрібне русло. В іншому ж все маги мають однакові можливості і, як правило, будь-яка людина може стати магом після навчання.

Приклади: магічний ефір, загальне енергетичне поле, «Пряжа» Забутих Королівств.

2. Внутрішні сили. Для досягнення своїх цілей маг використовує приховані сили свого власного організму. Труднощі в тому, що ресурси організму не безмежні і вимагають поповнення. До того ж, щоб черпати «з себе» великі обсяги енергії, для початку треба в собі цю енергію накопичити. У збільшенні обсягу внутрішньої енергії і полягає самовдосконалення мага.

Приклади: псионічеськая енергія.

3. Позикові сили особистої природи. Сам маг в даному випадку не має доступу до енергії, але користується допомогою істот, цим доступом володіють. Причому самі істоти можуть і не знати про цю «магічною» експлуатації. Щоб оперувати магією, потрібно знайти це особлива істота і «переконати» поділиться енергією.

Приклади: демони, джини, теплокровні (для вампірів).

4. Позикові сили безособової природи. У цьому випадку, як і в попередньому, також йде пошук зовнішніх джерел, але більш загального порядку. Багато в чому це джерело схожий на перший. Головні вміння - підключення до джерела і утримання енергії. Різниця в тому, що джерело може бути доступний далеко не всім.

Приклади: магія стихій, Світ Мертвих, природні ландшафти, Джерело в «Колесі часу».

5. Особливі предмети. У варіанті такої системи маг не має безпосереднього доступу до енергії, а працює тільки з її носієм, від потужності якого все і залежить. У носіїв є маса недоліків - вони зазвичай обмежені по дальності і способам впливу, швидко витрачаються, іноді навіть володіють власною волею і розумом.

Приклади: магічні палиці, чарівні кільця.

6. Особливі місця. Є світи, в яких особливою силою володіють тільки спеціально обумовлені локації. Уміння добувати і використовувати цю силу і є ключове вміння мага в такому світі. Пошук відповідного місця - не останній навик в арсеналі мага.

Приклади: священні гаї друїдів, могили стародавніх героїв, поля магічних битв, аномальні зони.

7. Віра. Іноді саме віра дозволяє відступати від постійних законів. Причому як віра в себе самого, так і віра інших людей в вас. Маги використовують і те, і інше. Мистецтво переконати інших людей повірити в вас або в реальність уявних подій буде ключовим для мага цієї системи.

Приклади: пожвавлення фантазій і кошмарів, вигнання злих духів священиками, природа божественних сил в Забутих Королівства.

Способи отримання магії

1. Ретельний. При цьому способі маг просто виконує послідовність деяких дій, не замислюючись про причини і не уявляючи, що відбувається на рівні фізики. Все, що він бачить - це кінцевий результат. Тут чіткість дій і складність ритуалу визначають.

Приклад: обрядові танці, церковні ритуали; магія в «Гаррі Поттера», чари червоної жриці в «Грі престолів».

2. Науковий. В основу способу покладена теорія магії. Ефективність залежить від глибини знань і свободи мислення мага. Сама теорія магії може бути глибоко антинаукової, навіть з точки зору формальної логіки. Науковий спосіб - це тільки назва, але не зміст!

Приклад: магія в Крін ( «Сага про Спис»), у всесвіті «Відьмака», Спрег де Камп «Дипломований чарівник».

3. Інстинктивний. Таке використання магії має на увазі більш тісний контакт з енергією. Сам маг може не мати уявлення про теорію або ритуалах, але при цьому працює безпосередньо з магічним матеріалом на рівні інстинктів, формуючи і направляючи його так, як йому потрібно.

Приклад: Роберт Джордан «Колесо часу», Роджер Желязни «Хроніки Амбера», «Одержимий магією», «Аватар: Легенда про Аанга», «Доктор Стрендж», Сюзанна Кларк «Джонатан Стрейндж і містер Норрелл».

Роберт Говард, Стів Перрі. «Конан і Чотири стихії»

Читати

Він бурмотів арканское заклинання, складене з похмурих формул Зла. Тіло чарівника здригалася під натиском сил, які пронизують його. Хрипким, низьким голосом він вимовляв:

- Вийди, вийди, дитя Сірих Країн! Вийди, про вийди, породження пекла! Вийди, вийди, бо я тобі наказую!

Потім він додав Сім Слів Пергаменту. Йому варто було великих зусиль вимовити кожне з Семи слів. Будь-яка недбалість могла означати негайну смерть: одне неправильно вимовлене слово - і демон може вирватися з зв'язала його пентаграми, яка була написана на кам'яних плитах.

З надр гори піднявся страшний крик, немов хтось занурював в розплавлений свинець якась істота, що не належить до цього світу.

У центрі пентаграми заклубочився дим. Стікаючи з однієї точки простору, він розповзався огидно смердючими темно-червоними хмарами, змішаними з яскраво-жовтим туманом, і в повітрі спокою немов відкрилися зяючі рани. Пекельні спалаху світла зліпили очі; потім почувся запах сірки. Несподівано всередині геометричної фігури виявився демон. Чорна слиз струменіла по його тілу; кожна його пора виливала сморід. У висоту він був півтора людських зрости. Шкіра його була кольору свіжої крові. Оголений і безволосий, стояв він у магічному візерунку на підлозі. Тільки сліпий не побачив би його моторошною мужності.

- Хто насмілився? - проскреготав демон. Він підскочив до Совартусу, щоб схопити за горло цієї людини з вугільно-чорним волоссям і клиноподібної борідкою, який посміхався йому. Силова стіна, яка замикає пентаграму, відштовхнула демона. Гігантські м'язи здулися на руках чудовиська, коли він ударив по невидимій перешкоді кулаками. Він закричав. У цьому крику звучала вся лють пекла. Демон оголив довгі білі ікла ...

властивості мага

1. Вроджений дар. Цей випадок - антитеза до утвердження «магами не народжуються». Або цей дар є, або його немає. І нічого з цим не поробиш. Безумовно, сама наявність дару ще не означає вміння його використовувати. Але от якщо його немає, то, на жаль, навіть найглибші пізнання в теорії нічого не принесуть.

Приклад: безсмертні з «Горця», дракони, Роджер Желязни «підмінений», «Одержимий магією».

2. Навчання. Магом може стати кожен, але лише пройшовши спеціальну підготовку і отримавши необхідні знання. Незважаючи на очевидну доступність цієї властивості, процес навчання зазвичай складний.

Приклад: магія в Крін ( «Сага про Спис»), «Доктор Стрендж»

3. Особливі заслуги і виняткові обставини. Є світи, де магія стає доступна тільки найвидатнішим індивідам або дарується випадково (наприклад, після удару блискавки в голову). Причому розподіляють її вищі сили або воля сліпої фортуни.

Приклад: назгули, лорди доменів Равенлофта.

Роджер Желязни. «Одержимий магією»

Читати

Він відчув тремтіння в драконове плямі, повітря був заповнений нитками заклинань. Він витягнув руку і схопив пучок ниток, затиснувши їх у кулак. Намотавши на руку, він клацнув ними, немов батогом, прямо перед обличчям противника.

Як тільки хлист з ниток наблизився, незнайомець перехопив його. Вихопивши батіг, він направив у відповідь удар в сторону Поля. Щільність ниток заклинань між ними стала такою непролазні густий, який Полю ще не доводилося бачити. Густота ниток майже повністю приховала противника.

Поль обертав лівою рукою, намагаючись згорнути нитки в клубок. Раптово він кинув їх в полум'я і жбурнув палаючий клубок в противника. Вивернувши праву долоню тильним боком, чоловік відхилив палаючий пучок. Потім підняв руки і затряс кистями.

Світло в кімнаті запульсіровал. Повітря кишів нитками заклинань. Немов розбуджені змії, вони звивалися і іскрилися різними кольорами. Вони ставали все товщі, і ось зловісна пелена повністю приховала противника.
Пульсація драконова рідної плями злилася в єдиний струм, охопила всю праву руку і викликала оніміння. Поль направив на пляму всю енергію, концентруючи волю на пошуку ясного виразного образу супротивника. Негайно ж силует противника спалахнув різнокольоровими вогнями і засяяв, немов веселка під час дощу. Кімната зникла. Поль зауважив, що його тіло теж люминесцирует.

Двоє людей опинилися віч-на-віч, розділені маленьким світом, заповненим рухом і переливами світла.

Сфера застосування

1. Вплив на навколишнє середовище. Рухати предмети зусиллям волі, кидатися шкідливими руйнівними заклинаннями, звертати одні об'єкти в інші - ось неповний список подібних впливів. Чим крутіше маг, тим серйозніше заподіяні «впливу». Особливо цинічні маги навіть відбудовують собі чарівні замки подібним чином. На мій погляд, вельми грубий і неестетичний спосіб прояви сили. Ні б рабів або найманих робітників використовувати!

Приклади: телекінез, бойові заклинання (скандуючи: «Fireball, fireball, fireball!»).

Авада Кедавра!

2. Вплив на свідомість. Вельми елегантний спосіб усунення конкурентів. Нехай самі розбираються з тим, що у них тепер діється в голові.

Приклади: ілюзії, навіювання, самонавіювання.

3. Вплив на організм. Використання прихованих сил організму. Не так потужно і вражаюче, як робота з навколишнім середовищем, зате цілком самодостатньо. Крім свого тіла і джерела енергії, нічого не потрібно. А коли вони ще одна і та ж субстанція - взагалі чудово.

Приклади: перевертні, самолікування, левітація.

4. Переміщення в просторі і часі. Мрія нашого дитинства: раз - і вже в школі, вдома, на море - потрібне підкреслити. А ще краще - злітати у вчора, виправити помилку в контрольній ... Звертаю особливу увагу на передбачення і пророцтва. Якщо провісник отримав оні знання шляхом переміщення частини свідомості в майбутнє, то це - та сама сфера магії. А якщо ж він метеоролог, то - ніякої магією тут і не пахне.

Приклади: телепортація, створення предметів з порожнечі, заклик екстрапланарних істот, подорожі в часі.

Приклади: телепортація, створення предметів з порожнечі, заклик екстрапланарних істот, подорожі в часі

Анджей Сапковський. «Володарка озера»

Читати

Сліпуча блискавка пробила підлогу, в повітрі засвистіли оскільки теракоти і гострі шматочки мозаїки. Друга блискавка влучила в колону, за якою сховався відьмак. Колона розвалилася на три частини. Від зводу відвалилася половина арки і з оглушливим гуркотом звалилася на підлогу. Геральт, притулившись животом до підлоги, прикрив голову руками, розуміючи, наскільки ефемерною такий захист від падаючих на нього пудів. Він приготувався до найгіршого, але було зовсім не так погано. Він схопився, встиг побачити над собою блиск магічного щита і зрозумів, що врятувала його магія Йенніфер.

Вільгефорц повернувся до чарівниці, розбив на порох колону, за якою вона сховалася. Люто крикнув, прошив хмару диму і пилу вогняними нитками. Йенніфер встигла відскочити, відповіла, пустивши в чародія власну блискавку, яку, однак, Вільгефорц без всяких зусиль і майже граючи відбив. Відповів ударом, який шпурнув Йенніфер на підлогу.

Геральт кинувся на чарівника, змахуючи з обличчя штукатурку. Вільгефорц втупився на нього і простягнув руку, з якої з шипінням вирвалося полум'я. Відьмак машинально затулився мечем. Про диво! Покритий рунами Краснолюдський клинок захистив його, розрубав вогняну смугу навпіл.

- Хо! Прекрасно, відьмак! А що скажеш на це?

Відьмак нічого не сказав, а відлетів так, немов по ньому вдарили тараном, впав на підлогу і проїхався, зупинившись тільки у цоколя колони. Колона розкололася і розвалилася на дрібні шматочки, знову прихопивши з собою частину купола. На цей раз Йенніфер не зуміла прикрити його магічним щитом. Величезний шматок, що відвалився від арки, потрапив йому в бік, звалив з ніг. Біль на мить паралізував його.

Йенніфер, скандуючи заклинання, жбурляла в Вільгефорц блискавку за блискавкою. Жодна не досягла мети, все безсило відбивалися від захищає чародія магічної сфери. Вільгефорц несподівано витягнув руки, швидко розвів їх в сторони. Йенніфер скрикнула від болю, піднялася в повітря. Вільгефорц звів руки так, немов витискав мокру ганчірку. Чародійка пронизливо завила. І почала скручуватися ...

Одна з проблем письменників фентезі в тому, що вперто не хочуть розкривати секрети своїх магічних систем. Або ж - самі їх не знають. Ось і виходить, що магія в світі є, а чому і як вона працює - залишається тільки гадати. Будемо визначати за вторинними ознаками. Крім того, в більшості відомих світів співіснують відразу кілька магічних систем. Одні з'являються там як данина традиції, інші запозичуються, а треті представляються автору якимось новаторством, що далеко не завжди так. Перефразовуючи класика жанру, щоб створити нову магію - недостатньо перефарбувати fireball в зелений колір.

Звичайно, зручніше за все класифікувати світи, за якими існують ігрові керівництва. А ще краще, якщо спочатку створювалася магічна система, а потім «під неї» вже робили світ. В цьому випадку автори заздалегідь задаються питанням, що ж таке магія і як вона дістається персонажам. Але ми не будемо обмежуватися лише такими світами, оскільки найбільш талановиті письменники-фантасти детально розповідають про магію своїх фентезі-всесвітів.

Спробуємо застосувати нашу класифікацію магічних систем на практиці і розглянемо магію окремих фентезі-світів, тих, які опрацьовані найглибше.

забуті королівства

У світі Фейруна магія розвивалася і перероблялася разом з системою рольових правил. Спочатку це було AD & D, а тепер - D & D 3.5 edition (d20 system). Основою і джерелом магії Королевств служить «Плетіння» (weave), всепроникна субстанція, якою завідує Містера, місцева богиня магії. Містера підтримує «Плетіння» в порядку та оберігає від дурних людців, які намагаються глибше запустити в неї пальці. Крім «Плетіння» існує також і її відображення - «Тіньовий плетіння», створена богинею пітьми на ім'я Куля. Будь-маг, а священики в цьому світі фактично зараховуються до магів, використовує «Плетіння» для своїх заклинань (деякі замість цього застосовують «Тіньовий плетіння»). Доступ до магії має будь-яку істоту, але деяких природа наділяє особливими здібностями. Повна класифікація магії Фейруна виглядає так.

Джерела магії - загальна магічна енергія ( «Плетіння» обох видів). Можна також використовувати магічні предмети і запозичувати сили від демонів, але все це - опосередковане використання того ж «Плетіння».

Способи отримання магії - ритуальний або науковий. У священиків - перший варіант, у університетських магів - другий.

Властивості мага - навчання, вроджений дар, особливі заслуги / обставини. Навчають тут багато і по-різному, так що вибір шкіл і напрямків багатий. Деяким щастить з особливим природним даром, а є ще й цілі раси магічних істот - ельфи, дракони та інші. За особливі заслуги тут відзначають боги. Не скажу, що багатьох, але прецеденти відомі.

Сфера застосування - всі чотири. При такому розмаїтті систем підготовки це і не дивно.

Ravenloft

Світ, в чому схожий на Фейрун, бо існує і розвивається в тій же ігрової системі. За одним винятком - просто так в нього ніхто не потрапляє. Завідувачі всім Темні Сили Равенлофта вибирають, кому в нього потрапляти, як і що в ньому робити.

Джерела магії - загальна магічна енергія. Її уособлюють Темні Сили Равенлофта. Наскільки мені відомо, особливою розбірливістю вони не відрізняються, і навіть священики світлих богів можуть розраховувати на підтримку своїх заклинань.

Способи отримання магії - ритуальний і науковий. Тут магія підпорядковується тим же законам, що і в Фейруне, тільки неясно, природне чи це властивість світу або бажання темних мистецтв.

Властивості мага - особливі заслуги / обставини, навчання, вроджений дар. Якщо останні два властивості такі ж, як і в попередньому світі, то особливі заслуги тут мають зовсім інший статус. Будь-яка істота, що йде по шляху Мороку, отримує від Сил нові здібності і можливості, натомість втрачаючи залишків людяності. Пройшовши цей шлях до кінця, рідко хто бував радий результату.

Сфера застосування - всі чотири.

Амбер

Світ відомий всім любителям жанру по «Хроніки Амбера», написаним Роджером Желязни. У ньому діти Оберона і Єдинорога переміщаються між світами, як ми - між станціями метрополітену. А іноді - і того швидше. Всі світи - відображення одне одного і нанизані, як намистини на нитку, на одну Дорогу, на крайніх точках якої знаходяться Амбер і Хаос. Пройшли ініціацію можуть по цій Дорозі переміщатися.

Джерела магії - особливі предмети, особливі локації. Під «локаціями» я маю на увазі Лабіринт і Логрус, а під предметами - карти та інші артефакти. Хоча з цієї точки зору і Лабіринт з ЛОГРУС - предмети.

Спосіб отримання магії - інстинктивний. Ніяких ритуалів, ніякої системи - тільки воля мага і доступні йому сили.

Властивість мага - особливі заслуги / обставини. Під ними мається на увазі проходження Лабіринту або ЛОГРУС. Після цього маг знаходить силу.
Сфера застосування - переміщення в просторі. А якщо точніше - то між просторами.

Земномор'я

Світ Урсули Ле Гуїн знаком нам по пригодах Геда Сокола, Повелителя Драконів. У цьому світі магом стає той, хто знає справжні імена речей і істот. А навіть у драконів і наймогутніших магів є справжнє ім'я!

Джерела магії - позикові сили особистої природи. Знання істинного імені дає владу як над предметом, так і над істотою.

Спосіб отримання магії - науковий. Тільки вивчаючи імена і продумуючи правильні комбінації, можна отримати бажаний результат.

Властивості мага - навчання. Зубріння імен та практика визначення справжнього імені - основні дисципліни.

Сфера застосування - вплив на навколишнє середовище. Будь-який предмет або істота, що володіють ім'ям, схильні до дії магії.

Урсула Ле Гуїн. «Правило імен»

Читати

Тут містер Андерхилл почав повільно заливатися фарбою, як це завжди бувало, коли хто-то з жителів села приймався грубити йому. Однак далі сталося щось незвичайне. Він раптом весь пожовтів, волосся його стало дибки, і в наступну мить страшний лев видав оглушливий рев і кинувся, вишкіривши білі ікла, вниз по схилу пагорба на Чорнобородого.

Але Чорнобородого там вже не було. Гігантський тигр кольору нічного неба, смугастість грозовими блискавками, стрибнув назустріч леву ...

Лев зник. Біля печери раптом виросла гай високих дерев, чорних в слабкому світлі зимового сонця. Тигр завмер в повітрі на самому кордоні відкидаємо ними тіні і перетворився у вогняний смерч, який бив язиками полум'я сухі чорні гілки ...

Але там, де тільки що височіли дерева, схил пагорба несподівано спучився, і потоки відливає сріблом води потекли вниз, загрожуючи залити полум'я. Але вогню вже не було ...

В одну мить перед широко розкритими очима рибалки постали два пагорба - зелений, знайомий йому з дитинства, і новий, казна-звідки взявся, голий коричневий пагорб, готовий поглинути падаючу воду. Все це сталося швидше, ніж він встиг моргнути, але те, що він бачив тепер, відкривши очі, змусило його застогнати і заплющити очі ще міцніше. Там, де тільки що струменів водоспад, вже ширяв дракон. Чорні крила заступали весь пагорб від сонячного світла, відкрита паща викидала вогонь і дим.

Під цим жахливим чудовиськом стояв, презирливо посміхаючись, Чорнобородий.

Тепер звернемося до магії в нашій з вами реальності. Існують системи, які для людини непосвяченого здаються прямо-таки магічними. Насправді нічого надприродного в них може і не бути, а все «чудесні» результати цілком зрозумілі сучасною наукою. Інтерес вони представляють тільки в плані приміщення цих явищ в нашу класифікацію магічних систем. Відразу хочу зауважити, що мова піде лише про форму, а не про зміст. А ось справжня це магія або тільки формально підпадає під це визначення - зовсім інше питання!

психоаналіз

Джерело магії - внутрішні сили. Причому завжди це сили самого пацієнта, спрямовані в потрібне магу русло.

Спосіб отримання - науковий. Це можна стверджувати, так як існують спеціальні курси підготовки.

Властивості мага - навчання, природний дар. Тут потрібні деякі вроджені здібності, які розвиваються шляхом навчання.

Сфера застосування - вплив на свідомість.

йога

Джерело магії - внутрішні сили, загальна магічна енергія.

Спосіб отримання - ритуальний, науковий. Заняття йогою - це і філософія, і відповідні фізичні вправи. Беручи філософію за «наукову основу», а вправи - за ритуали, ми наведемо йогу до вищеописаної класифікації.

Властивості мага - навчання.

Сфера застосування - вплив на організм.

Отже, вами тільки що був прочитаний короткий курс, присвячений структурі магії. Як і праці Евкліда, Ньютона і Менделєєва (з яких ми почали статтю), цей курс може бути доповнений і навіть переглянутий - в майбутніх статтях «Миру фантастики».

Сфера застосування нашого курсу - створення нових магічних систем і класифікація добре забутих старих. На основі нашого дослідження ви можете самі класифікувати системи магії в інших творах. Наприклад, використання Сили (the Force) в «Зоряних війнах» або чарівництва в «Гаррі Поттера».

Але пам'ятайте, що магія - це мистецтво. А мистецтво не можна заганяти в рамки. І ще, магія - це обман. Так що не вірте тому, хто скаже вам, що розбирається в цій магії. Я ж сам маг, я-то знаю!

Відповідь на питання «що повинен зробити маг для того, щоб сталося диво?
Хто насмілився?
А що скажеш на це?
Відповідь на питання «що повинен зробити маг для того, щоб сталося диво?
Хто насмілився?
А що скажеш на це?
Відповідь на питання «що повинен зробити маг для того, щоб сталося диво?
Хто насмілився?
А що скажеш на це?
Відповідь на питання «що повинен зробити маг для того, щоб сталося диво?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация